Μάθημα σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία

Μάθημα σεξολογίας στα σχολεία [noparse](;)[/noparse]

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 24 92.3%
  • Δεν είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Δεν έχω άποψη για αυτό το θέμα.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεν είναι αναγκαίο?
Ωραία ας αφήσουμε τους εφήβους να κάνουν έρωτα χωρίς να έχουν ιδέα για τίποτα άλλο.
Αν γίνει κάτι να δω ποιον θα κατηγορήσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Νομίζω πως στις δύο ή έστω στις τελευταία τάξη του λυκείου είναι απαραίτητο να υπάρχει μια ενημέρωση.

Στις τάξεις αυτές ενδιαφέρθηκαν, έψαξαν, έμαθαν. Το θέμα είναι να τους μάθεις τι σημαίνει αυτό από μικρά, ώστε να μην το κοροϊδεύουν και το απαξιούν μετά. Κοπέλα 2ας λυκείου φώναξε μες στο μάθημα στη δασκάλα, τι πράγματα είναι αυτά που τους λέει, και είναι απαράδεκτο και μαλακίες, επειδή η καθηγήτρια ήταν μια χαρά άνθρωπος και προσπαθούσε να τους μιλήσει για το μάθημα στο οποίο αναφερόμαστε.

@Silent Walker

Κάπου διάβασα για την ανωριμότητα των αγοριών. Εγώ και μόνο που μιλάω τα κορίτσια της τάξης μου κοκκινίζουν και μου φωνάζουν να μην τα λέω αυτά που λέω. (Αυτά που θα έπρεπε να λένε στο μάθημα που αναφερόμαστε). Εγώ ανωριμότητα λέω που νομίζουν ότι είναι ντροπή να κάνουμε το τελευταίο μάθημα στη φυσική, το οποίο (προς μεγάλη μου απογοήτευση) τελικά δεν κάναμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D3xt3r_th3_Tr3ck

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο μάθημα, είναι απαραίτητο γιατί πρέπει οι μαθητές να γνωρίζουν τι κάνουν και τι επιπτώσεις θα έχει στην υγεία και στον ψυχικό τους κόσμο (πολύ επιστημονικά το είπα)!!!!!!!:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,088 μηνύματα.
δεν υπάρχει ωριμότητα από πλευράς μαθητών για να μπει το μάθημα στα σχολεία...

στο "ανεπτυγμένο" εξωτερικό, διδάσκεται σαν μάθημα εδώ και 20 χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Νομίζω πως στις δύο ή έστω στις τελευταία τάξη του λυκείου είναι απαραίτητο να υπάρχει μια ενημέρωση.
Με αυτά που ακούω να συμβαίνουν εδώ γύρω (ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες) , είναι απαραίτητο από την 1η τάξη του γυμνασίου, κι όχι απλή ενημέρωση τύπου αφιερώνω-2-περιόδους-από-το-Χ-μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
δεν υπάρχει ωριμότητα από πλευράς μαθητών για να μπει το μάθημα στα σχολεία...
+1.Τα μισά παιδιά της τάξης μας (οχι του τμήματος) είναι τελείως ανώριμα και σκέφτονται πότε θα γίνει κάτι να γελάσουν(ακόμα και στα μαθήματα κατεύθυνσης) και πότε θα χάσουν μάθημα αντι να σοβαρευτούν,και αυτό σε άσχετες καταστάσεις φανταστειται αν μπει τέτοιο μάθημα τι θα γίνεται.Και να φανταστείτε σε κάμποσους μήνες κλείνουν τα 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
δεν υπάρχει ωριμότητα από πλευράς μαθητών για να μπει το μάθημα στα σχολεία...
Χμ, φαύλος κύκλος. Δεν υπάρχει ωριμότητα για να μπει αυτό το μάθημα στα σχολεία αλλά αυτή η έλλειψη ωριμότητας οφείλεται στην απουσία αυτού του μαθήματος.
Κάποιος πρέπει να τολμήσει να σπάσει αυτόν τον κύκλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,088 μηνύματα.
εμας μας έκανε λίγη σεξουαλική αγωγή, ο βιολόγος στο μάθημα Βιολογία Γεν.Παιδείας στην Γ'Λυκείου (όταν το δίναμε πανελλήνιες)...και ακούγαμε σοβαροί χωρίς να σαχλογελάμε...ενώ, επίσης γινόταν και διάλογος με απορίες πάνω σε θέματα που άπτονται του σεξ...κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Και μας μας έκανε κάτι τέτοια, αλλά δεν θα το έλεγα και σεξουαλική αγωγή, πιο πολύ κουβεντούλα μέσα στο μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως ειναι πολυ σημαντικο να διδασκεται και απο οτι θυμαμαι θα το βαζαν στο δημοτικο και ειχαν βγαλει και βιβλια αλλα τελικα το ανεβαλλαν.

Πολλοι λενε οτι ειμαστε ανωριμοι στο θεμα αυτο και γι'αυτο δεν θα 'πρεπε να το διδασκομαστε, αλλα ισως αυτο να συμβαινει ακριβως επειδη δεν ειμαστε εξοικειωμενοι με αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Λοιπόν. Ας επαναφέρω το θέμα, και ας πω την δική μου γνώμη.

Μονολεκτικά, η άπάντησή μου στο ερώτημα, έτσι όπως τίθεται, είναι ΟΧΙ.

Γιατί;
Γιατί πιστεύω πως αυτό που είναι πρώτη και μεγάλη ανάγκη, είναι να μπει μάθημα ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ γενικότερα στα σχολεία...
Αυτό, περιλαμβάνει και τη σεξουαλική υγεία, αλλά φροντίζει να ευαισθητοποιήσει τον μαθητή και σε περισσότερα θέματα σχετικά με την υγεία!
Τι δηλαδή, να ξέρει μόνο για τα ΣΜΝ, προφύλαξη κλπ., και να μην ξέρει για τα ναρκωτικά; για το κάπνισμα; για τους βασικούς κανόνες υγιεινής;

όπως λέει και το υπουργείο υγείας...:
"Η Αγωγή Υγείας αποτελεί την ενδεδειγμένη προληπτική προσέγγιση στο χώρο της εκπαίδευσης στην αντιμετώπιση προβλημάτων που αφορούν στις διαπροσωπικές σχέσεις, στην αντικοινωνική συμπεριφορά, στην παραβατικότητα, στο κάπνισμα, στο αλκοόλ, στα ναρκωτικά, στα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα, στην παχυσαρκία, στην οδική ασφάλεια καθώς και στο ρατσισμό. "

^και όλα αυτά, είναι προβλήματα που έρχονται όλο και περισσότερο στην επιφάνεια, εν μέσω οικονομικής κρίσης, οπότε, είναι μεγαλύτερη ανάγκη από ποτέ να μπει στις αίθουσες αυτό το μάθημα...

Στα χαρτιά, υποτίθεται ότι υπάρχει και ότι διδάσκεται. Βλακείες. Μεγάλο ποσοστό των μαθητών δεν έχει καν ακούσει τον όρο...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top