Με ποια μέσα αντιλαμβάνεστε μια επιστήμη;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκεφτόμουν πριν από λίγο πως όταν ακούω ή διαβάζω το όνομα ενός επιστημονικού πεδίου αυτομάτως έρχεται στο μυαλό μου και ένα χρώμα. Για παράδειγμα:

Μαθηματικά - Άσπρο
Πληροφορική - Κίτρινο
Φυσική - Σκούρο πράσινο
Χημεία - Θαλασσί
Βιολογία - Ανοιχτό πράσινο
Οικονομικά - Πορτοκαλί
Πολυτεχνίτες - Καφέ

Συνδυάζετε ποτέ ονόματα με χρώματα, ή μόνο εγώ κάνω τέτοιες άκυρες σκέψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εγώ αυτό το κάνω με τα κόμματα.

πχ
ΝΔ - Καφέ του σκατού
ΠΑΣΟΚ - Καφεπράσινο του σκατού, αφού έχεις φάει χόρτα
ΣΥΡΙΖΑ - Καφεκόκκινο του σκατού με "επαναστατική" νότα
ΧΑ - όχι μόνο καφέ του σκατού, δυστυχώς τα μυρίζω κιόλας
κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δεν το έχω κάνει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,099 μηνύματα.
Και εγω το κανω μερικές φορες,με λέξεις,ονόματα ακομα και με τραγούδια ή επισης μου τυγχαινει να συνδυάζω τραγούδια με συγκεκριμένες εικόνες. Και βασικα υπάρχει όνομα γι'αυτο το φαινόμενο και λέγεται συναισθησία https://el.m.wikipedia.org/wiki/Συναισθησία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγω το κανω μερικές φορες,με λέξεις,ονόματα ακομα και με τραγούδια ή επισης μου τυγχαινει να συνδυάζω τραγούδια με συγκεκριμένες εικόνες. Και βασικα υπάρχει όνομα γι'αυτο το φαινόμενο και λέγεται συναισθησία https://el.m.wikipedia.org/wiki/Συναισθησία

LSD βλέπω, αυτισμός, Asperger's ώραία πράγματα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,099 μηνύματα.
LSD βλέπω, αυτισμός, Asperger's ώραία πράγματα :D

Aμε :hehe: Βεβαια λογικα θα πρεπει να ειναι πολυ εντονο το φαινομενο για να πεις οτι έχεις συναισθησια μαλλον. Ισως σε λογικά πλαισια να ειναι φυσιολογικο. Ας μας φωτισει καποιος αν ξερει :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Και βασικα υπάρχει όνομα γι'αυτο το φαινόμενο και λέγεται συναισθησία https://el.m.wikipedia.org/wiki/Συναισθησία
Όχι, αυτό δεν είναι συναισθησία.
Οι συναισθητικοί, δεν κάνουν απλά μια σύνδεση, πραγματικά λαμβάνουν το ερέθισμα. Δηλαδή, ένας συναισθητικός που μετατρέπει τους ήχους σε χρώματα, πραγματικά ακούει ήχους και ΒΛΕΠΕΙ, ασυναίσθητα, συγκεκριμένα χρώματα. Αυτό, μάλιστα, στη συγκεκριμένη περίπτωση, τους κάνει να ξεχωρίσουν τις νότες οπτικά και τους βοηθά στη μουσική και στο τραγούδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εγώ αυτό το κάνω με τα κόμματα.

πχ
ΝΔ - Καφέ του σκατού
ΠΑΣΟΚ - Καφεπράσινο του σκατού, αφού έχεις φάει χόρτα
ΣΥΡΙΖΑ - Καφεκόκκινο του σκατού με "επαναστατική" νότα
ΧΑ - όχι μόνο καφέ του σκατού, δυστυχώς τα μυρίζω κιόλας
κοκ

ΚΝΕ - Κόκκινο της αιμορροΐδας. They are a pain in the ass.

Εγώ πάλι έχω δώσει χρώματα στα μαθήματα της σχολής. Η Ανατομία είναι κόκκινο (επειδή φτύνω αίμα για να το περάσω), η Ιστολογία/Εμβρυολογία πράσινο (του εμετού), η Βιοχημεία κίτρινο (του χρυσού), η Βιολογία/Γενετική μοβ (από το βιβλίο της Γ' λυκείου), η φυσιολογία μπλε (γιατί μπλε ήταν ο πρώτος τόμος του βιβλίου που πήρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΚΝΕ - Κόκκινο της αιμορροΐδας. They are a pain in the ass.

Ή γιατί σφίγγονται πολύ αλλά δεν τους βγαίνει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top