Μετανάστες

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη πάντως παιδιά, μιας και θίξατε αυτό το μεγάλο θέμα, είναι οτι είμαστε όλοι μας ρατσιστές. Όλοι μας πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας και να αναρωτηθούμε τι είδος άνθρωποι είμαστε. Ψάξτε στο παρελθόν σας και δείτε αν πραγματικά αντιμετωπίζετε την οποιαδήποτε διαφορετικότητα με σεβασμό, αξία, κατανόηση, ισότητα. Σε πολλές περιπτώσεις αποκτούμε μια αλαζονεία και μία έπαρση που ούτε εμείς κατανοούμε οτι γινόμαστε ρατσιστές. "Κοίτα αυτή τη χοντρή στο δρόμο, κοίτα χάλι", "Καλά ρε, ο Αλβανός έχει γκόμενα και γω τίποτα;", "Αδερφάρα, δε βλέπει τα χάλια του, τολμά να μας φέρνει το γκόμενο του εδώ μέσα. Αηδιάζω!", "Αυτός είναι καθυστερημένος, μη του δίνεις σημασία", "Ναι, γίναν άνθρωποι και αυτοί", "Μα έχει την εντύπωση πώς παίζει θέατρο αυτή; Ατάλαντη...", "Φασίστας δεξιός, μη του μιλάς, είναι επικίνδυνος", "Αριστερός; Χαχαχα, με τόσο χρήμα γίνομαι και γω αριστερός"... Και πόοοοοσα άλλα. Δεν υπάρχει λοιπόν αληθινός σεβασμός, ας το παραδεχτούμε. Στη περίπτωση αυτή με τους μετανάστες συγκεκριμένα, θυμώνω που πολλοί, πάνω στη κουβέντα λένε...

Όλοι είμαστε ίσοι

... μα αγαπητέ μου, ασφαλώς είμαστε ίσοι. Είμαστε; Είσαι σίγουρος; Για να μην παρεξηγηθώ λοιπόν, ναι, θεωρώ οτι είμαστε απολύτως ίσοι. Αυτό όμως δε το πιστεύουμε όλοι πραγματικά. Παίζουμε το παιχνίδι με τον αδύναμο που μας κάνει να αισθανόμαστε ανώτεροι του. Βρίζουμε το κράτος που δε δίνει ευκαιρίες στους ξένους συνανθρώπους μας και οι ίδιοι μας είμαστε π.χ. απολύτως διατεθειμένοι να κρύψουμε χρήματα από την εφορία, να προσλάβουμε έναν υπάλληλο στην εταιρία μας (Έλληνα ή και Αλλοδαπό φυσικά) και να μη του δίνουμε την ασφάλιση που δικαιούται ή το μισθό που δικαιούται, για να κερδίσουμε εμείς, να βγάζουμε φιρμάνι οτι είμαστε πλάι στους ξένους γιατί είναι αδέρφια μας, αλλά να εξακολουθούμε να ψηφίζουμε τους ίδιους ανίκανους που έχουν διασύρει τόσο τους ξένους όσο και μας τους ίδιους. Ανθρωπισμός του κ***υ. Αυτό είναι. Αν ήμασταν ανθρωπιστές, σε καμία περίπτωση δε θα αφήναμε να εισέλθουν στα σύνορα της χώρας μας άνθρωποι που -όσοι είναι τυχεροί- δουλεύουν σαν σκυλιά για να τους ταϊσουμε δυο σκατούλες. Που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, μιας και δεν υπάρχουν δουλειές, ούτε γι'αυτούς ούτε για μας. Και κει ακριβώς έρχεται και κολλάει το...

Μα και οι Έλληνες πήγαν σε άλλες χώρες!

...φυσικά και πήγαν. Στη Γερμανία, στον Καναδά, στις Η.Π.Α. Σε χώρες δηλαδή, σε τέτοιο βαθμό προηγμένες, και με αρκετά καλό επίπεδο βιομηχανίας, που κάποιοι άνθρωποι, ανάμεσα τους και Έλληνες φυσικά, θα μπορούσαν να εργαστούν, να έχουν μια στέγη και ένα πιάτο φαϊ, να ζούνε αξιοπρεπώς. Επίσης πρώτα περνούσαν από εξετάσεις, χρονοβόρες διαδικασίες και γραφειοκρατία έτσι ώστε οι πολίτες των εκεί χωρών, να γνωρίζουν ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί οι άνθρωποι που έρχονται να ζήσουν στη χώρα τους. Πώς τους λένε, τι δουλειά κάνανε, είχαν συλληφθεί ποτέ; Είναι άρρωστοι; Όλα αυτά λοιπόν τα σοβαρά πράγματα, δεν έχουν καμία σχέση με τον τρόπο που η Ελλάδα δέχεται μετανάστες. Όπως είπαν και κάποια παιδιά πριν, δεν υπάρχει μεταναστευτική πολιτική. Φταίει το κράτος γι' αυτό, αλλά το κράτος είμαστε ΕΜΕΙΣ. Αυτοκριτική λοιπόν... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
χμ μετανάστες! λοιπόν συμφωνώ πανω κατω με όσα λέτε! κ εγώ πιστεύω ότι δεν μπορούμε να επιρριπτουμε ευθυνες σε αυτους τους ανθρωπους γιατι ερχονται στην χωρα μας για ενα καλυτερο μελλον και μαλιστα σε μια χωρα που ειχε παλια κατοικους μεταναστες και ετσι πως ειναι η κατασταση θα εχει για πολλα χρονια ακομα! τωρα σχετικα με τις ρατσιστικές απόψεις που έχουν οι άνθρωποι....... ακόμα και οι νέοι όπως είπατε οφείλονται σε στερεότυπα τα οποία είναι αβάσιμα και απόψεις του στυλ 'μας κλέβουν τις δουλείες' ....... εγω προσωπικά δεν συμμερίζομαι αυτές τις απόψεις άλλα δεν είναι λίγες οι φόρες που έχω μιλήσει άσχημα για τους αλλοδαπούς λόγο κάποιας συμπεριφοράς που είδα άλλα ακόμα περισσότερο νευριάζω όταν τους βλέπω να είναι στους δρόμους για να βγάλουν λεφτά με τα παιδάκια τους που πολλές φόρες είναι κάτι μηνών! απ την μια λες μα μπορει και ο ιδιος να μην περίμενε ότι θα φτανε σε αυτό το σημείο κ σε συνδυασμό με την αδιαφορία την πολιτείας αναγκάζετε να βγάζει τα παιδιά του απ την αλλη όμως λες έλεος άμα ήθελε μια καλύτερη ζωή ας κάνει τα πάντα για να ζήσει την οικογένεια του.....τεσπα δεν ξέρω...
ελπίζω να γίνει κάτι για να λυθεί το πρόβλημα που υπάρχει!

