Μηχανολόγοι Μηχανικοί εκτός Αθηνών Vs Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Γεια σας και απο μενα!Η αληθεια ειναι πως στοχευα τους μηχανολογους,ομως οι δικοι μου,εβαλαν στο παιχνιδι και τους χημικους μηχανικους επειδη μαλλον την πιανω στο Μετσοβιο και ειναι της αποψης οτι το Μετσοβιο ειναι κορυφη.Και αυτη η σχολη μου φαινεται ενδιαφερουσα,ομως εχω ακουσει πολλα για την αποκατασταση.Μπορειτε να με βοηθησετε σε αυτο το διλημμα;Επισης τι διαφορες εχουν τα τμηματα μηχανολογων της επαρχιας μεταξυ τους;Ευχαριστω προκαταβολικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
φιλε αμα δεν θελεις ΕΣΥ προσωπικα τους χημικους μην πας ,πιο καλα εαν αντεχει η τσεπη των γονιων σου να πας μηχανολογος επαρχια παρα χημικος στο εμπ ,σε κατι που δεν θα εχεις διαθεση να ασχοληθεις,αλλωστε αμα δεν σε ενδιαφερει κατι οσο καλο και αν ειναι το ιδρυμα δεν θα γινεις ποτε καλος εσυ.
απο κει και περα απο οπου και αν βγεις εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τους υπολοιπους.
προσωπικα πιστευω οτι το εμπ εχει πολλα καλα και κυριως το θεωριτικο υποβαθρο που προσφερει απλοχερα (τα πρωτα ετη εχουν τις πεισσοτερες ωρες εβδομαδιαιως απ ολες τις πολυτεχνικες του εμπ)
παντως οτι και αν ακολουθησεις πρεπει να το αγαπας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Και τα δυο μου φαινονται ενδιαφεροντα αντικειμενα,απλως εχω την αισθηση οτι οι μηχανολογοι θα μου αρεσουν περισσοτερο.Απο την αλλη ειναι το αγχος της επιλογης.Δεν θελω να επιλεξω κατι το οποιο θα το μετανιωσω αργοτερα.Γι'αυτο τον λογο,προσπαθω να βασιστω και σε αλλα κριτηρια και οχι μονο στο τι μου αρεσει.Δεν πιστευω πως θα εχω προβλημα στους χημικους,απλως δεν θελω να μετανιωσω που απερριψα τους μηχανολογους σε περιπτωση που επιλεξω τους χημικους.Νιωθω μπερδεμενος και προς το παρον περιμενω την αυριανη μερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Νιωθω μπερδεμενος και προς το παρον περιμενω την αυριανη μερα....
To 80% και πλέον των μαθητών έτσι νιώθει... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
φιλε μου πριν απο 2 χρονια ειχατο διλημμα σου: ημμυ πατρας η μηχ μηχ εμπ?τελος
οι ημμυ με ενδιεφεραν λιγο περισσοτερο, αλλα το εμπ ηταν φτηνοτερο, οποτε αποφασισα οτι τα νοικια θα τα κανω ενα πολυ χρησιμοτερο μαστερ.(τελικα εβαλα 3ους τους χημικους μηχανικους και μολις 6η την πατρα)
σε καθε περιπτωση , αφου τα αντικειμενα ειναι παραπλησια(δε μ λες πχ ιατρικη εξω η εμπ) , ακομα και αλληλοκαλυπτομενα,
σε καποιες περιπτωσεις, θα σου ελεγα χημικους, γιατι απο οτι καταλαβα σου αρεσουν και τα 2 αντικειμενα
τελος , απο ποψη αποκαταστασης οι μηχ μηχ ειναι σε πολυ καλη κατασταση, ενω και οι χημ μηχ φαινονται να ΄΄ανοιγουν΄΄
καλα αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Τι εννοεις οταν λες οτι τα αντικειμενα ειναι αλληλοκαλυπτομενα;Ειχα την αισθηση οτι τα αντικειμενα εχουν σημαντικες διαφορες μεταξυ τους.Οσο για την αποκατασταση των χημικων μηχανικων,αναμενονται σημαντικες αλλαγες;Με οσους εχω μιλησει μεχρι στιγμης,ειναι της αποψης οτι αν τελειωσεις χημικους μηχανικους και θες να δουλεψεις,φευγεις εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Τι εννοεις οταν λες οτι τα αντικειμενα ειναι αλληλοκαλυπτομενα;Ειχα την αισθηση οτι τα αντικειμενα εχουν σημαντικες διαφορες μεταξυ τους.Οσο για την αποκατασταση των χημικων μηχανικων,αναμενονται σημαντικες αλλαγες;Με οσους εχω μιλησει μεχρι στιγμης,ειναι της αποψης οτι αν τελειωσεις χημικους μηχανικους και θες να δουλεψεις,φευγεις εξω.
