Μοριακή βιολογία και γενετική vs Ιατρική (επαγγελματική αποκατάσταση)

thanos10393

Νεοφερμένος

Ο thanos10393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας φίλοι και φίλες μου. Έχω ένα μεγάλο διλλημα, να επιλέξω Ιατρική ή Μοριακή βιολογία και γενετική? Προσωπικά, μου αρέσει πιο πολύ να εμβαθύνω στο κύτταρο και παρόμοια πράγματα και γενικά ότι έχει να κάνει με το κύτταρο και τα περιεχόμενα του (και κάτι άλλο που μου αρέσει είναι πράγματα όπως η εξωσωματική, όπου ο βιολόγος νομίζω αν είμαι λάθος διορθώστε με κάνει την γονιμοποίηση, αλλά μόνο αυτό το κομμάτι). Όμως, δεν ξέρω αν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα (δεν θέλω να φύγω εξωτερικό) σαν μοριακός βιολόγος. Από την άλλη , όσον αφορά την Ιατρική, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ειδικότητα που να με ενδιαφέρει και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο στην μοριακή βιολογία και γενετική στην Ιατρική. Επίσης θέλω να αποφύγω το οτιδήποτε χειρουργικό(ούτε ράμματα μακριά καλά και αγαπημένοι). Τι προτείνετε να κάνω? Να περάσω μοριακή βιολογία και να εύχομαι τα πράγματα στην Ελλάδα να έχουν αλλάξει μέχρι να αποφοιτήσω? Να κάνω Ιατρική 6+4 χρόνια και μετά να κάνω μεταπτυχιακό? Για πείτε. Επίσης θα χρειαστώ και άλλα μεταπτυχιακά ακομα και αν αποφοιτήσω από την μοριακή βιολογία και γενετική?
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,284 μηνύματα.
Γεια σας φίλοι και φίλες μου. Έχω ένα μεγάλο διλλημα, να επιλέξω Ιατρική ή Μοριακή βιολογία και γενετική? Προσωπικά, μου αρέσει πιο πολύ να εμβαθύνω στο κύτταρο και παρόμοια πράγματα και γενικά ότι έχει να κάνει με το κύτταρο και τα περιεχόμενα του (και κάτι άλλο που μου αρέσει είναι πράγματα όπως η εξωσωματική, όπου ο βιολόγος νομίζω αν είμαι λάθος διορθώστε με κάνει την γονιμοποίηση, αλλά μόνο αυτό το κομμάτι). Όμως, δεν ξέρω αν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα (δεν θέλω να φύγω εξωτερικό) σαν μοριακός βιολόγος. Από την άλλη , όσον αφορά την Ιατρική, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ειδικότητα που να με ενδιαφέρει και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο στην μοριακή βιολογία και γενετική στην Ιατρική. Επίσης θέλω να αποφύγω το οτιδήποτε χειρουργικό(ούτε ράμματα μακριά καλά και αγαπημένοι). Τι προτείνετε να κάνω? Να περάσω μοριακή βιολογία και να εύχομαι τα πράγματα στην Ελλάδα να έχουν αλλάξει μέχρι να αποφοιτήσω? Να κάνω Ιατρική 6+4 χρόνια και μετά να κάνω μεταπτυχιακό? Για πείτε. Επίσης θα χρειαστώ και άλλα μεταπτυχιακά ακομα και αν αποφοιτήσω από την μοριακή βιολογία και γενετική?
Καλησπέρα σου Θανω!

Κοιτά, επειδή είναι το αντικείμενο που θέλω κι εγώ να ακολουθήσω, όχι της εξωσωματικής αλλά της γενετικής, λοιμωξιολογιας, βακτηριοφαγοι, τελομερη, crispr cas9 κτλ θα σου πω το εξής.

Κι από τα δυο μπορείς να ακολουθήσεις το δρόμο της γενετικής και μοριακής βιολογίας και η ιατρική έχει ειδικότητες που ασχολούνται με την κυτταρολογία και την ιατρική γενετική

Όσον αφορά την εξωσωματική ο ρόλος του βιολόγου και του γιατρού γυναικολόγου είναι αρκετά διαφορετική.

Ο βιολόγος θα είναι αυτός που θα συντηρεί το υλικό. Ο γυναικολόγος θα είναι αυτός που θα κάνει την επέμβαση δηλαδή την προσθήκη σπερματοζωαρίου δηλαδή ωοθηκική διέγερση, η λήψη ωαρίων και η εμβρυομεταφορά

Με λίγα λόγια
Βιολόγος -> συντήρηση
Γιατρός -> πράξη

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι η ιατρική διότι
-> έχει ειδικότητα γενετικής που ασχολείται όχι μόνο θεωρητικά όπως ένας μοριακός βιολόγος αλλά και πρακτικά με το να βλέπει ασθενείς με κυτταρολογικές ασθένειες, μεταλλάξεις, σύνδρομα κτλ. Δηλαδή δεν κάθετε μόνο σε ένα εργαστήριο.

