Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές;

Thanosak

Νεοφερμένος

Ο Thanosak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χαιρετώ την Παρέα!😀

Μια και λόγω οικονομικών δεν κάνω φροντιστήριο θα με βοηθούσε ειλικρινά αν μου δίνατε συμβουλές για κάθε μάθημα των πανελληνίων ξεχωριστά. Πχ τι να προσέξω φυσική, βιολογία, χημεία και έκθεση;

Θα καταγράφω μερικές ερωτήσεις μου αλλά οτιδήποτε άλλο μπορείτε να μου πείτε είναι καλοδεχούμενοι και χρήσιμο.Κυρίως από παιδιά που έδωσαν πανελλήνιες.

1. Τα σχολικά βιβλία δείχνουν να είναι εκτός πραγματικότητας των πανελληνίων, τα διαβάζω;

2. Πώς χρησιμοποιώ τις λυμένες ασκήσεις;

3. Τι πρέπει να προσέξω για να μην χάνω από αιτιολογήσεις; Υπάρχει κάποιος καθορισμένος τρόπος απάντησης;

4. Στην παραγωγή λόγου πως χρησιμοποιώ τους θεματικούς τομείς;

5. Πειράζει στην Βιολογία να τα κατανοήσω δίχως να τα μάθω αυτολεξεί;

6. Το διαδικτυακό βοήθημα του Υπουργείου έχει θέση στο διάβασμα μου; Ή είναι σπατάλη χρόνου;

7. Να εστιάζω σε ασκήσεις γενικές από βοηθήματα ή να ψάχνω να βρω παρόμοιες ασκήσεις με αυτές που έπεσαν στις πανελλήνιες;

8. Πόση ώρα πρέπει να μου παίρνει η περίληψη;

9. Ο Σαλτερής θα με καλύψει στη Χημεία;

10. Από προσομοιώσεις που έχω δοκιμάσει να κάνω μόνος μου, ποτέ δεν μου φτάνει το 3ωρο, πως θα το διορθώσω;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Και συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά στο σχολείο οι καθηγητές μου δεν ασχολούνται και πρέπει να τα βρω όλα μόνος μου.

Άσχετα από τις ερωτήσεις, ότι άλλο θέλετε να μου πείτε, είναι καλοδεχούμενο για κάθε μάθημα ξεχωριστά. :) :)
Πχ πως να προσεγγίσω τη βιολογία, τη φυσική κλπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top