Μεταπτυχιακό στο τμήμα Ναυτιλιακών του ΠΑ.ΠΕΙ.

petroskaz

Νεοφερμένος

Ο petroskaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!Είμαι πρωτοετής φοιτητής στο τμήμα Ναυτιλιακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιά.Θα μου πείτε τώρα τι με ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό.:hmm:Απλά θέλω να ξέρω απο τι βαθμό και πάνω παίρνεις υποτροφία και ποια είναι η ελάχιστη βαθμολογία που απαιτείται για να πραγματοποιήσεις το εν λόγω μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο πειραια.Επίσης ποιο ειναι το κόστος και ποιες άλλες απαιτήσεις έχει.Απλά ρωτάω για να ξέρω πόσο να το παλέψω και τι στόχους να θέσω...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Petroskaz, να σου απαντησω στην ερωτησή σου δυσκολο το βλέπω, αλλλά εχω μια-δυο απορίες:

1)Λένε πωσ για να περάσεις στο τμήμα Ναυτηλιακών σπουδών πρεπει να δωσεισ σαν 8γδοο μάθημα στις πανελληνιες τα ΑΓΓΛΙΚΑ.
Όμως, μίλησα με τον λυκειάρχη μας και μου λέει οτι ΔΕΝ το δίνεις στις πανελλ. ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ απο αυτές, πας ΑΘΗΝΑ και το δίνεις σ'αυτούς..Δεν προλαβε να μου εξηγήσει τι και πως, γι'αυτό σε ρωτάω μπααας και μπορεισ να μου πεις τι γινεται (έχωντας την εμπειρία)
2)Σαν τμήμα πως το βλέπεις? Βρίσκεις εύκολα δουλειά (απορόφηση)?
3) ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ που παίρνεις, τι ... "σε κάνει"? ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΟ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟ? Σε ποιούν τομείς μπορεις να βρεις εργασία?
ΑΠΛΑ ρωτάω επειδή φετος δίνω Πανελλήνιες και με ενδιαφερει
-------------------
Όσον αφορά το "πρόβλημά σου", εγώ θα σου πρώτεινα αν θες να κανεις μεταπτυχιακό να πας εξωτερικο... αλλά τι ξερω κ εγω θα πεις.. :P
btw.. στην Ελλάδα για τα μεταπτυχιακά πληρώνουμε? δεν το ήξερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Για το τμήμα του Πειραιά είναι υποχρεωτικό να δώσεις Αγγλικά στις Πανελλαδικές, ενώ για το τμήμα της Χίου όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
δηλαδή δεν πάμε σε κάποιο άλλο "κεντρο"? μέσα απο το σχολείο μας δίνουμε τα αγγλικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς πόσο είναι τα δίδακτρα για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgio21

Νεοφερμένος

Ο giorgio21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είναι 2000 για κάθε εξάμηνο(4 εξάμηνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ευχαριστώ giorgio 21 !μήπως επίσης γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος αν το επίπεδο του μεταπτυχιακού είναι κάλο και αν γίνονται δεκτοί και απόφοιτοι θεωρητικών σχολών??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgio21

Νεοφερμένος

Ο giorgio21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για το επιπεδο δεν μπορω να σου πω σιγουρα γιατι μολις αρχισαμε!Το 50% των ατομων που πηραν στο μεταπτυχιακο ειναι απο θεωρητικες σχολες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Για το επιπεδο δεν μπορω να σου πω σιγουρα γιατι μολις αρχισαμε!Το 50% των ατομων που πηραν στο μεταπτυχιακο ειναι απο θεωρητικες σχολες..
Δεν ειναι δυσκολο για εναν θεωρητικο ,να κανει ενα τετοιο μεταπτυχιακο ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Για το επιπεδο δεν μπορω να σου πω σιγουρα γιατι μολις αρχισαμε!Το 50% των ατομων που πηραν στο μεταπτυχιακο ειναι απο θεωρητικες σχολες..

Επειδή δεν βλέπω κάποιον περιορισμό για ποιες σχολές πρέπει να έχει τελειώσει κάποιος...μπορεί π.χ. να κάνει αίτηση και απόφοιτος κοινωνιολογίας ή ιστορίας??όταν ξεκινήσετε τα μαθήματα μήπως θα μπορούσες να μου πεις τη γνώμη σου για το επίπεδο και τη δυσκολία των μαθημάτων??(σόρυ αν σ έχω πρήξει με τις ερωτήσεις μου:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top