Κατεύθυνση και σχολή

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Μέσα στο γενικό ψάξιμο σχετικά με τις σχολές θα ήθελα να ρωτήσω κι αυτό για να τα ξεκαθαρίσω περισσότερο στο μυαλό μου:
Λοιπόν κάποιος που είναι θετική θα έχει μεγάλα κενά αν πάει σε σχολή σχετική με υπολογιστές; Αντίστοιχα κάποιος που είναι τεχνολογική ''μπορεί'' να πάει χημικούς μηχανικούς ή βιολογικό;;;

Thanks!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ πήγα ΗΜΜΥ απο θετική, δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πήρα τον πρωτο μου υπολογιστη οταν ημουν δευτεροετης φοιτητης σε σχολη θετικων επιστημων απο θετικη κατευθυνση. Εφτασα σε σημειο να προγραμματιζω σε υψηλο βαθμο,(περα απο τα 2 μαθηματα Πληροφορικης που ειχαμε) σε σχεση με τους συμφοιτητες μου. Και τα παιδια απο Τεχνολογικη ειχαν την ιδια δυσκολια.Ας μην γελιομαστε,δεν θεωρειται προγραμματισμος το μαθημα στην Τεχνολογικη.;)
Το θέμα ειναι να σου αρεσει.

Αλλα, με ελαχιστο διαβασμα περασα αμεσως τις χημειες και τις φυσικες του πρωτου ετους. Σκεψου οτι στα εργαστηρια χημειας ειμασταν χωρισμενοι αναλογα με την κατευθυνση (Θετικη-Τεχνολογικη).Βεβαια οι γνωσεις του Λυκειου φθανουν μεχρι το 1ο ετος σπουδων.
Συνεπως μην σκεφτεσαι τοσο την κατευθυνση με την σχολη.

Σίγουρα για το 3ο πεδιο πρεπει να ξερεις Βιολογια ή καλυτερα να ξεχασεις το 5ο πεδιο αν εισαι απο θεωρητικη.(σε ολους αναφερομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ωραία... Σας ευχαριστώ.... Γιατί είχα προβληματιστεί...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Οχι καλέ γιατί να 'χεις κενά?Δεν έχει σημασία απο ποια απο τις 2 κατευθύνσεις θα πας αρκεί να σ'αρέσει το αντικείμενο που σπουδάζεις όλα τ'άλλα τα φτιάχνεις στην πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Το ρώτησα γιατί μια κοπέλα μου είχε πει το αντίθετο και ήθελα μια δευτερη γνώμη!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
καλησπέρα ...
θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητες οι γνώσεις προγραμματισμού γ λυκείου (τεχνολογικής )για να μπείς στους ΗΜΜΥ.
διότι θέλω να περάσω σε αυτήν την σχολή απο θετική..και θα ήθελα να μου πει κάποιος αν θα έχω πρόβλημα
ευχαριστώ εκ τών προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητες. Απλά αν τις έχεις θα βοηθήσεις τον εαυτό σου στα εισαγωγικά μαθήματα του προγραμματισμού.
Ό,τι θα χρειαστείς θα το μάθεις μέσα στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγώ θα αναφέρω τι μου είπαν 2 πρωτοετείς φοιτητές ΗΜΜΥ -ένας από Θετική και ένας από Τεχνολογική- με τους οποίους συζήτησα επί του θέματος:

Ο φοιτητής από την Θετική δυσκολευόταν στον Προγραμματισμό ενώ και ο φοιτητής από την Τεχνολογική μου είπε πως οι συμφοιτητές του από Θετική δυσκολεύονταν περισσότερο σε σχέση με αυτούς από την Τεχνολογική.

Προφανώς η ψευδογλώσσα που διδάσκεται στην Γ΄Λυκείου μπορεί να μην είναι πραγματική αλλά σε εισάγει στον "τρόπο σκέψης" του Προγραμματισμού με αποτέλεσμα σε μία σχολή όπως οι ΗΜΜΥ, όσοι έχουν διδαχθεί ΑΕΠΠ να έχουν ένα προβάδισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ σας λέω απλά αν έχετε τέτοια θέματα πάρτε κάντε μια εισαγωγή σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού (python, C, pascal) το καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες και πιστεύω δε θα έχετε μετά πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top