Κοινωνιολογία Κρήτης (Ρέθυμνο)

Martina

Νεοφερμένος

Η Μαρτίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγώ πάλι απ' όσο γνωρίζω, υπάρχουν τα υποχρεωτικά, τα κατ' επιλογήν υποχρεωτικά (δηλαδή διαλέγεις υποχρεωτικά κάποια -όποια θες- μέσα από μια λίστα) και τα επιλογής όπου τα επιλέγεις αν θέλεις. Δεν είμαι και τόσο σίγουρος βέβαια.


Βασικά, αυτό που γνωρίζει ο HearTEyed, γνώριζα κι εγώ...Τώρα τι να πω? Οψόμεθα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Γιατι δεν μπορειτε να καταλαβετε??????Λοιπον:Το τμημα σου εχει καποια μαθηματα στα οποια πρεπει υποχρεωτικα να εξεταστεις και να πετυχεις και λεγονται υποχρεωτικα.Επισης εχει και εναν αριθμο μαθηματων,απο τα οποια εισαι υποχρεωμενη να εξεταστεις σε μερικα απο αυτα και να πετυχεις και λεγονται επιλογης.Τωρα αμα σου καυλωσει μπορεις να επιλεξεις παραπανω μαθηματα απο τη λιστα των μαθηματων επιλογης.Απλα το τμημα σου σου λεει οτι στα 4 πρωτα εξαμηνα μπορεις να εξεταστεις μεχρι και σε 6 μαθηματα και στα 4 επομενα εξαμηνα μπορεις να εξεταστεις μεχρι και σε 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hecktor

Νεοφερμένος

Ο hecktor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών, Φοιτητής του τμήματος Κοινωνιολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
πρωτο εξαμηνο κανεις αλλος στην σχολη?δηλαδη να περασε φετος? μενω ηρακλειο μονιμα και παω 2 με 3 φορες σχολη.ψαχνω καποιο ατομο για σημειωσεις και για να με ενημερωνει για υλη η αλλαγες στο προγραμμα. δεν μπορω να μενω μονιμα ρεθυμνο λογω υποχρεωσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Επειδη παιζει να περασω σε αυτο το τμημα, θα ηθελα να μαθω λιγα πραγματα.
Καταρχας, το τμημα ειναι καλο?
Η σχολη που ακριβως βρισκεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Η σχολη βρισκεται στο Πανεπιστημιο Γαλλου(μερικα χιλιομετρα εξω απο το Ρεθυμνο),οπου συστεγαζονται και τα υπολοιπα τμηματα του Ρεθυμνου.Για την ποιοτητα του προγραμματος σπουδων δεν ξερω.Ο,τι αλλο θες,ρωτησε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Η σχολη παρεχει φοιτιτικη εστια η' πρεπει να νοικιασεις σπιτι?
Το μερος εκει περα πως ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Η σχολη παρεχει φοιτιτικη εστια η' πρεπει να νοικιασεις σπιτι?
Το μερος εκει περα πως ειναι?

Ναι,στο Παν/μιο υπαρχουν και οι φοιτητικες εστιες,αλλα δεν ξερω αν δικαιουσαι.Το Παν/μιο,οπως προειπα,βρισκεται στον Γαλλο,ενα χωριο που ειναι λιγο εξω απ'το Ρεθυμνο-υπαρχουν λεωφορεια για τη μετακινηση των φοιτητων απο και προς το Παν/μιο-ενω στο χωριο μενουν φοιτητες που νοικιαζουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (Οκτώβριος 2013):
https://www.adip.gr/eks/Final Report_University of Crete.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί εδώ και καιρό,
ποια είναι τα μεταπτυχιακά της Κοινωνιολογίας και είναι "δυνατά"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έχω μια απορία σχετικά με το αντικείμενο της κοινωνιολογίας.