Και εγώ πιστεύω ότι κάθε άλλο παρά τις δουλειές μάς κλέβουν αφού κάνουν κυρίως χειρωνακτικές και αγροτικές εργασίες που εμείς "απαξιούμε" να κάνουμε. Έτσι, αν έφευγαν όλοι, ουσιαστικά θα κατερρέαμε, σε περιοχές με υψηλά ποσοστά μεταναστών θα κλείνανε ή θα συγχωνεύονταν σχολεία, ο τζίρος καταστημάτων θα μειωνόταν και ένα σωρό άλλες αλυσιδωτές αντιδράσεις. Τους νόμιμους μετανάστες που συμμετέχουν στην παραγωγική διαδικασία φυσικά και τους χρειαζόμαστε και τους θέλουμε (άσχετα με το αν δεν το καταλαβαίνουν αυτό πολλοί). Και δυστυχώς κυρίως αυτοί θα φύγουν τώρα εξαιτίας της οικονομικής κρίσης στη χώρα μας, οι οικογενειάρχες. Τους υπόλοιπους όμως που δεν συμμετέχουν στην παραγωγική διαδικασία ούτε προτίθενται (όπως σωστά αναφέρεις για παράδειγμα αυτοί που ζητιανεύουν με τα μόλις λίγων μηνών παιδιά τους) γιατί να τους κρατάμε;;; Είναι ρατσιστικό να τους διώξουμε και δημοκρατικό να τους αφήνουμε να συνεχίζουν στερώντας από τα παιδιά τους ανθρώπινες συνθήκες και μόρφωση;:worry: Επίσης, είναι ρατσιστικό να θέλω να γνωρίζουν ελληνικά; (Οι γερμανοί που απαιτούν επίπεδο τουλάχιστον β2 σημαίνει ότι είναι ρατσιστές; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι διαφωνώ κάθετα με τις πρακτικές και την ιδεολογία των εθνικιστών (βλέπε Χ.Α. κλπ) και με χαρά μου βλέπω ότι το ίδιο συμμερίζονται και οι περισσότεροι εδώ.Το ζήτημα όμως είναι,ότι οι περισσότεροι που έχουν γράψει εδώ,αποστρέφονται τις ιδέες των εθνικιστών κυρίως για λόγους συναισθηματικούς (απανθρωπιά κλπ).Αυτό είναι απόλυτα θεμιτό,είναι άλλωστε απάνθρωπο να μη νιώθεις την παραμικρή συμπόνοια για ανθρώπους χωρίς χαρτιά,με οικογένειες χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά,χωρίς δικαιώματα,θύματα δουλεμπόρων,συνοριοφυλάκων και αρχών.Παρ'όλ'αυτά,αυτό μόνο του δεν αποτελεί επιχείρημα.Τελείως ορθολογιστικά λοιπόν,θα περιγράψω λίγο τι θα συμβεί αν απελαθούν οι μετανάστες,όπως υποστηρίζουν οι εθνικιστές:Το σύνολο του πρωτογενούς και το μεγαλύτερο μέρος του δευτερογενούς τομέα της χώρας,στηρίζεται σχεδόν αποκλειστικά σε αλλοδαπό εργατικό δυναμικό.Σε περίπτωση που όλοι αυτοί απελαθούν,η οικονομία θα βουλιάξει,καθώς δε θα είναι δυνατόν να καλυφθούν οι κενές θέσεις.Τι γίνεται τότε?Οι επιχειρήσεις βάζουν λουκέτο,απολύοντας και όσους εργαζομένους είχαν απομείνει,η οικονομία συρρικνώνεται,το έλειμμα διογκώνεται,το χρέος εκτοξεύεται.Αν δεν κάνω λάθος,έχει υπολογιστεί ότι με την απέλαση των μεταναστών το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν (Α.Ε.Π.) μειώνεται περίπου κατά 50%.Πέραν του ότι αυτό μας ρίχνει πλέον όχι απλά στα νύχια,αλλά στα @@,ας μου επιτραπεί η έκφραση,του I.M.F. και των κερδοσκόπων,με το κλείσιμο τόσων επιχειρήσεων,η ανεργία φεύγει στα ύψη.Και τι γίνεται όταν ένας άνθρωπος δε βρίσκει πουθενά δουλειά και έχει να θρέψει ολόκληρη οικογένεια?Αναγκάζεται να παρανομήσει.Αύξηση της ανεργίας συνεπάγεται και με αύξηση της εγκληματικότητας,με λίγα λόγια,ο καθένας από εμάς θα είναι με μια καραμπίνα σπίτι του.
Ας το δούμε και αλλιώς,το δυτικό σύστημα είναι ακραία καπιταλιστικό.Τι σημαίνει αυτό?Παντοδύναμα αφεντικά.Και τι χρειάζονται φυσικά τα αφεντικά για να παραμείνουν αφεντικά?Δούλους.Τον ρόλο των δούλων σήμερα παίζουν οι εξαθλιωμένοι μετανάστες χωρίς χαρτιά,που απαρτίζουν την πλειονότητα της εργατικής τάξης της Δύσης,μίας τάξης με ανθρώπους που έχουν μετατραπεί σε σύγχρονους δουλοπάροικους.Αν φύγουν αυτοί όμως,το σύστημα δε θα φύγει.Τα αφεντικά θα παραμείνουν.Και τι θα χρειάζονται πάλι?Δούλους.Ε,μαντέψτε ποιοι θα παίξουν το ρόλο των δούλων αυτή τη φορά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Πολλα πλην εφαγα:P

