Μηχανικών Ορυκτών Πορών Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά)

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για αυτή τη σχολή??

1)Τι επαγγελματικές προοπτικές έχει?
2)Είναι καλό το Πολυτεχνίο Κρητης?
3)Φοιτιτική ζωή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Για την τρίτη ερώτησή σου: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=47759
Πιο πολύ νόημα έχει να ρωτήσεις αν η σχολή είναι καλή, όχι αν όλο το πολυτεχνείο είναι καλό. Υπάρχουν πανεπιστήμια που έχουν γενικά πολύ καλό όνομα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλα ανεξαιρέτως τα τμήματά τους είναι καλά.

Υπάρχει το λογοπαίγνιο "ΜΗΧ.Ο.Π., no hope", δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα όμως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εσυ σπουδαζεις στο πολυτεχνιο Κρητης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Για την τρίτη ερώτησή σου: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=47759
Πιο πολύ νόημα έχει να ρωτήσεις αν η σχολή είναι καλή, όχι αν όλο το πολυτεχνείο είναι καλό. Υπάρχουν πανεπιστήμια που έχουν γενικά πολύ καλό όνομα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλα ανεξαιρέτως τα τμήματά τους είναι καλά.

Υπάρχει το λογοπαίγνιο "ΜΗΧ.Ο.Π., no hope", δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα όμως :P

χαχαχαχα τί του λες του παιδιού ρε και το τρομάζεις?
Δηλαδής εμείς τί να πούμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
ΑΡΜΗΧ, μιχ μιχ.

Ναι sakaros, αλλά είμαι σε άλλο τμήμα, ΗΜΜΥ συγκεκριμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
:D:lol: Σωστός.

Για τη φοιτητική ζωή είναι εγγυημένο ότι περνάς καλά.

Οι ΜηχΟΠ δεν είναι -νομίζω- το αντίστοιχο των Μεταλλειολόγων Μηχανικών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Και να σου πω ρε anarki,για το τμημα των μηχανικων ορυκτων πορων τι ξερεις μια κ εισαι στο ιδιο πολυτεχνιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν ξέρω κάτι, αν ήξερα θα σου είχα πει ήδη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Οσο αναφορα το κοστος ζωης με ποσα λεφτα την βγαζεις το μηνα στα Χανια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
:D:lol: Σωστός.

Για τη φοιτητική ζωή είναι εγγυημένο ότι περνάς καλά.

Οι ΜηχΟΠ δεν είναι -νομίζω- το αντίστοιχο των Μεταλλειολόγων Μηχανικών?

Ναι, θεωρείται το αντίστοιχο - και παλεύουν ποιός θα έχει ποιά δικαιώματα.
Ήμουν ένα χρόνο στους Μεταλλειολόγους και απ' όσο ξέρω το εύρος σπουδών στους ΜηχΟπ είναι υποσύνολο εκείνου των ΜΜΜ.*

Όπως λέει ο Civilara σ' αυτό το post,

Οι απόφοιτοι του τμημάτος Μηχανικών Ορυκτών Πόρων του Πολυτεχνείου Κρήτης εγγράφονται στο ΤΕΕ ως "Διπλωματούχοι Μηχανικοί Ορυκτών Πόρων" στη βασική κατηγορία των Μεταλλειολόγων-Μεταλλουργών Μηχανικών, αποτελούν δευτερεύουσα ειδικότητα και δεν διαθέτουν όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα της βασικής κατηγορίας στην οποία εγγράφονται.



