Μήπως η αύξηση των αριστούχων οφείλεται στη διαδικασία αναβαθμολόγησης;

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Μήπως αυξήθηκαν οι αριστούχοι το 2008 και 2009 επειδη πλέον όταν ένα γραπτό πηγαίνει για αναβαθμολόγηση μετράνε οι δυο μεγαλυτεροι βαθμοι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αυτο δεν ισχυει απο περσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ισως αλλα και γενικα ηταν ελαστικοι φετος στη βαθμολογηση οπως μου ειπε η καθηγητρια μου που ητανε βαθμολογητρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Μπορέι,αλλα νομίζω είναι πιο δίκαιο... Για να ακυρώνονται οι άχρηστοι βαθμολογητές που κατακρεουργούν τα παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν δεν ισχυε αυτο το συστημα, ολες οι καλες εκθεσεις στο σχολειο μου φετος θα ηταν πολυ πιο χαμηλα στον τελικο βαθμο. Εβλεπες τον εναν βαθμολογητη στο 85-95 και τον αλλο στο 50-60, στο ΙΔΙΟ γραπτο. :!: Και ο 3ος εβαζε μια πιο λογικη βαθμολογια και το συνολο εβγαινε στο 16-17.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δεν θα το ελεγα και με σιγουρια αυτο,γιατι χθες στο meeting συναντησα ενα κοριτσι το οποιο τα ειχε παει παρα πολυ καλα στις Πανελληνιες,πηγαν τα γραπτα της Θεσσαλονικη (πχ ιστορια κατευθυνσης ειχε 19 και στην Θεσσαλονικη 5,6 ,δλδ την κατεστρεψε),ζητησε αναβαθμολογιση των γραπτων της και δεν την δεχτηκαν (σε ολα τα γραπτα εξεταζομενα ειχε απο τον 1ο βαθμολογιτη πολυ καλο βαθμο,ενω ο 2ος την κατεστρεψε και θα ξαναδωσει του χρονου Πανελληνιες,αφου δεν δεχτηκαν την αιτηση αναβαθμολογισης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν θα το ελεγα και με σιγουρια αυτο,γιατι χθες στο meeting συναντησα ενα κοριτσι το οποιο τα ειχε παει παρα πολυ καλα στις Πανελληνιες,πηγαν τα γραπτα της Θεσσαλονικη (πχ ιστορια κατευθυνσης ειχε 19 και στην Θεσσαλονικη 5,6 ,δλδ την κατεστρεψε),ζητησε αναβαθμολογιση των γραπτων της και δεν την δεχτηκαν (σε ολα τα γραπτα εξεταζομενα ειχε απο τον 1ο βαθμολογιτη πολυ καλο βαθμο,ενω ο 2ος την κατεστρεψε και θα ξαναδωσει του χρονου Πανελληνιες,αφου δεν δεχτηκαν την αιτηση αναβαθμολογισης)
Δεν πηγε σε τριτο βαθμολογητη μετα το γραπτο, αφου ειχε τετοιες αποκλισεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δεν πηγε σε τριτο βαθμολογητη μετα το γραπτο, αφου ειχε τετοιες αποκλισεις;

Καθολου :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αφου αν εχεις πανω απο 13/100 διαφορα μεταξυ των 2 πρωτων βαθμολογητων, το γραπτο παει και σε τριτο, ειναι νομος αυτο. Και η τελικη βαθμολογια ειναι ο μεσος ορος των 2 μεγαλυτερων βαθμων απο τους τρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Πάντως πρέπει να έγραψε και χάλια, δεν μπορεί να έγραψε τέλεια και να της βαλαν τέτοιο βαθμό
P.S.: Χρόνια Πολλά papa
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δεν θα το ελεγα και με σιγουρια αυτο,γιατι χθες στο meeting συναντησα ενα κοριτσι το οποιο τα ειχε παει παρα πολυ καλα στις Πανελληνιες,πηγαν τα γραπτα της Θεσσαλονικη (πχ ιστορια κατευθυνσης ειχε 19 και στην Θεσσαλονικη 5,6 ,δλδ την κατεστρεψε),ζητησε αναβαθμολογιση των γραπτων της και δεν την δεχτηκαν (σε ολα τα γραπτα εξεταζομενα ειχε απο τον 1ο βαθμολογιτη πολυ καλο βαθμο,ενω ο 2ος την κατεστρεψε και θα ξαναδωσει του χρονου Πανελληνιες,αφου δεν δεχτηκαν την αιτηση αναβαθμολογισης)


