Μετονομασίες τμημάτων στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Ρε τι παθαμε ....χωρις τη λεξη πληροφορικη δεν παμε πουθενα...

 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Nαι όλα θα μετανομαστούν σε Ψηφιακή Θεολογία, Ψηφιακή Φιλολογία, Ψηφιακά Μαθηματικά... Ψηφιακή Πληροφορική της Πληροφορικής. Τρέλαααα


:morning1:
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.
Για πείτε μου επειδή είμαι και από χωριό, τι θέλει να πει ο ποιητής με το "ψηφιακών ανθρωπιστικών σπουδών;:laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πώς είναι δυνατόν η σχολή αρχειονομιας και μουσείων να μετονομαστεί σε "επιστήμη της πληροφορίας" ΤΙ ΕΙΝ ΤΟΥΤΟ; 😂
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Για πείτε μου επειδή είμαι και από χωριό, τι θέλει να πει ο ποιητής με το "ψηφιακών ανθρωπιστικών σπουδών;:laugh:

Ψηφιακών ανθρωπιστικών σπουδών. :-* Οι ανθρωπιστικές σπουδές θα διδάσκουν και ΑΙ...παραπέρα.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,038 μηνύματα.
Για πείτε μου επειδή είμαι και από χωριό, τι θέλει να πει ο ποιητής με το "ψηφιακών ανθρωπιστικών σπουδών;:laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πώς είναι δυνατόν η σχολή αρχειονομιας και μουσείων να μετονομαστεί σε "επιστήμη της πληροφορίας" ΤΙ ΕΙΝ ΤΟΥΤΟ; 😂
Το πρώτο σημαίνει ότι η πίτα έχει μεγαλώσει αρκετά. Και όταν η πίτα μεγαλώνει, μυρίζει πιο έντονα. Και όταν μυρίζει, ο καθένας έρχεται να πάρει το κομμάτι του. Ελπίζω η αλλαγή να αντικατοπτρίζει ουσιαστικές αλλαγές ή προσθήκες και στο πρόγραμμα σπουδών, και να μην είναι/μείνει μόνο στο όνομα, γιατί ο στόχος πρέπει να είναι η καλή επιστημονική κατάρτιση, σύμφωνα και με τις τρέχουσες εξελίξεις για την μεγιστοποίηση της πιθανότητας επιτυχίας των αποφοίτων ακαδημαϊκά και επαγγελματικά.

Τώρα όσο για το άλλο, λογικό. Τα τμήματα βιβλιοθηκονομίας/αρχειονομιας έχουν φτιάξει κακό όνομα τόσα χρόνια από την εποχή των ΤΕΙ. Οπότε η αλλαγή σε κάτι πιο πιασαρικο, ίσως βοηθήσει ή τουλάχιστον ίσως ξεφορτωθεί την ρετσινιά από πάνω του.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Διευκρινιζεται ότι το Τμήμα Αρχειονομιας Βιβλιοθηκονομιας κ.λπ. του Ιονίου Πανεπιστημίου ήταν ανέκαθεν πανεπιστημιακο τμήμα (αφού ανήκε ακαδημαϊκώς σε Πανεπιστήμιο, το Ιόνιο)!
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κάμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,811 μηνύματα.
Γνώμη μου, το έκαναν ίσως για να τραβήξει περισσότερους φοιτητές

Αχχχχ τώρα θυμήθηκα πόσο ενθουσιασμένη είμαι να γυρίσω τον Σεπτέμβρη για να δω τις φίλες μου, να κάνω μπάνια :group:και να ψάξω δουλειά
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Το "επιστήμη της πληροφορίας" είναι απαράδεκτο κατά την γνώμη μου. Αν έβλεπα εγώ ως παιδί που μόλις έδωσε Πανελλήνιες το όνομα αυτό θα νόμιζα πως επρόκειτο για κάποιο τμήμα που θα με βγάλει πληροφορικάριο. Το τμήμα σε γράφει σε ΠΕ Αρχειονόμων, ΠΕ Βιβλιοθηκονόμων και ΠΕ Μουσειολόγων και όχι στο ΠΕ Πληροφορικής.

Ελπίζω να γίνει κάποια αλλαγή στο όνομα πάλι, δεν είναι αρκετά περιγραφικό για το τι διδάσκεσαι στην σχολή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Το "επιστήμη της πληροφορίας" είναι απαράδεκτο κατά την γνώμη μου. Αν έβλεπα εγώ ως παιδί που μόλις έδωσε Πανελλήνιες το όνομα αυτό θα νόμιζα πως επρόκειτο για κάποιο τμήμα που θα με βγάλει πληροφορικάριο. Το τμήμα σε γράφει σε ΠΕ Αρχειονόμων, ΠΕ Βιβλιοθηκονόμων και ΠΕ Μουσειολόγων και όχι στο ΠΕ Πληροφορικής.

Ελπίζω να γίνει κάποια αλλαγή στο όνομα πάλι, δεν είναι αρκετά περιγραφικό για το τι διδάσκεσαι στην σχολή.
Ε καλα απο τετοια εχουμε κι αλλα .
Πρωτοι διδαξαντες οι ημμυ ... δεν τους εκανε το ηλεκτρονικων μηχανικων ειναι πασε.
Μετα οι δασκαλες και οι νηπιαγωγες.
Το πηραν και οικονομικοι και το τελειωσαν.
Αντιλαμβανομαι τον αγχος των σχολων αυτων να διατηρησουν με καθε τροπο την δυναμη τους που εξαχνωνεται.
Και που ειναι η πληροφορικη ?..ρωταει
Εμεις δεν ασχολουμαστε με την τεχνικη της πληροφορικης που ειναι κατι σε μια και εξω
Ασχολουμεθα με το ατελείωτο περιεχομενο της πληροφορικης ... εμεις ειμαστε τα βιβλια, η γνωση και το περιεχομενο.. εμεις ειμαστε η τεχνητή νοημασυνη.
Αποστόμωση και τελος.
Προφανως και εσυ δεν θα γινεις Spielberg με την καλυτερη καμερα των 100 mega pixel ...αλλα με το τι καλο θα βαλεις μπροστα την καμερα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top