*Μηχανικών Μεταλλείων - Μεταλλουργών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ρε παίδες καλά όλα αυτά που μου λέτε κ ευχαριστώ για την ανταπόκριση,αλλά δεν μου έχετε απαντήσει σε κάτι βασικό.Έχει επαγγελματικές προοπτικές αφου τελιώσεις την σχολή?Βρίσκεις εύκολα δουλειά σχετικά με αυτό που σπούδασες ή είσαι κανα 2 χρόνια άνεργος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnheraklio

Νεοφερμένος

Ο johnheraklio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας. εαν καποιος τελειωσει την σχολη μηχ.ο.π. και θελει να περασει πολιτικων μηχνικων, εαν θελει να σπουδασει μετα το μηχ.ο.π. πολιτικος μηχανικος στο πανεπιστημιο κυπρου, ποιες ειναι οι διαδικασιες? γινεται αυτο? χρειαζεται να δωσεις εξετασεις?
ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixop7

Νεοφερμένος

Ο mixop7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παίδες καλά όλα αυτά που μου λέτε κ ευχαριστώ για την ανταπόκριση,αλλά δεν μου έχετε απαντήσει σε κάτι βασικό.Έχει επαγγελματικές προοπτικές αφου τελιώσεις την σχολή?Βρίσκεις εύκολα δουλειά σχετικά με αυτό που σπούδασες ή είσαι κανα 2 χρόνια άνεργος??
Λοιπόν, είμαι πρώτο έτος στο mixop και έχω ασχοληθεί με τα επαγγελματικά δικαιώματα...θα μπαρούσες όμως να το είχες ψάξει και λιγάκι μόνος σου για τις επαγγελματικές προοπτικές της σχολης στο internet....


  1. Μελέτη και επίβλεψη έργων για την ανίχνευση και τον εντοπισµό ορυκτών πόρων µε γεωτρήσεις, κοιτασµατολογικές, γεωφυσικές, ορυκτολογικές και άλλες σύγχρονες µεθόδους.
  2. Εκπόνηση, επίβλεψη και εφαρµογή οικονοµικοτεχνικών µελετών για την επιφανειακή ή υπόγεια εκµετάλλευση βιοµηχανικών ορυκτών και µεταλλευµάτων.
  3. Συµµετοχή στη µελέτη και επίβλεψη γεωτεχνικών έργων όπως διακινήσεις εδαφών, διάνοιξη σηράγγων, σταθεροποίηση πρανών κλπ.
  4. Σχεδιασµός, µελέτη, επίβλεψη διαδικασιών εµπλουτισµού και ποιοτικής αναβάθµισης µεταλλευµάτων βιοµηχανικών και ενεργειακών ορυκτών.
  5. Αξιοποίηση βιοµηχανικών ορυκτών πρώτων υλών για τη δηµιουργία τυποποιηµένων βιοµηχανικών υλικών και προϊόντων (κεραµικά, πυρίµαχα, γυαλιά, κονιάµατα κ.λ.π.).
  6. Σχεδιασµός, µελέτη επίβλεψη συστηµάτων παραγωγής και εκµετάλλευσης ρευστών από υπόγειους ταµιευτήρες (υδρογονάνθρακες, γεωθερµικά ρευστά κ.λπ.).
  7. Μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων και αποκατάσταση περιβάλλοντος σε περιοχές εκµετάλλευσης ορυκτών πόρων.
Τα παραπάνω είναι τα δικαιώματα που έχουν κατοχυρωθεί ήδη στους πτυχιούχους μηχανικούς ορυκτών πόρων....επίσης έχουμε στείλει σε διαβούλευση για την απόκτηση νέων επαγγελματικών δικαιωμάτων...

Τέλος, μετά από αυτές τις αλλαγές και τις εξελίξεις που υπάρχουν στο τομέα του ορυκτού πλούτου στην ελλάδα,...μπορείς άνετα να βρεις δουλειά....αλλά κανένας δεν βγαίνει και βρίσκει την επομενη μέρα δουλειά....

Τι θες να μάθεις περί mixop;

Για την τρίτη ερώτησή σου: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=47759
Πιο πολύ νόημα έχει να ρωτήσεις αν η σχολή είναι καλή, όχι αν όλο το πολυτεχνείο είναι καλό. Υπάρχουν πανεπιστήμια που έχουν γενικά πολύ καλό όνομα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλα ανεξαιρέτως τα τμήματά τους είναι καλά.