Αυτά τα πράγματα είναι απαράδεκτα και μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν:mad:
Δηλαδή να γράφεις άριστα και να ανησυχείς αν θα πέσεις σε καλό(εννοώ φυσιολογικό βαθμολογητή χωρίς κόμπλεξ γιατί αν κάποιος κάνει τέτοια καραγκιοζιλίκια μόνο κομπλεξικός μπορεί να χαρακτηριστεί).Οι καθηγητές και ο διευθυντής του σχολείου σου τι έκαναν?Δεν παραπονέθηκαν ,δεν είπαν τίποτα ,εγώ πάντως θα ντρεπόμουνα να ανακοινώσω τέτοια αποτελέσματα:!:Είσαι σίγουρος για αυτά τα πράγματα μήπως παραπληροφορήθηκες λιγάκι γιατί αν είναι αλήθεια πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε







P.S Χρόνια πολλά papas
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω παντως με την Εκθεση εμεινα φετος. Δηλαδη ακομα εχω την απορια πως το ιδιο γραπτο εκθεσης βαθμολογειται ταυτοχρονα και με 96 και 60 (ω ναι ειδα τετοια περιπτωση, ο τριτος εβαλε 69). Οσο υποκειμενικη και να ειναι η βαθμολογηση, τετοια διαφορα δεν μπορω να την δικαιολογησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αυτά τα πράγματα είναι απαράδεκτα και μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν:mad:
Δηλαδή να γράφεις άριστα και να ανησυχείς αν θα πέσεις σε καλό(εννοώ φυσιολογικό βαθμολογητή χωρίς κόμπλεξ γιατί αν κάποιος κάνει τέτοια καραγκιοζιλίκια μόνο κομπλεξικός μπορεί να χαρακτηριστεί).Οι καθηγητές και ο διευθυντής του σχολείου σου τι έκαναν?Δεν παραπονέθηκαν ,δεν είπαν τίποτα ,εγώ πάντως θα ντρεπόμουνα να ανακοινώσω τέτοια αποτελέσματα:!:Είσαι σίγουρος για αυτά τα πράγματα μήπως παραπληροφορήθηκες λιγάκι γιατί αν είναι αλήθεια πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε







P.S Χρόνια πολλά papas

Εγω ευτυχως δεν δινω φετος Πανελληνιες :p.Μια γνωστη μου απο το χθεσινο meeting μας ειπε τι επαθε.

Εγω παντως με την Εκθεση εμεινα φετος. Δηλαδη ακομα εχω την απορια πως το ιδιο γραπτο εκθεσης βαθμολογειται ταυτοχρονα και με 96 και 60 (ω ναι ειδα τετοια περιπτωση, ο τριτος εβαλε 69). Οσο υποκειμενικη και να ειναι η βαθμολογηση, τετοια διαφορα δεν μπορω να την δικαιολογησω.

Fact: Στην εκθεση,για καθε γραπτο κανουν περιπου 60 secs για να το διορθωσουν.Και βγαζουν σε 1 μερα πακετα εκθεσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Fact: Στην εκθεση,για καθε γραπτο κανουν περιπου 60 secs για να το διορθωσουν.Και βγαζουν σε 1 μερα πακετα εκθεσεων.
Το δικο μου το γραπτο πχ που ηταν 5 σελιδες περιπου, ποτε προλαβαν να το διαβασουν σε ενα λεπτο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Το δικο μου το γραπτο πχ που ηταν 5 σελιδες περιπου, ποτε προλαβαν να το διαβασουν σε ενα λεπτο; :P

Απλά δεν το διάβασαν..:whatever: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Το δικο μου το γραπτο πχ που ηταν 5 σελιδες περιπου, ποτε προλαβαν να το διαβασουν σε ενα λεπτο; :P


