Μπορώ να ασχοληθώ με οικονομικά απο σχολές Θετικής κατεύθυνση πανελληνίων;

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,197 μηνύματα.
Μου έκατσε η απορία και δεν μπορώ να τη βγάλω απο τον εγκέφαλο μου αλλα ούτε και να βρω απάντηση στο διαδίκτυο. Γίνεται καποιος να ασχοληθει με οικονομικά και τετοιου είδους απο θετική κατεύθυνση; π.χ απο μεταπτυχιακό ή κάτι τέτοιο;
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Μου έκατσε η απορία και δεν μπορώ να τη βγάλω απο τον εγκέφαλο μου αλλα ούτε και να βρω απάντηση στο διαδίκτυο. Γίνεται καποιος να ασχοληθει με οικονομικά και τετοιου είδους απο θετική κατεύθυνση; π.χ απο μεταπτυχιακό ή κάτι τέτοιο;
Εννοείται πως γίνεται...Μην σου πω ότι είναι πολύ πιθανό να έχει καλύτερη σταδιοδρομία λόγω των γνώσεων του στα μαθηματικά.(πχ αν σπουδάσει μαθηματικό). Εγώ έχω 2-3 καθηγητές σκέψου από Πολυτεχνείο. Τέλος δεν είναι τυχαίο που μερικά τμήματα του 4ου πεδίου τα τελευταία χρόνια εντάχθηκαν και σε αυτό της θετικής.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,323 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς! Εδώ μπορείς να ασχοληθείς από τη θεωρητική κατεύθυνση και χωρίς μεταπτυχιακό με τα οικονομικά...
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.
Βεβαίως και γίνεται.
Εδώ μπορούν ακόμη και του τρίτου πεδίου και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και η ίδια για μεταπτυχιακό (οικονομικά στον χώρο της υγείας).
Από θετική άνετα με συνδιασμό πληροφορικής ή μαθηματικού.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Το 2ο πεδίο σου δίνει πολλές επιλογές σε σχολές, ίσως σε αφήνει να επιλέξεις και κάποιες σχολές που δεν έχουν καμία σχέση με το πεδίο. Καλή ώρα οι σχολές Βιολογίας. Δεν ξέρω γιατί μπορείτε να επιλέξετε σχολές Βιολογίας.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.
Το 2ο πεδίο σου δίνει πολλές επιλογές σε σχολές, ίσως σε αφήνει να επιλέξεις και κάποιες σχολές που δεν έχουν καμία σχέση με το πεδίο. Καλή ώρα οι σχολές Βιολογίας. Δεν ξέρω γιατί μπορείτε να επιλέξετε σχολές Βιολογίας.
Γιατί δεν δίνουν βιολογία στις πανελλαδικές.
Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να μπαίνουν και από το τρίτο πεδίο στο μαθηματικό χωρίς να έχουν δώσει πανελλαδικές στα μαθηματικά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Το 2ο πεδίο σου δίνει πολλές επιλογές σε σχολές, ίσως σε αφήνει να επιλέξεις και κάποιες σχολές που δεν έχουν καμία σχέση με το πεδίο. Καλή ώρα οι σχολές Βιολογίας. Δεν ξέρω γιατί μπορείτε να επιλέξετε σχολές Βιολογίας.
Διοτι η βιολογια στο λυκειο υπαρχει για να υπαρχει... εξαιτερικα χρησιμη για την σφαιρικη γνωση του λυκειου αλλα μη ιδιαίτερα χρησιμη στο πανεπιστημιο. ...εκει την διδασκουν απο μηδεν. Το ιδιο και η χημεια ( σε μικροτερο βαθμο) παλι απο το μηδεν στα χημικα
Δεν συμβαινει το ιδιο με τα μαθηματικα και την φυσικη ....και τα αρχαια πιστευω οπου αυτα διδασκονται ...αν δεν εχεις βασεις λυκειου το εχασες το παιχνιδι στο πινακα
 

Guest 203117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν συμβαινει το ιδιο με τα μαθηματικα και την φυσικη ....και τα αρχαια πιστευω οπου αυτα διδασκονται ...αν δεν εχεις βασεις λυκειου το εχασες το παιχνιδι στο πινακα
Για τα μαθηματικά στην σχολή μου πάντως με ελάχιστες γνώσεις περί συναρτήσεων, παραγώγων και ολοκληρωμάτων βγάζεις άκρη αν έχεις κουράγιο

Γενικά θεωρώ στο πανεπιστήμιο το παιχνίδι το χάνεις μόνο όταν κουραστείς. Αν σου αρέσει αυτό που κάνεις και δεν σε κουράζει ακόμα και τίποτα να μην καταλαβαίνεις στην αρχή κάθεσαι κάτω, διαβάζεις και βγάζεις άκρη(ακόμα και αν βγάλεις άκρη αργότερα από τους άλλους)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,038 μηνύματα.
Το 2ο πεδίο σου δίνει πολλές επιλογές σε σχολές, ίσως σε αφήνει να επιλέξεις και κάποιες σχολές που δεν έχουν καμία σχέση με το πεδίο. Καλή ώρα οι σχολές Βιολογίας. Δεν ξέρω γιατί μπορείτε να επιλέξετε σχολές Βιολογίας.
Dude , bio is just applied chem , which is just applied physics .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Για τα μαθηματικά στην σχολή μου πάντως με ελάχιστες γνώσεις περί συναρτήσεων, παραγώγων και ολοκληρωμάτων βγάζεις άκρη αν έχεις κουράγιο

