Καφετέρια του iSchool ΙΙ

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,185 μηνύματα.
Εμείς τελειώσαμε θερινά ακριβώς μια εβδομάδα πριν και μέχρι τώρα δεν έχω ανοίξει βιβλίο. Τουλάχιστον όσο αφορά το σχολείο. Γενικά ξεκουράζομαι (βγαίνω, τρέχω, μπιλιαρδάκι) αλλά προσπαθώ να εξασκώ και λίγο την σκέψη μου με ασκήσεις από ένα βιβλίο με μαθηματικά για διαγωνισμούς (Μαθηματικοί Διαγωνισμού, Χαράλαμπος Στεργίου - Σιλουανός Μπραζιτίκος). Εσύ πως περνάς τον χρόνο σου; Είπες έκανες ή δεν έκανες θερινά;
Mια χαρα σε κοβω..
Τι να κανω και γω, καθομαι και διαβαζω αρθρα στον υπολογιστή ή λυνω πολλαπλής στη βιολογία και διαβαζω τροχιακα στη χημεια. Περισσοτερες φορες παίζω HOI4 η κοιμάμαι τα μεσημέρια και παιζω κιθάρα τα απογεύματα.
Δε πήγα, ναι, μου στελνανε φωτογραφίες θεωρια και ασκησεις οι συμμαθητές μου
 

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Hearts of Iron 4... Αυτά είναι. Έχω καιρό να παίξω, είμαι λίγο πιο πολύ στα παιχνίδια λογικής-puzzle. Πάρε για παράδειγμα το Shenzhen I/O. Παιχνιδάκι που με συσκευές ηλεκτρονικής και γλώσσα προγραμματισμού assembly πρέπει να πετύχεις συγκεκτριμένο στόχο. Πολλοί δύσκολα το λένε παιχνίδι, είναι πιο πολύ πρόκληση... Άμα γουστάρεις παιχνίδια λογικής δοκίμασέ το. Ίσως να μπορέσεις να σκοτώσεις λίγο χρόνο...
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,185 μηνύματα.
Hearts of Iron 4... Αυτά είναι. Έχω καιρό να παίξω, είμαι λίγο πιο πολύ στα παιχνίδια λογικής-puzzle. Πάρε για παράδειγμα το Shenzhen I/O. Παιχνιδάκι που με συσκευές ηλεκτρονικής και γλώσσα προγραμματισμού assembly πρέπει να πετύχεις συγκεκτριμένο στόχο. Πολλοί δύσκολα το λένε παιχνίδι, είναι πιο πολύ πρόκληση... Άμα γουστάρεις παιχνίδια λογικής δοκίμασέ το. Ίσως να μπορέσεις να σκοτώσεις λίγο χρόνο...
To θμεα ειναι οτι για τα παινχιδια λογικης πρεπει να εχεις λογική, και το μυαλό μου απο την εκτη δημοτικου μονίμως αποσυντίθεται..
Πονεμένη η ιστορια με το ΗΟΙ4, ηθελα να γινω και στρατηγος και μου δινει μια ευφορια, μπορει να δοκιμασω να λυσω κανα σκανδιναβικο,, γενικά, ειχα προσπαθησει να μαθω κατι τοις σε προγραμματισμο αλλα δε κολλησε ποτε, δε μου αρεσει τόσο πολύ. Καλα, δεν εχει μεινει και πολύς χρονος δηλαδη για να καψω..
μακαρι να υπηρχε κανα παιχνιδι χημειας η βιολογιας, παω και σοτ photodentro kai phet colorado και παιζω τις μαλακιτσες που εχει
 

