Μεταπτυχιακό ψυχολογίας σε κολλεγιο

jojo44

Νεοφερμένος

Η jojo44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω τελειωσει ψυχολογία στο πανεπιστήμιο Κρήτης, και φέτος τελειώνω και μετεκπαίδευση στην cbt.
Ενδιαφέρομαι ΦΟΥΛ να κάνω μεταπτυχιακό στην Κλινική Νευροψυχολογια και είδα ότι το προσφέρει το city college thessaloniki και ξενόγλωσσο (μεγάλο πλας για εμένα).
Έχει κανείς εμπειρία; Επίσης εφόσον έχω πτυχίο από κρατικό πανεπιστήμιο και άδεια άσκησης, το μεταπτυχιακό μου θα αναγνωριστεί κανονικά;
Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή,
Σας ευχαριστώ πολύ!!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα JoJo!

Την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ψυχολόγου την έχεις λόγω πτυχίου. Επομένως, δεν τίθεται θέμα επαγγελματικών δικαιωμάτων, έτσι και αλλιώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ειδικότητες Ψυχολόγου, όλοι ως Ψυχολόγοι αναγνωρίζονται.

Το μεταπτυχιακό το συγκεκριμένο να αναγνωριστεί για ποιο σκοπό; Για να ανοίξεις γραφείο; Να σε εργοδοτήσει ένας ιδιώτης; Πώς θες να το αξιοποιήσεις;

Πρόταση μου θα ήταν να έκανες Κλινική Νευροψυχολογία μιας και σε ενδιαφέρει είτε έξω[Ολλανδία], είτε στο ΑΠΘ μιας και το City College είναι στην Θεσσαλονίκη και το ΑΠΘ διαθέτει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό :)

Μεταπτυχιακός τίτλος είναι στο συγκεκριμένο Κολλέγιο, λένε ότι δεν φαίνεται το όνομα του Κολλεγίου, αλλά του Πανεπιστήμιου στην Αγγλία, με το οποίο συνεργάζεται κλπ. Αν δεν βρίσκεις τις άλλες διεξόδους επιτεύξιμες ή επιθυμητές τότε να προβείς στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.
 

jojo44

Νεοφερμένος

Η jojo44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
δυστυχώς για διάφορους λόγους δεν μπορώ να πάω Ολλανδία (εξωτερικό γενικά) αν και γίνεται καταπληκτική δουλειά εκεί και έχει φανταστικά προγράμματα για την ψυχολογία..
Για το ΑΠΘ το γνωρίζω, αλλά πέρα απτό ότι η διαδικασία εισαγωγής είναι πιο ζόρικη, η τιμή είναι πάνω κάτω η ίδια, αλλά και σε σύγκριση μεταξύ των δύο προγραμμάτων σπουδών το city έχει μαθήματα πάνω στην αποκατάσταση, ενώ το απθ έχει και πιο "γενικά" μαθήματα καθώς αφορά και την κλινική ψ.

Να ανοίξω γραφείο αν δεν κάνω λάθος μπορώ στην Ελλάδα και χωρίς το μεταπτυχιακο, απλά επειδή δεν έχω γνώση πάνω στα κολέγια θα ήθελα να μάθω γνώμες από άλλους ως προς την αγορά εργασίας πως αντιμετωπιζονται θεωρούνται ισοδυναμα;
Αν δεν κάνω λάθος δεν αναγνωριζονται ακαδημαϊκά σε περίπτωση που θέλει κανείς να συνεχίσει σε διδακτορικό κλπ










Καλησπέρα JoJo!

Την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ψυχολόγου την έχεις λόγω πτυχίου. Επομένως, δεν τίθεται θέμα επαγγελματικών δικαιωμάτων, έτσι και αλλιώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ειδικότητες Ψυχολόγου, όλοι ως Ψυχολόγοι αναγνωρίζονται.

Το μεταπτυχιακό το συγκεκριμένο να αναγνωριστεί για ποιο σκοπό; Για να ανοίξεις γραφείο; Να σε εργοδοτήσει ένας ιδιώτης; Πώς θες να το αξιοποιήσεις;

Πρόταση μου θα ήταν να έκανες Κλινική Νευροψυχολογία μιας και σε ενδιαφέρει είτε έξω[Ολλανδία], είτε στο ΑΠΘ μιας και το City College είναι στην Θεσσαλονίκη και το ΑΠΘ διαθέτει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό :)

Μεταπτυχιακός τίτλος είναι στο συγκεκριμένο Κολλέγιο, λένε ότι δεν φαίνεται το όνομα του Κολλεγίου, αλλά του Πανεπιστήμιου στην Αγγλία, με το οποίο συνεργάζεται κλπ. Αν δεν βρίσκεις τις άλλες διεξόδους επιτεύξιμες ή επιθυμητές τότε να προβείς στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να 'σαι καλά, οι προβληματισμοί των ανθρώπων είναι κυρίως σε προπτυχιακά προγράμματα ως προς την αναγνώριση και την κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων, κάτι το οποίο εσύ δεν θα έχεις να αντιμετωπίσεις. Για να είμαι ειλικρινής, στην Ελλάδα, έτσι όπως είναι το σύστημα με τους Ψυχολόγους, δεν θα έχεις πρόβλημα με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό σε θέμα εργασίας. Βέβαια, πάντα το πτυχίο, μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο είναι καλύτερο.

Διδακτορικό δεν θα μπορείς να κάνεις στην Ελλάδα σε ΑΕΙ. Αν άλλαξε κάτι δεν γνωρίζω!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Στο δημόσιο μονο θα εχεις θέμα με τα τωρινά δεδομένα.
Δηλαδη για εξτρα μορια .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top