Γενικά θεωρώ στο πανεπιστήμιο το παιχνίδι το χάνεις μόνο όταν κουραστείς. Αν σου αρέσει αυτό που κάνεις και δεν σε κουράζει ακόμα και τίποτα να μην καταλαβαίνεις στην αρχή κάθεσαι κάτω, διαβάζεις και βγάζεις άκρη(ακόμα και αν βγάλεις άκρη αργότερα από τους άλλους)
α ωραια μαθαμε κατι σημερα...στις πληροφορικες σας περνανε εξ απαλων ονυχων στα μαθηματικα..ισως ειναι πιο απαλοι λογω 4ου.
καλο αυτο/// ε στους μηχανικους δεν παιζει αυτο σε στιβουνε.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,197 μηνύματα.
Τελ
α ωραια μαθαμε κατι σημερα...στις πληροφορικες σας περνανε εξ απαλων ονυχων στα μαθηματικα..ισως ειναι πιο απαλοι λογω 4ου.
καλο αυτο/// ε στους μηχανικους δεν παιζει αυτο σε στιβουνε.
Νομίζω και στο 2ο πεδίο εχουν πληροφορική
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Eδώ από σχολές Προσχολικής Αγωγής κάνουν μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. :) Κορνίζα ΜΒΑ ας μην έχουν περάσει ούτε απέξω από μια corporation. :beach:
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Γιατί νομίζετε υπάρχει εδώ ο VouDou? Αν αποκλείσουμε τα μεταπτυχιακά (π.χ. τύπου ΜΒΑ), προπτυχιακά:
Α. Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας ΠαΠει
Β. Διοίκησης Εφοδιαστικής Αλυσίδας ΔιΠαΕ
Γ. Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης ΠΑ
Δ. Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης ΔιΠαΕ, ΔΠΘ, Πολ. Κ
Ε. Μηχανολόγων Μηχανικών-->Κατεύθυνση Παραγωγής και Διοίκησης (όπου υπάρχει)
Ζ. Στατιστικής ΠΑ, ΠαΠει, ΠΔΜ, ΟΠΑ
Η. Χρηματοοικονομικης και Τραπεζικής Διοικητικής ΠαΠει
Θ. Αντε καπως και το Εφαρμοσμένης Πληροφορικης-Πληροφοριακα Συστήματα ΠαΜακ

(ελπίζω να μην ξεχασα κάτι)

Υ.γ. εξ απαλών ονύχων σημαίνει παιδιοθεν
 

Guest 203117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α ωραια μαθαμε κατι σημερα...στις πληροφορικες σας περνανε εξ απαλων ονυχων στα μαθηματικα
Μάλιστα.. και δε μου λες, εσύ είσαι σε τμήμα πληροφορικής και το γνωρίζεις αυτό? Διότι αν κάτσεις να κοιτάξεις έστω και μια λίστα με βαθμολογίες για μαθηματικά στα τμήματα μας, θα δεις ότι το να κόβουν είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση(επειδή όπως είπες και εσύ έχουμε φοιτητές από το 4ο πεδίο, όμως μη νομίζεις ότι λόγο αυτού είναι χαλαροί).

Και ότι σπουδάζω πληροφορική δεν σημαίνει ότι η συμβουλή μου δεν ισχύει, είναι loser mentality να νομίζεις ότι δεν μπορείς να μάθεις μαθηματικά επειδή δεν το είχες στο λύκειο, ενώ είναι καθαρά θέμα χρόνου και αποδοτικού διαβάσματος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Μάλιστα.. και δε μου λες, εσύ είσαι σε τμήμα πληροφορικής και το γνωρίζεις αυτό? Διότι αν κάτσεις να κοιτάξεις έστω και μια λίστα με βαθμολογίες για μαθηματικά στα τμήματα μας, θα δεις ότι το να κόβουν είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση(επειδή όπως είπες και εσύ έχουμε φοιτητές από το 4ο πεδίο, όμως μη νομίζεις ότι λόγο αυτού είναι χαλαροί).

Και ότι σπουδάζω πληροφορική δεν σημαίνει ότι η συμβουλή μου δεν ισχύει, είναι loser mentality να νομίζεις ότι δεν μπορείς να μάθεις μαθηματικά επειδή δεν το είχες στο λύκειο, ενώ είναι καθαρά θέμα χρόνου και αποδοτικού διαβάσματος.
Καλα ντε μη θυμωνεις κουλ...τις πληροφοριες σου αξιοποίησα. Οχι πληροφορικαριος δεν ειμαι και δε νθελω να ειμαι.
Αμα καταφερεις και μαθεις μαθηματικα μονη σου ,να μου πεις το πως, γιατι εγω δεν τα καταφερνω .
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,038 μηνύματα.
Για τα μαθηματικά στην σχολή μου πάντως με ελάχιστες γνώσεις περί συναρτήσεων, παραγώγων και ολοκληρωμάτων βγάζεις άκρη αν έχεις κουράγιο
Δεν αμφιβάλλω οτι μπορεί να ισχύει αυτό για την πληροφορική . Συγκεκριμένα για το δικό σου όπως ισχυρίζεσαι ( άλλωστε εσύ ξέρεις καλύτερα ) . Αλλά για τα τμήματα του πολυτεχνείου δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο αυτό .
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Τι να πουν και τα παιδιά που είναι μαθηματικό Ιωάννινα...
 
Top