Μοιράζομαι τις σκέψεις μου....

Diaforetikos2023GR

Νεοφερμένος

Ο Diaforetikos2023GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν είναι σωστό ή όχι αλλά έχω την ανάγκη να γράψω δεν ξέρω γιατί... Αφού έγινα το ερωτηματολόγιο του forum θα γίνω και μοιρολόγιο τώρα.... Είμαι στην πολύ-αγαπημένη χρόνια των πανελλαδικών εξετάσεων αλλά περνάω περίεργες φάσεις....

Νιώθω ότι δεν έχω κίνητρο , έγινα αυτό που "κορόιδευα" , να δώσω για να φύγω απλά , θέλω να σπουδάσω φυσικά δεν τρελαίνομαι για το αντικείμενο μου (τομέα) στο οποίο βρίσκομαι αλλά είμαι έτοιμος να συμβιβαστω γιατί ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω.... Το όνειρο των σπουδών μου είναι ανέφικτο , είτε γιατί είναι χόμπι είτε γιατί βρισκόμαστε στην Ελλάδα και δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι όλα ανοιχτά και δεδομένα.....

Δεν κάνω καλό ύπνο... Έχω αρχίσει να δημιουργώ κενά στην ύλη μου και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στο διάβασμα , πιανομαι από το οτιδήποτε που μπορεί να με αποσυντονίσει , και το πιο αστείο της υπόθεσης είναι ότι βρίσκομαι σε ΕΠΑΛ , επιλέγω να δώσω χωρίς φροντιστήρια γιατί πιστεύω στον εαυτό μου....Γενικά με έχει περάσει η πεποίθηση ότι θα δημιουργήσω μια οικονομική τρύπα στους δικούς μου και θα αποτύχω χωρίς καν να ξεκινήσει η "δοκιμασία" ή το "ταξίδι" των σπουδών... Μέσα σε όλα αυτά είχα και μια μικρό - ερωτική απογοήτευση αλλά δεν με επηρέασε τόσο απλά πίστευα ότι θα ήταν το ιδανικό κίνητρο για τα πάντα.....

Ξέρω ότι είναι λάθος το σκεπτικό μου αλλά με περιτριγυρίζει ένα περίεργο φιλινγκ....
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,534 μηνύματα.
Οικονομικών Επιστημών λέω..
Ίσως γίνω λίγο κακός:

Τα ΕΠΑΛ έχουν ένα τρομερά άνισο και άδικο πλεονέκτημα εν έτει 2022: μπορείς να αγωνιστείς στα ίσα μαθητές του Λυκείου για τα ίδια πανεπιστήμια.

Οι οικονομικές επιστήμες στο ΟΠΑ έχουν την ίδια περίπου βάση από επαλ και από γελ. Το θέμα είναι ότι στο ΕΠΑΛ εξετάζεσαι σε δύο μαθήματα νηπιαγωγείου: έκθεση και μαθηματικά γενικής (για σύγκρινέ τα με την έκθεση και τα μαθηματικά κατεύθυνσης ΓΕΛ) και άλλα δύο επιλογής.

Δεν νομίζω έχει νόημα να στεναχωριέσαι. Απλά θες λίγο δούλεμα στο διάβασμα. Και από ΕΠΑΛ είμαι της άποψης ότι δεν θέλει καν φροντιστήριο.
 

Diaforetikos2023GR

Νεοφερμένος

Ο Diaforetikos2023GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ίσως γίνω λίγο κακός:

Τα ΕΠΑΛ έχουν ένα τρομερά άνισο και άδικο πλεονέκτημα εν έτει 2022: μπορείς να αγωνιστείς στα ίσα μαθητές του Λυκείου για τα ίδια πανεπιστήμια.

Οι οικονομικές επιστήμες στο ΟΠΑ έχουν την ίδια περίπου βάση από επαλ και από γελ. Το θέμα είναι ότι στο ΕΠΑΛ εξετάζεσαι σε δύο μαθήματα νηπιαγωγείου: έκθεση και μαθηματικά γενικής (για σύγκρινέ τα με την έκθεση και τα μαθηματικά κατεύθυνσης ΓΕΛ) και άλλα δύο επιλογής.

Δεν νομίζω έχει νόημα να στεναχωριέσαι. Απλά θες λίγο δούλεμα στο διάβασμα. Και από ΕΠΑΛ είμαι της άποψης ότι δεν θέλει καν φροντιστήριο.

Συμφωνώ απόλυτα , σύγκρινα τα μαθηματικά μας με αυτά του ΓΕΛ και είναι μέρα με την νύχτα... Και για αυτό έχω ένα άγχος ότι στην σχολή θα δυσκολευτώ καθώς θα πρέπει να μάθω και του ΓΕΛ τα μαθηματικά στο μέλλον...
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,534 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα , σύγκρινα τα μαθηματικά μας με αυτά του ΓΕΛ και είναι μέρα με την νύχτα... Και για αυτό έχω ένα άγχος ότι στην σχολή θα δυσκολευτώ καθώς θα πρέπει να μάθω και του ΓΕΛ τα μαθηματικά στο μέλλον...
Ένα σκαλάκι τη φορά.

Ας μπεις πρώτα με το καλό, και βλέπεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top