Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων vs ΗΜΜΥ

lostpfg

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Λοιπόν για να μπω στο θέμα...Είμαι απόφοιτος..Ασχολουμαι πολυ,πάρα πολυ με τους υπολογιστές(προγραμματισμό,γραφιστική-3d,hardware)..Φέτος πέρασα στο Τμήμα Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και δικτύων στον βόλο..Αλλά σκέφτομαι να ξαναδώσω για ΗΜΜΥ..Βασικά εγώ θέλω στην σχολή μου μέσα ν κάνω αρκετό προγραμματισμό και να μην έχω μια γενική εικόνα του-παράλληλα και hardware(προγραμματισμό κυκλωμάτων κ.α),Δηλαδή αυτά με ενδιαφέρουν (όπως και δίκτυα)Ερωτήσεις:

1)Να δώσω ξανά ή κάνω βλακεία???
2)Ποια σχολή θα με ενθουσιάσει περισσότερο-είναι σε αυτό που θέλω???
3)Μήπως να κάνω 10% για πληροφορική???
4)Στον βόλο η σχολή θα γίνει ΗΜΜΥ μάλλον του χρόνου-όποτε θα έχω το ίδιο πτυχίο-πρόγαμα σπουδών???

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΚΥΡΙΩΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ...ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΓΝΩΜΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΉΞΩ...

ευχαριστώ
Πέτρος,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Φίλε συμφοιτητή...(και γω εκει πέρασα φέτος),
εγώ νομίζω ότι,αφού δε θέλεις κάτι που να έχει σχέση με υψηλές τάσεις,ΑΠΕ, και να μπλέξεις με ηλεκτρολογικά σχέδια κλπ.. δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι για ΗΜΜΥ...
τώρα αν δεν έχεις σκοπό να επικεντρωθείς στο υλικό του υπολογιστή, και ενδιαφέρεσαι για καθαρόαιμο προγραμματισμό ίσως θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο 3, που είναι και το πιο ανόδυνο...
αλλά και από τη σχολή μας αν βγείς πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα για να ασχοληθείς με αυτά που θέλεις... ίσα ίσα που από τα λεγόμενα σου κάποιος μπορεί να πει ότι πέρασες εκεί που σου ταιριάζει κιόλας...
όσο για τον προγραμματισμό, τώρα κάνουμε ένα 3ωρο τη βδομάδα αλλά μετά θα γίνουν περισσότερες οι ώρες και το επίπεδο θα ανέβει αρκετά έως πολύ, θα κάνουμε και Java... καλά θα είναι πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Νομίζω ότι η σχολή που σου ταιριάζει είναι το τμήμα Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του πανεπιστημίου Πατρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostpfg

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δηλαδή στην Πάτρα θα αποκτήσω γνώσεις(πχ C,C++,Java.....) από ότι είδα στο site..

Φίλε rex αν έρθω στη σχολή τώρα θα έχω χάσει πολλά...ή δεν είναι αργά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ποτε δεν είναι αργα....
θα εχεις χασει αρκετα αλλα θα μπορεσεις πιστεύω σιγά σιγά να κερδίσεις το χαμένο έδαφος...
προσοχή όμως, προγραμματισμο έχουμε κάνει 2 εργ. αν χασεις κ το άλλο της άλλης βδομάδας έχεις μείνει στο μάθημα... γ αυτό αποφάσισε γρήγορα...
απ' όσα μ λένε τα μεγαλύτερα έτη, και 3-4 μαθήματα να περάσεις το χρόνο, κάτι είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top