Γνωρίζοντας ότι οι υπόλοιπες κοινωνικές επιστήμες (π.χ. οικονομικά, πολιτική επιστήμη, ψυχολογία) ασχολούνται με έναν τομέα της κοινωνίας, είναι δυνατόν η κοινωνιολογία να ασχολείται με όλους; Είναι υπερβολικά γενικό το αντικείμενο ή δεν έχω καταλάβει την ουσία του; Έχω ψάξει πολύ στο διαδίκτυο για να καταλάβω εις βάθος τι μελετάει, αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι ιδιαίτερο, καθώς σα να βλέπω ότι μελετάει τα πάντα, πράγμα που δε μπορώ να κατανοήσω. Είτε τα μελετάει επιφανειακά, σε αντίθεση με τις άλλες κοινωνικές επιστήμες, είτε οι άλλες κοινωνικές επιστήμες χάνουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Τα οικονομικα ασχολουνται με την οικονομια
Οι πολιτικες επιστημες ασχολουνται με την πολιτικη, απο επιστημονικη σκοπια
Η ψυχολογια ασχολειται με το ιδιο ατομο καθαυτου
Και τελος η κοινωνιολογια ασχολειται με την κοινωνια, μια ευρυτερη ομαδα ατομων

So simple...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Τα οικονομικα ασχολουνται με την οικονομια
Οι πολιτικες επιστημες ασχολουνται με την πολιτικη, απο επιστημονικη σκοπια
Η ψυχολογια ασχολειται με το ιδιο ατομο καθαυτου
Και τελος η κοινωνιολογια ασχολειται με την κοινωνια, μια ευρυτερη ομαδα ατομων

So simple...

Εξακολουθώ να μην το βρίσκω πολύ απλό. Δεν είναι υπερβολικά γενικό αντικείμενο μελέτης "η κοινωνία"; Δεν εστιάζει σε κάποια συγκεκριμένα κομμάτια η κοινωνιολογία; Να το θέσω και διαφορετικά, μήπως δεν έχω καταλάβει εγώ τι ακριβώς θέλω να μάθω. Ποιος είναι ο απώτερος στόχος της μελέτης της κοινωνιολογίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξακολουθώ να μην το βρίσκω πολύ απλό. Δεν είναι υπερβολικά γενικό αντικείμενο μελέτης "η κοινωνία"; Δεν εστιάζει σε κάποια συγκεκριμένα κομμάτια η κοινωνιολογία; Να το θέσω και διαφορετικά, μήπως δεν έχω καταλάβει εγώ τι ακριβώς θέλω να μάθω. Ποιος είναι ο απώτερος στόχος της μελέτης της κοινωνιολογίας;

