Μεταπτυχιακό Ελλάδα, μετά από φοίτηση σε Κολλέγιο

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Οπως έχω διαβάσει το πρόβλημα με τα κολλέγια στην Ελλάδα, είναι οτι δεν υπάρχει ακαδημαική αναγνώριση.(δεν εξετάζω τώρα τι γίνεται με την επαγγελματική αναγνώριση)
Δηλαδή φοιτώντας την τριετία σε ένα κολλέγιο στην Ελλάδα (ασχέτως με ποιό ξένο πανεπιστήμιο συνεργάζεται) δεν θεωρείσαι ΠΕ πχ. σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ.
Το ερώτημα ειναι αν πρακτίκά δεν μπορείς να κάνεις ούτε μεταπτυχιακό ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,γιατί πρακτικά δεν μπορεί το πτυχίο να καταταγεί ακαδημαικά ούτε σαν ΠΕ ,ούτε σαν ΤΕ?

Ξέρετε κάτι?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επι της παρούσας φάσης, το πτυχίο από Κολλέγιο, ΔΕΝ γίνεται δεκτό στα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια.

Στο Εξωτερικό, γίνεται δεκτό κανονικόκατα για μάστερ
 

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Επι της παρούσας φάσης, το πτυχίο από Κολλέγιο, ΔΕΝ γίνεται δεκτό στα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια.

Στο Εξωτερικό, γίνεται δεκτό κανονικόκατα για μάστερ
Σωστά επομένως το σκέφτηκα.
Ισως ειναι λίγο παράξενο(χωρίς να παιρνω θεση αν ειναι σωστό ή όχι) οτι δεν ειναι πρακτικά ισότιμο ουτε με ΤΕ
Γιατί απο ΤΕ κάνεις μεταπτυχιακό. (Για Ελλάδα πάντα μιλάμε)

Κάποια άλλη ιδέα?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστά επομένως το σκέφτηκα.
Ισως ειναι λίγο παράξενο(χωρίς να παιρνω θεση αν ειναι σωστό ή όχι) οτι δεν ειναι πρακτικά ισότιμο ουτε με ΤΕ
Γιατί απο ΤΕ κάνεις μεταπτυχιακό. (Για Ελλάδα πάντα μιλάμε)

Κάποια άλλη ιδέα?
Δεν καταλαβαινω το περιεργο συλλογισμο σου γιατι εχεις μπερδεψει πραγματα. Θα στο παραθέσω συνημμένα με εικόνα αφου σου πω το εξής:

Τα εκπαιδευτικά ιδρύματα που παρέχουν πτυχία Ανώτατης Εκπαίδευσης στην Ελλάδα ονομάζονται Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.) και από το 2001 διακρίνονται σε Πανεπιστήμια και Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕΙ).

1629664135394.png
 

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω το περιεργο συλλογισμο σου γιατι εχεις μπερδεψει πραγματα. Θα στο παραθέσω συνημμένα με εικόνα αφου σου πω το εξής:

Τα εκπαιδευτικά ιδρύματα που παρέχουν πτυχία Ανώτατης Εκπαίδευσης στην Ελλάδα ονομάζονται Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.) και από το 2001 διακρίνονται σε Πανεπιστήμια και Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕΙ).

View attachment 84746
To ξέρω.
Εννοώ οτι τα κολλέγια που εχουν τριετή κύκλο σπουδών δεν πιάνονται για να κάνεις μεταπτυχιακό Ελλάδα .
Δεν ειναι δηλαδή ουτε στο ιδιο επίπεδο με τα πρώην ΤΕΙ πρακτικά.

Αρα με βάση τον πίνακα,ειναι στο επίπεδο 5?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To ξέρω.
Εννοώ οτι τα κολλέγια που εχουν τριετή κύκλο σπουδών δεν πιάνονται για να κάνεις μεταπτυχιακό Ελλάδα .
Δεν ειναι δηλαδή ουτε στο ιδιο επίπεδο με τα πρώην ΤΕΙ πρακτικά.

Αρα με βάση τον πίνακα,ειναι στο επίπεδο 5?
δεν ξερω σε ποιο επιπεδο ειναι τα κολλεγια.

Ανεκαθεν ΤΕΙ> ΚΟΛΛΕΓΙΑ
 

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,906 μηνύματα.
To ξέρω.
Εννοώ οτι τα κολλέγια που εχουν τριετή κύκλο σπουδών δεν πιάνονται για να κάνεις μεταπτυχιακό Ελλάδα .
Δεν ειναι δηλαδή ουτε στο ιδιο επίπεδο με τα πρώην ΤΕΙ πρακτικά.

Αρα με βάση τον πίνακα,ειναι στο επίπεδο 5?
Τα κολλεγια δεν εχουν διαβαθμιση στην ελλαδα, ειναι κεντρα ελευθερων σπουδων. Το απαγορευει το συνταγμα μας να διαβαθμιστουν στην τριτοβαθμια . Μπορουν να πανε στην δευτεροβαθμια για επιπεδο 5, αλλα εκει ειναι τα ΙΕΚ και δεν πανε γιατι θα πρεπει να ριξουν τα διδακτρα τους.
 

