Μετεγγραφή σε τόπο με πλήρη κυριότητα κατοικίας γονέα

Van

Νεοφερμένος

Η Van αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχω τρίδυμα που δώσανε πανελλήνιες , ο ένα εκ των τριών πιθανά με περάσει σε πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης και οι άλλοι δυο σε άλλες πόλεις . Ο τόπος κατοικίας μας δεν είναι η Θεσσαλονίκη αλλά έχω σπιτι με πλήρη κυριότητα . Μπορεί το παιδί που πιθανόν περνάει Θεσσαλονίκη να τραβήξει με μετεγγραφή τους άλλους δυο σύμφωνα με την εγκύκλιο του 2023;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,907 μηνύματα.
Έχω τρίδυμα που δώσανε πανελλήνιες , ο ένα εκ των τριών πιθανά με περάσει σε πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης και οι άλλοι δυο σε άλλες πόλεις . Ο τόπος κατοικίας μας δεν είναι η Θεσσαλονίκη αλλά έχω σπιτι με πλήρη κυριότητα . Μπορεί το παιδί που πιθανόν περνάει Θεσσαλονίκη να τραβήξει με μετεγγραφή τους άλλους δυο σύμφωνα με την εγκύκλιο του 2023;
Δυσκολη υποθεση και θελει μελετη
Εν αρχη λεμε
Δυστηχως οχι.. το παιδι της θεσσαλονικης θεωρηται οτι ειναι σπιτι του.. και η δυνατοτητα δηλωσης αποποιησης μετεγγραφης ελεγχεται.
Η πλατφορμα θα δωσει τις μετεγγραφες αλλα ισως οι σχολες αρνηθουν με βαση το Ε9 που θα δουν
Αν ομως εχεται κατα κεφαλην εισοδημα κατω των 5.000 και εκει που ειναι το ενα παιδι ( απο αυτα που ειναι εκτος θεσσαλονικης) δεν υπαρχει σχολη για το αλλο ... τοτε πανε και τα δυο θεσσαλονικη...εφοσον και εσεις κανεται φετινη δηλωση με διεύθυνση θεσσαλονικης (οι λογιστες μπορουν)

Παντα πρεπει να περναμε τον κοφτη 2750..

Ε μετα εχουμε και τις απλες μετεγγραφες οπου εσεις εχετε κοινωνικα μορια τριτεκνιας 2.5 και οτι αλλο επιπλεον απο οικονομικα.

Μονο μια κατηγορια μπορουμε να επιλεξουμε..οποτε θελει μελετη.
 

Van

Νεοφερμένος

Η Van αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δηλαδή αν έχουμε πάνω από 5.000 ευρώ εισόδημα και το ένα παιδί περάσει Θεσσαλονίκη δεν μπορεί να τραβήξει τα αλλά δυο αδέρφια του με μεταγραφη στην Θεσσαλονίκη ;
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Θα σου τα πει και ο Γιάννης καλύτερα αλλά είμαστε και εμείς τρίδυμα και οι δύο ήρθαμε Θεσσαλονίκη που κατοικούν και οι γονείς μας γιατί είχαμε μεγαλύτερη αδερφή που σπούδαζε στα Τρίκαλα
Επειδή έχετε σπίτι Θεσσαλονίκη δεν νοικιάσετε,έτσι δυστυχώς μπορεί να έρθει μόνο το ένα λόγω του τρίτου που θα μείνει μακριά
Σε ποιες σχολές και πόλεις περνούν και τα τρία?
Αν θέλετε είναι μαζί καλύτερα σε μια τρίτη πόλη
Εκτός αν έχετε μέχρι 5000 ευρώ κατά κεφαλήν εισόδημα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,907 μηνύματα.
Δηλαδή αν έχουμε πάνω από 5.000 ευρώ εισόδημα και το ένα παιδί περάσει Θεσσαλονίκη δεν μπορεί να τραβήξει τα αλλά δυο αδέρφια του με μεταγραφη στην Θεσσαλονίκη ;
Η θεσσαλονικη και η αθηνα ειναι ζημια θελουν 5.000 για να πανε και τα δυο μαζι σπιτι τους.
Και θεωρηται σπιτι τους διοτι εχεται σπιτι στην θεσσαλονικη.

Η υποθεση με την καλη μου Ναλα ηταν καπως αλλιως.
Υπηρχε μια καλη αδελφουλα εκτος θεσσαλονικης η οποια ''σβερκωνε'' το ενα μικρο και του ελεγε γρηγορα στην μανα σου στην θεσσαλονικη
Μετα ''σβερκωνε'' το αλλο μικρο και του ελεγε σπιτι στη μαμα θεσσαλονικη.
Ηταν δυο διαφορετικες κινησεις αγνωστες μεταξυ τους.
Και η αδελφουλα εμεινε εκτος θεσσαλονικης και τα μικρα τις εστελναν ταπερακια...
Ετσι υπηρετητο ο νομος που θελει 2 σπιτια στην οικογενεια και οχι παραπανω... εκτος και εχεις κατω απο 5000 οποτε το κανουμε ενα το σπιτι.

Τωρα το μυαλο μου ειναι κουρκουτι και ο νομος στριφνος ... αυριο θα τον μελετησω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Van

Νεοφερμένος

Η Van αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι τρίδυμα είναι κάτι που δεν το έχω αναφέρει . Δώσανε και οι 3 πανελληνιεσ και πετυχαίνουν λογικά και οι 3 σε διαφορετικές πόλεις .
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι τρίδυμα είναι κάτι που δεν το έχω αναφέρει . Δώσανε και οι 3 πανελληνιεσ και πετυχαίνουν λογικά και οι 3 σε διαφορετικές πόλεις .
Σε τι σχολές?
Δείτε αν μπορείτε να τα φέρετε σε μια πόλη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε ευχαριστώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι τρίδυμα είναι κάτι που δεν το έχω αναφέρει . Δώσανε και οι 3 πανελληνιεσ και πετυχαίνουν λογικά και οι 3 σε διαφορετικές πόλεις .
2103442876 το τηλέφωνο του υπουργείου παιδείας για τις μετεγγραφές, να επιμένετε θα το σηκώσουν
Πάρτε να ρωτήσετε για την περίπτωση σάς
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top