Κοινωνική Εργασία vs Δημοτική Εκπαίδευση

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,529 μηνύματα.
Θέλω πληροφορίες και για τα δυο τμήματα γενικά και ειδικότερα σύγκριση ως προς την αποκατάσταση και τις απολαβές. Τείνω προς την κατεύθυνση της κοινωνικής εργασίας αλλά με αυτά που ακούω με έχει πιάσει μια αποστροφή.
 

theodle

Νεοφερμένος

Ο theodle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Όσους γνωστούς έχω που εργάζονται στο κλάδο των κοινωνικών λειτουργών, μου λένε γενικά ότι οι συνθήκες είναι δύσκολες ως προς το εργασιακό κομμάτι. Δουλειά έχουν όλοι, αλλά γενικά είναι δύσκολα.

Απεναντίας τ επάγγελμα του δασκάλου, έχει και αυτό τις δυσκολίες του ( τα παιδιά έχουν ζωηρέψει) αλλά οι επαγγελματικές-εργασιακές συνθήκες καλύτερες από αυτό του κοινωνικού λειτουργού
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,377 μηνύματα.
Θέλω πληροφορίες και για τα δυο τμήματα γενικά και ειδικότερα σύγκριση ως προς την αποκατάσταση και τις απολαβές. Τείνω προς την κατεύθυνση της κοινωνικής εργασίας αλλά με αυτά που ακούω με έχει πιάσει μια αποστροφή.
Τιποτα απο αυτα τα δυο δεν ειμαι .....λογικα το παω
Και τα δυο εχουν εργοδοτη μονο δημοσιο οποτε λευτα τα ιδια..... κατηγορια ΠΕ...και κατω απο χιλιαρικο
Οι κοινωνικοι λειτουργοι τωρα εχουν μια προσωρινη ανθηση ζητησης λογω κεντρων προσφύγων και σχολειων ...και εχουν και τους δημους.
ΟΙ δασκαλοι κλασικα αναπληρωτες και πολυ αργοτερα μονιμοι και καπου.
Οι δασκαλοι καθε μερα με τα παιδακια ..διαβολακια μεν αλλα και υπακουα.
πιο πολυ χαρα και πολυ λιγοτερο στεναχωρια.
Στην κοινωνικη λειτουργο δεν παει κανεις ποτε για χαρα ολο για προβλημα ζωης.. και αυτης δεν της δινουν και τα μεσα να το λυσει .
Ποσα προβληματα μπορει να χωρεσει το μυαλο της.... και αμυντικα να μην αδιαφορησει ή να σαλταρει. Δεν ειναι και παπας να εχει σύμμαχο και το θεο.
Τελικα η κοινωνικη λειτουργος μηπως ειναι ο ανώνυμος σάκος του μποξ που ολοι βαρανε?

Σορρυ ..αυτες ειναι προσωπικες τοποθετησεις αλλα να ...αμα ακουω λειτουργηματα τυπου νοσοκομες... κοινωνικοι λειτουργοι ...δασκαλοι ειδικης αγωγης..καπως σαλταρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

theodle

Νεοφερμένος

Ο theodle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Γενικά όταν ένα επάγγελμα κατατάσσεται σε δημόσιες υπηρεσίες που δεν είναι καλές αυτή τη στιγμή, αντιλαμβάνεται κάποιος ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Και μιλάω για το επάγγελμα του κοινωνικού λειτουργού. Δυο γνωστές μου, η μια σε μεταναστευτικό η άλλη σε νοσοκομείο υποφέρουν.

Αντιθέτως στα σχολεία όλα είναι πολύ πιο χαλαρά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top