Μεταπτυχιακά εξωτερικού

Υohanna3887

Νεοφερμένος

Η Υohanna3887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους..!!
Αναπληρώτρια εδώ..
Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την βοήθειά σας..

1. Μεταπτυχιακό μονοετές εξωτερικού με 120 μονάδες.. αναγνωρίζεται κανονικά; (θεωρείται ταχύρρυθμο)


2. Παράλληλη φοίτηση 2 μεταπτυχιακών εξωτερικού (120 μονάδων το ένα κ 60 το άλλο). Υπάρχει κάποιος περιορισμός σε αυτό λόγω των μονάδων ανά εξάμηνο; θα ήταν πιο safe η επιλογή 2 μονοετων μεταπτυχιακων των 60 μοναδων ή τελικά δεν παίζει κανέναν ρόλο;

Και τα δύο ξεκινούν μαζί χρονικά.. αναγνώριση κ των δύο από ατεεν..
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,542 μηνύματα.
Ξέρω περίπτωση συμφοιτητή που είναι αναπληρωτής πλέον, που έκανε ταυτόχρονα δυο μεταπτυχιακά, 120 το καθένα. Το ένα Κύπρο εξ' αποστάσεως και το άλλο σε ελληνικό ΑΕΙ. Δεν είχε κάποιο θέμα.
Αν βρεις 2 των 60, νομίζω είναι το ιδανικό πάντως, ώστε να τα τελειώσεις πιο γρήγορα και να τα καταθέσεις στου πίνακες όταν ανοίξουν.

Επίσης, ψάξε καλά τι παίζει με Ατεεν. Εγώ το μάστερ που έκανα σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, πήγα κανονικά μέσω ΔΟΑΤΑΠ και σε λιγότερο από μήνα είχα την αναγνώριση. Για ατεεν εχω ακούσει τα χειρότερα, ότι αργούν πάρα πολυ
 

Υohanna3887

Νεοφερμένος

Η Υohanna3887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..
Το ζήτημα είναι πως είναι κ τα δύο εξ αποστάσεως κ επίσης είναι 120 σε μονοετές οπότε δεν ξέρω τι παίζει νομικά.. κάποια στιγμή στο παρελθόν, είχα ακούσει πως για τα εξ αποστάσεως υπάρχει κάποιο θεματακι, δεν μπορώ να θυμηθώ όμως τι ήταν αυτό.. όταν είναι δια ζώσης το ένα αλλάζει τα δεδομένα.. ενώ τώρα..;!


Είχα ακούσει κ γω το χάλι του ατεεν..
Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια έχει βελτιωθεί και βγαίνει σε λίγο καιρό κ αυτό..
Το κακό που διάβασα σε κάτι σχόλια όπως τα λέμε εδώ καλή ώρα είναι πως δεν μπορείς να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα μέσω ατεεν.. εκτός κ αν συνεχίσεις σε πανεπιστήμιο εξωτερικού κ το διδακτορικό αλλά κ πάλι δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει αυτό π διάβασα..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top