Μάλλον διάβασαν την πρωτη και την τελευταια σελιδα και εβγαλαν μια μεση βαθμολογία με καταλαβαινεις πιστευω και στη συνεχεια επαιξαν τζοκερ τα δεκαδικα ψηφια :P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Βασικά αν οι αριστούχοι ειναι πολλοί, ανεβαίνουν οι βάσεις, αν οι αριστούχοι ειναι λίγοι, πέφτουν οι βασεις. Το σίγουρο ειναι οτι καθε χρονο πανω κατω οι ιδιοι στον αριθμο εισάγονται. Κάθε ευκολια θεμάτων, καθε μεγεθυνση του αριθμου των αριστουχων αναιρειται αυτομάτως απο την άνοδο των βασεων, συνεπώς, στην ουσια, οι συνθηκες παραμενουν οι ιδιες εδώ και 9 χρονια. Ναι μεν πέρυσι τα θέματα των Μαθηματικών (και μονο των Μαθηματικων) ηταν ελαφρως δυσκολοτερα, αλλά πέρυσι οι μισες σχολές έπεσαν 500 μορια. Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι συνεχιζετε να συζητάτε κατι που το θεωρειτε τοσο εντυπωσιακο, ενω στην πραγματικοτητα δεν υπάρχει καμια διαφορα απο ολες τις αλλες χρονιες του ισχυοντος συστηματος.
Πρωτον, που ακριβως το ακουσες οτι βαθμολογουν την Εκθεση σε 1 λεπτό, το οποιο ειναι μυθος. Θα επρεπε να ξερεις οτι σε πακετα εκθεσεων οι καθηγητες καθονται και 5 ωρες αν χρειαστει και ολοι οι διορθωτες ειναι η αφροκρεμα των καθηγητών, δεδομενου οτι η συμμετοχη στα βαθμολογικα δεν εχει ουτε μεγαλα οικονομικα κινητρα, ουτε ειναι αναγκαστική για τους καθηγητές. Η ελευθερια του διορθωτη κατοχυρώνεται απεναντι στον οποιονδηποτε και η αναβαθμολόγηση, ειτε με αιτηση, ειτε χωρις αιτηση, ΔΕΝ επιτρέπεται. Τους κανονες τους γνωριζουμε κι οσοι διαφωνουμε με αυτους, προτιμουμε να δωσουμε με καποιο αλλο συστημα εξετασεων, πχ. το IB, που μπορει να μας βολευει καλυτερα. Ενημερωνω επισης οτι ολοι οι βαθμοι στα προφορικα πληθωριζονται ασυστόλως και δεν αποδεικνύνουν καμια πραγματικη ικανοτητα. Περισσοτερο πιθανο το βλεπω η κοπελα να αξιζει για 6, παρά για 19. Αλλα το πως μπαινουν οι βαθμοι στα τετραμηνα θα το διαπιστωσεις οταν βρεθεις σ'αυτη τη θεση.
Ποια ειναι αυτα που συμβαινουν μονο στην Ελλαδα βρε φιλε μου; Έχεις παει κι αλλου και ξερεις; Αυτο το προφιλ του "εγω τα ξερω ολα" νεοέλληνα καποια στιγμη πρεπει να πάει απο κει που ήρθε, απ'την Τουρκία. Λες κι εχετε δει/βιωσει πολλα αλλα συστηματα για να λετε αυτη τη γνωστη ακατανοητη βλακεια "αυτα μονο εδω συμβαινουν". Εχω μεινει και σε αλλες δυτικες χωρες, με καλυτερα και χειροτερα εκπαιδευτικα συστηματα, αλλα αυτη η μοιρολατρια εδω μονο, πουθενά αλλου! Κριμα ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fostiras13

