3ο Πεδίο Νέα σχολή επιστημών υγείας πανεπ. Αιγαίου

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω κι εγω το ακυρο...οι τουριστες πανε στη ροδο το καλοκαιρι. θα ειναι εκει κανενας φοιτητης τοτε;:P

το χουμε ξεφτιλισει το θεμα με τα πανεπιστημια παντως. λες και δεν φτανουν οι 700 τουλαχιστον που μπαινουν καθε χρονο και οι "εισαγομενοι" απο Ρουμανιες κλπ, θελουμε και 8η ιατρικη...εδω πασχουμε να βολεψουμε αυτους που ηδη εχουμε, θα βαλουμε κι αλλους (και δεν αναφερομαι μονο στην ιδρυση νεας ιατρικης, κατι το οποιο αμφιβαλλω πως θα γινει, αλλα και στη συνεχη αυξηση των εισακτεων στις ηδη υπαρχουσες ιατρκες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου?? Στην περίπτωση που ιδρυθεί αυτή η σχολή στο Αιγαίο θα επηρεαστούν οι βάσεις για τις άλλες σχολές της Ιατρικής με κάποιον τρόπο?? Δηλαδή θα ανέβουν ή θα πέσουν προκειμένου να πάνε παιδιά και σε αυτή τη νέα σχολή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
πωπω τι αλλο θα ακουσουμε δηλαδη...τμημα ιατρικης στη ροδο...μπας και φτιαξουμε ιατρικη και σε καθε νομο λεω εγω.......
εδω εχουν φτασει να βγαινουν τοσοι γιατροι καθε χρονο .ελεος πραγματικα ελεος.
και αμα η ροδος παρεχει επαρκη κλινικη εκπαιδευση να μου τρυπησετε τη μυτη.
εδω πολλοι λενε οτι και η θεσσαλονικη υστερει αρκετα (που ερχεται κοσμος απο ολη την ευρωπη ολο το χρονο σε ολα τα νοσοκομεια)μπροστα στην αθηνα και οτι δεν παρεχει τοσο καλη κλινικη εκπαιδευση με 1,5 εκ πληθυσμο μονιμο
ενα πραγμα εχω να σας πω μια ιατρικη σχολη στη ροδο ειναι τελειως περιττΗ και ανωφελη.εχουμε αρκετες ιατρικες σχολες στα μεγαλα αστικα κεντρα που εξυπηρετουν ολες τις γεωγραφικες περιοχες της ελλαδας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
πωπω τι αλλο θα ακουσουμε δηλαδη...τμημα ιατρικης στη ροδο...μπας και φτιαξουμε ιατρικη και σε καθε νομο λεω εγω.......
εδω εχουν φτασει να βγαινουν τοσοι γιατροι καθε χρονο .ελεος πραγματικα ελεος.
και αμα η ροδος παρεχει επαρκη κλινικη εκπαιδευση να μου τρυπησετε τη μυτη.
εδω πολλοι λενε οτι και η θεσσαλονικη υστερει αρκετα (που ερχεται κοσμος απο ολη την ευρωπη ολο το χρονο σε ολα τα νοσοκομεια)μπροστα στην αθηνα και οτι δεν παρεχει τοσο καλη κλινικη εκπαιδευση με 1,5 εκ πληθυσμο μονιμο
ενα πραγμα εχω να σας πω μια ιατρικη σχολη στη ροδο ειναι τελειως περιττΗ και ανωφελη.εχουμε αρκετες ιατρικες σχολες στα μεγαλα αστικα κεντρα που εξυπηρετουν ολες τις γεωγραφικες περιοχες της ελλαδας

Aυτό που λέει ο μπλακ(:P).Εγώ βλέπω να γίνεται σαν τα οικονομικά:P Όπου πόλη και οικονομικό:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω κι εγω το ακυρο...οι τουριστες πανε στη ροδο το καλοκαιρι. θα ειναι εκει κανενας φοιτητης τοτε;:P

