Κατεύθυνση 1η λυκείου (ΕΠΑΛ)

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα στην ομάδα φέτος θα πάω 1η λυκείου (ΕΠΑΛ) και αντιμετώπιζω πρόβλημα σχετικά με το τι κατεύθυνση να ακολουθήσω και τι να γίνω στο μέλλον.Δεν επέλεξα ΓΕΛ για τον λόγο ότι δεν είμαι παιδί που θα κάτσει να διαβάσει τόσο πολύ δεν είμαι βέβαια σκράπας είμαι καλός σε γενικές γραμμές απλά επειδή βλέπω και από άλλα παιδιά στο γενικό ότι περνάνε τις τάξεις με πολύ χαμηλούς μέσους όρους πχ 14 και αποφάσισα να πάω σε ΕΠΑΛ και από την άποψη ότι παίρνεις και ένα πτυχίο έξτρα άσχετα αν είναι άχρηστο ενώ στο ΓΕΛ απλό απολυτήριο και φυσικά για τις πανελλήνιες διότι είναι ευκολότερες.Εγω έχω κλίσει πιο πολύ σε τεχνολογικά πράγματα κινητά υπολογιστές και ηλεκτρονικά στο να επισκευάζω μερικά (όσα μπορώ βέβαια) αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο επάγγελμα που να τα συνδυάζει αυτά και μερικά που βρίσκω στα μαθήματα που σπουδάζεις είναι μέσα και η φυσική η οποία σιχένομαι και δεν μπορώ να την καταλάβω με τίποτα. Κλείνω σε 2 άλλες κατεύθυνσεις όμως διοίκηση και οικονομία και ναυτιλιακά. Στα οικονομικά σκέφτομαι να πάω ειδικότητα logistics βεβαια δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί το επαγγελμα αυτό και αν θα μου αρέσει.Ναυτιλιακά σκέφτομαι για εμποροπλοιαρχος ναι μεν καλά λεφτά αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας λόγο της ζωής μέσα στο πλοίο και τους μήνες μακριά από το σπίτι σου ουσιαστικά τα θυσιάζεις όλα για αυτό και το ξανασκέφτομαι. Σκέφτομαι όμως να πάω οικονομικά και μετά να περάσω σε παπει ναυτιλιακα η Χίο θα με ενδιαφέρε να ασχοληθώ βέβαια αρχίζω και χανω ελπίδες λόγο της επαγγελματικής αποκατάστασης διότι βλέπω πολλούς να λένε ότι είναι κλειστός κύκλος και χωρίς κονέ δύσκολα μπαίνεις δυστυχώς δεν έχω κάποιο συγγενικό πρόσωπο στα ναυτιλιακά. Βέβαια στις πρακτικές που κάνουν στο πανεπιστήμιο σου δίνεται η ευκαιρία να αποκτήσεις προϋπηρεσία και επαφές κατι που ίσως βοηθήσει να απορροφηθείς γρήγορα από κάποια ναυτιλιακή αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις εγώ προσωπικά δεν είμαι σίγουρος για το αν θα μου αρέσει η αν θα πάρω το πτυχίο θα είμαι καλός στην δουλειά μου ? Σκέφτηκα και το άλλο που πολλά παιδιά λένε να περάσεις σε κάποια σχολή και να κάνεις μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά το σκέφτηκα και αυτό να περάσω σε κάποια σχολή οικονομικών αλλά τα μαθηματικά είναι λίγο δύσκολα και πρέπει να να ασχοληθείς αρκετα δεν είμαι λάτρης των μαθηματικών.Οποτε καταλήγουμε παπει η Χίο ναυτιλιακά αν και μερικοί λένε ότι δεν είναι αρκετό το πτυχίο στα ναυτιλιακά και ότι χρειάζεται κάποιο μεταπτυχιακό.Πραγματικα δεν ξέρω τι να ακολουθήσω βρίσκομαι σε μια αδιέξοδο και δεν έχω και πολύ καιρό να το σκεφτώ. Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Το πιο απλό απ όλα αυτή τη στιγμή είναι να κάτσεις να διαβάσεις πρώτα μαθηματικά και φυσική αλλά πολύ περισσότερο μαθηματικά και βλέπεις πως πάει, και να δηλώσεις μια ειδικότητα που σου αρέσει πχ πληροφορική η ηλεκτρονική.

Εσυ έφτασες στο μεταπτυχιακό και την αγορά εργασίας πριν μπεις στο λύκειο.

Ένα ένα τα βήματα
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Το πιο απλό απ όλα αυτή τη στιγμή είναι να κάτσεις να διαβάσεις πρώτα μαθηματικά και φυσική αλλά πολύ περισσότερο μαθηματικά και βλέπεις πως πάει, και να δηλώσεις μια ειδικότητα που σου αρέσει πχ πληροφορική η ηλεκτρονική.

Εσυ έφτασες στο μεταπτυχιακό και την αγορά εργασίας πριν μπεις στο λύκειο.

