Μετά το Λύκειο, πώς θα είναι η ζωή μου;

Σοβαρό άτομο...

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γειά χαρά παιδιά, πηγαίνω 3η λυκείου φέτος. Του χρόνου, ελπίζω και πολύ πιθανόν, θα είμαι στη σχολή που θα έχω επιλέξει. Όμως, τι αλλάζει στη ζωή ενός πλέον φοιτητή; Πώς θα είναι στη σχολή που θα βρίσκεσαι; Θα είναι όπως το σχολείο; Θα είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση των μαθημάτων; Είναι πιο χαλαρά τα πράγματα; Θέλει πολύ διάβασμα; Πείτε πως περνάω σε άλλη πόλη, θα είναι δύσκολα ή όχι πολύ; Και γενικά, αλλάζουν πολλά, όλα ή λίγα μετά τις πανελλήνιες;

Ειλικρινά δεν φαντάζομαι πώς θα είναι η φοιτητική ζωή. Ελπίζω να απαντήσουν όλοι όσοι ξέρουν στα παραπάνω, για να μάθω και 'γω αλλά και άλλοι που θα έχουν τις ίδιες απωρίες. :thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σε ποια σχολη θελεις να περασεις;
Γενικα η πανεπιστημιακη ζωη με τη σχολικη απεχει ετη φωτος, πολυ λιγοτερη πιεση και αγχος. Εξαρταται και βεβαια απο τη σχολη αλλα σε γενικες γραμμες εισαι πολυ πιο ελευθερος. Οι παρακολουθησεις γενικα δεν ειναι υποχρεωτικες, εκτος απο τα εργαστηρια στις θετικες και τεχνολογικες σχολες που εχεις δικαιωμα για 1 απουσια συνηθως. Το διαβασμα εξαρταται απο εσενα αλλα μη φανταστεις οτι θα τα ξυνεις κιολας. Αν περασεις σε αλλη πολη εξαρταται απο εσενα το ποσο ευκολα θα προσαρμοστεις αλλα τοσοι το κανουν δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Αναλόγως τη σχολή,άλλες έχουν υποχρεωτικά και με όριο απουσιών σε κάποια μαθήματα,άλλες όχι.

οι διαφορές είναι πολλές,στη σχολή μου τουλάχιστον το διάβασμα δεν έχει καμμία σχέση με το διάβασμα των πανελληνίων.

Γένικα είσαι πιο ελεύθερος,μπορείς να τα συνδυάζεις όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
οι διαφορές είναι πολλές,στη σχολή μου τουλάχιστον το διάβασμα δεν έχει καμμία σχέση με το διάβασμα των πανελληνίων.
Αυτο ισχυει σε ολες τις σχολες:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top