Καλα δε μπορειτε να καταλαβαιτε δε ζειτε Πατρα για αυτο!!
εχω μερικες χιλιαδες εχουν βρωμησει ολη την Πολη παντουν κανουν την αναγκη τους ακομα και μπροστα στα σχολεια
σε μικρα παιδακια!!:mad:
και πολλα αλλα εκει που ειχαμε ηρεμησει ξαναγεμισαμε δε παει αλλο για αυτο το ειπα δεν το ειπα με κακο τροπο
αλλα αν μονο αν βλεπατε πως ειναι η κατασταση εδω θα λεγατε τα ιδια με εμενα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ohhh come on τώρα.
Τι να πω κι εγώ δηλαδή που μένω Αθήνα, και μάλιστα Κέντρο;:P (κέντρο δε θεωρείται;:redface:)
Τέτοια περιστατικά εντωμεταξύ στη περιοχή μου γίνονται από Έλληνες, που απλά δεν έχουν σπίτι να μείνουν, φαντάζομαι αντίστοιχα συμβαίνουν με όλους όσουν δεν έχουν κατοικία.
Και στη τελική επειδή το κάνουν κάποιοι δε σημαίνει το κάνουν όλοι, ή ότι είναι όλοι αυτοί μετανάστες, βρομιάρηδες, κλέφτες κτλ.
Επιμένω, υπάρχουν άνθρωποι, ανεξαρτήτως καταγωγής, που κάνουν "κάποια" πράγματα. Μη βάζουμε ταμπέλες "Α, είναι αλβανός/πακιστανός/τούρκος"


[=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Επιμένω, υπάρχουν άνθρωποι, ανεξαρτήτως καταγωγής, που κάνουν "κάποια" πράγματα. Μη βάζουμε ταμπέλες "Α, είναι αλβανός/πακιστανός/τούρκος"
Δυστυχως μερικοι τις ταμπελες τις βαζουν απο μονοι τους.
Οταν πας να κατσεις στο λεωφορειο διπλα απο Πακιστανο και βρωμαει ανυποφορα τι να κανεις? Να κατσεις εκει επι μιση ωρα και να υποφερεις?
Παρολο που οι περισσοτεροι εχουν σπιτια και θα μπορουσαν να πλαινονται, αυτοι προτιμουν να παραμενουν σε μια κατασταση ασχημη οπως για παραδειγμα οι τσιγγανοι, που ενω υπαρχουν τσιγγανοι που εχουν πολλα χρηματα αυτοι εξακολουθουν να ζουν σε τσαντιρια.

Αν συζητησετε με τους γονεις σας ή τους παππουδες σας ολοι θα εχουν ενα πραγμα να σας πουν:
Πρωτου μαζευτουν στην Ελλαδα εκατομμυρια λαθρομεταναστων, σε γειτονιες της Αθηνας κοιμοντουσαν με τις πορτες ορθανοιχτες!
Δεν χρειαζεται πιστευω να αναφερω καν τα προβληματα της ανεργιας κλπ

Περαν ολων των παραπανω, πρεπει καποια στιγμη να μπει ενα οριο στην εισοδο μεταναστων και να απαγορευτει η παρανομη εισοδος λαθρομεταναστων. Οπως για παραδειγμα στο σπιτι σας δεν μπορουν να ζησουν 50 ανθρωποι μαζι, ετσι και σε μια μικρη γεωγραφικη περιοχη (οπως η Ελλαδα) δεν μπορουν να ζησουν και να εφημερισουν πανω απο εναν αριθμο ανθρωπων. Δεν ειναι θεμα ρατσισμου ουτε οτιδηποτε αλλο, ειναι απλα θεμα αριθμων και δυνατοτητων της καθε χωρας. Για παραδειγμα μια μεγαλυτερη χωρα οπως η Γαλλια ή η Ρωσια σιγουρα μπορει να φιλοξενησει μεγαλυτερο αριθμο μεταναστων σε σχεση με την Ελλαδα ή τα Σκοπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Και οι Έλληνες όταν πήγαν στην Γερμανία, τις ΗΠΑ κτλ. τις δεκαετίες 50-70 μετανάστες ήταν, αλλά δεν είχαμε τέτοια αντιμετώπιση. Μη γίνεστε τόσο αρνητικοί με την εννοια του μετανάστη. Όλοι έχουν δικαίωμα στη ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δυστυχως μερικοι τις ταμπελες τις βαζουν απο μονοι τους.
Οταν πας να κατσεις στο λεωφορειο διπλα απο Πακιστανο και βρωμαει ανυποφορα τι να κανεις? Να κατσεις εκει επι μιση ωρα και να υποφερεις?
Παρολο που οι περισσοτεροι εχουν σπιτια και θα μπορουσαν να πλαινονται, αυτοι προτιμουν να παραμενουν σε μια κατασταση ασχημη οπως για παραδειγμα οι τσιγγανοι, που ενω υπαρχουν τσιγγανοι που εχουν πολλα χρηματα αυτοι εξακολουθουν να ζουν σε τσαντιρια.

Αν συζητησετε με τους γονεις σας ή τους παππουδες σας ολοι θα εχουν ενα πραγμα να σας πουν:
Πρωτου μαζευτουν στην Ελλαδα εκατομμυρια λαθρομεταναστων, σε γειτονιτες της Αθηνας κοιμοντουσαν με τις πορτες ορθανοιχτες!
Οσο και αν αυτο μας φαινεται περιεργο οντως ισχυει!

