Μαθητικοί διαγωνισμοί ρομποτικής

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
oχι οχι, περυσι ειχα παει στο Αμπου Νταμπι, το Νοεμβριο του 2011!;)και οντως ο Αρκτουρος μου καλυψε ολα τα εξοδα..

@Bugatti Veyron, εστειλα mail στη city press, περιμενω απαντηση :)

Μπράβο :clapup: αλλα ειπαμε καλύτερα απο το τηλέφωνο ή απο κοντά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μπράβο :clapup: αλλα ειπαμε καλύτερα απο το τηλέφωνο ή απο κοντά...:P
2 εταιρειες στο mail μου ειπαν να επικοινωνησω μαζι τους τηλεφωνικα, και ο antenna μου ειπε να με βγαλει ζωντανα τη δευτερα το πρωι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
Αυτό που θα κάνεις είναι μια διάλεξη συνεδριακή ή είναι στυλ διαγωνισμού οπου θα διαγωνίζεσαι με άλλους. Μου κάνει εντύπωση πως το ίδιο το συνέδριο δε σου πληρώνει τα έξοδα διαμονής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Αυτό που θα κάνεις είναι μια διάλεξη συνεδριακή ή είναι στυλ διαγωνισμού οπου θα διαγωνίζεσαι με άλλους. Μου κάνει εντύπωση πως το ίδιο το συνέδριο δε σου πληρώνει τα έξοδα διαμονής.
Συνεδριακη διαλεξη. Στην Ελλαδα πολλα πραγματα εχουν παψει πια να με εκπλησσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
γινεται να ασχοληθω και εγω με τη ρομποτικη και εαν ναι πως να ξεκινησω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
γινεται να ασχοληθω και εγω με τη ρομποτικη και εαν ναι πως να ξεκινησω?
Οτι γινεται γινεται..Εμενα επειδη στο γυμνασιο ημουν πολυ καλος στην πληροφορικη μου ειπε η καθηγητρια μου να ξεκινησουμε ομαδα.. μπορεις να το ψαξεις κ εσυ ετσι, γιατι στην Ελλαδα γενικα η ρομποτικη δε προβαλεται και τοσο, παρ' οτι ειναι το μελλον μας.Ε και μετα αφου εμαθα τα βασικα και πηγα στο λυκειο προχωρησα μονος μου με την αδελφη μου και εχουμε φτασει αρκετα ψηλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
καταρχάς Νίκο πολλά συγχαρητήρια και απο μένα για τις διακρίσεις σου.......αλλά δεν μπορώ να το πιστέψω οτι πήγες για δικηγόρος:P
τέσπα.....εγώ φέτος περνάω ΗΜΜΥ Ξάνθης για να μάθω αρκετά πανω στον προγραμματισμό και μετά θέλω να ασχοληθώ πάρα πολύ με την ρομποτική αλλά κυρίως με την ρομποτική/νανοτεχνολογία για την ιατρική
μπορείς να μου πεις τι θα χρειαστεί να κάνω και αν εχει προοπτική στην Ελλάδα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
καταρχάς Νίκο πολλά συγχαρητήρια και απο μένα για τις διακρίσεις σου.......αλλά δεν μπορώ να το πιστέψω οτι πήγες για δικηγόρος:P
τέσπα.....εγώ φέτος περνάω ΗΜΜΥ Ξάνθης για να μάθω αρκετά πανω στον προγραμματισμό και μετά θέλω να ασχοληθώ πάρα πολύ με την ρομποτική αλλά κυρίως με την ρομποτική/νανοτεχνολογία για την ιατρική
μπορείς να μου πεις τι θα χρειαστεί να κάνω και αν εχει προοπτική στην Ελλάδα???
Κι εμενα η αδελφη μου περιπου με αυτο θελει να ασχοληθει επαγγελματικα, αλλα φετος δινει πανελληνιες με στοχο το πολυτεχνειο της Κρητης!
