Λιπαρά μαλλιά

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
πωωωωω κ γω το ιδιο προβλημαα
μακρια λεπτααα βαμενα με ανταβγιες κα9ημερινο ισιωμα με πσαλιδι κ δν συμαζεθετεεεε, κ χωρις μαλακτικη δν παλευετε, μετα φριζαρουν πολυ ευκολα, αν κ γω μαδας πολυυ :(
εγω τα λουζω μερα παρα μερα.
αν κ διαβασα οτι εχει να κανει κ το στρεσ :jumpy:

:!::!:Γιατι καθε μερα? Προσπαθησε αν δε μπορεις να σταματησεις να τα ισιωνεις καθημερινα να το περιορισεις λιγο γιατι κανει κακο στα μαλλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
αχχ το ξερω... αλλα δεν γντ αλλιως τοχο συνι9ησει πλεον..κ αν δν ινε κα9ε μερα ινε μερα παρα μερα...δν γινετε αλλιως δν μαρεσει τ φυσικο μου.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
κανε ισιωτικη (αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα φυσικα!) ετσι δε θα επιβαρυνεις τα μαλλια σου τοσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
κανε ισιωτικη (αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα φυσικα!) ετσι δε θα επιβαρυνεις τα μαλλια σου τοσο.


μπα! η ισιωτικη ειναι χειροτερη γιατι σ βαζουν διαφορα χημικα στ κεφαλι τοχω ψαξει :jumpy: κ θα πρεπει να κανω κ καθε 4 μήνες :nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
δε το ξερω αυτο.Οπως κ να χει η συχνη χρηση ψαλιδιου ισιωματος κανει κακο στα μαλλια.Τα καιει κ πιανουν ψαλιδα πιο γρηγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
yeah...το ξερω αλλα τοσα χρονια αντεχουν ακομαα. :P χαχα υγεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
μπα! η ισιωτικη ειναι χειροτερη γιατι σ βαζουν διαφορα χημικα στ κεφαλι τοχω ψαξει :jumpy: κ θα πρεπει να κανω κ καθε 4 μήνες :nono:

:no1:Δε ξερω αν ειναι χειροτερη απο το καθημερινο ισιωμα αλλα οντως χρησμοποιουν διααφορα χημικα... Νομιζω δε διαρκει τοσο πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
οχι τοσο διαρκει. 3-4 μηνες. βεβαια εξαρταται παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
και εγω.

κάθε μέρα μπάνιο πρέπει να κάνω.

αληθεύει οτι κάνει κακό το καθημερικνό λούσιμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι γιατι τα περισσοτερα σαμπουαν περιεχουν χημικα που δεν κανουν καλο στο κεφαλι αν τα χρησιμοποιεις καθε μερα. Αν προκειται να το κανετε καθε μερα να βρειτε ενα σαμπουαν καταλληλο για καθημερινο λουσιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πέρυσι είχα κάνει φόρμα(σαν ήπια περμαναντ) στα μαλλιά μου και όπως μου είχε υποσχεθεί ο κομμωτής από τα χημικά για κάαααμποσο καιρό δεν είχα καθόλου μα καθόλου λιπαρότητα (η διάρκεια μάλλον οφείλεται και στο ότι τα μαλλιά μου μεγαλώνουν με εκνευριστικά αργούς ρυθμούς). Τώρα που έφυγε η φόρμα θυμήθηκα πόσο σπαστικό είναι το να έχεις λιπαρά μαλλιά και άρχισα να ψάχνομαι με σαμπουάν. Δοκίμασα του κορρέ αλλά όντως δε δίνει πολύ όγκο. Οπότε κάνω τα πρώτα χέρια με κορρέ και μετά με propoline για όγκο. Δυο μέρες κρατάνε, αλλά 3η δεν βλέπονται.
Το πόσο τα "πειράζεις", η διατροφη και το άγχος είναι παράγοντας που επηρεάζει τη λιπαρότητα. Επίσης ένα μη κατάλληλο σαμπουάν μπορεί να κάνει πολλή ζημιά.
Επειδή ρωτάω κατά καιρούς συμβουλές από κομμωτές, δερματολόγους και όποιον βρω εύκαιρο, πρόσφατα μου είπαν ότι λιπαρά μαλλιά και ζεστό νερό είναι κακός συνδυασμός. Οπότε το'χω ρίξει στα πιο ψυχρά λουσίματα που κλείνουν και τα λέπια της τρίχας και έχει μεγαλύτερη λάμψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Κι εγω το ιδιο προβλημα εχω. Και μου λενε οτι δεν κανει να τα λουζεις καθε μερα, αλλα και παλι δεν αντεχω το λαδωμενο μαλλι (αν και τωρα τελευταια μπορω και το κραταω κανα 2-3 μερες).

Δεν κάνει κακό να λούζεις τα μαλλιά σου καθημερινά,αρκεί το σαμπουαν που χρησιμοποιείς να είναι <<κατάλληλό>>.Αφου τα περισσότερα σαμπουάν των σουπερ μάρκετ είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούνται για πλύνουμε το δαπεδο του σπιτιού παρά τα μαλλία μας:(
-----------------------------------------
Mην το λες.Αμα πινεις πρασινο/μαυρο τσαι καθημερινα,λουζεσαι με Fungoral (κατα της πιτυριδας αλλα η κετοκοναζολη ουσια που περιεχει ειναι κατα της DHT και εννοειται χρηση με μετρο αλλιως εχει το αντιθετο αποτελεσμα) και κυρίως ο παππους σου απο την πλευρα της μανας σου εχει/ειχε μαλλια τοτε οι πιθανοτητες να τα χασεις ειναι μηδενικες.

