Κιθάρα: Μαθήματα χωρίς δάσκαλο

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξερω το κομματι, αλλα απο τα σχολεια απο κατω βγαζω το συμπερασμα οτι ολο ειναι το intro.

Σε δευτερη γραμη ισως το εκανε λογο χορου, ισως γιατι και ο ιδιος δεν ξερει καλα απο ταμπλατουρες, ισως, ισως, ισως. Γενικα οι ταμπλατουρες δεν ειναι κατι αρκετα επισημο, διεπετε απο αγραφους κανονες επομενος σε site οπως το kithara.vu ειναι λιγο οτι να ναι οι ταμπλατουρες τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ωραίο θέμα!

οταν μάθαινα στην αρχή, με βοήθησε ο συγκεκριμένος τρόπος με τα νούμερα

ειναι πανεύκολο,

με το guitar pro(προγραμμα), μπορεις να κατεβάσεις οτι τραγούδι θέλεις και να μάθεις με αυτον τον τροπο να παίζεις ενα κομμάτι σε οτι όργανο θέλεις,
το αλλο που τα σπαει, ειναι οτι μπορεις πχ αν παίζεις ηλεκτρική κιθάρα να κλείσεις τον ηχο απο την ηλεκτρικη στο προγραμμα, και να παιχτεί το τραγούδι μονο απο τα υπόλοιπα όργανα ώστε να παίξεις εσυ την κιθάρα.

εγω πχ που παίζω ηλ κιθαρα μπασο, κλείνω το μπασο και ο υπολογιστής τρέχει ολα τα υπόλοιπα όργανα απο το κομμάτι, ειναι σαν να παίζεις Live με αλλους κ μαθαίνεις πανεύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
ενας δασκαλος ποτε δεν εκανε κακο...καταλαβαινω τωρα με τη κριση ειναι δυσκολα, αλλα λειτουργει και σαν μεντορας οχι απλα καθηγητης.

τεσπα η αληθεια ειναι οτι το ιντερνετ εχει πρακτικα τα παντα...οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pantelis_P

Νεοφερμένος

Ο Pantelis_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
η κιθαρα 3/4 βγαζει διαφορετικο ηχο απο την 4/4?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ξερω παρα πολλούς που ειναι αυτοδιδακτοι στην κιθαρα και μαλιστα τα εχουν παει πολύ καλα, και πιστευω πως αν εχεις θεληση και υπομονη μπορεις να τα καταφερεις. Το ιντερνετ ομως ποτε δεν μπορει να αντικαταστησει τον δασκαλο. Ειδικα αν ξεκινησεις απο το 0, θα ειναι πολύ δυσκολο γιατι δεν θα εχεις κανεναν να σου διορθωνει τυχον λαθη που κανεις, η να σε ενθαρρυνει. Εγω προσωπικα δεν θα μπορουσα να μαθω κιθαρα χωρις τον δασκαλο μου. Μου φαινεται πολύ ''ριψοκινδυνη'' η εκμαθηση κιθαρας μεσω ιντερνετ. Απο την αλλη τα ωδεια ειναι πανακριβα (εγω πληρωνω 750 το χρονο κιθαρα + θεωρια), και μαλλον κι εγω απο του χρονου θα συνεχισω μονη μου και θα ψαξω τις υπολοιπες τεχνικες κλπ στο ιντερνετ, αν και δεν νομιζω να τα καταφερω και θα πελαγωσω πολύ συντομα... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παιδια εχει ιδεα κανεις ποσο θα κοστισει να παρω ενα στηριγμα για την τοποθετηση για τη κιθαρα + 6 μεταλλικες για ακουστικη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadowstep00

Νεοφερμένος

Ο shadowstep00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Κατεβάζεις guitar pro και παίζεις ότι γουστάρεις ούτε θεωρία ούτε τίποτα δεν χρειάζεσαι!

Είμαι αυτοδίδακτος 4 χρόνια και παίζω Metal όχι αστεία! :P Εγώ έτσι έμαθα πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
παιδια εχει ιδεα κανεις ποσο θα κοστισει να παρω ενα στηριγμα για την τοποθετηση για τη κιθαρα + 6 μεταλλικες για ακουστικη ;

Το στηριγμα μπορεις να το βρεις γυρω στα 10-15 ενω τις χορδες στα 6-9 ευρω :)
Οσο για το ωδειο.... Italian dream εγω το σταματησα στη β γυμνασιου...πηγαινα συνολικα 2 χρονια στην Κυπρο και 2 χρονια εδω ... Στην Κυπρο ειχαν βγαλει μεσα σε 2 χρονια την 5πλασια υλη...εδινα σοβαρες εξετασεις που το πτυχιο μου ηταν διεθνες αναγνωρισμενο...εδω παλι τιποτα απογοητευση :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Παίζει κανείς παιδιά ηλεκτρική κιθάρα?

Εγώ παίζω κάτι λίγα(συγχορδίες,κλίμακες,ακόρντα...) και λέω να το κοιτάξω πιο σοβαρά.. βιβλίο εκμάθησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top