Ο απώτερος σκοπός της Κοινωνιολογίας είναι η μελέτη των σχέσεων της κοινωνικής πραγματικότητας δηλ των σχέσεων μέσα από τις οποίες διαμορφώνεται η σύνθεση και η οργάνωση των κοινωνιών. Σχέσεις οικογένειας, εκπαίδευσης, εργασίας, κράτους, δικαιοσύνης, οικονομίας, θρησκείας κλπ. Επίσης αναλύονται οι διάφορες ιδεολογίες της κοινωνιολογικής σκέψης. ΄Οσο υπερβολικά γενικό και αν σου φαίνεται πράγματι η Κοινωνιολογία μελετά όλες τις σχέσεις της κοινωνίας. Τα διάφορα σκέλη της θεραπεύονται ικανοποιητικά στο προπτυχιακό επίπεδο σπουδών αλλά αν θες να εξαντλήσεις κάποιο συγκεκριμένο τότε θα το κάνεις σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Ενώ στα τμήματα Κοινωνιολογίας διδάσκονται όπως είπα παραπάνω αν όχι όλες τουλάχιστον οι σημαντικότερες σχέσεις της κοινωνίας σε άλλα τμήματα (πχ Πολιτικής Επιστήμης, Νομικής, Οικονομίας, Παιδαγωγικών, Θεολογίας, ΜΜΕ κτλ) μεταξύ των υπολοίπων μαθημάτων διδάσκονται και κάποια μαθήματα κοινωνιολογίας που έχουν σχέση με το αντίστοιχο αντικείμενο σπουδών όπως πχ Πολιτική Κοινωνιολογία, Κοινωνιολογία του Δικαίου,Κοινωνιολογία της Οικονομίας, Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης, Κοινωνιολογία της Θρησκείας, Κοινωνιολογία των ΜΜΕ κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ο απώτερος σκοπός της Κοινωνιολογίας είναι η μελέτη των σχέσεων της κοινωνικής πραγματικότητας δηλ των σχέσεων μέσα από τις οποίες διαμορφώνεται η σύνθεση και η οργάνωση των κοινωνιών. Σχέσεις οικογένειας, εκπαίδευσης, εργασίας, κράτους, δικαιοσύνης, οικονομίας, θρησκείας κλπ. Επίσης αναλύονται οι διάφορες ιδεολογίες της κοινωνιολογικής σκέψης. ΄Οσο υπερβολικά γενικό και αν σου φαίνεται πράγματι η Κοινωνιολογία μελετά όλες τις σχέσεις της κοινωνίας. Τα διάφορα σκέλη της θεραπεύονται ικανοποιητικά στο προπτυχιακό επίπεδο σπουδών αλλά αν θες να εξαντλήσεις κάποιο συγκεκριμένο τότε θα το κάνεις σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Ενώ στα τμήματα Κοινωνιολογίας διδάσκονται όπως είπα παραπάνω αν όχι όλες τουλάχιστον οι σημαντικότερες σχέσεις της κοινωνίας σε άλλα τμήματα (πχ Πολιτικής Επιστήμης, Νομικής, Οικονομίας, Παιδαγωγικών, Θεολογίας, ΜΜΕ κτλ) μεταξύ των υπολοίπων μαθημάτων διδάσκονται και κάποια μαθήματα κοινωνιολογίας που έχουν σχέση με το αντίστοιχο αντικείμενο σπουδών όπως πχ Πολιτική Κοινωνιολογία, Κοινωνιολογία του Δικαίου,Κοινωνιολογία της Οικονομίας, Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης, Κοινωνιολογία της Θρησκείας, Κοινωνιολογία των ΜΜΕ κτλ κτλ

Θα ήθελα να σε ρωτήσω προσωπικά, μιας και έχω παρατηρήσει ότι είσαι ενημερωμένη για τις κοινωνικές επιστήμες, αν θεωρείς ότι κάποιος που ενδιαφέρεται για πολιτική, πολιτική οικονομία, δίκαιο κ.ά., αλλά όχι ψυχολογία, φιλοσοφία, και γενικώς πολλή ανάλυση χωρίς πολλά πρακτικά κομμάτια (φυσικά όταν λέω "πρακτικά" δεν εννοώ αριθμούς), είναι προτιμότερο να σπουδάσει πολιτική επιστήμη ή οικονομικά, παρά κοινωνιολογία, ή οποιαδήποτε από αυτές τις κοινωνικές επιστήμες θα μπορούσε να καλύπτει αυτά τα κομμάτια. Αν κάποιος στο μέλλον θέλει να ασχοληθεί με διεθνείς σχέσεις, ή να σπουδάσει και νομική, θα ήταν καλύτερο να κοιτάξει για τμήμα πολιτικής επιστήμης/οικονομικών, ή και η κοινωνιολογία θα έκανε εξίσου;

Αν έχεις κάποια άποψη, ίσως με βοηθούσε. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω προσωπικά, μιας και έχω παρατηρήσει ότι είσαι ενημερωμένη για τις κοινωνικές επιστήμες, αν θεωρείς ότι κάποιος που ενδιαφέρεται για πολιτική, πολιτική οικονομία, δίκαιο κ.ά., αλλά όχι ψυχολογία, φιλοσοφία, και γενικώς πολλή ανάλυση χωρίς πολλά πρακτικά κομμάτια (φυσικά όταν λέω "πρακτικά" δεν εννοώ αριθμούς), είναι προτιμότερο να σπουδάσει πολιτική επιστήμη ή οικονομικά, παρά κοινωνιολογία, ή οποιαδήποτε από αυτές τις κοινωνικές επιστήμες θα μπορούσε να καλύπτει αυτά τα κομμάτια. Αν κάποιος στο μέλλον θέλει να ασχοληθεί με διεθνείς σχέσεις, ή να σπουδάσει και νομική, θα ήταν καλύτερο να κοιτάξει για τμήμα πολιτικής επιστήμης/οικονομικών, ή και η κοινωνιολογία θα έκανε εξίσου;

Αν έχεις κάποια άποψη, ίσως με βοηθούσε. Ευχαριστώ!