το χουμε ξεφτιλισει το θεμα με τα πανεπιστημια παντως. λες και δεν φτανουν οι 700 τουλαχιστον που μπαινουν καθε χρονο και οι "εισαγομενοι" απο Ρουμανιες κλπ, θελουμε και 8η ιατρικη...εδω πασχουμε να βολεψουμε αυτους που ηδη εχουμε, θα βαλουμε κι αλλους (και δεν αναφερομαι μονο στην ιδρυση νεας ιατρικης, κατι το οποιο αμφιβαλλω πως θα γινει, αλλα και στη συνεχη αυξηση των εισακτεων στις ηδη υπαρχουσες ιατρκες)
Συμφωνω απολυτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μπορεί να το έφτιαξαν για μνα σταματήσει να φυτοζωεί.
Αφού δεν έχει βιολογικό δε με νοιάζει.:P

Έχει όμως το άλλο με τη βιοπληροφορική, είναι κι αυτό παρεμφερές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
πωπω τι αλλο θα ακουσουμε δηλαδη...τμημα ιατρικης στη ροδο...μπας και φτιαξουμε ιατρικη και σε καθε νομο λεω εγω.......
εδω εχουν φτασει να βγαινουν τοσοι γιατροι καθε χρονο .ελεος πραγματικα ελεος.
και αμα η ροδος παρεχει επαρκη κλινικη εκπαιδευση να μου τρυπησετε τη μυτη.
εδω πολλοι λενε οτι και η θεσσαλονικη υστερει αρκετα (που ερχεται κοσμος απο ολη την ευρωπη ολο το χρονο σε ολα τα νοσοκομεια)μπροστα στην αθηνα και οτι δεν παρεχει τοσο καλη κλινικη εκπαιδευση με 1,5 εκ πληθυσμο μονιμο
ενα πραγμα εχω να σας πω μια ιατρικη σχολη στη ροδο ειναι τελειως περιττΗ και ανωφελη.εχουμε αρκετες ιατρικες σχολες στα μεγαλα αστικα κεντρα που εξυπηρετουν ολες τις γεωγραφικες περιοχες της ελλαδας
πραγματικα οι αποψεις σου χαρακτηηριζονται παντου απο κομπλεξισμο λοιπον στο θεμα μας συμφωνω απολυτα με ιατρικη στη ροδο μα απολυτα λεμε και ο λογος ειναι απλος καλυπτουν ολα τα δωδεκαννησα γιατι να μην γινει?τι παει να πει βγαινουν πολλοι γιατροι?να βρουν τη λυση.για 100 ατομα θα χαλασει η δουλεια.και στην προκειμενη να μην αναγνωριζουν τις ρουμανιες αν δε βρισκεται λυση,τι να κανουμε δηλαδη?συγχαρητηρια σε αυτους που σκεφτηκαν αυτο.νομιζω ειναι ενα πολυ θετικο μετρο για την αναβαθμιση της περιοχης αλλα και τον πλουραρισμο των ιατρικων σχολων:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
παλι καλα που δεν εχεις εσυ κομπλεξ και τ επισημαινεις τα δικα μου.:lol::lol::lol:
Με αυτα που ειπες για την ροδο καταλαβα πληρως τι γνωριζεις για τις ιατρικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μα είναι δυνατόν κάθε νησί και κάθε πόλη να έχει ιατρική;Ο μόνος λόγος που δεν γίνονται οι μισοί Έλληνες γιατροί είναι επειδή έχει ψηλή βάση.Αν αποκτήσουμε 20 ιατρικές θα τρέξουν όλοι να γίνουν γιατροί για τους γνωστούς λόγους που γίνεται κάποιος γιατρός(υπάρχουν φυσικά και εξεραίσεις) και θα αντιμετωπίσουν προβλήματα τα υπόλοιπα επεγγέλματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Μα είναι δυνατόν κάθε νησί και κάθε πόλη να έχει ιατρική;Ο μόνος λόγος που δεν γίνονται οι μισοί Έλληνες γιατροί είναι επειδή έχει ψηλή βάση.Αν αποκτήσουμε 20 ιατρικές θα τρέξουν όλοι να γίνουν γιατροί για τους γνωστούς λόγους που γίνεται κάποιος γιατρός(υπάρχουν φυσικά και εξεραίσεις) και θα αντιμετωπίσουν προβλήματα τα υπόλοιπα επεγγέλματα.

