Κοινωνιολογία και εγκληματολογία

Ken

Νεοφερμένος

Ο Ken αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημερα σε ολους, δινω του χρονου και ηθελα μα ρωτησω εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω για αυτους τους κλαδους καθως και την συναφεια τους. Απ'οσο γνωριζω στην Ελλαδα παιρνουν εγκληματολογους μονο απο τα σωματα ασφαλειας. Θα μπορουσα αμα μπω στην κοινωνιολογια του παντειου (που περιλαμβανει μαθηματα εγκληματολογιας και εγκληματολογικη κατευθυνση) να κανω αργοτερα ενα μεταπτυχιακο εγκληματολογιας στο εξωτερικο και να εργαστω εκει ως εηκληματολογος; και γενικοτερα εαν γνωριζετε κατι παραπανω για τον κλαδο της κοινωνιολογιας και τις διεξοδους που παρεχει στην εγκληματολογια και οχι μονο θα το εκτιμουσα παρα πολυ. Να επισημανω οτι μου αρεσει ετσι και αλλιως η κοινωνιολογια ως επιστημη και θα μου αρεσε να τη σπουδασω και πιθανως να εμβαθυνω στην εγκληματολογια και ναι γνωριζω οτι η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι πολυ δυσκολη αλλα πιστευω μπορω να το προσπαθησω. Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Reader

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλημερα σε ολους, δινω του χρονου και ηθελα μα ρωτησω εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω για αυτους τους κλαδους καθως και την συναφεια τους. Απ'οσο γνωριζω στην Ελλαδα παιρνουν εγκληματολογους μονο απο τα σωματα ασφαλειας. Θα μπορουσα αμα μπω στην κοινωνιολογια του παντειου (που περιλαμβανει μαθηματα εγκληματολογιας και εγκληματολογικη κατευθυνση) να κανω αργοτερα ενα μεταπτυχιακο εγκληματολογιας στο εξωτερικο και να εργαστω εκει ως εηκληματολογος; και γενικοτερα εαν γνωριζετε κατι παραπανω για τον κλαδο της κοινωνιολογιας και τις διεξοδους που παρεχει στην εγκληματολογια και οχι μονο θα το εκτιμουσα παρα πολυ. Να επισημανω οτι μου αρεσει ετσι και αλλιως η κοινωνιολογια ως επιστημη και θα μου αρεσε να τη σπουδασω και πιθανως να εμβαθυνω στην εγκληματολογια και ναι γνωριζω οτι η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι πολυ δυσκολη αλλα πιστευω μπορω να το προσπαθησω. Ευχαριστω εκ των προτερων!

Πρώτη φορά ακούω ότι για να είσαι εγκληματολόγος στην Ελλάδα χρειάζεται να μπεις στην αστυνομία, αλλά για να το λες θα το έχεις ψάξει. Ξανακοίτα το όμως, μήπως τα σώματα ασφαλείας είναι για όσους εγκληματολόγους θέλουν να εργάζονται αποκλειστικά για την αστυνομία. Στο εξωτερικό (Ηνωμένο Βασίλειο και βόρεια Ευρώπη) σίγουρα δεν χρειάζεται πάντως. Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση, μπορείς να εργαστείς τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα. Καλή επιτυχία από μένα!
 

Ken

Νεοφερμένος

Ο Ken αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πρώτη φορά ακούω ότι για να είσαι εγκληματολόγος στην Ελλάδα χρειάζεται να μπεις στην αστυνομία, αλλά για να το λες θα το έχεις ψάξει. Ξανακοίτα το όμως, μήπως τα σώματα ασφαλείας είναι για όσους εγκληματολόγους θέλουν να εργάζονται αποκλειστικά για την αστυνομία. Στο εξωτερικό (Ηνωμένο Βασίλειο και βόρεια Ευρώπη) σίγουρα δεν χρειάζεται πάντως. Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση, μπορείς να εργαστείς τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα. Καλή επιτυχία από μένα!
Λεει πως χρειαζεται να εισαι στα σωματα ασφαλειας μονο εαν θελεις να εισαι στην Διευθυνση εγκληματολογικων ερευνων, οποτε ισως εννουν μονο την σημανση, και εγω παρ'οτι το εχω ψαξει αρκετα δεν εχω βγαλει ακρη ακριβως να σου πω την αληθεια, αλλα νομιζω εχεις δικιο. Λογικα ναι θα φυγω εξωτερικο μετα το πτυχιο για να βρω κατι αρκετα καλο πανω στον κλαδο. Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Λοιπόν ! Με βάση το προσοντολόγιο που έβγαλε ο ΑΣΕΠ εγκληματολόγους θεωρείται κάτοχος με οποιοδήποτε πτυχίο και μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία !! Έτσι ορίζει ο ΑΣΕΠ στις προσλήψεις που έκανε φέτος σε δημόσιους φορείς !
 

Ken

Νεοφερμένος

Ο Ken αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λοιπόν ! Με βάση το προσοντολόγιο που έβγαλε ο ΑΣΕΠ εγκληματολόγους θεωρείται κάτοχος με οποιοδήποτε πτυχίο και μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία !! Έτσι ορίζει ο ΑΣΕΠ στις προσλήψεις που έκανε φέτος σε δημόσιους φορείς !
Α τελεια σας ευχαριστω πολυ!
 

Abiogenesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Η εγκληματολογία είναι ανάλυση των αιτιών και συμπεριφορών που οδηγούν έναν εγκληματία στο να εγκληματίσει. Μεταπτυχιακό εγκληματολογιας μπορείς να κάνεις και από νομική αλλά είναι πιο κοντινό και συνυφασμένο με την κοινωνιολογία.
Στην πάντειο τα μεταπτυχιακά είναι εντελώς δωρεάν με ένα σύστημα γραπτών εξετάσεων και πετυχαίνοντας καλες βαθμολογίες σε παίρνουν...
Ωστόσο δεν έχει καθόλου ζήτηση η κοινωνιολογία πόσο δε μάλλον η εγκληματολογία.
Στην αστυνομία δέχονται άτομα με πτυχία για τα εγκληματολογικά εργαστήρια αλλά πρέπει να είναι πτυχία νομικής, ψυχολογίας, κοινωνικοί λειτουργοί, οικονομολόγοι, πληροφορικάριοι, βιολόγοι, ιατροί...
Όσοι εγκληματολόγοι φιγουράρουν είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι και είχαν άκρες να χωθούν ή χρειάστηκε να κάνουν και αλλά πράγματα και να σπουδάσουν κι άλλα αντικείμενα για να εξασφαλιστούν.
Είναι δυσκολότατο το εγχείρημα αυτό. Κοίτα καλύτερα τα προγράμματα σπουδών σε διάφορες σχολές του πεδίου σου. Είναι πάμπολλα τα τμήματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top