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
To θμεα ειναι οτι για τα παινχιδια λογικης πρεπει να εχεις λογική, και το μυαλό μου απο την εκτη δημοτικου μονίμως αποσυντίθεται..
Πονεμένη η ιστορια με το ΗΟΙ4, ηθελα να γινω και στρατηγος και μου δινει μια ευφορια, μπορει να δοκιμασω να λυσω κανα σκανδιναβικο,, γενικά, ειχα προσπαθησει να μαθω κατι τοις σε προγραμματισμο αλλα δε κολλησε ποτε, δε μου αρεσει τόσο πολύ. Καλα, δεν εχει μεινει και πολύς χρονος δηλαδη για να καψω..
μακαρι να υπηρχε κανα παιχνιδι χημειας η βιολογιας, παω και σοτ photodentro kai phet colorado και παιζω τις μαλακιτσες που εχει
οκ κατάλαβα.. Μην αγχώνεσαι έξυπνο παιδί είσαι, θα την βρεις την άκρη θέλει δεν θέλει λογική. Λίγοι θα είχαν την υπομονή να ασχολούνται με το φροντιστήριο χωρίς καν να πηγαίνουν. PHET COLORADO ναι καλά! Και εγώ μπαίνω εκεί, έχω κάνει κυριολεκτικά αμέτρητες προσωμοιώσεις φυσικής εκεί μέσα. Μας είχε δείξει ο καθηγητής του γυμνασίου προσωμοιώσεις με κυκλώματα και ελατηριάκια από αυτήν στην σελίδα και μου έχει κολλήσει.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,185 μηνύματα.
οκ κατάλαβα.. Μην αγχώνεσαι έξυπνο παιδί είσαι, θα την βρεις την άκρη θέλει δεν θέλει λογική. Λίγοι θα είχαν την υπομονή να ασχολούνται με το φροντιστήριο χωρίς καν να πηγαίνουν.
Moυ αρεσει, μου δινει κατι να κανω, νιωθω οτι ετοιμαζομαι για το μέλλον...
Αμα μπορούσα να παρω ολα τα πανεπιστημιακα βιβλια απο τώρα θα το 'κανα.. ομως ειμαι φτωχαντζα, για αυτο περιμενω και να περασω :laugh:
PHET COLORADO ναι καλά! Και εγώ μπαίνω εκεί, έχω κάνει κυριολεκτικά αμέτρητες προσωμοιώσεις φυσικής εκεί μέσα. Μας είχε δείξει ο καθηγητής του γυμνασίου προσωμοιώσεις με κυκλώματα και ελατηριάκια από αυτήν στην σελίδα και μου έχει κολλήσει.
Καλα το'χω λιώσει εκει. Οποτε δε καταλαβαίνω κατι στη φυσικη παντα εκει παω και κανω προσομοιωσεις γιατι ειμαι visual learner, με βοηθησε στη χημεια να καταλαβω τις διαμοριακες δυνάμεις
 

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Moυ αρεσει, μου δινει κατι να κανω, νιωθω οτι ετοιμαζομαι για το μέλλον...
Αμα μπορούσα να παρω ολα τα πανεπιστημιακα βιβλια απο τώρα θα το 'κανα.. ομως ειμαι φτωχαντζα, για αυτο περιμενω και να περασω :laugh:
Ε λοιπόν άκουσέ με. Και εγώ αυτό θέλω να κάνω. Έλα όμως που κάνουν στην καλύτερη 70 ευρώ το κάθε σύγγραμα; Θα σου προτείνω μια σελίδα https://annas-archive.org/, γενικά μπορείς να βρεις συγγράματα (με μικρή πιθανότητα και στα Ελληνικά) αλλά εμένα δεν με βολεύει διότι ποτέ μα ποτέ δεν μπορούσα να μάθω από υπολογιστή με την ίδια αποτελεσματικότητα που έχει το τυπομένο βιβλίο.
Επίσης παίζει να μου στείλεις σε προσωπικό το discord σου μπας και μιλάμε από εκεί που και που;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,385 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Είμαι από Αλεξανδρούπολη και θα ήθελα να μάθω ποσοι περασατε εδώ, εγω φέτος ετυχε και δεν περασα
ε ωραια..δηλαδη οχι και τοσο ...αλλα και εγω δεν ειχα περασει την πρωτη ..και τι εγινε..? δευτερη σου ερχομαστε να στα παρουμε ολα ...sold out θα σε κανουμε
 