μην ασχολεισαι καθολου.οσες φορες και να το πεις δεν το καταλαβαινουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adri

Νεοφερμένος

Η adri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
πραγματικα οι αποψεις σου χαρακτηηριζονται παντου απο κομπλεξισμο λοιπον στο θεμα μας συμφωνω απολυτα με ιατρικη στη ροδο μα απολυτα λεμε και ο λογος ειναι απλος καλυπτουν ολα τα δωδεκαννησα γιατι να μην γινει?τι παει να πει βγαινουν πολλοι γιατροι?να βρουν τη λυση.για 100 ατομα θα χαλασει η δουλεια.και στην προκειμενη να μην αναγνωριζουν τις ρουμανιες αν δε βρισκεται λυση,τι να κανουμε δηλαδη?συγχαρητηρια σε αυτους που σκεφτηκαν αυτο.νομιζω ειναι ενα πολυ θετικο μετρο για την αναβαθμιση της περιοχης αλλα και τον πλουραρισμο των ιατρικων σχολων:iagree:

1) Συμφωνώ απόλυτα με τον rolingstones, τόσοι γιατροί εισάγονται κάθε χρόνο από Ρουμανία, Βουλγαρία κ.λ.π. (κάποιοι από τους οποίους δεν ξέρουμε καν αν το αγόρασαν το πτυχίο ή το πήραν με την αξία τους), τα 100 άτομα από μία 8η σχολή Ιατρικής "στην Ελλάδα" μας πείραξαν?
2) Στο κάτω-κάτω δεν ξέρουμε αν θα είναι 100 ή λιγότερα. Καθώς και αν ο αριθμός των θέσεων στις υπόλοιπες Ιατρικές σχολές της χώρας θα μείνει ο ίδιος ή θα μειωθεί.
3) Ακόμη θεωρώ μη λογική και παρατραβηγμένη τη συζήτηση για το πληθυσμό των Δωδεκανήσων και τους τουρίστες. Στο νοσοκομείο της Ρόδου σίγουρα δε θα εμφανιστούν όλα τα σπάνια περιστατικά που φτάνουν στα νοσοκομεία της Αθήνας, ωστόσο (α) το νοσοκομείο αυτό καλύπτει όλο τον πληθυσμό των Δωδεκανήσων κι επομένως σίγουρα θα εμφανιστούν κι εκεί σπάνια περιστατικά και (β) απ΄ό,τι μου έχουν πει γιατροί στα 6 χρόνια των σπουδών το πόσο καλός "γιατρός" θα γίνεις εξαρτάται κατά 75 με 80% από το διάβασμά σου. Τα περιστατικά τα ψάχνεις στην ειδικότητα. Εκεί θα πρέπει να αποκτήσεις και την απαραίτητη εμπειρία για την άσκηση του επαγγέλματος.
4) Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά διαπιστώνω ένα κόμπλεξ όσον αφορά την ανάπτυξη της περιφέρειας. Θα πρέπει να καταλάβετε ότι καλές σχολές στην Ελλάδα δε βρίσκονται μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Μακάρι λοιπόν να γίνει η σχολή σύμφωνα με ό,τι υπόσχεται το άρθρο, χωρίς ελλείψεις και με καταξιωμένους καθηγητές, με όρεξη για δουλειά. Τέλος να σας πω πως είμαι πρωτοετής φοιτήτρια Ιατρικής και δεν έχω κάποια σχέση με τα Δωδεκάνησα.
-----------------------------------------
Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου?? Στην περίπτωση που ιδρυθεί αυτή η σχολή στο Αιγαίο θα επηρεαστούν οι βάσεις για τις άλλες σχολές της Ιατρικής με κάποιον τρόπο?? Δηλαδή θα ανέβουν ή θα πέσουν προκειμένου να πάνε παιδιά και σε αυτή τη νέα σχολή??