Ένα ένα τα βήματα
Έχεις δίκιο όντως τα πήρα λίγο μαζεμένα.Κοιτά ηλεκτρονικά πληροφορικές και αυτά είναι πολύ περίπλοκα και δεν μιλάμε για τεχνικό υπολογιστών αλλά προγραμματιστές και αλλά που έχουν αρκετή ζήτηση.Γενικά ο προγραμματισμός είναι περίπλοκο μάθημα τώρα για ηλεκτρονική δεν ξέρω τι παίζει και αν αξίζει να ασχοληθώ εμένα απλά μου αρέσει να επισκευάζω αν αποφασίσει κάποιος και σπουδάσει μπαίνει φυσικά σε πιο περίπλοκα πράγματα αν είχα πάντως σκοπο να ασχοληθώ θα έβαζα ως στόχο να εργαστώ μεγάλες εταιρίες πχ Apple κλπ γενικά εξωτερικό υπάρχουν περισσότερες εύκαιρες και μεγαλύτερες απολαβές αν και είναι δύσκολο πιστεύω να πιάσεις δουλειά σε τέτοιες εταιριες ειναι δύσκολο πρέπει να είσαι γάτα και να έχεις και μια καλή εμπειρία αλλά τίποτα δεν ειναι αδύνατον.Φυσική δεν είναι μάθημα που μου αρεσει όποτε δεν αξίζει να ασχοληθώ μαθηματικά δεν θα είχα θέμα πάντως
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Αργυρη θελω να σου πω τα εξεις..
Εχεις ενα μπερδεμα στο σχεδιασμο της πορειας που χαραζεις χωρις ομως να φταις εσυ.
Θελεις επαλ για την ευκολια αλλα εχεις στοχο πανεπιστημια και απο εκει εργασια.
Κοιτα αυτο στο δημοσιο παιζει αλλα στην αγορα εξω ειναι σοβαρο μειονεκτημα.
Στη ναυτηλιακη που θα πας να χτυπησεις πορτα με πτυχιο διοικησης επιχειρησεων ή ναυτηλιακων 'ή logistics παπει ....οταν δουν απο κατω επαλ η αιτηση σου θα παρει τελευταια προτεραιοτητα.
Πρεπει να αποφασισεις ... ή τεχνικος που σημαινει μονο επαλ και ιεκ ( τα πανεπιστημια δε τα εμπιστευονται) ή πανεπιστημιο..με το αναλογο κοστος φυσικα.
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αργυρη θελω να σου πω τα εξεις..
Εχεις ενα μπερδεμα στο σχεδιασμο της πορειας που χαραζεις χωρις ομως να φταις εσυ.
Θελεις επαλ για την ευκολια αλλα εχεις στοχο πανεπιστημια και απο εκει εργασια.
Κοιτα αυτο στο δημοσιο παιζει αλλα στην αγορα εξω ειναι σοβαρο μειονεκτημα.
Στη ναυτηλιακη που θα πας να χτυπησεις πορτα με πτυχιο διοικησης επιχειρησεων ή ναυτηλιακων 'ή logistics παπει ....οταν δουν απο κατω επαλ η αιτηση σου θα παρει τελευταια προτεραιοτητα.
Πρεπει να αποφασισεις ... ή τεχνικος που σημαινει μονο επαλ και ιεκ ( τα πανεπιστημια δε τα εμπιστευονται) ή πανεπιστημιο..με το αναλογο κοστος φυσικα

Αργυρη θελω να σου πω τα εξεις..
Εχεις ενα μπερδεμα στο σχεδιασμο της πορειας που χαραζεις χωρις ομως να φταις εσυ.
Θελεις επαλ για την ευκολια αλλα εχεις στοχο πανεπιστημια και απο εκει εργασια.
Κοιτα αυτο στο δημοσιο παιζει αλλα στην αγορα εξω ειναι σοβαρο μειονεκτημα.
Στη ναυτηλιακη που θα πας να χτυπησεις πορτα με πτυχιο διοικησης επιχειρησεων ή ναυτηλιακων 'ή logistics παπει ....οταν δουν απο κατω επαλ η αιτηση σου θα παρει τελευταια προτεραιοτητα.
Πρεπει να αποφασισεις ... ή τεχνικος που σημαινει μονο επαλ και ιεκ ( τα πανεπιστημια δε τα εμπιστευονται) ή πανεπιστημιο..με το αναλογο κοστος φυσικα
Έχεις δίκιο Γιάννη απλά βρίσκομαι σε μια αδιέξοδο χωρίς να ξέρω τι θέλω να ακολουθήσω στο μέλλον και αν αυτό που θα ακολουθήσω θα είναι κάτι το οποίο θα μου αρέσει και θα μου αποφέρει έναν αρκετά ικανοποιητικό μισθό.Οπως θέτεις τα πράγματα καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.Δεν είμαι τόσο του τεχνικού κομματιού διότι στις μέρες μας και στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο κερδοφόρα και υπάρχουν πάρα πολλοί έξω στην αγορα οπότε δεν είναι από τα "περιζήτητα" επαγγέλματα.Τα ΙΕΚ σε σχέση με ένα πανεπιστήμιο είναι φυσικά κατώτερα και θα προτιμήσουν αυτόν με το πτυχίο πανεπιστημίου.Δεν καίγομαι να μπω οπωσδήποτε σε ναυτιλιακή απλά θα το επέλεγα λόγο της γρήγορης εξέλιξης που υπάρχει σε αυτόν τον κλάδο και τον υψηλών απολαβών βέβαια υπάρχουν και πολλά κατά όχι μόνο εκεί παντού.Τι θα με συμβουλεύες να ασχοληθώ έστω από ΕΠΑΛ όπου μπορώ να δουλέψω με ευκολία και σε εξωτερικό και σε Ελλάδα και παράλληλα να σου προσφέρει και έναν καλό μισθό ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top