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Τα κολλεγια δεν εχουν διαβαθμιση στην ελλαδα, ειναι κεντρα ελευθερων σπουδων. Το απαγορευει το συνταγμα μας.
Ευχαριστώ Γιάννη.
Αρα πρακτικά θα μπορούσαμε να πούμε οτι τα ΙΕΚ "ακαδημαικά" ε'ιναι πιο πάνω απο τα κολλέγια?

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ=Οι ερωτησεις μου είναι αληθινές και εξηγώ. Με βαση τις τελευταιες αναλύσεις Κάτσικα κλπ οι βασεις στο Α πεδίο πάνε απο 8600 και πάνω-εκτος 2-3σχολές κοινές με 4ο πεδίο που δεν με ενδιαφέρουν,οπότε με 8500 μόρια βλέπω οτι ελέω Κεραμέως μένω απ έξω. (Μακάρι βέβαια να ισχύουν οι δικές σου προβλέψεις Γιάννη)

Οπότε προσπαθω να δώ τι θα κάνω. Και ψαχνομαι για ΙΕΚ και κολλέγια. Ευχαριστώ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ Γιάννη.
Αρα πρακτικά θα μπορούσαμε να πούμε οτι τα ΙΕΚ "ακαδημαικά" ε'ιναι πιο πάνω απο τα κολλέγια?

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ=Οι ερωτησεις μου είναι αληθινές και εξηγώ. Με βαση τις τελευταιες αναλύσεις Κάτσικα κλπ οι βασεις στο Α πεδίο πάνε απο 8600 και πάνω-εκτος 2-3σχολές κοινές με 4ο πεδίο που δεν με ενδιαφέρουν,οπότε με 8500 μόρια βλέπω οτι ελέω Κεραμέως μένω απ έξω. (Μακάρι βέβαια να ισχύουν οι δικές σου προβλέψεις Γιάννη)

Οπότε προσπαθω να δώ τι θα κάνω. Και ψαχνομαι για ΙΕΚ και κολλέγια. Ευχαριστώ.
ιεκ-κολλεγια στην Ελλαδα ειναι το ιδιο. ΕΞω κολλεγια καλυτερα και πιο αναγνωρισμενα απο τα ιεκ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,906 μηνύματα.
Ευχαριστώ Γιάννη.
Αρα πρακτικά θα μπορούσαμε να πούμε οτι τα ΙΕΚ "ακαδημαικά" ε'ιναι πιο πάνω απο τα κολλέγια?

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ=Οι ερωτησεις μου είναι αληθινές και εξηγώ. Με βαση τις τελευταιες αναλύσεις Κάτσικα κλπ οι βασεις στο Α πεδίο πάνε απο 8600 και πάνω-εκτος 2-3σχολές κοινές με 4ο πεδίο που δεν με ενδιαφέρουν,οπότε με 8500 μόρια βλέπω οτι ελέω Κεραμέως μένω απ έξω. (Μακάρι βέβαια να ισχύουν οι δικές σου προβλέψεις Γιάννη)

Οπότε προσπαθω να δώ τι θα κάνω. Και ψαχνομαι για ΙΕΚ και κολλέγια. Ευχαριστώ.
Οχι τα ΙΕΚ δεν ειναι παραπανω απο τα κολλεγια γιατι τα κολλεγια ειναι ανυπαρκτα για το ελληνικο κρατος ακαδημαικα.
 

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ιεκ-κολλεγια στην Ελλαδα ειναι το ιδιο. ΕΞω κολλεγια καλυτερα και πιο αναγνωρισμενα απο τα ιεκ
Αρα ισως καλύτερα ΙΕΚ? (γιατί εχω αποκλείσει εξωτερικό για κάποιους λόγους,ειτε τώρα είτε πιό μετά)
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,906 μηνύματα.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δεν εχω γνωμη . Αλλα αν θελεις θεωρητικες σπουδες και κολλεγιο ειναι χαμενη υποθεση.
Μου είπες την γνώμη σου πρακτικά και σε ευχαριστώ.
Επειδή ομως δεν υπάρχουν τα ψυχικά αποθέματα για να ξαναδώσω,τοτε με την άτοπο απαγωγή ,μοναδική λύση ένα ΙΕΚ . Το λέω σωστά? Υπάρχει κάτι άλλο?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,906 μηνύματα.
Μου είπες την γνώμη σου πρακτικά και σε ευχαριστώ.
Επειδή ομως δεν υπάρχουν τα ψυχικά αποθέματα για να ξαναδώσω,τοτε με την άτοπο απαγωγή ,μοναδική λύση ένα ΙΕΚ . Το λέω σωστά? Υπάρχει κάτι άλλο?
Αφου θα μπεις τι τα θες τα αλλα?
 
Top