Όπως έχω δει να βρωμάνε πακιστανοί, έχω δει να βρωμάνε και έλληνες. Δε πα' να είναι και ο πρίγκιπας της Αγγλίας; Άμα βρωμάει λογικό δεν είναι να απομακρυνθείς και να σιχαθείς;
Οκ, δεν πλένονται, όπως δεν πλένονται και πολλοί άλλοι. Και μη μου πεις ότι στην πλειοψηφεία είναι οι πακιστανοί, χαίρω πολύ. :P Αυτό δε σου δίνει το δικαίωμα να τους αποκαλείς όλους βρωμιάρηδες. Γιατί αν το πάμε έτσι, go Γερμανία ή οπουδήποτε αλλού ως μετανάστης, θα βιάσει/θα κλέψει/θα κάνει-ράνει πατριώτης σου, ναι; Ε, δε νομίζω να σ' άρεσε να αποκαλούν μετά τους Έλληνες "Βιαστές και Κλέφτες". Χα, ελπίζω να κατάλαβες το point μου.

Βτω,ναι, παλιά τα πράγματα ήταν όντως αλλιώς, αλλά με την καμία δεν φταίνε οι μετανάστες/λαθρομετανάστες, τουλάχιστον όχι μόνο αυτοί, αλλά γενικά. Οι καιροί έχουν αλλάξει, ο άνθρωπος ΓΕΝΙΚΑ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ έχει αλλάξει, μη τα ρίχνουμε όλα σ' αυτούς. Έλεος δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω ότι κάθε άλλο παρά τις δουλειές μάς κλέβουν αφού κάνουν κυρίως χειρωνακτικές και αγροτικές εργασίες που εμείς "απαξιούμε" να κάνουμε.
Μα φιλε μου πριν το 90 δεν γινονταν χειρονακτικες δουλειες στην Ελλαδα??? Ελεος με αυτες τις αποψεις.
Ποιος να παει να δουλεψει στα εργοστασια οταν παιρνουν τον Πακιστανο με 10 ευρω τη μερα??

Σου λεει ο μεγαλοεπιχειρηματιας εργοδοτης:"Γιατι να παρω Ελληνα και να του πληρωνω τα ενσημα και 50 ευρω τη μερα?"
"Θα παρω Πακιστανο θα τον εχω ανασφαλιστο και θα του δινω 10 ευρω τη μερα"


Και οι Έλληνες όταν πήγαν στην Γερμανία, τις ΗΠΑ κτλ. τις δεκαετίες 50-70 μετανάστες ήταν, αλλά δεν είχαμε τέτοια αντιμετώπιση. Μη γίνεστε τόσο αρνητικοί με την εννοια του μετανάστη. Όλοι έχουν δικαίωμα στη ζωή!
Οι Ελληνες που πηγαν μεταναστες δεν περασαν παρανομα τα συνορα. Δωσαν ολοι πρωτου φυγουν ποινικο μητρωο και οσοι ειχαν λευκο τους δεχτηκαν σαν εργατικο δυναμικο στις ξενες χωρες.
Οι δικοι μας ηταν ανθρωποι οικογενειαρχες που πηγαν να δουλεψουν για να βγαλουν λεφτα και οχι να κλεψουν ή να πουλησουν πρεζα οπως κανουν πολλοι λαθρομεταναστες σημερα. (οχι ολοι εννοειται)
Εδω στο Ελλαδισταν περναει τα συνορα το καθε καρυδιας καρυδι και δεν υπαρχει κανενας ελεγχος ουτε καμια μεταναστευτικη πολιτικη ωστε να δουνε επιτελους ποσους μπορει να αντεξει αυτη η χωρα.


Όπως έχω δει να βρωμάνε πακιστανοί, έχω δει να βρωμάνε και έλληνες.
Αναλογικα ποσους Ελληνες θα δεις να βρωμανε και αντιστοιχα ποσους Πακιστανους-Ινδους-Ιρακινους-Αφγανους κλπ? Τεσπα το θεμα μας δεν ειναι το ποσο βρωμανε. Το θεμα μας ειναι ολα τα αλλα προβληματα που δημιουργουνται με την ανεξελεγκτη μεταναστευση.

Πιστευω πως ολοι μας συμφωνουμε πως πρεπει να υπαρξει ενα οριο ή αλλιως ενας συγκεκριμενος αριθμος εισαγωγης μεταναστων αφου πρωτα ελεγχουν τα στοιχεια τους απο τις χωρες που προερχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Ποποπο θεε μου τι ειπες ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!????????
Οι ελληνες οπως ειπες πηγαν μεταναστες ΟΧΙ λαθρομεταναστες εχει τεραστια διαφορα !!!
να βλεπουμε τι λεμε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι ρε σεις, πείτε μου ότι όλοι οι λαθρομετανάστες έρχονται για να κάνουν κακό. Δηλαδή το να έρχονται επειδή στη χώρα τους δεν έχουν να φάνε, ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ; xD

Και χαλαρώστε λίγο. Δεν υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα λαθρομετανάστες, παντού υπάρχουν. Δε ξέρω τι παίζει σε άλλες χώρες με τον ρατσισμό, αλλά εδώ, ειδικά η νεολαία, το' χει χέσει το πράγμα.

Ας λύσει πρώτα άλλα προβλήματα η Ελλαδίτσα, και μετά να κοιτάξει το όριων μεταναστών. Είναι το τελευταίο που μας καίει νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Ναι ρε σεις, πείτε μου ότι όλοι οι λαθρομετανάστες έρχονται για να κάνουν κακό. Δηλαδή το να έρχονται επειδή στη χώρα τους δεν έχουν να φάνε, ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ; xD

Και χαλαρώστε λίγο. Δεν υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα λαθρομετανάστες, παντού υπάρχουν.