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν σε ενδιαφέρει η πολιτική θα σπουδάσεις Πολιτική Επιστήμη, αν σε ενδιαφέρει η πολιτική οικονομία θα σπουδάσεις Οικονομικά, αν σε ενδιαφέρει το δίκαιο θα σπουδάσεις Νομικά. Αν θέλεις στο μέλλον να ασχοληθείς με διεθνείς σχέσεις ή να σπουδάσεις νομική θα ήταν καλύτερο να κοιτάξεις για τμήμα πολιτικής επιστήμης ή οικονομικών. Η Κοινωνιολογία δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλη για αυτά που θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν σε ενδιαφέρει η πολιτική θα σπουδάσεις Πολιτική Επιστήμη, αν σε ενδιαφέρει η πολιτική οικονομία θα σπουδάσεις Οικονομικά, αν σε ενδιαφέρει το δίκαιο θα σπουδάσεις Νομικά. Αν θέλεις στο μέλλον να ασχοληθείς με διεθνείς σχέσεις ή να σπουδάσεις νομική θα ήταν καλύτερο να κοιτάξεις για τμήμα πολιτικής επιστήμης ή οικονομικών. Η Κοινωνιολογία δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλη για αυτά που θέλεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δίκιο έχεις, απλά έχω την τάση να μπλέκω τον εαυτό μου, δεν τα πάω πολύ καλά με τις επιλογές. :P


Κοιτάω για κάτι από αυτά που είπες, λοιπόν. Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δίκιο έχεις, απλά έχω την τάση να μπλέκω τον εαυτό μου, δεν τα πάω πολύ καλά με τις επιλογές. :P


Κοιτάω για κάτι από αυτά που είπες, λοιπόν. Ευχαριστώ! :)

Παρακαλώ. Νάσαι καλά. Πάντως αφού ζήτησες τη γνώμη μου, θα σου πρότεινα να σκεφτείς πολύ καλά πριν αποφασίσεις να αφήσεις τη σχολή σου. Δεν ξέρω αν το έχεις συνειδητοποιήσει αλλά εκτός από την γενική παραδοχή της αξίας της, συγκεντρώνει όλα αυτά που θέλεις. Οι κατευθύνσεις του προπτυχιακού προγράμματος και τα μεταπτυχιακά είναι ακριβώς πάνω στα ενδιαφέροντά σου (πολιτική οικονομία, διεθνείς σχέσεις, οικονομική θεωρία). Εκτός αν σε ενοχλεί η "πρακτική" φύση των σπουδών γιατί από ο,τι έχω καταλάβει σου αρέσουν οι "θεωρίες". Τέλος πάντων αν τελικά αποφασίσεις να αλλάξεις (πράγμα που επαναλαμβάνω δεν σου συνιστώ) θα σου πρότεινα τη σχολή Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μάλιστα από το Δ΄εξάμηνο την επιλογή της κατεύθυνσης της Πολιτικής Ανάλυσης. Καλή επιτυχία σε ο,τι κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Παρακαλώ. Νάσαι καλά. Πάντως αφού ζήτησες τη γνώμη μου, θα σου πρότεινα να σκεφτείς πολύ καλά πριν αποφασίσεις να αφήσεις τη σχολή σου. Δεν ξέρω αν το έχεις συνειδητοποιήσει αλλά εκτός από την γενική παραδοχή της αξίας της, συγκεντρώνει όλα αυτά που θέλεις. Οι κατευθύνσεις του προπτυχιακού προγράμματος και τα μεταπτυχιακά είναι ακριβώς πάνω στα ενδιαφέροντά σου (πολιτική οικονομία, διεθνείς σχέσεις, οικονομική θεωρία). Εκτός αν σε ενοχλεί η "πρακτική" φύση των σπουδών γιατί από ο,τι έχω καταλάβει σου αρέσουν οι "θεωρίες". Τέλος πάντων αν τελικά αποφασίσεις να αλλάξεις (πράγμα που επαναλαμβάνω δεν σου συνιστώ) θα σου πρότεινα τη σχολή Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μάλιστα από το Δ΄εξάμηνο την επιλογή της κατεύθυνσης της Πολιτικής Ανάλυσης. Καλή επιτυχία σε ο,τι κάνεις.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου! :)

