3ο Πεδίο Νέα σχολή επιστημών υγείας πανεπ. Αιγαίου

adri

Νεοφερμένος

Η adri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
:sΟ ιπποκράτης αφενός ήταν πραγματικό πρόσωπο αφετέρου σιγά μην θέλουν να κάνουν εκει τη σχολή για να τον τιμήσουν:lol:....προφανώς για άλλους λόγους θελουν να γινει εκεί.

Επιπλέον, μια ιατρική σχολή χρειάζεται τρομερή χρηματοδότηση: εργαστήρια, υλικά, εξοπλισμό, κτήρια, συγγράμματα και ένα απαρτιωμένο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο που να παρέχει και ιατρική φροντίδα και ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Απο που κι ως που το Γενικό νοσοκομείο θα γίνει Πανεπιστημιακό; Εδώ το Αττικό και σχεδόν όλα τα Παν. νοσοκομεία εχουν τα μαύρα τους τα χάλια σε έλλειψεις ιατρών - νοσηλευτών με αποτέλεσμα να κωλύεται η εκπαίδευση των φοιτητών ιατρικής και να ακυρώνεται ο εκπαιδευτικός χαρακτήρας του νοσοκομείου.

Ακόμα, έστω οτι γίνεται η χρηματοδότηση. Ετσι οι ίδιοι οικονομικοί πόροι διαμοιράζονται σε περισσότερα μερίδια με αποτέλεσμα λίγη χρηματοδότηση σε πολλές ιατρικές σχολές. Είναι θέμα quality vs quantity αν με καταλαβαίνεις.

Τέλος δεν χρειάζονται επιπλέον γιατροί. Μια τέτοια κίνηση δεν βοηθάει στη μείωση του αριθμού των γιατρών. Το "οχου και μια 8η ιατρική τι σε πειράζει" είναι ωχαδερφιστική νοοτροπία και άκρως δυσλειτουργική. Τα χρηματα που θα πήγαιναν στην 8η ιατρική ας πάνε προς αναβάθμιση των υπόλοιπων 7 ή στην δημόσια υγεία που είναι μπάχαλο.

Τέλος μην ξεχνάμε πως πρέπει να διατηρείται η ισορροπία ανάμεσα στα επαγγέλματα και η κοινωνική πυραμίδα για να είναι λειτουργική η κοινωνία.

Υ/Γ: Προτείνω να γίνει ιατρική σε κάθε νομό, ώστε μην χρειάζεται να γίνεται αυτή η εσωτερική μετανάστευση και όλες οι μαμαδες και όλοι οι μπαμπαδες να είναι ικανοποιημένοι και να έχουν να λένε τι καταξιωμένα παιδιά που έχουν.:inlove:

-Σίγουρα ο λόγος ίδρυσης της 8ης Ιατρικής δεν είναι ο Ιπποκράτης και ποτέ δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο.
-Επίσης η χρηματοδότηση που πρέπει να γίνει για να μετατραπεί το γενικό νοσοκομείο σε πανεπιστημιακό θα πρέπει όπως είπες να είναι τεράστια και συμφωνώ. Ωστόσο δε μπορώ να καταλάβω γιατί η χρηματοδότηση για τη δημιουργία μιας 8ης ιατρικής να αποτελέσει τροχοπέδη στη βελτίωση των υπόλοιπων ιατρικών. Το γεγονός της έλλειψης ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού στα πανεπιστημιακά νοσοκομεία και γενικά το "μαύρο χάλι" που επικρατεί και συμφωνώ απόλυτα δεν οφείλεται στο ότι η σημερινή χρηματοδότηση διαμοιράζεται σε 7 ιατρικές και όχι σε 2 ή 3, αλλά προφανώς σε αδιαφορία της εκάστοτε κυβέρνησης.
-Ακόμη η ανεργία, οι αναμονές κ.λ.π. είναι γνωστά σε όλους και δε χρειάζεται να τα επαναλάβουμε. Πιστεύω πως το βασικό πρόβλημα, ωστόσο, είναι οι γιατροί του εξωτερικού και όχι τόσο οι του εσωτερικού. Ακόμη και αν μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων σημαντικά, πιστεύεις πως το πρόβλημα θα λυθεί, τη στιγμή που αργά ή γρήγορα το πτυχίο των του εξωτρικού θα αναγνωρισθεί.
- Τέλος εννοείται πως δεν συμφωνώ με την αύξηση του αριθμού των εισακτέων και για να μην υπερβάλουμε εννοείται πως δε θα γίνουν ιατρικές σε κάθε νομό. Όπως και να ΄χει δεν παίρνουμε εμείς την απόφαση για το αν θα ιδρυθεί ή όχι η σχολή. Η απόφαση έχει παρθεί και δε χρειάζεται να είμαστε τόσο αρνητικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Η απόφαση δεν έχει παρθεί και πιθανότατα δεν θα παρθεί στο εγγύς μέλλον.

