Μαθηματικών ή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών στο Πανεπιστήμιο Κρήτης;

maria17022023

Νεοφερμένος

Η maria17022023 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σας θέλω να περάσω στο πανεπιστήμιο Κρήτης για μαθηματικος αλλά δεν ξέρω από που να πάω δηλαδή να πάω από το τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών ή στο τμήμα των μαθηματικών?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Καλημέρα σας θέλω να περάσω στο πανεπιστήμιο Κρήτης για μαθηματικος αλλά δεν ξέρω από που να πάω δηλαδή να πάω από το τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών ή στο τμήμα των μαθηματικών?
Οπου και να πας καλα ειναι...
Στο φροντ ..χρονια πριν ..ειχα πει στην μαθηματικου οτι τα μαθηματικα της σεμφε ειναι καλυτερα απο του εκπα και με πεταξε το σφουγγαρι.
Μετα ηρεμισε και μου ειπε οτι τα μαθηματικα της σεμφε ειναι ενα μεταπτυχιακο δρομος αν τα θες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,626 μηνύματα.
Καλημέρα σας θέλω να περάσω στο πανεπιστήμιο Κρήτης για μαθηματικος αλλά δεν ξέρω από που να πάω δηλαδή να πάω από το τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών ή στο τμήμα των μαθηματικών?
Εξαρτάται. Σε ενδιαφέρουν οι εφαρμογές των μαθηματικών σε πραγματικά προβλήματα ή προτιμάς να τα μελετάς σε κάπως πιο αποκομμένη βάση ;

Και το ρωτάω αυτό διότι ως προς το περιεχόμενο τα μαθηματικά παραμένουν ίδια. Απο εκεί και πέρα το ερώτημα είναι εαν θες να κάνεις μαθηματικά για τα μαθηματικά και μόνο ή θες να κάνεις μαθηματικά με το σκεπτικό οτι θα τα εφαρμόσεις σε πραγματικά* προβλήματα.

*Πραγματικά υπό την έννοια οτι είναι μεθόδοι/θεωρήματα που μπορούν να εφαρμοστούν στην πράξη και να λύσουν προβλήματα που συναντιούνται στον φυσικό κόσμο.
 

3poulakiakathontai

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μένω Κρήτη και έχω ακούσει πως και οι δύο σχολές καλές είναι τώρα εξαρτάται μόνο από τα ενδιαφέροντά σου! Εφαρμοσμένων μαθηματικών θα κάνεις μόνο εφαρμοσμένα μαθηματικά, μαθηματικό θα κάνεις και pure mathematics και εφαρμοσμένα, στην πορεία θα διαλέξεις εσύ μερικά έξτρα μαθήματα να κάνεις. Άμα είσαι σίγουρη πως θες να κάνεις εφαρμοσμένα πάνε σε εφαρμοσμένων μαθηματικών, άμα δεν είσαι σίγουρη τι να κάνεις, πάνε απλά μαθηματικό
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,237 μηνύματα.
Κατά 70% είναι όμοιες σχολές από άποψη μαθημάτων.

Πάνε σε όποια περάσεις.
 
Top