Το 82% των παρανομων μεταναστων που περανανε τα ευρωπαικα συνορα μαζευονται στην Ελλαδα!!
Φανταστειτε! στους 100 συνολικα μεταναστες που ερχονται στην Ευρωπη, οι 82απο αυτους ερχονται στην Ελλαδα!
Καθε μερα περνανε τα συνορα της Ελλαδας περιπου 200 παρανομοι μεταναστες! Ξερετε τι σημαινει αυτο??
Σημαινει οτι σε μια βδομαδα εχουν ερθει στην Ελλαδα κοντα 1500 λαθρομεταναστες!! Που να δουλεψουν ολοι αυτοι? Εδω δεν υπαρχουν δουλειες για τους Ελληνες.

Δεν τα λεω εγω.Τα στοιχεια ειναι απο επισημες ερευνες του υπουργειου Προστασίας του Πολίτη και δημοσιοποιηθηκαν προσφατα.
Ενδεικτικα δειτε δω: https://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=17826&subid=2&pubid=49412657
https://www.inews.gr/25/200-lathrometanastes-tin-imera.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,149 μηνύματα.
Δυστυχως μερικοι τις ταμπελες τις βαζουν απο μονοι τους.
Οταν πας να κατσεις στο λεωφορειο διπλα απο Πακιστανο και βρωμαει ανυποφορα τι να κανεις? Να κατσεις εκει επι μιση ωρα και να υποφερεις?
Παρολο που οι περισσοτεροι εχουν σπιτια και θα μπορουσαν να πλαινονται, αυτοι προτιμουν να παραμενουν σε μια κατασταση ασχημη οπως για παραδειγμα οι τσιγγανοι, που ενω υπαρχουν τσιγγανοι που εχουν πολλα χρηματα αυτοι εξακολουθουν να ζουν σε τσαντιρια.
Δεν επέλεξαν αυτοί να γεννηθούν σε μια χώρα που βρίσκεται σε εμπόλεμη κατάσταση. Αυτοί οι άνθρωποι έχουν περάσει τόσα πολλά και το μόνο που ψάχνουν είναι μια "δεύτερη" πατρίδα. Αυτά τα σχολια που κάνεις είναι πολύ πιο ανυπόφορα από την οσμή του Πακιστανού που μπαίνει στο λεωφορείο για να τρέξει για το μεροκάματο....

Δες της ιστορία του Αli που γνωρίσαμε από το One night Chat και ελπίζω αυτά που έγραψες να μην τα πιστεύεις ή τουλάχιστον να σταματήσεις να τα πιστέυεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Λοιπόν... Κι εγώ κάπου στη μέση βρίσκομαι 'οσον αφορά το θέμα των μεταναστών.
Πραγματικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με ανθρώπους οποιασδήποτε εθνικότητας και οι οποίοι ήρθαν στην Ελλάδα για ένα καλύτερο μέλλον και αγωνίζονται τίμια για να βγάλουν το ψωμί τους και να ζήσουν με αξιοπρέπεια.

Αλλά... Μετανάστες με ρατσιστικές συμπεριφορές και τάσεις για κλοπές, ληστείες, βιασμούς, δολοφονίες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, έξω απ' τη χώρα. Θεωρώ πως ένας μετανάστης (και για τους Ελληνες το ίδιο ισχύει) πρέπει να σέβεται τη χώρα που τον φιλοξενεί.

Επίσης, η Ελλάδα σαν χώρα είναι γεμάτη μετανάστες σε βαθμό υπερβολικό. Η οικονομική κατάσταση της χώρας, και ίδιαιτερα την περίοδο που διανύουμε δεν αντέχει άλλους ξένους. Εδώ δεν μπορεί να θρέψει τους Έλληνες, πώς θα τα βγάλει πέρα και με τόσους μετανάστες?? Σε καμία περίπτωση να διώξουμε τους ανθρώπους που βρίσκονται νόμιμα στη χώρα, αλλά να σταματήσει, τουλάχιστον για ένα χρονικό διάστημα, η είσοδος μεταναστών και φυσικά να ληφθεί κάποιο μέτρο για όσους βρίσκονται εδώ λαθραία.

Αναγνωρίζω ότι πλέον οι περισσότερες κοινωνίες είναι πολυπολιτισμικές αλλά πρέπει να διατηρείται και η εθνική ταυτότητα...

Αυτά από μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αλλά... Μετανάστες με ρατσιστικές συμπεριφορές και τάσεις για κλοπές, ληστείες, βιασμούς, δολοφονίες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, έξω απ' τη χώρα. Θεωρώ πως ένας μετανάστης (και για τους Ελληνες το ίδιο ισχύει) πρέπει να σέβεται τη χώρα που τον φιλοξενεί.

Όταν η ίδια η χώρα δεν σε σέβεται, και γενικώς οι κάτοικοί της, σου φέρονται άσχημα χωρίς καν να έχεις διαπράξει κάποιο "έγκλημα", μόνο και μόνο επειδή ΈΤΥΧΕ να ακούσουν από τρίτους, ή στις ειδήσεις ότι ο τάδε Αλβανός/Ρουμάνος/Πακιστανός etc. έκανε αυτό κι αυτό, τι πρέπει να κάνει αυτός ο άνθρωπος δηλαδή; Να κάτσει να πεθάνει; ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ και κλέβει (και δεν αναφέρομαι σε βιασμούς, δεν έχει νόημα). Φυσικά δε παίρνω το μέρος τους, απλά μπορώ να καταλάβω την οργή τους, και δεν λέω ότι όλοι το κάνουν επειδή δεν έχχουν να φάνε.

