Μαιευτική ή διατροφολογία

Ιωάννα λ

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα λ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ποια σχολή να διαλέξω, μαιευτική ή διατροφολογία; Επίσης σκέφτομαι το ενδεχόμενο να τελειώσω μαιευτική και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στην κλινική διατροφολογία
 

evaggelia anna

Νεοφερμένος

Η evaggelia anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μαιευτική ή λογοθεραπεία;
Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας;
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,584 μηνύματα.
Ποια σχολή να διαλέξω, μαιευτική ή διατροφολογία; Επίσης σκέφτομαι το ενδεχόμενο να τελειώσω μαιευτική και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στην κλινική διατροφολογία
Ποια σχολή να διαλέξω, μαιευτική ή διατροφολογία; Επίσης σκέφτομαι το ενδεχόμενο να τελειώσω μαιευτική και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στην κλινική διατροφολογία
Το μεταπτυχιακό δεν σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα άρα δεν θα μπορείς να εργαστείς ως διατροφολόγος.
Πήγαινε διατροφολογία αν μπορείς. Η μαιευτική αν και καταπληκτική επιστήμη, έχει εξαντλητικά ωράρια με όχι καλό μισθό.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,146 μηνύματα.
Ποια σχολή να διαλέξω, μαιευτική ή διατροφολογία; Επίσης σκέφτομαι το ενδεχόμενο να τελειώσω μαιευτική και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στην κλινική διατροφολογία
Αν πας μαιευτική γιατί να κάνεις μεταπτυχιακό στην διατροφολογία; :confused: Δεν θα σου προσφέρει κάτι
 

koukdespoina2004

Νεοφερμένος

Η koukdespoina2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ποια σχολή να διαλέξω, μαιευτική ή διατροφολογία; Επίσης σκέφτομαι το ενδεχόμενο να τελειώσω μαιευτική και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στην κλινική διατροφολογία
Αγαπητή Ιωάννα ,
Για αρχή είναι δύο εντελώς διαφορετικά επαγγέλματα. Επειδή έχω γνωστούς και από τις δύο πλευρές θα σου πω. Η μαιευτική είναι μια εξαιρετική σχολή για γυναίκες διότι βιώνεις καθημερινά κάτι πολύ όμορφο που είναι ο ερχομός ενός νέου ανθρώπου στον κόσμο, βρίσκεσαι μαζί με ένα σωρό γυναίκες και φαντάζομαι είναι ένα πολύ όμορφο συναίσθημα. Έχεις σίγουρα επαγγελματική αποκατάσταση και έχω ακούσει για γερά φιλοδωρήματα σε μαίες. Επισης υπάρχουν τα τελευταία χρόνια πολλές μέθοδοι ανοδυνου τοκετού που μαθαίνουν οι μαίες και βοηθούν έτσι τις γυναίκες να γεννήσουν με λιγότερο πόνο.Απο την άλλη πλευρά η διατροφολογία έχει να κάνει με το κομμάτι της διατροφής ανθρώπου. Μπορείς να ασχοληθείς με αθλητική διατροφή, με ειδική διατροφή για άτομα που πάσχουν από ασθένειες κλπ αλλά δεν έχει τόσο μεγάλη αποκατάσταση.Επισης θεωρώ ότι ο συνδυασμός των δύο επαγγελμάτων που αναφέρεις είναι άστοχος .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μαιευτική ή λογοθεραπεία;
Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας;
Επίσης δύο πολύ διαφορετικά επαγγέλματα. Στις μέρες μας που υπάρχουν πολλες μαθησιακές δυσκολίες η λογοθεραπεία έχει ιδιαίτερη ανάπτυξη. Μπορείς να δεις την απάντηση μου για την μαιευτική προς την φίλη Ιωάννα. Πιστεύω ότι για την λογοθεραπεία όταν τελειώσεις τις σπουδές θα πρέπει να ανοίξεις κάποιο δικό σου γραφείο που σου παρέχει μια ευελιξία ως προς τα ωράρια σου. Στην μαιευτική είσαι βάρδιες σε νοσοκομείο φουλ. Για τα χρήματα να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω. Πάντως και τα δύο φαίνεται να έχουν προοπτικές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top