Μαθηματικά - Φυσική - Χημεία - Βιολογία

Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία ή Βιολογία;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 144)

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Φυσηκη και μαλλον Αστροφυσηκη. Βεβαια μαθηματικά και φυσηκή ειναι αμεσα συνδεδεμένα. Αλλωστε οτιδηποτε λεει η φυσηκη περιγρέφετε απο μία εξίσωση μαθηματική. Πιστεύω ότι η βάση της φυσηκής, μετά τη παρατήρηση και το πείραμα είναι τα μαθηματικα.
:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Φυσηκη και μαλλον Αστροφυσηκη. Βεβαια μαθηματικά και φυσηκή ειναι αμεσα συνδεδεμένα. Αλλωστε οτιδηποτε λεει η φυσηκη περιγρέφετε απο μία εξίσωση μαθηματική. Πιστεύω ότι η βάση της φυσηκής, μετά τη παρατήρηση και το πείραμα είναι τα μαθηματικα.
Αυτό ακριβώς και εγώ πιστεύω για την φυσηκή(ή φυσική όπως θέλεις:P)Είναι άμεσα συνδεδεμένη με τα μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσηκη και μαλλον Αστροφυσηκη. Βεβαια μαθηματικά και φυσηκή ειναι αμεσα συνδεδεμένα. Αλλωστε οτιδηποτε λεει η φυσηκη περιγρέφετε απο μία εξίσωση μαθηματική. Πιστεύω ότι η βάση της φυσηκής, μετά τη παρατήρηση και το πείραμα είναι τα μαθηματικα.


Φιλολογία Νέων Ελληνικών μην πας μόνο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα μαθηματικά, γιατί είναι πιο οργανωμένα και συστηματικά,ενώ χρειάζονται περισσότερη σκέψη. Από την άλλη στη φυσική κάνουμε πολλά πράγματα αλλά επιφανειακά από εδώ και από εκεί χωρίς να υπάρχει συνοχή και δεν τη διακρίνει η αυστηρότητα και συνέπεια των μαθηματικών. Από μαθηματικά μου αρέσει κυρίως η άλγεβρα και η ανάλυση (το χειρότερό μου είναι η στατιστική) και από φυσική η μηχανική (χειρότερος ο Η/Μ λόγω μάλλον ότι μόνο τύπους χρησιμοποιούσαμε που δίνονταν έτοιμοι χωρίς εξηγήσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα μαθηματικά, γιατί είναι πιο οργανωμένα και συστηματικά,ενώ χρειάζονται περισσότερη σκέψη. Από την άλλη στη φυσική κάνουμε πολλά πράγματα αλλά επιφανειακά από εδώ και από εκεί χωρίς να υπάρχει συνοχή και δεν τη διακρίνει η αυστηρότητα και συνέπεια των μαθηματικών. Από μαθηματικά μου αρέσει κυρίως η άλγεβρα και η ανάλυση (το χειρότερό μου είναι η στατιστική) και από φυσική η μηχανική (χειρότερος ο Η/Μ λόγω μάλλον ότι μόνο τύπους χρησιμοποιούσαμε που δίνονταν έτοιμοι χωρίς εξηγήσεις)

Στο λύκειο την κάνουν επιφανειακά την φυσική. Όταν με το καλό περάσεις στο πανεπιστήμιο θα δείς πόσο παλούκι μπορεί να γίνει μέχρι και η νευτώνεια φυσική και αυτό διότι, σου τα μαθαίνουν συστηματικά και όχι απλά μεθοδολογίες για να λύνεις 5-10 ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Δύσκολη επιλογή, αλλά μάλλον θα προτιμήσω τα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
και εγώ μαθηματικά θα επιλέξω !εξ' άλλου αν ξέρεις αυτά πας στην φυσική την χημεία η τους υπολογιστές χωρίς αυτά το χάος!!! έπειτα η συγχρονη φυσική τείνει να μην διαφέρει πολύ από τα ανώτερα μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
physics rulez!! σκοτεινή ύλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
πω πωωω εχουμε μπλεξει με τους φυσικους
εγω μαθηματικα κ παλι μαθηματικα!!
μπορει να μην εχω πετυχει καλους καθηγητες, αλλα μου φενεται δυσκολη η φυσικη...
βασικα οχι δυσκολη, απλα τα μαθηματικα μου αρεσουν να τα διαβαζω....
φετος προτιμω γεωμετρια..
αλλα κ η αλγεβρα δεν με χαλαει =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Φυσικη και μαλλον Αστροφυσικη. Βεβαια μαθηματικά και φυσική ειναι αμεσα συνδεδεμένα. Αλλωστε οτιδηποτε λεει η φυσικη περιγρέφετε απο μία εξίσωση μαθηματική. Πιστεύω ότι η βάση της φυσικής, μετά τη παρατήρηση και το πείραμα είναι τα μαθηματικα.
ΟΚ παιδια βιαζομουνα και τωρα μπηκα με σκοπο να το διορθώσω. Για φιλολογία δε, ούτε συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
μαθηματικά δαγκωτό, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα βαγγέλη100, και η φυσική στα μαθηματικά βασίζεται , όπως λέει και ένας φίλος μου "τα πάντα είναι αριθμοί" , γενικά είμαι χαρακτήρας που προτιμά την τελειότητα και την ακρίβεια και νομίζω ότι τα μαθηματικά διακρίνονται από αυτά τα χαρακτηριστικά, επίσης βαριέμαι στη φυσική να κάθομαι να φαντάζομαι πώς συμβαίνουν όλα αυτά στη φύση (που στην πραγματικότητα τίποτα από αυτά δεν υφίσταται εδώ που τα λέμε, γιατί τα εξετάζουμε όλα ιδεατά αφού δε γίνεται αλλιώς) , η φυσική απαιτεί πείραμα και εργαστήριο κατά τη γνώμη, έννοιες ονειρικές για τα ελληνικά δεδομένα, οπότε αφού δε διδάσκεται επαρκώς δε μου κινεί ιδιαίτερα το ενδιαφέρον , ακόμη έχω μια κλίση για την άλγεβρα θα έλεγα, αυτά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
μπααα...χίλιες φορές φυσική και ξερό ψωμί!πάντα μου άρεσε η φυσική ιδιαίτερα κάτι κομάτια της πυρηνικής ενέργειας.Τα μαθηματικά ΄σχεδόν ποτέ δεν μου άρεσαν.Μου φαίνονται περισσότερο σαν θεωρία.Τώρα να κάθεσαι να ψάχνεις χωρίς λόγο τι βγαίνει από μία ταυτότητα από εξισώσεις...Ενώ γίνονται πολύ πιο ενδιαφέροντα αν τα χρησιμοποιείς π.χ. για την φυσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
φυσική με χίλια... Μου αρέσει πολύ βασικά πιο πολύ μου αρεσει ΘΜΚΕ και ΑΔΜΕ αλλά και η ορμή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
φυσική με χίλια... Μου αρέσει πολύ βασικά πιο πολύ μου αρεσει ΘΜΚΕ και ΑΔΜΕ αλλά και η ορμή!!