Οι βάσεις εισαγωγής εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες. Από τη δυσκολία των θεμάτων, τον αριθμό των θέσεων, τη ζήτηση κ.λ.π. Όσον αφορά τις θέσεις, αν ο συνολικός αριθμός εισακτέων στην Ιατρική μείνει σταθερός, ο παράγοντας αυτός δε θα επηρεάσει τις βάσεις. Αν όμως ο συνολικός αριθμός των εισακτέων στις Ιατρικές σχολές της χώρας αυξηθεί τότε θα παρατηρηθεί πτωτική τάση (μιλώντας πάντα γι΄αυτό τον παράγοντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
για το 1 που ανεφερες, το μεγαλο προβλημα της ιατρικης στην ελλαδα ειναι αυτο ακριβως. πως καθε χρονο βγαινουν πολλοι - ελληνες, ρουμανοι, δεν ξερω γω τι αλλο.
αντι η πολιτεια να μεριμνησει ωστε να μειωθει καπως ο αριθμος τους (ΔΙΚΑΤΣΑ , λιγοτεροι εισακτεοι στην ελλαδα κλπ) , κοιταει πως θα τον αυξησει ιδρύοντας μια όγδοη ιατρικη . το προβλημα δεν ειναι η περιφερεια, ειναι ο αριθμος των γιατρων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adri

Νεοφερμένος

Η adri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
για το 1 που ανεφερες, το μεγαλο προβλημα της ιατρικης στην ελλαδα ειναι αυτο ακριβως. πως καθε χρονο βγαινουν πολλοι - ελληνες, ρουμανοι, δεν ξερω γω τι αλλο.
αντι η πολιτεια να μεριμνησει ωστε να μειωθει καπως ο αριθμος τους (ΔΙΚΑΤΣΑ , λιγοτεροι εισακτεοι στην ελλαδα κλπ) , κοιταει πως θα τον αυξησει ιδρύοντας μια όγδοη ιατρικη . το προβλημα δεν ειναι η περιφερεια, ειναι ο αριθμος των γιατρων .

Δεν γνωρίζουμε αν ο συνολικός αριθμός εισακτέων θα αυξηθεί. Μπορεί με την ίδρυση της 8ης σχολής να μειωθούν οι θέσεις στις υπόλοιπες σχολές της χώρας. Για παράδειγμα μπορεί οι 162 στη Θεσσαλονίκη να γίνουν 140, οι 144 στην Αθήνα 120 κ.ο.κ. Συμφωνώ με το ό,τι θα πρέπει η πολιτεία να μεριμνήσει ώστε να μειωθεί ο αριθμός των γιατρών. Το μεγάλο πρόβλημα δε νομίζω όμως ότι είναι ο αριθμός των εισακτέων στις σχολές της Ελλάδας, αλλά ο αριθμός των γιατρών που έρχονται από το εξωτερικό. Αν θέλουν οι υπεύθυνοι να λύσουν το πρόβλημα από ΄κει πρέπει να ξεκινήσουν. Τι να το κάνω αν μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων στην Ελλάδα και από 792 που είναι σήμερα γίνει π.χ. 650. Αφού θα ρθουν οι του εξωτερικού το πρόβλημα είναι το ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Κι άλλη Ιατρική?????? :stars:
-----------------------------------------
για το 1 που ανεφερες, το μεγαλο προβλημα της ιατρικης στην ελλαδα ειναι αυτο ακριβως. πως καθε χρονο βγαινουν πολλοι - ελληνες, ρουμανοι, δεν ξερω γω τι αλλο.
αντι η πολιτεια να μεριμνησει ωστε να μειωθει καπως ο αριθμος τους (ΔΙΚΑΤΣΑ , λιγοτεροι εισακτεοι στην ελλαδα κλπ) , κοιταει πως θα τον αυξησει ιδρύοντας μια όγδοη ιατρικη . το προβλημα δεν ειναι η περιφερεια, ειναι ο αριθμος των γιατρων .
Χμ...Ναι, αλλά αν δεις πόσοι τη ζητάνε την Ιατρική...Χαμός έγινε φέτος...Δε λέω έχεις δίκιο...Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε:
1) Να σταματήσει ο κόσμος να θεωρεί τους γιατρούς το πιο prestigious επάγγελμα ώστε να χαμηλώσει λίγο η απίστευτη ζήτηση που υπάρχει αυτή τη στιγμή για μια θέση σε Ιατρικές Σχολές
2)ΝΑ είναι πιο αυστηροί για τους ξένους που μπαίνουν έτσι χωρίς να έχουν λάβει γνώσεις ίδιου τουλάχιστον επιπέδου με την Ελλάδα