Όσο παράξενο και αν φαίνεται, δεν αποκλείεται να μην αλλάξω αντικείμενο σπουδών, αλλά τμήμα νομίζω πως έχω αποφασίσει να αλλάξω. Νομίζω πως το τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ πιθανώς να καλύπτει περισσότερο τα ενδιαφέροντά μου, καθώς είναι πιο ευρύ με πολύ μεγάλο αριθμό προσφερόμενων μαθημάτω, εκ των οποίων πολλά σχετίζονται με την πολιτική οικονομία. Στο τμήμα που "φοιτώ" τώρα, από την άλλη, υπάρχει μόνο ένα μάθημα πολιτικής οικονομίας, και λίγα ακόμα σχετικά με διεθνή οικονομικά, αν επιλέξεις την ανάλογη κατεύθυνση. Ίσως το τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών στο ΟΠΑ να με ενδιέφερε, επέλεξα όμως το Οικονομικής Επιστήμης ως γενικότερο. Εκτός του γεγονότος, λοιπον, ότι το τμήμα του ΕΚΠΑ είναι ευρύτερο λόγω των προσφερόμενων μαθημάτων, και του γεγονότος ότι έχει (ακόμα και τρία υποχρεωτικά) μαθήματα πολιτικής οικονομίας, τα οποία με ενδιαφέρουν, γνωρίζω από καθηγητές ότι τα μαθηματικά (τα οποία δε συμπαθώ καθόλου) που διδάσκονται σε εκείνο είναι κάπως πιο "soft". Οπότε, πιστέυω ότι θα ήταν καταλληλότερο για τις επιθυμίες μου.

Το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης που μου προτείνεις, θα είναι σίγουρα η πρώτη μου επιλογή αν επιλέξω να σπουδάσω πολιτική επιστήμη και όχι οικονομικά. Δυστυχώς, στο 1ο πεδίο δεν έχω τα μόρια που έχω στο 5ο, και πολύ δύσκολα θα μου επέτρεπαν την πρόσβασή μου στο τμήμα. Γι'αυτό θα έπρεπε να κοιτάξω για το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντείου, για το οποίο δεν ενθουσιάζομαι κιόλας βάσει προγράμματος σπουδών και όχι μόνο, και εκεί ακόμη δεν θα ήταν σίγουρη η εισαγωγή μου, άρα δεν αποκλείεται και το τμήμα του Ρεθύμνου (μιας και δε νομίζω πως θα μου άρεσε πολύ η ζωή στην Κόρινθο). Αν επέλεγα οικονομικά, θα πήγαινα στο ΕΚΠΑ, καθώς κατά πάσα πιθανότητα θα είμαι αρκετά υψηλοτερα από τη βάση του 10%.

Αυτό είναι το σκεπτικό μου. :) Θα σου έλεγα αν θέλεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα, δεν ξέρω αν θα γινόταν να σου απαντήσω καθώς νομίζω πως δε γίνεται να σου στείλω εγώ πρώτος. Αν υπάρχει κάτι άλλο, μου λες και εδώ.

Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια χαρά τα σκέφτεσαι. Συμφωνώ για το τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ. Αφού πιστεύεις ότι το πιάνεις με το 10% δεν υπάρχει λόγος να ξενιτεύεσαι. ΄Οσο για το τμήμα ΠΕΔΔ (κατά την προσωπική μου άποψη το καλύτερο τμήμα πολιτικής επιστήμης στην Ελλάδα) μπορείς (αν μέχρι τότε το θέλεις ακόμα) να το διεκδικήσεις με κατατακτήριες όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου. Επειδή ανήκουν στην ίδια Σχολή, φαντάζομαι ότι θα σου αναγνωριστούν και αρκετά μαθήματα που είναι κοινά και στα δύο προγράμματα. Εξαιρετικός συνδυασμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top