Νομίζεις ότι άμα του φερονταν σαν να είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ, θα αντιδρούσαν έτσι; Ή τα παιδιά μεταναστών που δεν διάλεξαν καν οι ίδιοι να βρίσκονται εδώ, γιατί να αντιμετωπίζουν αυτόν τον ρατσισμό;
Εδώ κολλάει το "ό,τι παίρνεις, δίνεις" που καταρρίπτεται από το "έκανε η κότα το αυγό, ή το αυγό την κότα;"
Εκεί πάμε σε άλλο κεφάλαιο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Πραγματικο περιστατικο:
Στο σχολειο του αδερφου μου φοιτουν ελληνακια και παιδια αλλων εθνικοτητων (περιπου μισα μισα, παρ' ολο που ειναι στο εξωτερικο). Πριν απο λιγο καιρο, οταν αρχισε να γινεται σουσουρο με τον κριση και τα σεναρια περι πτωχευσης της χωρας τα υπολοιπα παιδιακια κοροϊδευαν (και κοροϊδευουν) τα ελληνακια και ετυχε μαλιστα μια φορα ( ; ) να πεταξουν ενα κερμα στο πατωμα μπροστα στην παρεα του αδερφου μου λεγοντας τους "εμπρος, σκυψτε να το παρετε".
------------------------------------------------------------------
Πλεον θεωρουμαστε ομαδικως (τουλαχιστον) απο τους γερμανους ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ. Για χαρη μιας ηλιθιας πολιτικης μας βγηκε το ονομα, ακριβως οπως αδικα βγαινει το ονομα των μεταναστων στην ελλαδα. Σας αρεσει αυτο;

Επισης, παρακολουθειστε τα παρακατω βιντεακια:
(το συγκεκριμενο το παραθετω για δευτερη φορα στο ιδιο θεμα)

(στο παρακατω προσπαθειστε να μη δωσετε σημασια στο οτι ο κυριος ειναι βουλευτης, ακουστε μονο το τι λεει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Όταν η ίδια η χώρα δεν σε σέβεται, και γενικώς οι κάτοικοί της, σου φέρονται άσχημα χωρίς καν να έχεις διαπράξει κάποιο "έγκλημα", μόνο και μόνο επειδή ΈΤΥΧΕ να ακούσουν από τρίτους, ή στις ειδήσεις ότι ο τάδε Αλβανός/Ρουμάνος/Πακιστανός etc. έκανε αυτό κι αυτό, τι πρέπει να κάνει αυτός ο άνθρωπος δηλαδή; Να κάτσει να πεθάνει; ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ και κλέβει (και δεν αναφέρομαι σε βιασμούς, δεν έχει νόημα). Φυσικά δε παίρνω το μέρος τους, απλά μπορώ να καταλάβω την οργή τους, και δεν λέω ότι όλοι το κάνουν επειδή δεν έχχουν να φάνε.

Νομίζεις ότι άμα του φερονταν σαν να είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ, θα αντιδρούσαν έτσι; Ή τα παιδιά μεταναστών που δεν διάλεξαν καν οι ίδιοι να βρίσκονται εδώ, γιατί να αντιμετωπίζουν αυτόν τον ρατσισμό;
Εδώ κολλάει το "ό,τι παίρνεις, δίνεις" που καταρρίπτεται από το "έκανε η κότα το αυγό, ή το αυγό την κότα;"
Εκεί πάμε σε άλλο κεφάλαιο.:P
Καταλαβαίνω τι εννοείς...
Οι Έλληνες σαν λαός έχουμε μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μας και είμαστε πολύ ρατσιστές παρ' ότι το παιζουμε μοντέρνοι. Δεν τους σεβόμαστε, ούτε τους δίνουμε μια ευκαιρία να ανέλθουν κοινωνικά. Εχεις όντως δίκιο σε αυτό...
Αλλά νομίζεις ότι και οι αλλοδαποί μας αντιμετωπίζουν καλύτερα??
Ορισμένοι απ' αυτούς είναι πολύ ρατσιστές και επειδή τυχαίνει να γνωριζομαι καλά με παιδιά από άλλες χώρες, σε πληροφορώ ότι έχω συναντήσει και φαινόμενα φανατισμού σε ορισμένους (πώς θα σου φαινόταν ημέρα εθνικής γιορτής στο σχολείο κάποια κοπέλα να σου λέει "θα σας αφανίσουμε" ???).

Δεν σου μιλάω για περιπτώσεις που ΕΤΥΧΕ απλά να ακουσουμε ότι η τάδε εθνικότητα έχει το τάδε κουσούρι. Σου μιλάω για περιπτώσεις που μετανάστες ζουν στη γειτονιά σου και δημιουργούν συνέχεια φασαρίες. Στην δική μου τα τελευταία 2 χρόνια έχουμε κάποιους μετανάστες (δεν θέλω να αναφέρω εθνικότητα) που μαζεύονται σε ένα καφενείο που υπάρχει και δημιουργούν συνεχώς φασαρίες (τσακωμοί, βρισιές στη γλώσσα τους, μεθύσια κλπ). Αρκετές φορές έχει έρθει αστυνομία.

Δεν λέω πως επειδή κάποιοι είναι έτσι, πάει να πει πως είναι όλοι. Δεν απορρίπτω κανέναν άνθρωπο προτού τον γνωρίσω και σχηματίσω προσωπική άποψη. Πώς μπορώ όμως να μην είμαι επιφυλακτική όταν συχνα-πυκνά βλέπω συγκεκριμένες συμπεριφορές από κάποιους ??
Όταν πηγαίνω βόλτα στο κέντρο της Αθήνας και σε κάθε τετράγωνο συναντάω Πακιστανούς που με κοιτάνε από την κορφή ως τα νύχια λες και ήρθα από άλλο πλανήτη?? (Δεν έχω πρόβλημα μαζί τους απλώς αυτή η συμπεριφορά είναι ενοχλητική).