Νομίζω τα κάνουν αυτά για να τονωθεί η οικονομία του Αιγαίου. Ότνα το παν. Αιγαίου έχει μόνο τμήματα πολύ χαμηλής ζήτησης (που γίνεται ακόμη πιο χαμηλή εξαιτίας της απόστασης από τα αστικά κέντρα) αναμενόμενο είναι να μην το προτιμούν οι φοιτητές.
Επίσης θεωρώ χαζό που τα προκλινικά θα γίνονται στην Κω και για τα κλινικά θα χρειάζεται να μετακομίσεις ή έστω να παίρνεις καράβι κάθε μέρα (!) προκειμένου να πας στη Ρόδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adri

Νεοφερμένος

Η adri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κι άλλη Ιατρική?????? :stars:
-----------------------------------------

Χμ...Ναι, αλλά αν δεις πόσοι τη ζητάνε την Ιατρική...Χαμός έγινε φέτος...Δε λέω έχεις δίκιο...Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε:
1) Να σταματήσει ο κόσμος να θεωρεί τους γιατρούς το πιο prestigious επάγγελμα ώστε να χαμηλώσει λίγο η απίστευτη ζήτηση που υπάρχει αυτή τη στιγμή για μια θέση σε Ιατρικές Σχολές
2)ΝΑ είναι πιο αυστηροί για τους ξένους που μπαίνουν έτσι χωρίς να έχουν λάβει γνώσεις ίδιου τουλάχιστον επιπέδου με την Ελλάδα

Νομίζω τα κάνουν αυτά για να τονωθεί η οικονομία του Αιγαίου. Ότνα το παν. Αιγαίου έχει μόνο τμήματα πολύ χαμηλής ζήτησης (που γίνεται ακόμη πιο χαμηλή εξαιτίας της απόστασης από τα αστικά κέντρα) αναμενόμενο είναι να μην το προτιμούν οι φοιτητές.
Επίσης θεωρώ χαζό που τα προκλινικά θα γίνονται στην Κω και για τα κλινικά θα χρειάζεται να μετακομίσεις ή έστω να παίρνεις καράβι κάθε μέρα (!) προκειμένου να πας στη Ρόδο...

Πιστεύω πως ίσως η πιο αποτελεσματική λύση στο πρόβλημα είναι το (2) που αναφέρεις. Το (1) είναι νοοτροπία και δύσκολα θα αλλάξει. Όσο για τα προκλινικά (Κως) και κλινικά (Ρόδος), όντως είναι ένα θέμα. Φαντάζομαι όμως πως κατέληξαν σ΄αυτή την απόφαση διότι
1) είναι αδύνατο στην Κω να γίνουν και τα 6 χρόνια, εξαιτίας της κλινικής εκπαίδευσης που απαιτείται
2) θα ήταν "γελοίο" να γίνει η Ιατρική στη Ρόδο (ενώ πατρίδα του Ιπποκράτη είναι η Κως) και όλα τα υπόλοιπα τμήματα να λειτουργήσουν στην Κω.
Η μέση λύση ήταν μάλλον η απόφαση που πήραν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Απλά νομίζω ότι δε θα είναι εύκολο για τους φοιτητές να ξεσηκωθούν στο 5ο έτος για να αλλάξουν νησί...
Κι όσο για το Κως-Ιπποκράτης, ε καλά, δε νομίζω ότι θα ήταν τόσο κώλυμα η μυθολογία... Το θέμα είναι να βγάλουμ ικανούς φοιτητές κι ύστερα έρχονται τα άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adri