καποια αντικειμενα οπωςη μηχανικη ρευστων, η θεροδυναμικη, η μεταφορα θερμοτητας και οι καυσεις αφορουν
και τις 2 σχολες, κυριως ομως κοινο αντικειμενο ειναι η βιοιατρικη τεχνολογια.
αλλωστε υπαρχουν δουλειες που ειναι αδιαφορη η ειδικοτητα του μηχανικου(η παιζει μικρο ρολο), οπως η υπολογιστικη μηχανικη,
ο μηχανικος παραγωγης, η βιομηχανικη διοκηση, ο προγραμματισμος εργων...
αν δε θες κατι συγκεκριμενο στους μηχ μηχ(πχ κατεργασιες η μεταφορικα μεσα) δεν ειναι κατι διαφορετικο
επαναλαμβανω: αν η λογικη σου ειναι ΄΄ μαρεσουν τα εφαρμοσμενα μαθηματικα και η φυσικη και θελω να τα εφαρμοσω σε πραγματικες συνθηκες'' ακου αυτα που σου λεω, οχι αν θες κατι συγκεκριμενο στους μηχ μηχ
οι χημ μηχ που ξερω εργαζονται και μαλιστα σε καλες θεσεις. ανεργια υπαρχει, αλλα μου δινει την εντυπωση οτι κλεινει το χασμα αναμεσα στους χημ μηχ και τους υποολοιπους μηχανικους.
το εξωτερικο μαλιστα, ειναι μια επιλογη που την εχουμε ολοι οι ελληνες πτυχιουχοι, ποσο μαλλον οι μηχανικοι, ενω καποια πανεπιστημια του εξωτερικου σεβονται αρκετα το ονομα του εμπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
@mc08071 Σχετικά με ΕΜΠ τι παίζει στους μηχανολόγους; Είναι πράγματι πολύ δύσκολο λόγω περίεργων καθηγητών που κόβουν για πλάκα; Να προτιμήσω εκτός Αθηνών;
Αν δηλώσω Πάτρα "χάνω" σε επίπεδο σπουδών στους μηχανολόγους;
Αριστοτέλειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ειναι απο τα δυσκολα τμηματα γενικα, αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει μαθημα που αν προετοιμαστεις σοβαρα οι πιθανοτητες ειναι να κοπεις, εκτος απο ενα.
δεν νομιζω οτι χανεις απο επιπεδο σπουδων εξω, αλλα χανεις σε ευρα και πιθανον σε ''κυρος'' πτυχιου. γενικα δεν υπρχει λογος να μη δηλωσεις τη σχολη.(δες και διπλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Οταν λες "χάνεις σε ευρα" τι εννοείς; Οτι πληρώνεσαι λιγότερο μετά ή ότι πρέπει να νοικιάσεις σπίτι;
Αν είναι για το σπίτι δεν με νοιάζει διότι έτσι κι αλλιώς θα νοικιάσω (μένω Μεσσηνία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ουπς. θεωρησα δεδομενο οτι εισαι αθηναιος. παντως και παλι μονο για το κυρος του χαρτιου προτεινω εμπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top