gazaki voutaniou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η 2-προπανόλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 114 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
πρώτο διαγώνισμα μαθηματικών αύριο (σήμερα?) το πρωί στις συναρτήσεις/όρια και έχω ψιλοτρομοκρατηθεί :^))) νιώθω ότι αν δεν τα πάω καλά (που..εμ...είναι σχετικά προς αρκετά πιθανό) θα είναι κακός οιωνός
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,185 μηνύματα.
πρώτο διαγώνισμα μαθηματικών αύριο (σήμερα?) το πρωί στις συναρτήσεις/όρια και έχω ψιλοτρομοκρατηθεί :^))) νιώθω ότι αν δεν τα πάω καλά (που..εμ...είναι σχετικά προς αρκετά πιθανό) θα είναι κακός οιωνός
Κακός οιωνός γιατι; Δεν εχει ξεκινήσει ακομα η χρονιά..

Πρεπει να ξεκουραστείς, διαβάζεις μαθηματικά στις 4 η ώρα; Χαρα στο κουράγιο σου.
Δινω θετική ενέργεια, μια χαρα θα πανε ολα, το'χεις
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κάμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,811 μηνύματα.
Πήρα το Γ2 στα αγγλικά (ΚΠγ)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Celebrate Its Friday GIF by telenet
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.

gazaki voutaniou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η 2-προπανόλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 114 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
πρώτο διαγώνισμα μαθηματικών αύριο (σήμερα?) το πρωί στις συναρτήσεις/όρια και έχω ψιλοτρομοκρατηθεί :^))) νιώθω ότι αν δεν τα πάω καλά (που..εμ...είναι σχετικά προς αρκετά πιθανό) θα είναι κακός οιωνός
το Γαμησα 🔥 στο θέμα Γ απ'τα 4 ερωτήματα απάντησα τα 1.5 γιατί τα υπόλοιπα προϋπέθεταν την αξιοποίηση δεδομένων που είχα βρει στα πρηγούμενα ερωτήματα και εγώ απ'τον πανικό που με είχε πιάσει ούτε που το σκέφτηκα ως προοπτική. 16/20. οδυνηρά μέτριο. τουλάχιστον απ'το πείσμα θα έχω κίνητρο να λιώσω το βοήθημα του μπάρλα μέσα στον αύγουστο.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,185 μηνύματα.
το Γαμησα 🔥 στο θέμα Γ απ'τα 4 ερωτήματα απάντησα τα 1.5 γιατί τα υπόλοιπα προϋπέθεταν την αξιοποίηση δεδομένων που είχα βρει στα πρηγούμενα ερωτήματα και εγώ απ'τον πανικό που με είχε πιάσει ούτε που το σκέφτηκα ως προοπτική. 16/20. οδυνηρά μέτριο. τουλάχιστον απ'το πείσμα θα έχω κίνητρο να λιώσω το βοήθημα του μπάρλα μέσα στον αύγουστο.
Ειναι σημαντικη η ξεκούραση και η διαχείρηση άγχους...
ΑΛλα και πάλι, δε μπορώ να δώ πως το 16/20 ειναι οδυνηρά μέτριο.. Ίσως και για υατό δεν εκανα για θετική. Θυμάμαι εναν οκτώβρη που είχα παει να δώσω μαθηματικα προσανατολισμού β λυκειου στο φροντιστήριο και με το που είδα τα θέματα το εδωσα πισω κενο και πηγα στη γραμματεία και είπα θελω να παω υγείας.. Αστεια ιστορία να ανεβούν τα πνεύματα λίγακι.

Εχεις καιρο ακόμα, είανι πολύ νωρίς για να λιώνεις και να χανεις απο τώρα ελπίδες, ετσα μπραβο ,αξιοποίησε το πείσμα σου και γινε καλυτερη. Δυσκολο πραγμα τα μαθματικα, οκ,, μπορεί το επομενο να ειναι 17/20, το επομενο 18/20, σταδιακά σταδιακά, εχεις μπροστά σου 9 μηνες :friends:

