Μαζοποιήση

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
:redface::redface:Η αλήθεια είναι ότι και γω παρατήρησα ότι βγήκαμε off topic απλά θεώρησα ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση γι' αυτό και το συνέχισα!
Κοιτάξτε εγώ πιστεύω ότι γενικά έχουμε ξεφύγει!Δεν είναι κατάσταση αυτή!Βγαίνει το κάθε σούργελο, αψηφώντας κάθε ίχνος ασθητικής και καλαισθησίας και θεωρεί πως κάνει κάτι σημαντικό.Στο σχολείο ας πούμε έρχονται όλες λες και βγαίνουν Σαββατόβραδο για μπαρότσαρκα!Και μετά έχουν άδικο κάποιοι καθηγητές και διευθυντές που κατακρίνουν την εμφάνισή μας!Εμ τί να κάνουν κι αυτοί οι έρμοι που τους έχουμε τρελάνει;;;;;Γενικότερα είμαι υπέρ της ατομικής ελευθερίας,πιστευώ πως καθένας έχει δικαίωμα να πράττει όπως αυτός πιστεύει, αλλά όταν βλέπω άτομα που απλώς προσπαθούν να αντιγράψουν το λουκ μιας σταρ που είδαν σε κάποιο περιοδικό,ε εκεί είναι που τρελαίνομαι!!
Εμενα δεν 'αρεσει που οταν βγαινω εξω βλεπω μια στρτια απο κλωνους.Ενταξει το πως ντυνομαστε δεν εοιναι το παν σιγουρα,αλλα οχι να 'ναι και ολοι το ιδιο.
Μαζοποιηση.
Ολοι ντυνονται με τον ιδιο τροπο,ολοι ακουνε την ιδια μουσικη,ολοι εχουν τις ιδιες αποψεις.
Η Ιωαννα ανεφερε για ατομικη ελευθερια καπου.
Τι ατομικη ελευθερια.
Εδω μιλαμε για την απολυτη σκλαβια.
Ο ανθρωπος γεννηθηκε ελευθερος, και παντου ειναι αλυσοδεμενος ειχε πει ο Ρουσσω.
Και με τον συγχρονο ανθρωπο ετσι συμβαινει.
Ειμαστε φαινομενικα ελευθεροι αλλα στην πραγματικοτητα ειμαστε φυλακισμενοι.
Φυλακισμενοι στα "ιδανικα προτυπα" που προβαλλει η κοινωνια.
Αυτη η κοπελα που προσπαθει να αντιγραψει το λουκ μιας "Star" δεν θα μεινει μονο σε αυτο.
Πολυ συντομα θα θελει να αντιγραψει και τις αποψεις της αγαπημενης της "star",τον τροπο ζωης της αγαπημενης της "Star".
Πρεπει η νεολαια να αποκτησει παιδεια και κριτικη ικανοτητα.
Να ανοιξει κανα βιβλιο να μορφωθει.


Ας τους πει καποιος οτι ο κοσμος ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΡΑNΤZΑ,ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΙΝΙ ΦΟΥΣΤΑ ΤΟΥΣ.


Ειμαι εντελως off,i know. :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Όχι Έλενα δεν είσαι καθόλου off!Εγώ προσωπικά χαίρομαι που ακούω άτομα της σύγχρονης μαζοποιημένης κοινωνίας που ζούμε να έχουν παρόμοιες απόψεις με μένα γιατί ομολογώ πως είχα χάσει την ελπίδα μου και είχα αρχίσει να σκέφτομαι μήπως εγώ ήμουν αυτή που έκανε λάθος...Είναι ανάγκη να καταλάβουμε πως γινόμαστε υποχείρια κάποιων που θέλουν να βλέπουν τον κόσμο ίδιο, που προσπαθούν απελπισμένα να μας μεταλλάξουν για να γίνουμε κάποιοι που τους συμφέρει. Πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια μας και να συνειδητοποιήσουμε τι γίνεται στον κόσμο!


