Μεταπτυχιακό στην τοξικολογία

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,384 μηνύματα.
Εφόσον δεν έχεις προσωπική εμπειρία από μεταπτυχιακά πρόγραμμα, πώς ξέρεις ότι θα μπορούσες να αντέξεις και ένα δεύτερο μεταπτυχιακό; :hmm:Βασικά ξέρεις ακριβώς πώς είναι η διαδικασία σπουδών σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών;
 

Ελεν

Νεοφερμένος

Η Ελεν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γιατί να μην μπορούσα ας πούμε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι δεν γνωρίζω ακριβώς πως είναι το πρόγραμμα , θα ήθελες να μου εξηγήσεις ?
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος δεν είναι άκυροι οι τομείς της Αναλυτικής / Ενόργανης με την τοξικολογία ..θέλω να πω πως απο ότι καταλαβαίνω η τελευταία εφαρμόζει πολλές τεχνικές των δύο πρώτων
Γενικά η Αναλυτική Χημεία συνδυάζει πάρα πολλούς τομείς

Και σίγουρα στο εξωτερικό παίζει να υπάρχουν και προγράμματα τα οποία συνδυάζουν και τοξικολογία ή έστω και τον bio τομέα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,384 μηνύματα.
Γιατί να μην μπορούσα ας πούμε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι δεν γνωρίζω ακριβώς πως είναι το πρόγραμμα , θα ήθελες να μου εξηγήσεις ?

Εννοώ ότι αφού δεν ξέρεις καθόλου πως είναι το μεταπτυχιακό σαν επίπεδο σπουδών, τρόπος σκέψης, δεν έχεις κανένα προσωπικό βίωμα αν μπορείς να το φέρεις εις πέρας, να αντέξεις τη δεδομένη πίεση, σε σχέση με το προπτυχιακό πρόγραμμα, πώς ξέρεις εκ των προτέρων ότι θα μπορούσες να κάνεις και δεύτερο μεταπτυχιακό;
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Καλά, εδώ κάποτε λέγαμε ότι αν δε περάσουμε εκεί που θέλουμε θα ξαναδιναμε :lol2:και μετά αφού είδαμε τη γλύκα, λέγαμε αμέσως ότι δεν παίζει να το ξαναπερνουσαμε
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,384 μηνύματα.
Καλά, εδώ κάποτε λέγαμε ότι αν δε περάσουμε εκεί που θέλουμε θα ξαναδιναμε :lol2:και μετά αφού είδαμε τη γλύκα, λέγαμε αμέσως ότι δεν παίζει να το ξαναπερνουσαμε

Υπάρχει εμπειρία εδώ μέσα, από άτομα που ήταν 17 ετών και είχαν δεδομένο ότι θα κάνουν και διδακτορικό, σαν να είναι δεδομένο ότι το πτυχίο το έχουν στο τσεπάκι. Πάντα γίνονται και αφελείς ερωτήσεις. :1eye:
 