Μπράβο για την προσπάθεια σου, συνεχισε ετσι
 

gazaki voutaniou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η 2-προπανόλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 114 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Θυμάμαι εναν οκτώβρη που είχα παει να δώσω μαθηματικα προσανατολισμού β λυκειου στο φροντιστήριο και με το που είδα τα θέματα το εδωσα πισω κενο και πηγα στη γραμματεία και είπα θελω να παω υγείας..
πω μλκ ειχα περασει ακριβως αυτη τη νιλα περυσι οταν σκαλωνα με τη φυσικη αλλα αντι για υγειας σκεφτομουν τη θεωρητικη (αϊ 💖 γλωσσολογια). ολα καλα παντως. νταξ το οδυνηρα μετριο ηταν υπερβολη της στιγμης αν και οντως η επιδοση μου με απογοητευσε καπως. ευχαριστω ομως για τα ενθαρρυντικα σου λογια. :^).
Ειναι σημαντικη η ξεκούραση και η διαχείρηση άγχους...
σωστοςς. σημερα καλημερισα τον κοσμο με monster ultra σε αδειο στομαχι. την επομενη φορα θα δοκιμασω xanax μπας και γραψω καλυτερα αν ειμαι ζεν 🙏
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,881 μηνύματα.
ΑΛλα και πάλι, δε μπορώ να δώ πως το 16/20 ειναι οδυνηρά μέτριο..
Ε προφανώς, γιατί πολύ απλά δεν είναι. Ίσα ίσα που θεωρείται πολύ καλός βαθμός.

@gazaki voutaniou εγώ έχω να σου πω πως δε χρειάζεται να αυτομαστιγώνεσαι. Ναι, πρέπει να είμαστε αυστηροί με τον εαυτό μας αν θέλουμε να βελτιωθούμε, αλλά να μη φτάνουμε και στα άκρα.
Απλώς θα πρέπει να δεις τι λάθη έκανες, που παρουσίασες αδυναμία στο γραπτό σου και να το δουλέψεις έως να σου βγαίνει με κλειστά τα μάτια.
Πάντως για αρχή καλά είναι. Απλώς θα προσπαθήσεις παραπάνω και θα σου βγει. Αφοσίωση από την πλευρά σου χρειάζεται μονάχα, αλλιώς και μια χαρά μυαλό και δυνάμεις έχεις για να το βελτιώσεις.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,185 μηνύματα.
πω μλκ ειχα περασει ακριβως αυτη τη νιλα περυσι οταν σκαλωνα με τη φυσικη αλλα αντι για υγειας σκεφτομουν τη θεωρητικη (αϊ 💖 γλωσσολογια). ολα καλα παντως. νταξ το οδυνηρα μετριο ηταν υπερβολη της στιγμης αν και οντως η επιδοση μου με απογοητευσε καπως. ευχαριστω ομως για τα ενθαρρυντικα σου λογια. :^).
Πωωω, απο θετικη σε θεωρητιική σχεδον.. Τρελή φάση.. Και πώς ξεπέρασες το πρόβλημα με την φυσική, εχω δει οτι σκεφτεσαι σπουδές στο φυσικό.. Καλή επιτυχία.
Εγώ ανέκαθεν ήθελα χημικό ή βιολογικό (μαζί με φυσικομαθηματικό ή ιατρική), οπότε η μετάβαση ητανε εύκολη και ομαλή χωρις πολλες αναθεωρήσεις.
σωστοςς. σημερα καλημερισα τον κοσμο με monster ultra σε αδειο στομαχι. την επομενη φορα θα δοκιμασω xanax μπας και γραψω καλυτερα αν ειμαι ζεν 🙏
δοκίμασε να μην κοιμάσαι 4 ηωρα προ διαγωνισματος για αρχή, μετά και ζαναξ και μαυράκι και ασπράκι δοκίμασε :P
Καλο το ζαναξ, πολύ overrated, δε μου εκανε εντύπωση.. ισως πηρα μικρες δώσεις στη κλινική
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,185 μηνύματα.
Που σας βρισκω συναδελφοι
 

gazaki voutaniou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η 2-προπανόλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 114 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
νερομπλουτσα φραπες, κλιματιστικο και διακριση ενωσεων στην οργανικη χημεια . το ξενυχτας μπρο?
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,185 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top