ΥΓ: Μάλλον τελικά είμαστε εντελώς εκτός θέματος αλλά νομίζω πως είναι πολύ σημαντική η συζήτηση μας.Αν ενοχλείται η Άννα που της έχουμε αλλάξει το θέμα ας μας το πει για να ανοίξουμε νέο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δημιουργήθηκε θέμα για την μαζοποιηση που ζητήθηκε, τώρα συζητήστε ελευθέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί και εγώ πολλές φορές. Νιώθεις ότι γίνεσαι μαριονέττα, ένα πιόνι και σε ελέγχουν κάποιοι άλλοι. Κρίμα. Οι σύγχρονες κοινωνίες καταφένουν με αυτό τον τρόπο να ισοπεδώνουν την προσωπικότητα και τον άνθρωπο ως "άτομο". Μια καλή ταινία επί του θέματος είναι το γερμανικής παραγωγής "Κύμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Γενικά υπάρχουν πολλές ταινίες για την κατάντια της σύγχρονης και καλά ελεύθερης κοινωνίας.Ρε σεις σκεφτείτε μια στιγμή:Πόσα από αυτά που φοράμε μας τα έχουν επιβάλλει με χίλια δυο μέσα;Πόσα από όλα αυτά που κάνουμε είναι πραγματικά δικές μας επιλογές;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
σκεφτείτε και το άλλο: πόσοι λίγοι το συνειδητοποιούν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
ακόμη λιγότεροι...ελάχιστοι...σχεδόν κανείς..βασικά δύσκολα αντιλαμβανόμαστε σε ποιο βαθμό έχει φτάσει η μαζοποίηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,106 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο καθένας πρέπει να ξεχωρίζει από τους άλλους και να ντύνεται ή να φέρεται όπως αισθάνεται και όχι όπως επιβάλουν κάποιες μόδες.
ΔΥΟ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
1) Στην τριήμερη: για τη βραδυνή έξοδο. Σχεδόν όλα τα κορίτσια είχαν ντυθεή με τον ίδιο τρόπο: μαύρα, μίνι, γόβα ή μπότες (με τακούνι), ίδιο βάψιμο,παρόμοιο μαλλί.
2) Πέρισι στην Α λυκείου: πολλά αγόρια με το παντελόνι να κατεβαίνει και να βλέπουμε όλα τα χρώματα τα μποξεράκια.
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Το πρόβλημα της μαζοποίησης ουσιαστικά ξεκινάει από τα ΜΜΕ,κυρίως απο την τηλεόραση.Δεν ξέρω,ίσως υπάρχουν και βαθύτερα αίτια,όπως η επιστημονικά αποδεδειγμένη ανάγκη του ανθρώπου να ανήκει σε ένα σύνολο.Ο τρόπος ζωής,πλέον,είναι ίδιος για όλους μας(ή σχεδόν όλους μας).Οι περισσότεροι απο εμάς θα αγοράσουν αυτοκίνητο,στα σπίτια μας υπάρχουν τουλάχιστον 2 αυτοκίνητα ήδη,όλοι έχουμε κινητό/ά,υπολογιστή/ες,ίσως όλοι μας πάμε διακοπές στη Μύκονο(που είναι must γιατί μαζεύει όλα τα διάσημα πρεζάκια,ψώνια,κλέφτες :)ε να μην πάμε κι εμείς;;;:P),ντυνόμαστε με τον ίδιο τρόπο όπως προαναφέρθηκε κτλ κτλ.Ας μην ψάχνουμε ομοιότητες,ας ψάχνουμε διαφορές :P(όποιος βρει ας μου τρυπήσει τη μύτη)
Απλό παράδειγμα:Ο αδερφός μου είναι 6,5 χρονών και ζητάει playstation.5 στους 7 φίλους του έχουν.Οπότε στα μάτια του,φαίνονται κακοί οι γονείς μας που φυσικά δεν του παίρνουν.Εγώ,πήρα κινητό στα μέσα της β' γυμνασίου,μάλλον ήμουν η τελευταία :P Τελικά,2 χρόνια μετά έχω 2 κινητά και δεν έχω καταλάβει απολύτως τίποτα.
Τις περισσότερες φορές σε σπρώχνει και ο κοινωνικός σου περίγυρος στη μαζοποίηση.Είναι δυνατόν να διασκεδάζουμε(πραγματικά όμως)ΟΟΟΟΟΛΟΙ μας με τον ίδιο τρόπο;Μήπως δεν μας δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να δούμε και κάτι άλλο;
Το θέμα είναι να έχουμε ΑΠΟΨΗ και ας ντυνόμαστε όλοι το ίδιο.Αυτό κατ'εμέ είναι το τελευταίο.Ας κοιτάξουμε πρώτα να μαζέψουμε τα μυαλά μας και να κάνουμε λίγο καλύτερο τον κόσμο,και μετά αλλάζουμε και το στυλ ντυσίματος.
Ερώτηση:Μπορούμε να αντισταθούμε;Μήπως έχουμε αποδεχτεί το ήδη υπάρχον πρότυπο ζωής που πιστεύουμε οτι ό,τι και να κάνουμε δεν αλλάζει;;;
(Ουφ,με 'χει πιάσει το φιλοσοφικό μου σήμερα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Αυτός που θα αντισταθεί, αυτός που θα αποφασίσει να διαφοροποιηθεί από τη μάζα θα είναι αυτός που μπαίνει στο περιθώριο μόνο και μόνο επειδή "δεν είναι σαν τους άλλους". Εύκολο είναι να λέμε "εγώ δεν γίνομαι ένα με τη μάζα", το έχω πει η ίδια πολλές φορές στον εαυτό μου, αλλά στην πράξη όλοι μας μένουμε εκεί που είμαστε γιατί ας μη γελιόμαστε...Η μάζα προσφέρει ένα είδος ασφάλειας... δυστυχώς ή ευτυχώς.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Οποιος φευγει απο την μαζα, τιμωρειται και ονομαζεται αντικοινωνικος και παυει να εχει παρεα.
Εγω δεν εχω προβλημα που ειμαστε ολοι ιδιοι, δεν μου κακοφαινεται. Δεν φταιει η τηλεοραση. Παω στοιχημα πριν απο 100 χρονια, οι ανθρωποι ολοι πανω κατω τα ιδια ρουχα φορουσαν, αλλα σε αλλα χροματα. ΠΧ οι γυναικες με τα φορεματα που φουσκονουν απο τον κολο και κατω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top