"Να κάτσει να πεθάνει"????
Δηλάδη να δικαιολογήσω τα φαινόμενα βίας, κλοπων, βιασμών, δολοφονιών που ακούμε κατά καιρούς επειδή αναγκάζονται??
Εγώ νομίζω πως όποιος θέλει να τα καταφέρει, θα τα καταφέρει και χωρίς να κάνει κακό. Και δεν είναι λίγοι μετανάστες που καταφεραν να πάνε μπροστά και να καταξιωθούν επαγγελματικά. Κάποιοι τα κατάφεραν παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν χωρίς να ενοχλήσουν κανέναν, καλύτερα και από Έλληνες (με την έννοια ότι ένας Ελληνας δεν αντιμετωπίζει τις ίδιες δυσκολίες με έναν αλλοδαπό).

Οι προσπάθειες πρέπει να γίνουν και από τις δύο πλευρές (κοινωνία - αλλοδαποί)...
Φιλικά :D

Αμπελοφιλόσοφε, πολύ ωραίο το βίντεο του Ψαριανού και συμφωνώ για τα δικαιώματα των παιδιών που ζουν στην Ελλάδα.

Όμως το θέμα είναι αρκετά πολυπλοκο. Υπάρχουν αρνητικές εμπειρίες και από τις δύο πλευρές. Είμαστε προκατειλημένοι απέναντι στους ξένους αλλά και ορισμένοι μας αντιμετωπίζουν πολύ αρνητικά...
Από κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή. Ένα δείγμα σεβασμού, ένας νόμος για οικονομική βοήθεια μεταναστών που ζουν σε απελπιστικές συνθήκες, κάτι τέλος πάντων που θα αλλάξει την στάση όλων.
Εμένα το πρόβλημά μου είναι τα κακοποιά στοιχεία, όχι οι τίμιοι άνθρωποι που προσπαθούν να ζήσουν μια ζωή με αξιοπρέπεια...

Υ.Γ Τα χρόνια που κι εμείς σαν λαός μεταναστεύαμε στην Αμερική και αλλού είχε επικρατήσει το προφίλ του "κουτοπόνηρου" Έλληνα που προσπαθούσε να ανέλθει κοινωνικά με διαφορές πονηριές και "κολπάκια"...(Όχι ότι δεν ίσχυε έως ένα βαθμό)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Οσο αφορα το θεμα μεταναστων-εγκληματικοτητας:

Μαλλον υπαρχει μπερδεμα. Βλεπουμε τον αλλοδαπο εγκληματια σαν Πακιστανο/Αλβανο/Τουρκο κ.λπ. και οχι απλως σαν ατομο που ανηκει στα κατωτερα (αν οχι κατωτατα) στρωματα της ελληνικης κοινωνιας (ζουγκλας, ή μαλλον καλυτερα τσιρκο, εφοσον στην πρωτη επικραττει η φυσικοτητα ενω στο δευτερο η υποκρισια).
Κι ετσι αντι να συμπερανουμε οτι αυτος που δεν εχει στον ηλιο μοιρα θα παρανομησει (ο καθενας θα το εκανε αυτο πιστευω), καταληγουμε σε φασιστοειδεις/ναζιστοειδης/ρατσιστικες κ.λπ. (επιοικως) π*π*ριες του τυπου: "Ο ταδε αλλοδαπος το 'χει στο αιμα του, ο βρωμιαρης! Κλεφτης γεννηθηκε, κλεφτης θα πεθανει".

ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ:

Οι μικροεγκληματιες συνηθως ειναι ατομα που προερχονται απο χαμηλα κοινωνικα στρωματα, οι οποιοι λογω ελλειψης εσοδων και ευκαιριων καταληγουν στην παρανομια (εφοσον δεν υπαρχει αλλη εναλλακτικη).* Με αλλα λογια οταν καποιος φτανει στο σημειο να ληστεψει, σημαινει οτι εχει περασει το οριο της φτωχειας. Οχι λογω εθνικοτητας, αλλα επειδη η φτωχεια φτανει σε σημεια που δεν μπορειτε να φανταστειτε, οπου προκειται για πραγματικο ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ: παρανομια ή θανατος. Στην ελλαδα ΑΝ, λεμε ΑΝ, τα περισσοτερα κρουσματα εγκληματικοτητας ευθυνονται σε μεταναστες, αυτο συμβαινει λογω του οτι εξαιτιας της καταστασης που επικραττει οι περισσοτεροι απο αυτους που εχουν περασει το οριο της φτωχειας ειναι μεταναστες...

Γιατι;

Ρατσισμος. Και υπαρχει παντου.
Αμφιβαλλω αν οι περισσοτεροι ελληνες με το που δουν εναν μεταναστη να καθεται διπλα τους στο λεωφορειο θα σκεφτουν οτι αυτος ισως να ειναι το ιδιο, αν οχι πιο εξυπνος απο τους ιδιους (εκτος κι αν προκειται για γερμανο, αγγλο κ.λπ., οποτε η ιδιοτητα του εξυπνοτερου δινεται κατ' ευθειαν σ' αυτον απο τον ελληνα με συμπλεγμα κατωτεροτητας... ευρωπαιοι βλεπετε...) ή οτι αν του ειχαν δωθει οι ιδιες ευκαιριες θα μπορουσε να βρισκεται στην ιδια, αν οχι σε καλυτερη, κατασταση. Οι περισσοτεροι ειτε τους λυπουνται, ειτε τους καταρασσονται...

Επιπλεον, εκτος απο το ρατσισμο, σημαντικο ρολο παιζει και ο αποκλεισμος, η αδυναμια ενσωματωσης (αν και αυτα ειναι επακολουθα του ρατσισμου). Το να ζεις σε μια κλειστη κοινωνια-μειονοτητα ομοεθνων μεσα σε ενα τσουρμο ανθρωπων διαφορετικης εθνικοτητας που αποτελουν πλειονοτητα και αποκλειουν την κοινωνικη ομαδα στην οποια ανηκεις ειναι αποπνικτικο. Το να ξερεις οτι υπαρχουν τοσα ατομα γυρω σου, κι ομως, δεν εισαι αποδεκτος απο ολους αυτους ειναι ανυποφορο. Το να σε αναγκαζουν να συναναστρεφεσαι μονο με ατομα απο τα οποια θελεις να ξεφυγεις σε καταδικαζει στο να γινεις καποια στιγμη ενα με αυτο που αποφευγεις.