Κοιτα εσυ που θα περασεις σε αυτη τη σχολη απ' οτι ακουω θα κανεις πολλα ασχετα με τη ρομποτικη πραγματα και θα αρκεστεις πολλες φορες στη θεωρια. Ωστοσο θα μαθεις πολλες γλωσσες προγραμματισμου και μπορεις να το εξελιξεις παρα πολυ.Φαντασου οτι εγω χρησιμοποιω τη mindstorm της lego σα γλωσσα προγραμματισμου, ενω εσυ μετα το περας της σχολης θα εχεις μαθει και πολυ δυσκολοτερες γλωσσες, οπως πχ τη Java. Γι αυτο εγω πηγα στην open κατηγορια, γιατι συνδυαζε τον προγραμματισμο με τη δημιουργικοτητα. Περυσι το θεμα του διαγωνισμου ηταν "το ρομποτ στην υπηρεσια του ανθρωπου" και, εαν ειδες το blog μας, εμεις φτιαξαμε ενα ρομποτ που κανει αναδασωση.
Στο διαταυτα, η αδελφη μου που θελει να ασχοληθει επαγγελματικα ως ηλεκτρολογος μηχανικος μου λεει πως στην Ελλαδα υπαρχει μελλον λογω του συγκεκριμενου τομεα που ειναι νεος και αρκετα ελκυστικος. Ωστοσο η ιδια θα κανει ενα καλο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο, και, βεβαια, οι διακρισεις που ηδη εχουμε θα ειναι ενα πολυ δυνατο χαρτι για το βιογραφικο της.Και δε μπορω αλλο τα σχολια πως συνδεεται η νομικη με τη ρομποτικη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
Eίχα ασχοληθεί και εγώ με τέτοια τουβλάκια . Είχα κάνει ένα ρομποτάκι ξεσκονιζε το πάτωμα, δεν έπεφτε από τις σκάλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Eίχα ασχοληθεί και εγώ με τέτοια τουβλάκια . Είχα κάνει ένα ρομποτάκι ξεσκονιζε το πάτωμα, δεν έπεφτε από τις σκάλες
χαχαχα ΓΟΥΑΟΥ.:P Κι εγω πριν κανα 6μηνο επειδη η μανα μου βαριοταν να μαγειρεψει προγραμματισα το ρομποτ μου να κανει αυτο το φαι:teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
χαχαχα ΓΟΥΑΟΥ.:P Κι εγω πριν κανα 6μηνο επειδη η μανα μου βαριοταν να μαγειρεψει προγραμματισα το ρομποτ μου να κανει αυτο το φαι:teasing:
εγω το ειχα κάνει κατευθυνομενο και το μετακινούσα με την ενταση της φωνής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς τι αλλα είδη ολυμπιάδας υπάρχουν? Που να είναι σχετικά με την ρομποτική και τέτοια. Για να μην ανταγωνιστούμε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς τι αλλα είδη ολυμπιάδας υπάρχουν? Που να είναι σχετικά με την ρομποτική και τέτοια. Για να μην ανταγωνιστούμε!:P
Δε ξερω αν υπαρχουν αλλα ειδη. Ο διαγωνισμος, ειτε σε ελληνικο ειτε σε παγκοσμιο επιπεδο, χωριζεται σε κατηγοριες δημοτικου, γυμνασιου, λυκειου και open. Οι τρεις πρωτες εχουν ετοιμη πιστα και το μονο που χρειαζεται ειναι να εκτελεσουν μια προκαθορισμενη διαδρομη, ενω η open, που συμμετεχω εγω, εχει ενα γενικο κονσεπτ και φτιαχνεις ρομποτ, πιστα, και οτι αλλο παρεμφερες χρειαζεται, πχ project, εικονες, αφισες, πανο και δε ξερω γω τι αλλο..Αλλα για να προκριθεις στην Ολυμπιαδα πρεπει να νικησεις στο Πανελληνιο πρωταθλημα σε μια απ αυτες τις κατηγοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Δε ξερω αν υπαρχουν αλλα ειδη. Ο διαγωνισμος, ειτε σε ελληνικο ειτε σε παγκοσμιο επιπεδο, χωριζεται σε κατηγοριες δημοτικου, γυμνασιου, λυκειου και open. Οι τρεις πρωτες εχουν ετοιμη πιστα και το μονο που χρειαζεται ειναι να εκτελεσουν μια προκαθορισμενη διαδρομη, ενω η open, που συμμετεχω εγω, εχει ενα γενικο κονσεπτ και φτιαχνεις ρομποτ, πιστα, και οτι αλλο παρεμφερες χρειαζεται, πχ project, εικονες, αφισες, πανο και δε ξερω γω τι αλλο..Αλλα για να προκριθεις στην Ολυμπιαδα πρεπει να νικησεις στο Πανελληνιο πρωταθλημα σε μια απ αυτες τις κατηγοριες.

