Μυθολογία

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Έχω ρωτήσει τους πάντες...Έχω ψάξει στο ίντερνετ...Μα ακόμα δεν έχω βρει βιβλία για ΞΕΝΗ μυθολογία (Σκανδιναβική κατά προτίμηση).Αν ξέρετε κάτι σας παράκαλω πείτε μου...:'(:'(:'(:'(Έχω διαβάσει και στη βικιπαίδεια αλλά δεν με καλύπτει. Θέλω κάτι που να αναφέρει ολοκληρωμένα το θέμα αυτό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Έχω ένα πολύ ωραίο βιβλίο με παγκόσμια μυθολογία που περιέχει και Σκανδιναβική αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να το βρεις . Εγώ το έχω εδώ και αρκετά χρόνια. Λέγεται "Μύθοι απ'όλο τον κόσμο" και είναι των N.Philip-N.Mistry , εκδόσεις Ερευνητές. Λογικά κυκλοφορεί, είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό καθώς και εύκολο στην κατανόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Άμα είναι στα Αγγλικά σε πειράζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Χμμ... όχι ιδιαίτερα. Αν πιστεύεις ότι μπορώ να το διαβάσω όντας στο ενδιάμεσο επίπεδο λόουερ και προφίσενσι...Πάντως σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σε βιβλιοπωλεια εψαξες; Αποκλειεται να μην εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Εγω απο σκανδιναβικη μυθολογια οτι ξερω ειναι απο το age of mythology (loki και ετσι) αλλα και απο το καλεβαλα με τα παπια (ντοναλντ) του ντον ροσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Prose Edda και Poetic Edda, τί άλλο...; :D

Αν θες να διαβάσεις κατ' ευθείαν τα "συμπεράσματα" κι όχι τα ποίηματα κλπ., τότε μπορείς να δεις τον αντίστοιχο πίνακα της Wikipedia.

(Κι άμα δε ξέρεις και μια λέξη, έχουμε και λεξικό.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
https://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=61400
-----------------------------------------
https://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5514909
-----------------------------------------
https://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5283234
-----------------------------------------
Έχω ρωτήσει τους πάντες...Έχω ψάξει στο ίντερνετ...Μα ακόμα δεν έχω βρει βιβλία για ΞΕΝΗ μυθολογία (Σκανδιναβική κατά προτίμηση).Αν ξέρετε κάτι σας παράκαλω πείτε μου...:'(:'(:'(:'(Έχω διαβάσει και στη βικιπαίδεια αλλά δεν με καλύπτει. Θέλω κάτι που να αναφέρει ολοκληρωμένα το θέμα αυτό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Παίδες :bravo::bravo::bravo::bravo:. Χίλια ευχαριστω!!!:no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Είχα έρθει σε επαφή με ξένη μυθολογία (Ιρλανδική) όταν διαβάζοντας το τελευταίο Χαρρι Ποτερ είπα να ψάξω τι σημαίνει ο τίτλος "Harry Potter and the deathly hallows"(στα αγγλικά το δίαβαζα) και αν ψάξεις στην βικιπεδια την μαυρισμένη λέξη και διαβάσεις το κομμάτι του άρθρου με τίτλο "in legend" και πατήσεις στα σχετικά link θα βρείς τις απαρχές ενός βασικού Ιρλανδικού μύθου.
έχει χαβαλέ :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top