Υπάρχει το λογοπαίγνιο "ΜΗΧ.Ο.Π., no hope", δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα όμως :P
Υπάρχει και το άλλο λογοπαίγνιο...."have no fear MHXOP και ησυχία".. ;)
Όσον αναφορά στην φοιτητική ζωή...ο φίλος που έγραψε το ωραιότατο άρθρο ότι παρατάει την σχολη λόγω των Χανιών...πρέπει να είναι πολύ στερημένος....πρώτα από όλα τα χανιά έχουνε ζωή όλο το χρόνο....απλά αυτός δεν ήξερε που να πάει...υπάρχουν τόσα μαγαζιά Χειμώνα-Καλοκαίρι που μαζεύουν πάρα πολύ και ωραίο κόσμο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GiorgoV

Νεοφερμένος

Ο GiorgoV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας παιδες.Εγω δυστυχως εχω ασχημα νεα.Διαβασα σε ενα αρθρο οτι το τμημα των ΜΗ.Χ.Ο.Π θα καταργηθη. Δεν το εχω ψαξει το θεμα αλλα ετσι διαβασα(δεν ξερω αν ειναι σιγουρο ή αληθεια). Απο ζωη χανια δεν ειναι πολη που θα κανεις clubing ολη την ωρα. Επισης γκομενες δεν υπαρχουν πολλες εως ελαχιστες (πολυ κακο) για παραδειγμα στο τμημα μου (ΗΜΜΥ) ειμαστε συνολο 150(πανω κατω) ατομα και μολις τα 15-20 ειναι κοριτσια(μπορει και λιγοτερα αλλα...). Προσωπικα αν θελεις την γνωμη μου ειναι μια πολυ καλη πολη. Το γιατι δεν μπορω να στο πω γιατι πρεπει να ζησεις λιγο στα χανια για το καταλαβεις συν του οτι μου ειναι λιγο δυσκολο να το εξηγησω ορθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo93

Νεοφερμένος

Ο theo93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
τελικα ξερει κανενας αν αυτο το τμημα θα κλεισει???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ισχυει οτι θα κλεισει η ειναι απλως φημες? Ειναι καλο σα τμημα? (μαθηματα εγκαταστασεις κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (Σεπτέμβριος 2011):
https://www.hqaa.gr/eks/MHXOP_External Evaluation Report FINAL.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Ρε παιδιά είμαστε σοβαροί ; Είδα τις βάσεις και το αντίστοιχο τμήμα στην Κοζάνη είχε 1350 μόρια και 7 κενές θέσεις.Εάν δηλαδή κάποιος που δεν έγραψε τίποτα στις πανελλήνιες και όταν εννοώ τίποτα εννοώ μηδέν σε όλα τα μαθήματα μόνο το όνομα του και έκανε μηχανογραφικό θα πέρναγε χωρίς καθόλου μόρια σε ένα από τα δύσκολα τμήματα μηχανικών ;; Τι να πω είναι μια πολύ περίεργη κατάσταση !
 

machine18

Νεοφερμένος

Ο machine18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδιά είμαστε σοβαροί ; Είδα τις βάσεις και το αντίστοιχο τμήμα στην Κοζάνη είχε 1350 μόρια και 7 κενές θέσεις.Εάν δηλαδή κάποιος που δεν έγραψε τίποτα στις πανελλήνιες και όταν εννοώ τίποτα εννοώ μηδέν σε όλα τα μαθήματα μόνο το όνομα του και έκανε μηχανογραφικό θα πέρναγε χωρίς καθόλου μόρια σε ένα από τα δύσκολα τμήματα μηχανικών ;; Τι να πω είναι μια πολύ περίεργη κατάσταση !
Όντως. Έτσι πέφτει πολύ και το επίπεδο των φοιτητών. Βέβαια οι βάσεις δεν έχουν να κάνουν τόσο με την ποιότητα των σπουδών στη σχολή, όσο με τις προτιμήσεις των υποψηφίων μιας και όλα τα περιφερειακά τμήματα πέφτουν τις τελευταίες χρονιές. Κατά την άποψή σας έχει προοπτικές το συγκεκριμένο τμήμα στην Ελλάδα ή πρέπει να ξενιτευθείς; Για ένα φίλο που σπουδάζει ρωτάω.
 
Top