*Οι μεγαλοεγκληματιες απο την αλλη προερχονται απο την "ελιτ" (ή ακομα και καταληγουν εκει, παρ' ολα αυτα ειναι σιγουρα σ' αυτην), αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

ΥΓ: ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ ΔΕ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ. ΓΙΝΕΣΑΙ, ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ!


Αμπελοφιλόσοφε, πολύ ωραίο το βίντεο του Ψαριανού και συμφωνώ για τα δικαιώματα των παιδιών που ζουν στην Ελλάδα.

Όμως το θέμα είναι αρκετά πολυπλοκο. Υπάρχουν αρνητικές εμπειρίες και από τις δύο πλευρές. Είμαστε προκατειλημένοι απέναντι στους ξένους αλλά και ορισμένοι μας αντιμετωπίζουν πολύ αρνητικά...
Από κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή. Ένα δείγμα σεβασμού, ένας νόμος για οικονομική βοήθεια μεταναστών που ζουν σε απελπιστικές συνθήκες, κάτι τέλος πάντων που θα αλλάξει την στάση όλων.
Εμένα το πρόβλημά μου είναι τα κακοποιά στοιχεία, όχι οι τίμιοι άνθρωποι που προσπαθούν να ζήσουν μια ζωή με αξιοπρέπεια...

Υ.Γ Τα χρόνια που κι εμείς σαν λαός μεταναστεύαμε στην Αμερική και αλλού είχε επικρατήσει το προφίλ του "κουτοπόνηρου" Έλληνα που προσπαθούσε να ανέλθει κοινωνικά με διαφορές πονηριές και "κολπάκια"...(Όχι ότι δεν ίσχυε έως ένα βαθμό)...

Ειδα την αναρτηση σου αφου εγραψα την απαντηση σχετικα με εγκληματικοτητα-μεταναστες. :/:
Εχεις δικιο οσο αφορα τα κακοποια στοιχεια, αλλα αυτα βρισκονται σε καθε κοινωνικη ομαδα, οπως και να το κανουμε. Δεν θα επρεπε δηλαδη να αναφερονται ξεχωριστα απο τα κακοποια στοιχεια μεϊντ ιν γκρις, κατα τη γνωμη μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ειδα την αναρτηση σου αφου εγραψα την απαντηση σχετικα με εγκληματικοτητα-μεταναστες. :/:
Εχεις δικιο οσο αφορα τα κακοποια στοιχεια, αλλα αυτα βρισκονται σε καθε κοινωνικη ομαδα, οπως και να το κανουμε. Δεν θα επρεπε δηλαδη να αναφερονται ξεχωριστα απο τα κακοποια στοιχεια μεϊντ ιν γκρις, κατα τη γνωμη μου.:)
Πριν από αρκετό καιρό διάβασα κάποια στατιστικά που έδειχναν πως το μεγαλύτερο ποσοστό σε κλοπές, βιασμούς κλπ είναι αλλοδαποί. Ως ένα (μεγάλο) βαθμό, αυτό συμβαίνει για τους λόγους που ανέφερες παραπάνω. Ωστόσο, για μενα αυτό δεν τους απαλλάσει από όλες τις ευθύνες. Δεν κάνω γενικεύσεις, ούτε λέω ότι όλοι οι άνθρωποι μιας εθνικότητας έιναι εγκληματίες, απλώς πολλοί αλλοδαποί εγκληματίες ήρθαν στη χώρα μας (πχ όταν ο Μπερίσα άνοξε τις αλβανικές φυλακές δεκάδες κακοποιοί διασκορπίστηκαν σε Ελλάδα, Ιταλία κλπ)

Τέλος πάντων, ας μην το συνεχίσουμε άλλο γιατί περνάμε στο κεφάλαιο ¨εγκληματικότητα".
Το θέμα είναι να γίνει μια προσπάθεια ενσωμάτωσης των μεταναστών (έχει επιτευχθει σε ένα βαθμό) και φυσικά να μην κρινουμε κανένεν λόγω της καταγωγής του...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Πριν από αρκετό καιρό διάβασα κάποια στατιστικά που έδειχναν πως το μεγαλύτερο ποσοστό σε κλοπές, βιασμούς κλπ είναι αλλοδαποί. Ως ένα (μεγάλο) βαθμό, αυτό συμβαίνει για τους λόγους που ανέφερες παραπάνω. Ωστόσο, για μενα αυτό δεν τους απαλλάσει από όλες τις ευθύνες. Δεν κάνω γενικεύσεις, ούτε λέω ότι όλοι οι άνθρωποι μιας εθνικότητας έιναι εγκληματίες, απλώς πολλοί αλλοδαποί εγκληματίες ήρθαν στη χώρα μας (πχ όταν ο Μπερίσα άνοξε τις αλβανικές φυλακές δεκάδες κακοποιοί διασκορπίστηκαν σε Ελλάδα, Ιταλία κλπ)

Τέλος πάντων, ας μην το συνεχίσουμε άλλο γιατί περνάμε στο κεφάλαιο ¨εγκληματικότητα".
Το θέμα είναι να γίνει μια προσπάθεια ενσωμάτωσης των μεταναστών (έχει επιτευχθει σε ένα βαθμό) και φυσικά να μην κρινουμε κανένεν λόγω της καταγωγής του...:D

Εχεις δικιο. Δεν ειπε κανενας οτι ο εγκληματιας δεν φταιει σε τιποτα, απλως υπαρχουν και αλλοι παραγοντες (δευτερευοντες και μη) στο εγκλημα που καλο ειναι να θιγονται κατα τη γνωμη μου :)

Σωστη, συμφωνω απολυτα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top