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
παιδιά έτσι για να ξέρετε τι εστί Ελλάς.....Ο πρώτος βαθμολογητής στην έκθεση μου έβαλε 86 και ο δεύτερος 53!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Αυτά τα πράγματα είναι απαράδεκτα και μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν:mad:
Δηλαδή να γράφεις άριστα και να ανησυχείς αν θα πέσεις σε καλό(εννοώ φυσιολογικό βαθμολογητή χωρίς κόμπλεξ γιατί αν κάποιος κάνει τέτοια καραγκιοζιλίκια μόνο κομπλεξικός μπορεί να χαρακτηριστεί).Οι καθηγητές και ο διευθυντής του σχολείου σου τι έκαναν?Δεν παραπονέθηκαν ,δεν είπαν τίποτα ,εγώ πάντως θα ντρεπόμουνα να ανακοινώσω τέτοια αποτελέσματα:!:Είσαι σίγουρος για αυτά τα πράγματα μήπως παραπληροφορήθηκες λιγάκι γιατί αν είναι αλήθεια πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε







P.S Χρόνια πολλά papas


Δεν εχουν δικαιωμα παρεμβολής οι καθηγητες του σχολειου στο εξεταστικο κομμάτι των Πανελληνίων. Και οχι, δεν χρειαζεται ν'ανησυχεις. Απλα η κοπελα πιθανοτατα ειχε υπερεκτιμήσει τις δυνατότητές της αν και δεν πιστευω αυτο να οφείλεται στο οτι ειδε το 19 στο τετραμηνο και χάρηκε. Εκτος πια κι αν δεν ηξερε οτι στη Γ' Λυκείου, λόγω των βαθμων τετραμηνων, οι μισοι παίρνουν αριστείο όχι επειδη το αξιζουν, αλλα επειδη οι καθηγητες εκβιαζονται απο τις συνθηκες να βαλουν 18-20 στους παντες.
-----------------------------------------
παιδιά έτσι για να ξέρετε τι εστί Ελλάς.....Ο πρώτος βαθμολογητής στην έκθεση μου έβαλε 86 και ο δεύτερος 53!!!!!!!

Η εκθεση ειναι υποκειμενικο μαθημα και δε νομιζω να προτιμούσες το συστημα της Αγγλίας, που γραφουν Εκθεση σε ολα τα μαθηματα σχεδόν και κατοπιν στελνουν τα έγγραφα σε ιδιωτικες εταιριες αξιολόγησης όπου καθε μια εφαρμόζει αποκλειστικα τη δικη της μυστικη πολιτικη βαθμολογησεων χρησιμοποιώντας αμφιβολου ποιότητας διορθωτες που περιλαμβανουν καθηγητές, φοιτητες, ακομη και πρακτορεια βαθμολογητών στην Ινδια και τη Μέση Ανατολή, χωρίς κανενα ενιαίο ρυθμιστικο πλαίσιο, δημιουργώντας στον Αγγλο μαθητη τεραστιες αμφιβολίες για την αξιολόγηση του γραπτου του. Αυτα τα γνωριζετε κύριοι ή θα συνεχίσετε να επαναλαμβανετε το "αυτα μονο εδω γινονται"; Στην Αγγλία θα προτιμούσαν να διαθετουν το απλούστατο, ελεγξιμο, ενιαίο, με καθηγητές τάξης, βαθμολογικό σύστημα, παρά αυτό το μπάχαλο που διαθετουν και πραγματικα αν ρωτησεις μαθητές, δεν γνωριζουν καν πως διορθωνονται τα γραπτα τους. Αυτα για το A Levels, το αντίστοιχο προγραμμα εισαγωγης στα διάφορα πανεπιστημια της Αγγλίας. Φυσικα στη χώρα αυτη πολύ δύσκολα επιτυγχάνεις κατι καλυτερο από C/B, το οποίο σε εισάγει σε μετριότατα πανεπιστήμια. Τα καλά, LSE, Cambridge, Oxford κλπ. απαιτούν βαθμολόγηση Α* (A plus) σε ολα τα μαθήματα, που σημαινει οτι δεν εισάγεται σχεδον κανένας. Για να μη νομίζετε οτι επειδη η Οξφόρδη ειναι στην Αγγλία, οι Άγγλοι σπουδάζουν σε πανεπιστημια επιπέδου Οξφόρδης. Κυρίως ξένοι σπουδάζουν σε ολα αυτά, ή Άγγλοι απο τα πολύ υψηλα επιπεδα της κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top