Ελεν

Νεοφερμένος

Η Ελεν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εννοώ ότι αφού δεν ξέρεις καθόλου πως είναι το μεταπτυχιακό σαν επίπεδο σπουδών, τρόπος σκέψης, δεν έχεις κανένα προσωπικό βίωμα αν μπορείς να το φέρεις εις πέρας, να αντέξεις τη δεδομένη πίεση, σε σχέση με το προπτυχιακό πρόγραμμα, πώς ξέρεις εκ των προτέρων ότι θα μπορούσες να κάνεις και δεύτερο μεταπτυχιακό;
Κοίταξε να δεις , στο πρώτο μήνυμα που έστειλα ανέφερα πως θέλω να ασχοληθώ με αυτόν τον τομέα και εξέφρασα μια σκέψη που έκανα σχετικά με την πορεία που πρέπει να έχουν οι σπουδές μου μετά το προπτυχιακό μου ... Το μόνο που ζητούσα είναι πως αν κάποιος ασχολείται με παρόμοιους τομείς και γενικότερα έχει γνώση , να μου πει την άποψή του ...... πήρα κάποιες απαντήσεις από κάποια παιδιά και τα ευχαριστώ αλήθεια πάρα πολύ ..... Τώρα το αν εγώ θα αντέξω να κάνω ένα δεύτερο μεταπτυχιακό δεν νομίζω πως είναι κάτι που σε εμποδίζει απο το να μου απαντήσεις εάν γνωρίζεις , δεν καταλαβαίνω γιατι στέκεσαι τόσο σε αυτό και επί 4μηνύματα που έχεις στείλει αναφέρεσαι μόνο σε αυτό .....
Η ερώτηση μου ήταν ξεκάθαρη και θα την ξαναδιατυπώσω αν θέλεις :
Εγώ θέλω να ασχοληθώ με την τοξικολογία και αρχικά είμαι διατεθειμένη να κάνω ότι χρειάζεται για να το καταφέρω αυτό οπότε λοιπόν πέραν απο το μεταπτυχιακό στην τοξικολογία στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας βρίσκετε σκόπιμο και ωφέλιμο να κάνω ένα μεταπτυχιακό και στην φαρμακολογία για να έχω περισσότερες γνώσεις πάνω στον τομέα μου μιας και η τοξικολογία σχετίζεται με την Φαρμακολογία ?
Ευχαριστώ πολύ !!!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,384 μηνύματα.
Aπλά δεν έχει νόημα να απαντάμε σε ερωτήσεις όταν κάποιος δεν γνωρίζει το περιεχόμενο. Γιατί η συζήτηση γίνεται biased σε κάποιο υποθετικό σενάριο και μετά από χρόνια να επιστρέφουν μέλη στο φόρουμ και να μας βρίζουν ότι δεν μας άκουσαν τότε που προσπαθούσαμε να βοηθήσουμε με την ενδεχόμενη καλύτερη εμπειρία που μπορεί να έχουμε.

Είναι χαρακτηριστικό του μέσου Έλληνα να μην ακούει άλλη άποψη από αυτό που νομίζει ο ίδιος σωστό και τέλειο, και να εκνευρίζεται όταν κάποιοι μπορεί να ξέρουν κάτι καλύτερα από αυτόν ενώ ο ίδιος δεν έχει καμία άποψη προσωπική. Όμως ξέρει ότι θα πετύχει ας μην ξέρει για τι πράγμα ακριβώς μιλάει. ;)
 

Ελεν

Νεοφερμένος

Η Ελεν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Το ότι μπορεί να μην γνωρίζουμε πλήρως το περιεχόμενο είναι φυσικό και επόμενο είμαστε εδώ για να μάθουμε (και δεν αναφέρομαι μόνο στο φόρουμ )... Αυτό παρόλα αυτά δεν εμποδίζει κανέναν από το να κάνει όνειρα και σχέδια για το μέλλον .....Όλα μας τα βήματα στην ζωή πριν τα κάνουμε πράξη ήταν υποθετικά σενάρια και δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό ...κάθε άλλο .....Επίσης το ότι ζήτησε κάποιος παραδείγματος χάρην εγώ σε αυτήν την περίπτωση μια γνώμη δεν σημείνει ότι ντέ και καλά θα την ακολουθήσω ....ούτε θα έρθω και θα ζητήσω τα ρέστα σε περίπτωση που δεν μου βγει ....ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων / αποφάσεων του .......
Όσον αφορά για το χαρακτηριστικό του μέσου Έλληνα δεν καταλαβαίνω καν γιατί το ανέφερες .....δεν νομίζω πως σου έδειξα ότι δεν ακούω άλλη άποψη ούτε ότι εκνευρίστηκα πιστεύοντας πως μόνο όσα παραθέτω είναι σωστά ...Αντιθέτως σου ζήτησα να μου εξηγήσεις εσύ που όπως φαίνεται έχεις εμπειρία σχετικά με το πως λειτουργούν τα μεταπτυχιακά ....αλλά εσυ το μόνο που είχες να πεις ήταν " πως μπορείς να ξέρεις ότι θα αντέξεις ένα δευτερο μεταπτυχιακό απο την στιγμη που δεν έχεις προσωπική εμπειρία σχετικά με το τρόπο λειτουργίας τους και τα σχετικά "
Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω την στάση σου , μια ερώτηση έκανα αν γνωρίζεις απαντάς ,αλλιώς μην μπαίνεις καν στον κόπο .....
 
Top