Μουσικός προβληματισμός

Klara

Νεοφερμένος

Η Klara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Είμαι καινούργια στο φόρουμ και πραγματικά με εντυπωσίασε η δουλειά όλοων αυτών που συνέβαλαν στη δημιουργία του.

Στο θέμ τώρα...πριν μερικούς μήνες είχα πάρει μια ακουστική κιθάρα (220Ε, αν θυμάμε καλά) και από τότε ασχολούμε μόνη μου, αυτοδίδακτα. Έχω παρατηρήσει ότι με δυσκολία πατάω τις χορδές στα τάστα και τα δάκτυλά μου έχουν πληγωθεί. Έχω δοκιμάσει να παίξω και με κλασσική και μου φαίνεται πολύ πιο εύκολη και εύχριστη. Οπότε, όπως το βλέπω τώρα, καλό θα ήταν να πάρω μια φτηνή κλασσική (γύρω στα 100Ε;). Τι λέτε; Ή μήπως να άλλαζα τις χορδές στην ακουστική μου και να αντικαταστήσω τη μι και τι σι με νάιλον, όπως στην κλασσική. Μήπως να έπαιρνα ηλεκτρική; Ή να κρατήσω την ακουστική;


Τι λέτε;

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Είμαι καινούργια στο φόρουμ
και από τότε ασχολούμε μόνος μου, αυτοδίδακτα.

τελικά είσαι αγόρι ή κορίτσι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klara

Νεοφερμένος

Η Klara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑ Λέτε να είναι ένας οιωνός για να αλλάξω φύλο; :D:D:P:P
-----------------------------------------
Καμία ιδέα για το πρόβλημά μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όταν έχω καιρό να παίξω μπάσο (εκεί να δεις χοντρές χορδές) μαλακώνει το δέρμα στα δάχτυλα με αποτέλεσμα να πληγώνονται λίγο τα δάχτυλα όταν το ξαναπιάνω. Σκληραίνει όμως σιγά σιγά και δεν έχω πρόβλημα μετά απο κάποιο διάστημα, δεν έχεις παρατηρήσει τίποτα τέτοιο εσύ; Εξαρτάται και λίγο απο το πόσο συχνά παίζεις βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klara

Νεοφερμένος

Η Klara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παίζω περίπου 3-4 ώρες ανά εβδομάδα. Έχουν σκληρήνει οι άκρες από τα δάκτυλά μου, αλλά και πάλι πονάω. Το θέμα είναι ότι με δυσκολία πιέζω τις χορδές. [έχω την κιθάρα εδώ και 6 μήνες]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αναφέρεις πως μαθαίνεις μόνη σου οπότε υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να κάνεις κάποιο λάθος στο πως βάζεις τα δάχτυλα σου και για αυτό να σε πονάνε. Βέβαια είναι πιο πιθανό να σε πονάνε έτσι κι αλλιώς γιατί στην ακουστική κιθάρα θέλει αρκετή δύναμη στις πιέσεις. Και εμένα με πονάνε τα δάχτυλα στις χορδές της ακουστικής κιθάρας κι ας παίζω ηλεκτρική κιθάρα μερικά χρόνια. Φαντάζομαι πως με τον καιρό συνηθίζεις, γιατί θυμάμαι και πράγματα που στην ηλεκτρική κιθάρα πλέον μου φαίνονται χαλαρά, παλία ένιωθα πίεση και πόνο στα δάχτυλα για να τα καταφέρω.

Πέρα από αυτά, με τις χορδές ξέρεις τι παίζει; Η ακουστική κιθάρα σου λογικά θα έχει 11άρι η 12άρι σετ χορδών πάνω. Για κάποιον που μαθαίνει το 11άρι είναι σίγουρα πιο φιλικό και πιο εύκολο και πονάνε και τα δάχτυλα λίγότερο. Επίσης μπορείς να ρωτήσεις αν υπάρχει καμιά εταιρία με πιο μαλακές χορδές. Δυστυχώς δεν ξέρω τι παίζει με χορδές ακουστικής για να σου προτείνω κάτι.

Όσο για το τι κιθάρα θα έχεις, νομίζω ότι πρέπει πιο πολύ να σκεφτείς τι θέλεις να παίξεις/μάθεις και όχι τόσο το αν είναι εύκολη η δύσκολη. Η ηλεκτρική κιθάρα είναι πολύ πιο μαλακή αλλά εκεί μαθαίνεις άλλα πράγματα από την ακουστική και πίστεψέ με, είναι τεχνικές που θα πονέσουν πολύ τα δάχτυλα και θα αγανακτήσεις πολύ μέχρι να τις συνηθίσεις. Η κλασσική από την άλλη έχει nylon χορδές και είναι για περισσότερο finger picking πράγματα και ίσως πιο κλασσικές σπουδές. Φαντάζομαι ότι και εκεί θα συναντάς δυσκολίες ανάλογες.

Αν έπρεπε να σου προτείνω τι να κάνεις, θα σου έλεγα να συνεχίσεις με την ακουστική, να κάνεις υπομονή και αν μπορείς να βρεις κάποιον να σου δείξει κάποια βασικά στοιχεία τεχνικής για τα δάχτυλα, ή να τα δεις σε interactive μαθήματα που κυκλοφορούν ή ακόμη και σε video στο youtube.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klara

Νεοφερμένος

Η Klara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σ'ευχαρστώ πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top