Νεοφερμένος

Η adri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι και τόσο εύκολο να μετακομίσεις στη μέση των σπουδών σου. Συμφωνώ, απλά σου λέω πως νομίζω ότι σκέφτηκαν οι υπεύθυνοι. Και ο Ιπποκράτης ρε συ δεν είναι μυθολογία, ιστορία είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
:sΟ ιπποκράτης αφενός ήταν πραγματικό πρόσωπο αφετέρου σιγά μην θέλουν να κάνουν εκει τη σχολή για να τον τιμήσουν:lol:....προφανώς για άλλους λόγους θελουν να γινει εκεί.

Επιπλέον, μια ιατρική σχολή χρειάζεται τρομερή χρηματοδότηση: εργαστήρια, υλικά, εξοπλισμό, κτήρια, συγγράμματα και ένα απαρτιωμένο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο που να παρέχει και ιατρική φροντίδα και ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Απο που κι ως που το Γενικό νοσοκομείο θα γίνει Πανεπιστημιακό; Εδώ το Αττικό και σχεδόν όλα τα Παν. νοσοκομεία εχουν τα μαύρα τους τα χάλια σε έλλειψεις ιατρών - νοσηλευτών με αποτέλεσμα να κωλύεται η εκπαίδευση των φοιτητών ιατρικής και να ακυρώνεται ο εκπαιδευτικός χαρακτήρας του νοσοκομείου.

Ακόμα, έστω οτι γίνεται η χρηματοδότηση. Ετσι οι ίδιοι οικονομικοί πόροι διαμοιράζονται σε περισσότερα μερίδια με αποτέλεσμα λίγη χρηματοδότηση σε πολλές ιατρικές σχολές. Είναι θέμα quality vs quantity αν με καταλαβαίνεις.

Τέλος δεν χρειάζονται επιπλέον γιατροί. Μια τέτοια κίνηση δεν βοηθάει στη μείωση του αριθμού των γιατρών. Το "οχου και μια 8η ιατρική τι σε πειράζει" είναι ωχαδερφιστική νοοτροπία και άκρως δυσλειτουργική. Τα χρηματα που θα πήγαιναν στην 8η ιατρική ας πάνε προς αναβάθμιση των υπόλοιπων 7 ή στην δημόσια υγεία που είναι μπάχαλο.

Τέλος μην ξεχνάμε πως πρέπει να διατηρείται η ισορροπία ανάμεσα στα επαγγέλματα και η κοινωνική πυραμίδα για να είναι λειτουργική η κοινωνία.

Υ/Γ: Προτείνω να γίνει ιατρική σε κάθε νομό, ώστε μην χρειάζεται να γίνεται αυτή η εσωτερική μετανάστευση και όλες οι μαμαδες και όλοι οι μπαμπαδες να είναι ικανοποιημένοι και να έχουν να λένε τι καταξιωμένα παιδιά που έχουν.:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
:sΟ ιπποκράτης αφενός ήταν πραγματικό πρόσωπο αφετέρου σιγά μην θέλουν να κάνουν εκει τη σχολή για να τον τιμήσουν:lol:....προφανώς για άλλους λόγους θελουν να γινει εκεί.

