Λιπαρά μαλλιά

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Απορώ πώς υπάρχουν μερικοί που μπορούν να μην κάνουν μπανιολούσιμο (σύνθετη λέξη, για μένα πάνε πακέτο) για μέρες. Είχα συμμαθητή που έλεγε ότι κάνει μια (1) φορά το μήνα!!! (Έλεος??!!!).
Έχω μάθει από πολύ μικρός, να κάνω πάντα μπανιολούσιμο πριν πέσω στο κρεβάτι. (Πάντα 5-10 min υπάρχουν). Και όπως ξαπλώνω καθαρός στα σεντόνια μου (δεν φοράω μπιτζάμες ή κάτι άλλο όταν κοιμάμαι) νοιώθω πάντα μια απίστευτη αίσθηση χαλάρωσης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Επίσης είχα διαβάσει πως σταματάει τη λιπαρότητα η βαφή και η φόρμα επειδή αυτά προκαλούν ξηρότητα στο δέρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Δηλαδή αν έχεις κάνει ανταύγειες στα μαλλία σου, αυτό σταματάει κατά κάποιο βαθμό την λιπαρότητα;
Καλά αυτή η λιπαρότητα στα λαδώνει και πρέπει να τα λούζεις κάθε 1 ημέρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τα μαλλιά μου είναι βαμμένα και δεν είδα καμία αλλαγή στο θέμα λιπαρότητας, μετά τη βαφή.Και πριν και τώρα χρειάζονται λούσιμο κάθε 2-3 μέρες και επειδή ανατριχιάζω και μόνο στη ιδέα της λιπαρής τρίχας ποτέ δεν τα αφήνω παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγω ξερω οτι οσο πιο συχνα τα λουζουμε τοσο πιο πολυ λαδωνουν,επισης ξερω οτι αδυνατιζει η τριχα με το συχνο λουσιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Απορώ πώς υπάρχουν μερικοί που μπορούν να μην κάνουν μπανιολούσιμο (σύνθετη λέξη, για μένα πάνε πακέτο) για μέρες. Είχα συμμαθητή που έλεγε ότι κάνει μια (1) φορά το μήνα!!! (Έλεος??!!!).
Έχω μάθει από πολύ μικρός, να κάνω πάντα μπανιολούσιμο πριν πέσω στο κρεβάτι. (Πάντα 5-10 min υπάρχουν). Και όπως ξαπλώνω καθαρός στα σεντόνια μου (δεν φοράω μπιτζάμες ή κάτι άλλο όταν κοιμάμαι) νοιώθω πάντα μια απίστευτη αίσθηση χαλάρωσης.
Μην κολας

Και εγω ελεγα πριν μερικα χρονια πως υπαρχουν ατομα που κανουν μπανιο 2 φορες την ημερα.Το θεωρουσα παραλογο.Πλεον μπορει να μην κανω εγω ετσι αλλα τουλαχιστον τους κατανοω

Οποτε και εσυ μην νομιζεις οτι ολοι πρεπει να ειναι σαν και εσενα.Ο καθενας οποτε βολευετε

Προσωπικα αμα δεν βγω εξω,η δεν ερθει κανενας <<επισημος>> στο σπιτι δεν κανω μπανιο.Αν δεν ειχα το προβλημα με τα λιπαρα μαλλια μια φορα στις 2-3 μερες θα εκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Απορώ πώς υπάρχουν μερικοί που μπορούν να μην κάνουν μπανιολούσιμο (σύνθετη λέξη, για μένα πάνε πακέτο) για μέρες. Είχα συμμαθητή που έλεγε ότι κάνει μια (1) φορά το μήνα!!! (Έλεος??!!!).
Έχω μάθει από πολύ μικρός, να κάνω πάντα μπανιολούσιμο πριν πέσω στο κρεβάτι. (Πάντα 5-10 min υπάρχουν). Και όπως ξαπλώνω καθαρός στα σεντόνια μου (δεν φοράω μπιτζάμες ή κάτι άλλο όταν κοιμάμαι) νοιώθω πάντα μια απίστευτη αίσθηση χαλάρωσης.