Και εννοειται οτι δεν ειμαι Ιατρος , και εχω καταληξει σε αυτα τα συμπερασματα βαση πολλων ερευνων που εκανα στο internet και οτι παντα να συμβουλευεστε δερματολογο για σιγουρα πραγματα.Μη μας το κλειδωσουν το θεμα , οπως εχει γινει και σε αλλα forum λογω πολλων συμβουλων!
---
Πραγματι,το fungoral είναι ένα πολύ καλό σαμπουάν.Η δραστική του ουσία, κετοκοναζόλη, φαίνεται να λειτουργεί ως dht blocker αλλά δεν είναι βέβαιο.
Οσον αφορά, την κληρονομικότητα δεν είναι έτσι τα πράγματα.Αν ο παππούς απο την πλευρα της μητερας μας είναι φαλακρός,δεν σημαίνει ότι και εμείς θα χάσουμε τα μαλλιά μας.Τα πράγματα είναι πολύ πιο σύνθετα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αυτο ειναι οτι πρεπει για εμενα. δεν θελω να τους δινει ογκο:P
Μυριζει ωραια ομως;
Ναι εχει ωραιο αρωμα, δε θυμαμαι τι ακριβως, ψαξτο σε φαρμακεια.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
εκχυλίσματα Φασκόμηλου, Σημύδας και Arctium lappa
Εμένα δε μ'αρέσει η μυρωδιά του. Δεν τη λες άσχημη, αλλά για κάποιο λόγο μου θυμίζει κάτι σουτζουκάκια σε μια ταβέρνα του χωριού μου:lol:Μπορεί να είχαν ίδια μπαχάρια ή βότανα μέσα :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
E οχι και σουτζουκακια ρε!.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν ο παππούς απο την πλευρα της μητερας μας είναι φαλακρός, σημαίνει ότι και εμείς θα χάσουμε τα μαλλιά μας.Τα πράγματα είναι πολύ πιο σύνθετα...:(
Για το αν ο παππους απο την πλευρα του πατερα ειναι φαλακρος, τι λεει η επιστημη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Για το αν ο παππους απο την πλευρα του πατερα ειναι φαλακρος, τι λεει η επιστημη; :P

Λάθος,"δεν σημαίνει" ήθελα να γράψω...:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Πο ρε μαγκες.Και εγω το ιδιο προβλημα εχω (νομιζα οτι ημουν μοναδικος πριν δω το τοπικ).

Πλενω τα μαλλια μου (ulter για λιπαρα μαλλια) και την αλλη μερα θελουν λουσιμο.Βασικα ειναι λιγο λιπαρα αλλα μετα τον υπνο την αλλη μερα θα ειναι τραγικα οποτε πρεπει να λουζομαι καθε μερα

Ξερω οτι δεν κανει καθε μερα και το προσπαθω.Βασικα εγω δεν εχω προβλημα με τα αλουστα μαλλια αλλα δεν γινετε να κυκλοφορω εξω (σχολειο-φροντιστηριο 7 μερες την βδομαδα) με λιπαρα μαλλια.Αλλιως κανενα προβλημα.Τα Χριστουγεννα π.χ. τα εχω αλουστα για 10 μερες.

Η κομμωτρια με ειπε να τα λουζω ανα 2 μερες και να βαζω σαμπουαν πανω απο 1 φορα.Δλδ να βαζω να ξεπλενω και μετα ξανα το ιδιο για να φυγει η λυπαροτητα.Το εκανα αλλα δεν ειδα διαφορα

Ναι εχω λεπτα μαλλια και αδυναμα.Φαγουρα ποτε δεν ειχα ουτε παιζω με τα μαλλια μου.Δεν ειναι μακρια.Αν και νομιζω πως οταν ημουν φρεσκοκουρεμενος ηταν πιο χαλια απο οτι τωρα

Τι προτεινετε να κανω με απλες μεθοδους για να το ελατωσω?Δεν μπορω να ψαχνομαι σε γιατρους και φαρμακεια επειδη σαν Τριτη Λυκειου εχω ηδη πολλες εγνοιες.Απο του χρονου αυτα.Ας πουμε το κρυο ντουζ που διαβασα πανω ειναι καλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και γιατί είναι κακό να τα λούζεις κάθε μέρα; Εγώ κάθε μέρα τα λούζω, ή το αργότερα μέρα πάρα μέρα.

10 μέρες άλουστα; Ο Χριστός και η Παναγία. :|
Το καθημερινό λούσιμο μια χαρά είναι. :|
Δε σου πέφτουν τα μαλλιά dont worry :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
δυστυχως τα ιδια τραβαει η κολλητη μου...εγω παλι καθε 2 με καθε τρεις μερες.συνηθως...κυριακη-τεταρτη-παρασκευη.;)μετα τις ειδησεις των 8:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top