-> Στην ιατρική δεν χρειάζεται μεταπτυχιακό. Μπορείς να πας κατευθείαν για διδακτορικό σε αντίθεση με την βιολογία.

Αλλά αν δεν καταφέρεις την ιατρική και η βιολογία θα μπορέσει να σε κατευθύνει προς την έρευνα και τα εργαστήρια.

Αλλά αν θέλεις να έχεις παραπάνω επιλογές τότε ιατρική.

Επισης μην φοβάσαι τα ράμματα δεν είναι τίποτα. Και δεν μπορείς να αποφύγεις τα χειρουργικά στην ιατρική. Τι θα γίνει αν δεις έναν άνθρωπο αιμόφυρτο και με ανοιχτή πληγή; Δεν θα κάνεις ράμματα εκείνη την στιγμή εννοείται. Θα ακολουθησεις τις πρώτες βοήθειες αλλα αν φοβάσαι τα αίματα, ανοιχτές πληγές, τραύματα, περιστατικά όπως κατάκλιση τρίτου βαθμού, εκκρίσεις, ουρά κόπρανα κτλ κτλ τότε η ιατρική θα σε δυσκολέψει αρκετά. Εκτός κι αν έχεις την επιθυμία να ξεπεράσεις τους φόβους σου.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,284 μηνύματα.
Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση υπάρχει αλλά μόνο στις μεγάλες πόλης
 

thanos10393

Νεοφερμένος

Ο thanos10393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν είναι ότι φοβάται αυτά τα πράγματα όπως το αίμα πχ, απλώς γενικά έχω πολύ ασταθής χέρια και είμαι γενικά ατσουμπαλος, οπότε το χειρουργικό κομμάτι θα ήθελα να το αποφύγω. Τώρα αν δω στον δρόμο κάποιον αιμόφυρτο φυσικά θα βοηθήσω.

Επίσης για την βιολογία που λες, πιστεύεις ότι προτιμότερο είναι η βιολογία σκέτη ή η μοριακή βιολογία και γενετική? Γιατί στην βιολογία στο πρόγραμμα σπουδών υπάρχουν αρκετά πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν για αυτό ρωτάω

Και γνωρίζεις τι κάνει ένας ιατρός γενετιστής?
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,284 μηνύματα.
+ Στην ιατρική μπορείς να κανείς μεταπτυχιακά παράλληλα με την ειδικότητα/ αγροτικό

Και σχετικά με την τελευταία σου ερώτηση αν θέλεις να πας ψηλα στη μοριακή βιολογία όπως είπες τα μεταπτυχιακά είναι υποχρεωτικά, το διδακτορικό απαραίτητο και το μεταδιδακτορικό επιθυμητό
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanos10393

Νεοφερμένος

Ο thanos10393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση υπάρχει αλλά μόνο στις μεγάλες πόλης
Μπορείς να μου δώσεις κάποια παράδειγματα? Πχ γνωρίζεις αν υπάρχουν θέσεις σε νοσοκομεία ή σε ερευνητικά κέντρα? Βέβαια αν έχω καταλάβει σωστά θα είναι δύσκολο να δουλέψω εκεί κατευθείαν μετά τη σχολή σωστά?
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,284 μηνύματα.
Δεν είναι ότι φοβάται αυτά τα πράγματα όπως το αίμα πχ, απλώς γενικά έχω πολύ ασταθής χέρια και είμαι γενικά ατσουμπαλος, οπότε το χειρουργικό κομμάτι θα ήθελα να το αποφύγω. Τώρα αν δω στον δρόμο κάποιον αιμόφυρτο φυσικά θα βοηθήσω.
Τα ίδια κι εδώ. Μπορώ άνετα να κάνω ράμματα κι έχω κάνει αρκετά αλλά μετα απο ένα χρονικό διάστημα με πιάνει μια αστάθεια στα χέρια. Δεν θα έχεις πρόβλημα με αυτό αν δεν είναι τόσο έντονο και αν θέλεις να ακολουθήσεις παθολογικές ειδικότητες όπως γενετική που είπες

Τα επαγγελματικά δικαιώματα ειδικότητας ιατρικής γενετικής:

Σου παραθέτω το ΦΕΚ της εφημερίδας της κυβερνήσεως.

Από την σελίδα 4 μέχρι το τέλος σου περιγράφει αναλυτικά τα παντα για την ειδικότητα της ιατρικής γενετικής

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top