"Δεν χρειάζεται να είμαστε τόσο αρνητικοί" - Θελω να δω οταν θα περιμένεις αναμονή για ειδικότητα αν θα το λες αυτό :)

Οσο για την χρηματοδότηση απαντάω στο 1ο ποστ μου. Αλλά θα βοηθήσω παραπάνω :Ρ έστω οτι το ΑΕΠ για την παιδεία είναι 3.3% που μεταφράζεται σε Χ εκατ. ευρώ. Έχουμε Υ σχολές. Θεωρητικά έστω οτι γίνεται ισοκατανομή χρηματων συνεπώς Χ/Υ. Αυξάνοντας τις σχολές αυξάνεται και το Υ αλλά το ΑΕΠ παραμένει το ίδιο άρα μειώνεται η ποιότητα των αλλων σχολών. Επίσης τα έξοδα δεν είναι μονο το νοσοκομείο να γίνει πανεπιστημιακό.

+ οτι πρέπει να αυξηθεί το αντίστοιχο Υ του ΑΕΠ για την υγεία (καλυτέρευση νοσοκομείου).

Δεν μπορώ να βρω καμια μα καμία ένδειξη στο να φτιαχτεί νεα ιατρική, παρόλαυτα υπάρχουν πολλές αντενδείξεις που ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω και εγώ και πόσες άλλες που δεν αναφέρθηκαν :)

Ξαναδιάβασα λοιπόν το πρώτο σου πόστ να δω τι σε ωθεί στο να θες την νεα ιατρική, στο οποίο υπεραμύνεσαι την ιατρικη φυσικά (πιθανότατα είσαι ακόμα ψυχολογικά επηρεασμένη απο τις πανελλήνιες) παρόλαυτα όπως ανέμενα δεν λες ουτε ένα λόγο υπερ του να φτιαχτεί μια τέτοια σχολή! (δηλαδή ενδείξεις που αναφέρω παραπάνω)

Σε ακούω λοιπόν, πες μου λόγους για να φτιαχτεί η σχολή και τελικά αν υπερνικούν οι λόγοι τις αντενδείξεις;). Επίσης πες μου πως η νέα σχολή θα αυξήσει το επίπεδο υγείας της χώρας μας (οι σχολές για αυτό το λόγο χτίζονται) δεδομένου οτι είμαστε πλήρως (ύπερ)καλυμένοι απο ιατρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adri

Νεοφερμένος

Η adri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
"Δεν χρειάζεται να είμαστε τόσο αρνητικοί" - Θελω να δω οταν θα περιμένεις αναμονή για ειδικότητα αν θα το λες αυτό :)