Εμεις που πρεπει να στεγνωνουμε και τα μαλλια? καθε μερα θα θελαμε μισαωρο και βαλε! Οταν λεω εμεις εννοω τον γυναικειο πληθυσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Εμεις που πρεπει να στεγνωνουμε και τα μαλλια? καθε μερα θα θελαμε μισαωρο και βαλε! Οταν λεω εμεις εννοω τον γυναικειο πληθυσμο

Τα μαλλια μου για να στεγνωσουν 100% χριαζονται 3 ωρες και δεν υπερβαλλω καθολου.
Αν εκανα καθε μερα μπανιο και τα ελουζα,εκτος απο το οτι θα ειχα μεινει με 5 τριχεσ μονο(τσουρομαδαω) θα κοιμομουν παντα με υγρα μαλλια και θα σηκωνομουν με ενα κεφαλι να την επομενη μερα.
Επισης μην χρισημοποιειτε πιστολακι καθε μερα,δεν κανει,γινεται η τριχα αδυναμη και η καθημερινη θερμοτητα δεν κανει στο κεφαλι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Τα μαλλια μου για να στεγνωσουν 100% χριαζονται 3 ωρες και δεν υπερβαλλω καθολου.
Αν εκανα καθε μερα μπανιο και τα ελουζα,εκτος απο το οτι θα ειχα μεινει με 5 τριχεσ μονο(τσουρομαδαω) θα κοιμομουν παντα με υγρα μαλλια και θα σηκωνομουν με ενα κεφαλι να την επομενη μερα.
Επισης μην χρισημοποιειτε πιστολακι καθε μερα,δεν κανει,γινεται η τριχα αδυναμη και η καθημερινη θερμοτητα δεν κανει στο κεφαλι μας.

αν δεν τα στεγνωσω με πιστολακι και να τα χτενιζω συγχρονως μου γινονται ενα σπαστο-οτι-ναναι πραγμα οποτε οναγκαστικα....αν κοιμηθω με βρεγμενα μαλλια το πρωι ισιωτικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
για μας που εχουμε μακρια μαλλια δεν ειναι ευκολο να κανουμε μπανιο καθε μερα..εγω προσωπικα αν κοιμηθω με βρεγμενο μαλλι το αλλο πρωι η φρατζα μου ειναι ολη προς τα πανω και δεν κατεβαινει:mad:και το υπολοιπο μαλλι ειναι ελεος...και δεν ειναι καλο να χρησιμοποιουμε ισιοτικη συνεχεια ή πιστολακι γιατι τα μαλλια χαλανε και θα μεινουμε με μια τριχα...αλλο τα αγορια που το παιζουν εξυπνοι με το μαλλι..σιγα το πολυ μαλλι που εχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Επίσης είχα διαβάσει πως σταματάει τη λιπαρότητα η βαφή και η φόρμα επειδή αυτά προκαλούν ξηρότητα στο δέρμα.
Δεν ισχύει.
εγω ξερω οτι οσο πιο συχνα τα λουζουμε τοσο πιο πολυ λαδωνουν,επισης ξερω οτι αδυνατιζει η τριχα με το συχνο λουσιμο
Ας πλενόμαστε κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα τότε. Τζίζους.:worry:
Όπως μια κοπέλα στο σχολείο μου που κάνει μπάνιο μία στο τόσο έχει ένα μαλλί τίνγκα στο λίπος.
Τα μαλλια μου για να στεγνωσουν 100% χριαζονται 3 ωρες και δεν υπερβαλλω καθολου.
Αν εκανα καθε μερα μπανιο και τα ελουζα,εκτος απο το οτι θα ειχα μεινει με 5 τριχεσ μονο(τσουρομαδαω) θα κοιμομουν παντα με υγρα μαλλια και θα σηκωνομουν με ενα κεφαλι να την επομενη μερα.
Επισης μην χρισημοποιειτε πιστολακι καθε μερα,δεν κανει,γινεται η τριχα αδυναμη και η καθημερινη θερμοτητα δεν κανει στο κεφαλι μας.

