Μηχανικών πληροφορικής και υπολογιστών ΠΑΔΑ - απορίες πριν το βάλω στο μηχανογραφικό

mar33

Νεοφερμένος

Η mar33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω επειδή δεν ξέρω αν θα πιάσω τις άλλες σχολές πληροφορικής και θέλω Αθήνα
Το τμήμα μηχανικών πληροφορικής και υπολογιστών δίνει την δυνατότητα τουλάχιστον προς τα τελευταία χρόνια να αποφύγω την μηχανική και γενικά τις κατασκευές κυκλωμάτων
Και να στραφω με κάποια από τις κατευθύνσεις σε προγραμματισμό και γενικά software που είναι αυτό που μου αρέσει?
Επίσης χρειάζονται πολλά μαθήματα γνώσεις φυσικής η θα μπορώ να ανταποκριθω χωρίς να έχω βάσεις γιατί είμαι από οικονομική κατεύθυνση?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω επειδή δεν ξέρω αν θα πιάσω τις άλλες σχολές πληροφορικής και θέλω Αθήνα
Το τμήμα μηχανικών πληροφορικής και υπολογιστών δίνει την δυνατότητα τουλάχιστον προς τα τελευταία χρόνια να αποφύγω την μηχανική και γενικά τις κατασκευές κυκλωμάτων
Και να στραφω με κάποια από τις κατευθύνσεις σε προγραμματισμό και γενικά software που είναι αυτό που μου αρέσει?
Επίσης χρειάζονται πολλά μαθήματα γνώσεις φυσικής η θα μπορώ να ανταποκριθω χωρίς να έχω βάσεις γιατί είμαι από οικονομική κατεύθυνση?
Ε τι να σε πω..αμα δεν βρεξεις ζημαρουλι ψαρι δεν τρως.
Η σχολη που αναφερεις προσφερει ολοκληρωμενη αποψη για την πληροφορικη και ναι θα ξεροψηθεις στα μαθηματικα και στην φυσικη ..και θα λιωσεις παντελονακια (υπαρχουν και φροντιστηρια αν θελεις ..δεν ειναι κακο)
Αυτα θα ζητησει η νεα εποχη.
Η ηλεκτρονικη δεν ειναι και μαστ... την εχουν αναλαβει οι κινεζοι ..εσυ εφαρμογες θα κανεις.
Αμμα θες λαιτ πληροφορικη θα πας στο ΟΠΑ.
Θα ασχοληθεις εκει με συστηματα ERP τυπου J.D .Eduards /SAP ... ειναι συστηματα που εχουν ολες οι μεγαλες εταιριες και κανουν καταγραφη επικοινωνιας πωλησεων και παραπονων, παραγγελιες ,αποθηκη ,λογιστικη .λοτζιστικ κλπ.
Οκ μια χαρα ...200€ την ωρα χρεωνουν στο πελατη ..οχι δικα σου... εσυ παιρνεις τα 1000 σου.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,690 μηνύματα.
Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω επειδή δεν ξέρω αν θα πιάσω τις άλλες σχολές πληροφορικής και θέλω Αθήνα
Το τμήμα μηχανικών πληροφορικής και υπολογιστών δίνει την δυνατότητα τουλάχιστον προς τα τελευταία χρόνια να αποφύγω την μηχανική και γενικά τις κατασκευές κυκλωμάτων
Και να στραφω με κάποια από τις κατευθύνσεις σε προγραμματισμό και γενικά software που είναι αυτό που μου αρέσει?
Επίσης χρειάζονται πολλά μαθήματα γνώσεις φυσικής η θα μπορώ να ανταποκριθω χωρίς να έχω βάσεις γιατί είμαι από οικονομική κατεύθυνση?
Καλησπέρα,λίγες γνώσεις φυσικής θα ήταν χρήσιμες η αλήθεια είναι.
Δεν είναι ακατόρθωτο πάντως, αλλά θα ζοριστείς δυστυχώς λίγο στις αρχές. Άπαξ και περάσεις όμως τα λίγα μαθήματα που έχει το τμήμα σε φυσική, ηλεκτρονική και κυκλώματα, δεν χρειάζεται να μπλέξεις παραπάνω εφόσον δεν θες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top