Ενδιαφέρον,αν και εγω βασικά εχω συγκεκριμένα πραγματα στο μυαλό.
Θέλω να το ψάξω να κατασκευάσω καποιο σύστημα το οποιο θα εποικοινωνουν τα ρομπότ,στην ακρίβια τα αυτοκίνητα.
Αλλα είναι πάρα πολυ δύσκολο!..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ενδιαφέρον,αν και εγω βασικά εχω συγκεκριμένα πραγματα στο μυαλό.
Θέλω να το ψάξω να κατασκευάσω καποιο σύστημα το οποιο θα εποικοινωνουν τα ρομπότ,στην ακρίβια τα αυτοκίνητα.
Αλλα είναι πάρα πολυ δύσκολο!..
Αν καταλαβα τι λες, δε μου ακουγεται ανεφικτο..Αλλα θελει να το ψαξεις και να μαθεις πολλα πραγματα για τι ρομποτικη, γιατι, για να φτασεις στο δυσκολο που θες, πρεπει πρωτα να μαθεις πως γινονται τα ευκολα..αλλα εσυ αποτι καταλαβα δε θες να πας σε διαγωνισμους και τετοια που θελω εγω, αλλα να το ασκησεις σαν επαγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Αν καταλαβα τι λες, δε μου ακουγεται ανεφικτο..Αλλα θελει να το ψαξεις και να μαθεις πολλα πραγματα για τι ρομποτικη, γιατι, για να φτασεις στο δυσκολο που θες, πρεπει πρωτα να μαθεις πως γινονται τα ευκολα..αλλα εσυ αποτι καταλαβα δε θες να πας σε διαγωνισμους και τετοια που θελω εγω, αλλα να το ασκησεις σαν επαγγελμα.

Ακριβός! :D Τον διαγωνησμό θα τον ήθελα μόνο γιατι θα μπορούσε να με βοηθήσει εν μέρη να αποκτήσω εμπειρία. Εγω δυστιχώς εχω το οικονομικό πρόβλημα που με εμποδίζει να κάνω οτιδήποτε...βεβαια κάθε αρχή και δύσκολη,αλλα στην περίπτωση μου ειναι μεγάλο το ρίσκο...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ακριβός! :D Τον διαγωνησμό θα τον ήθελα μόνο γιατι θα μπορούσε να με βοηθήσει εν μέρη να αποκτήσω εμπειρία. Εγω δυστιχώς εχω το οικονομικό πρόβλημα που με εμποδίζει να κάνω οτιδήποτε...βεβαια κάθε αρχή και δύσκολη,αλλα στην περίπτωση μου ειναι μεγάλο το ρίσκο...:/
Ε κοιτα σα χομπυ δεν ειναι και φτηνο..το καλο ειναι οτι εαν το προχωρησεις μετα οι χορηγοι τρεχουν σ εσενα σα τη μυγα στο σκατο. Και δε πας στον παγκοσμιο διαγωνισμο για να αποκτησεις εμπειρια!Θα σε φανε λαχανο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
υπαρχει ημμυ στην κρητη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
υπαρχει ημμυ στην κρητη?
Μαρεσει που εσυ αυτο κρατησες.:P
Βεβαια και υπαρχει, και ειναι το πιο καλο πανελληνιως στον τομεα της ρομποτικης με παγκοσμιες διακρισεις!

ΥΓ. Νομιζω οτι αντι ηλεκτρολογους τους λενε ηλεκτρονικους η κατι τετοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
Τι έγινε φιλε τα κατάφερες; πηρες την χορηγία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top