για μας που εχουμε μακρια μαλλια δεν ειναι ευκολο να κανουμε μπανιο καθε μερα..εγω προσωπικα αν κοιμηθω με βρεγμενο μαλλι το αλλο πρωι η φρατζα μου ειναι ολη προς τα πανω και δεν κατεβαινει:mad:και το υπολοιπο μαλλι ειναι ελεος...και δεν ειναι καλο να χρησιμοποιουμε ισιοτικη συνεχεια ή πιστολακι γιατι τα μαλλια χαλανε και θα μεινουμε με μια τριχα...αλλο τα αγορια που το παιζουν εξυπνοι με το μαλλι..σιγα το πολυ μαλλι που εχουν!

Ναι οκ, υπερβάλετε λίγο, χα; :P
Προτιμώ τα μαλλιά μου να είναι σγουρά και να πετάνε, παρά να είναι λιπαρά και άλουστα και να φαίνομαι μπλιαχ. Και επειδή και εγώ μερικές φορές επειδή νυστάζω πολύ το βράδυ και δεν προλαβαίνω, ξυπνάω την άλλη μέρα από τις 6 το πρωί για να κάνω μπάνιο, να στεγνώσω μαλλιά, να ισιώσω μαλλιά κτλ.
Νομίζω μια συνήθεια είναι. Προτιμώ να χάσω 1 ώρα από την ημέρα μου, παρά να βγω σαν χαζό έξω.:redface:


PS. Το λούσιμο με κρύο νερό δεν κάνει καλό στα λιπαρά μαλλιά - είναι μύθος. Το ζεστό νερό είναι αυτό που διώχνει τη λιπαρότητα, έχω ρωτήσει κομμώτρια και μου το έχει πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

busted

Νεοφερμένος

Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κι εγω το ειχα αυτο το προβλημα αλλα ηταν λογω ακμης. Δηλαδη αυτη τη λιπαροτητα την ειχα και στο προσωπο συνεχεια. Εκανα μπανιο και μετα απο 2-3 ωρες επιανα το κουτελο μου και γλιστραγε. Ηταν ενα θεμα.. Τωρα ομως που κανω θεραπεια (σε 3 μηνες τελειωνει :D) εχει γινει φυσιολογικο το δερμα μου και ειναι και το κεφαλι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
τι θεραπεία;
γιατί σε ορισμένους-ες το μαλλί λιγδώνει ρε παιδιά; γιατί αυτό το μαρτύριο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
25/1/2010


Πρέπει να λούζεσαι κάθε μέρα για να δείχνουν τα μαλλάκια σου καθαρά και περιποιημένα; Δεν είναι τίποτα, απλά όπως και πολλές γυναίκες έχεις λιπαρά μαλλιά που χρειάζονται μια έξτρα περιποίηση. Διάβασε παρακάτω τι πρέπει να κάνεις για να έχει υπέροχα μαλλιά, παρά τη λιπαρότητα τους!
Γιατί τα μαλλιά σου είναι λιπαρά: αν το τριχωτό της κεφαλής σου είναι λιπαρό το πιο πιθανό είναι ότι το οφείλεις στο ότι οι ορμόνες σου έχουν στήσει χορό με αποτέλεσμα το επίπεδο λιπαρότητας στο τριχωτό τη κεφαλής σου να είναι στα ύψη! Η θετική πλευρά: το γεγονός ότι έχεις λιπαρά μαλλιά δεν είναι απαραίτητα κακό, αφού προστατεύει την τρίχα από το να σπάει και διατηρεί το κεφάλι σου σε καλή κατάσταση.
Τι να κάνεις: λούσε με χλιαρό νερό και με ένα απαλό σαμπουάν από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο θα περιορίσεις τη λιπαρότητα! Χρησιμοποίησε το κοντίσιονερ μόνο στις άκρες των μαλλιών σου, έτσι ώστε να μην ενισχύσεις τη λιπαρότητα στο υπόλοιπο μέρος του κεφαλιού σου. Λίγο ταλκ στις ρίζες θα βοηθήσει, ενώ προσπάθησε να μην τα πειράζεις με τα δάχτυλα σου συνέχεια και τα λαδώνεις ακόμη περισσότερο!
Πώς θα δώσεις ζωή στα λιπαρά μαλλάκια σου:
Α. Πες ναι στο λούσιμο όσο συχνά το κρίνεις απαραίτητο: το τελευταίο πράγμα που θέλεις είναι να μη δείχνουν καθαρά. Χρησιμοποίησε ένα απαλό σαμπουάν και μη βιαστείς να το ξεβγάλεις. Άφησε το για 5 λεπτάκια στο κεφάλι σου και μετά ξέπλυνε καλά. Ιδανικά προσπάθησε να λούζεσαι κάθε δεύτερη μέρα!Για το ξέβγαλμα προτίμησε κρύο νερό που θα κλείσει τους πόρους του κεφαλιού σου.
Β. Βγάλε από τη διατροφή σου τις λιπαρές τροφές: προτίμησε τα λαχανικά και τα φρούτα από τις σάλτσες, τα γλυκά και γενικά τα λιπαρά φαγητά. Έτσι θα φτιάξει και το δερματάκι σου, που το πιο πιθανό είναι να υποφέρει από λιπαρότητα και αυτό!
Γ. Ναι στη βαφή: αν βάφεις ήδη τα μαλλιά σου θα έχεις συνειδητοποιήσει ότι η βαφή ξηραίνει την τρίχα σου και άρα μειώνει τη λιπαρότητα. Φυσικά δεν είπαμε να κάνεις βαφή κάθε 10 μέρες για να μειώσεις τη λιπαρότητα, αλλά αντίθετα με τα ξηρά μαλλιά η βαφή βοηθάει τη δική σου τρίχα!
Δ. Με το πιστολάκι στη ρίζα: όταν στεγνώνεις τα μαλλάκια σου επικεντρώσου στις ρίζες των μαλλιών σου!

