Μαθηματικό vs Αρχιτεκτονική

μαρια19

Νεοφερμένος

Η μαρια19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καλησπερα...ειμαι φοιτητρια του μαθηματικου στο δευτερο ετος. απο πολυ νωρις ειχα συνειδητοποιησει την κλιση μου στο σχεδιο και γι αυτο στοχοσ μου ηταν η αρχιτεκτονικη. ενω στισ πανελλαδικες "εγραψα" πολυ καλο βαθμο στο σχεδιο δεν ειχα βγαλει αρκετα μορια για να εισαχθω σε μια σχολη αρχιτεκτονικης. τωρα σκοπευω να ξαναδωσω. σκεφτομαι ομωσ μηπωσ ειναι καλυτερα να μεινω στο μαθηματικο απ την αποψη οτι υπαρχουν περισσοτερεσ θεσεισ εργασιας.το προβλημα μου ειναι οτι δεν θελω να γινω καθηγητρια "ιδιαιτερων" αλλα ουτε να ειμαι υπαλληλος σε ενα αρχιτεκτονικο γραφειο ενος ιδιωτη και να αμοιβομαι ελαχιστα.διοτι σ αυτην τη χωρα δυστυχως καπως ετσι καταληγουν αυτοι που δεν εχουν μεσο η πατερα αρχιτεκτονα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Οπωσδήποτε αν και είναι το μεγαλύτερο κομμάτι απορρόφησης η εκπαίδευση, δεν είναι η μοναδική προοπτική του μαθηματικού. Αν το θες και μπορείς θα έχεις κι άλλες επιλογές.
Όσο για την αρχιτεκτονική και σε γραφείο ιδιώτη δύσκολο να βρεις δουλειά, αφού ούτε αυτοί παίρνουν πολλές αναθέσεις, ούτε και ο συγγενής συνάδελφος εξασφαλίζει πια τίποτα, και οι περισσότεροι νέοι αρχιτέκτονες δημιουργούν ομάδες με συμφοιτητές τους και ανοίγουν μικρά νέα γραφεία.
Αν το θες πολύ, δώσε φέτος χωρίς να υπολογίζεις την αποκατάσταση, άλλωστε σε 5-6 χρόνια που θα βγεις τα πράγματα θα είναι διαφορετικά.
Και φυσικά, αν τα πας καλά στο μαθηματικό τώρα, υπάρχει πάντα και η επιλογή των κατατακτηρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρια19

Νεοφερμένος

Η μαρια19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ναι τις κατατακτήριες τις είχα στο μυαλό μου αλλα μου είπαν ότι είναι παρα πολύ δύσκολο να μπεις μέσω "κατακτητηριων" γτ παίρνουν πολύ μικρό αριθμό ατόμων και παίζει ρολο το ποτε θα βγάλεις την σχολη και με τι βαθμό... :Σ δεν ξέρω αν ισχύουν... σ' ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Πράγματι, εμείς φέτος πήραμε 4 από ΑΕΙ και 5 από ΤΕΙ.

Αυτό που λες για το χρόνο και το βαθμό αποφοίτησης πρώτη φορά το ακούω, αν και δεν ξέρω πολλά για το σύστημα, πάντως στον πίνακα που αναρτήθηκε στη σχολή μας φαίνεται πως έγιναν δεκτοί αυτοί που συμπλήρωσαν το μεγαλύτερο άθροισμα βαθμών από εξετάσεις σε 3 μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top