Μπορεις να διορθωσεις την υπογραφη σου? shelf= ραφι, self = εαυτος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Krou:
Μπορεις να διορθωσεις την υπογραφη σου? shelf= ραφι, self = εαυτος :D
Μπορεί να εννοεί σώσε τα ράφια σου που το ξες?:P(offtopic:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Τόσοι λίγοι είναι οι θεωρητικοί πια;:(:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
ουπς ναι σόρρυ και ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aredhel

Νεοφερμένος

Η Αλεξία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι ότι όσοι έχουν ροπή προς τις θετικές επιστήμες κάποια στιγμή αυτή η "μάχη" έχει γίνει στα εντός τους!Θεωρώ πως δεν γίνεται να διαλέξεις κάτι από τα δύο, διότι τα μαθηματικά είναι η γλώσσα της φυσικής και κατά συνέπεια δεν μπορείς να γράψεις πρόταση αν δεν ξέρεις την αλφαβήτα.Από την άλλη η φυσική είναι πιο "χειροπιαστή" επιστήμη.Μπορείς να συνηδειτοποιήσεις με πειράματα ότι συμβαίνει γύρω σου κι αυτό σίγουρα είναι πολύ συναρπαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν και τα 2 αν και προτιμώ λίγο περισσότερο τη Φυσική:inlove:. Στη Φυσική μου αρέσει το γεγονός ότι τις πιο πολλές φορές πρέπει να σκεφτείς ένα τρόπο να λύσεις μια άσκηση ενώ στα μαθηματικά είναι όλα standard. Εντάξει βέβαια φέτος έκανα παραγοντοποίηση, ταυτότητες, ρητές παραστάσεις και κλασματικές εξισώσεις που αν δεν έχεις συνηθίσεις να λύνεις, ακόμα και τη θεωρία να ξέρεις απ' έξω, σου φαίνονται βουνά. Δηλαδή με λίγα λόγια, μου αρέσουν και τα 2 αν και μέχρι να καταλάβω τα μαθηματικά καταργιόμουνα όλους αυτούς που τα δημιουργήσαν:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν και τα 2 αν και προτιμώ λίγο περισσότερο τη Φυσική:inlove:. Στη Φυσική μου αρέσει το γεγονός ότι τις πιο πολλές φορές πρέπει να σκεφτείς ένα τρόπο να λύσεις μια άσκηση ενώ στα μαθηματικά είναι όλα standard. Εντάξει βέβαια φέτος έκανα παραγοντοποίηση, ταυτότητες, ρητές παραστάσεις και κλασματικές εξισώσεις που αν δεν έχεις συνηθίσεις να λύνεις, ακόμα και τη θεωρία να ξέρεις απ' έξω, σου φαίνονται βουνά. Δηλαδή με λίγα λόγια, μου αρέσουν και τα 2 αν και μέχρι να καταλάβω τα μαθηματικά καταργιόμουνα όλους αυτούς που τα δημιουργήσαν:iagree:

Εντάξει δεν είναι και τόσο standard, πολλές φορές λύνονται με διάφορους τρόπους. Ειδικά στα Μαθηματικά Κατ. της Β' Λυκείου, έτσι τα βρήκα εγώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top