Ιδανικό χτένισμα: μια αλογοουρά στο πλάι ή πίσω εκτός από το ότι σε βάζει στην καρδιά της μόδας, ενώ δε θα σου αφήσει περιθώρια για να πιάνεις συνέχει τα μαλλάκια σου!

Από την Ελένη Αναστασάκη
Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Δ
Ναι οκ, υπερβάλετε λίγο, χα; :P
Μιλαει η προσωπικη εμπειρια,δεν σημαινει οτι λειτουργει σε ολους ε?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Δεν παλεύονται τα μαλλιά μου, αν δεν τα λούζω καθημερινά.
Μια μέρα να τα αφήσω γίνονται απαίσια. Έχω και τη συνήθεια να τα παίζω όλη την ώρα...
Απορώ με αυτούς που τα λούζουν 3 φορές τη βδομάδα, δε μπορώ, νιώθω βρώμικη.
Μαλακτικό δε βάζω. Πιστολάκι κάθε πρωί, για να σουλουπωθούν κάπως.
Αυτο για το ταλκ δεν το είχα ξανακούσει! :hmm:
Πώς τα βάζεις στις ρίζες? Βρεμένα ή στεγνά τα μαλλιά? Δε φαίνεται μετά? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Εμεις που πρεπει να στεγνωνουμε και τα μαλλια? καθε μερα θα θελαμε μισαωρο και βαλε! Οταν λεω εμεις εννοω τον γυναικειο πληθυσμο
Κατάλαβα. Δεν θα τα έλεγα κοντά τα μαλλιά μου. Τα κόβω κάθε 3-4 μήνες. Τώρα είμαι στους 2 και έχω αποφασίσω να τα κόψω μετά τις πανελλήνιες. Πέφτω στο κρεβάτι με βρεγμένο μαλλί και ότι βγάλει το μαξιλάρι. Έχω ίσιο και μαλακό μαλλί και σπάνια βγαίνει κάτι τρελό το πρωί, αλλά και να βγει με λίγο νερό στρώνει. Α, και δεν βάζω ποτέ ζελέ και άλλες μίλαεακς στο κεφάλι μου.

Αυτός τι κάνει?​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

busted

Νεοφερμένος

Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
τι θεραπεία;

Με ισοτρετινοΐνη. Roaccutane αν εχεις ακουστα. Ειναι αρκετα γνωστο φαρμακο, ειδικα για τις παρενεργειες του.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
εεεεεεεε και εγω σγουρα μαλλια εχω:P

καμια λυση??????:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top