Έχω πει παραπάνω πως δεν γνωρίζουμε αν η ίδρυση μιας 8ης ιατρικής σχολής θα αυξήσει το συνολικό αριθμό των εισακτέων. Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Και όσον αφορά αυτό το θέμα έχω ξαναπεί πως το πρόβλημα δεν είναι τόσο οι γιατροί του εσωτερικού και με καταλαβαίνετε.
-----------------------------------------
Οσο για την χρηματοδότηση απαντάω στο 1ο ποστ μου. Αλλά θα βοηθήσω παραπάνω :Ρ έστω οτι το ΑΕΠ για την παιδεία είναι 3.3% που μεταφράζεται σε Χ εκατ. ευρώ. Έχουμε Υ σχολές. Θεωρητικά έστω οτι γίνεται ισοκατανομή χρηματων συνεπώς Χ/Υ. Αυξάνοντας τις σχολές αυξάνεται και το Υ αλλά το ΑΕΠ παραμένει το ίδιο άρα μειώνεται η ποιότητα των αλλων σχολών. Επίσης τα έξοδα δεν είναι μονο το νοσοκομείο να γίνει πανεπιστημιακό.

+ οτι πρέπει να αυξηθεί το αντίστοιχο Υ του ΑΕΠ για την υγεία (καλυτέρευση νοσοκομείου).

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά νομίζω πως το θέμα δεν είναι το ότι οι σχολές είναι Y , ενώ θα πρεπε να ναι Y-1, και φαντάσου τι θα γίνει αν γίνουν Y+1. Το θέμα είναι γιατί το ΑΕΠ για την παιδεία να είναι μόνο 3,3%. Θέλω να πω δηλαδή πως μία νέα σχολή δε θα γίνει εις βάρος των άλλων, εφόσον οι υπεύθυνοι συνειδητοποιήσουν το πρόβλημα που αντιμετωπίζει σήμερα η παιδεία. Στην περίπτωση βέβαια που με ΑΕΠ 3,3% οι σχολές γίνουν Y+1 και γενικά Y+?, είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα και τότε όντως η 8η σχολή θα αποτελέσει εμπόδιο στη βελτίωση των άλλων.
-----------------------------------------
Δεν μπορώ να βρω καμια μα καμία ένδειξη στο να φτιαχτεί νεα ιατρική, παρόλαυτα υπάρχουν πολλές αντενδείξεις που ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω και εγώ και πόσες άλλες που δεν αναφέρθηκαν :)

Ξαναδιάβασα λοιπόν το πρώτο σου πόστ να δω τι σε ωθεί στο να θες την νεα ιατρική, στο οποίο υπεραμύνεσαι την ιατρικη φυσικά (πιθανότατα είσαι ακόμα ψυχολογικά επηρεασμένη απο τις πανελλήνιες) παρόλαυτα όπως ανέμενα δεν λες ουτε ένα λόγο υπερ του να φτιαχτεί μια τέτοια σχολή! (δηλαδή ενδείξεις που αναφέρω παραπάνω)

Όπως είπες δεν αναφέρω λόγους υπέρ της ίδρυσης της σχολής αλλά ούτε κατά. Δεν έκανα εγώ την πρόταση για την ίδρυση της σχολής. Οι λόγοι που αναφέρετε κατά της ίδρυσής της σχολής είναι κατανοητοί...αλλά... τι πιστεύω εγώ κι αυτό υποστηρίζω σε όλα τα post μου. Οι αρνητικές συνέπειες που δείχνετε να προκύπτουν από την ίδρυση της 8ης ιατρικής θεωρώ ότι δεν έχουν ως πραγματικό αίτιο την ίδια την ίδρυση της ιατρικής. Θέλω να πω πως για το "μαύρο χάλι" υγείας και παιδείας, για τις αναμονές, την ανεργία κ.λ.π. άλλα είναι τα αίτια και η επίλυση τους είτε ιδρυθεί είτε όχι η ιατρική βρίσκεται στα χέρια άλλων.

Κλείνοντας΄βάζω πάντα το ενδεχόμενο να κάνω εγώ λάθος, μιας και πτυχιούχος γνωρίζεις σίγουρα περισσότερα από μένα. Αυτά είχα να πω, αν δεν σε κάλυψα σε κάτι ξαναρώτα με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top