Επιπλέον, μια ιατρική σχολή χρειάζεται τρομερή χρηματοδότηση: εργαστήρια, υλικά, εξοπλισμό, κτήρια, συγγράμματα και ένα απαρτιωμένο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο που να παρέχει και ιατρική φροντίδα και ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Απο που κι ως που το Γενικό νοσοκομείο θα γίνει Πανεπιστημιακό; Εδώ το Αττικό και σχεδόν όλα τα Παν. νοσοκομεία εχουν τα μαύρα τους τα χάλια σε έλλειψεις ιατρών - νοσηλευτών με αποτέλεσμα να κωλύεται η εκπαίδευση των φοιτητών ιατρικής και να ακυρώνεται ο εκπαιδευτικός χαρακτήρας του νοσοκομείου.

Ακόμα, έστω οτι γίνεται η χρηματοδότηση. Ετσι οι ίδιοι οικονομικοί πόροι διαμοιράζονται σε περισσότερα μερίδια με αποτέλεσμα λίγη χρηματοδότηση σε πολλές ιατρικές σχολές. Είναι θέμα quality vs quantity αν με καταλαβαίνεις.

Τέλος δεν χρειάζονται επιπλέον γιατροί. Μια τέτοια κίνηση δεν βοηθάει στη μείωση του αριθμού των γιατρών. Το "οχου και μια 8η ιατρική τι σε πειράζει" είναι ωχαδερφιστική νοοτροπία και άκρως δυσλειτουργική. Τα χρηματα που θα πήγαιναν στην 8η ιατρική ας πάνε προς αναβάθμιση των υπόλοιπων 7 ή στην δημόσια υγεία που είναι μπάχαλο.

Τέλος μην ξεχνάμε πως πρέπει να διατηρείται η ισορροπία ανάμεσα στα επαγγέλματα και η κοινωνική πυραμίδα για να είναι λειτουργική η κοινωνία.

Υ/Γ: Προτείνω να γίνει ιατρική σε κάθε νομό, ώστε μην χρειάζεται να γίνεται αυτή η εσωτερική μετανάστευση και όλες οι μαμαδες και όλοι οι μπαμπαδες να είναι ικανοποιημένοι και να έχουν να λένε τι καταξιωμένα παιδιά που έχουν.:inlove:

:lol:Μου άρεσε το τελευταίο...Ναι συμφωνώ απόλυτα με όσα λες, κι έχεις δίκιο για τις χρηματοδοτήσεις-είναι αλήθεια ότι εγώ δεν το σκέφτηκα έτσι...:)
Επίσης για τον Ιπποκράτη, ναι sorry τον μπέρδεψα με τον Ασκληπειό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Κι άλλη Ιατρική?????? :stars:
-----------------------------------------

Χμ...Ναι, αλλά αν δεις πόσοι τη ζητάνε την Ιατρική...Χαμός έγινε φέτος...Δε λέω έχεις δίκιο...Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε:
1) Να σταματήσει ο κόσμος να θεωρεί τους γιατρούς το πιο prestigious επάγγελμα ώστε να χαμηλώσει λίγο η απίστευτη ζήτηση που υπάρχει αυτή τη στιγμή για μια θέση σε Ιατρικές Σχολές
2)ΝΑ είναι πιο αυστηροί για τους ξένους που μπαίνουν έτσι χωρίς να έχουν λάβει γνώσεις ίδιου τουλάχιστον επιπέδου με την Ελλάδα

Νομίζω τα κάνουν αυτά για να τονωθεί η οικονομία του Αιγαίου. Ότνα το παν. Αιγαίου έχει μόνο τμήματα πολύ χαμηλής ζήτησης (που γίνεται ακόμη πιο χαμηλή εξαιτίας της απόστασης από τα αστικά κέντρα) αναμενόμενο είναι να μην το προτιμούν οι φοιτητές.
Επίσης θεωρώ χαζό που τα προκλινικά θα γίνονται στην Κω και για τα κλινικά θα χρειάζεται να μετακομίσεις ή έστω να παίρνεις καράβι κάθε μέρα (!) προκειμένου να πας στη Ρόδο...

Τι να πω!
Τι βιασύνη τους έπιασε να ιδρύσουν σχολή, χωρίς.....σχολή;

Πολλή τρέλα κυκλοφορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top