Κατατκτήριες ή πανελλήνιες;;

Rawan

Νεοφερμένος

Η Ραουάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι απόφοιτος λυκείου απο υγείας και έγραψα στις πανελλαδικές Μ.Ο 16,4 γιατί δεν έγραψα πολύ καλά στη χημεία. Πέρασα βιοτεχνολογία Αθήνας ενώ ήθελα Επιστήμη διατροφής και διαιτολογιας Αθήνας. Οι γονείς μου θέλουν να ξαναδώσω για να περάσω σε κάτι καλύτερο και κάτι που να με αρέσει όμως έχω ήδη αποφασίσει να συνεχίσω σε αυτή τη σχολή και να δώσω κατατκτηριες σε δύο χρόνια και να πάω στην σχολή που ήθελα όμως με πιέζουν αρκετά για να πάρω την σωστή απόφαση.
Είναι πιο εύκολες οι κατατακτήριες από τις πανελλαδικές;
(Δεν θέλω πολύ να μπω ξανά στη διαδικασία των πανελληνίων,ακόμη και αν δεν πετύχω στις κατατακτηριες γτ ακουσα ότι η βιοτεχνολογια είναι αρκετά καλή σχολή).
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι απόφοιτος λυκείου απο υγείας και έγραψα στις πανελλαδικές Μ.Ο 16,4 γιατί δεν έγραψα πολύ καλά στη χημεία. Πέρασα βιοτεχνολογία Αθήνας ενώ ήθελα Επιστήμη διατροφής και διαιτολογιας Αθήνας. Οι γονείς μου θέλουν να ξαναδώσω για να περάσω σε κάτι καλύτερο και κάτι που να με αρέσει όμως έχω ήδη αποφασίσει να συνεχίσω σε αυτή τη σχολή και να δώσω κατατκτηριες σε δύο χρόνια και να πάω στην σχολή που ήθελα όμως με πιέζουν αρκετά για να πάρω την σωστή απόφαση.
Είναι πιο εύκολες οι κατατακτήριες από τις πανελλαδικές;
(Δεν θέλω πολύ να μπω ξανά στη διαδικασία των πανελληνίων,ακόμη και αν δεν πετύχω στις κατατακτηριες γτ ακουσα ότι η βιοτεχνολογια είναι αρκετά καλή σχολή).
Για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να πάρεις πτυχίο πρώτα. Άρα μπορείς να δώσεις σε τέσσερα χρόνια.
 

Rawan

Νεοφερμένος

Η Ραουάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δεν ειναι σε δύο χρονια;
Θέλεις πτυχίο ΑΕΙ για να δώσεις κατατακτήριες.
Η σχολή που είσαι τώρα είναι 5 χρόνια.
Όταν με το καλό πάρεις πτυχίο θα μπορείς να συμμετέχεις στις κατατακτήριες.

Αν και το βρίσκω τρελό να θες να αφήσεις την Βιοτεχνολογία για την διατροφολογία...
 

Rawan

Νεοφερμένος

Η Ραουάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θέλεις πτυχίο ΑΕΙ για να δώσεις κατατακτήριες.
Η σχολή που είσαι τώρα είναι 5 χρόνια.
Όταν με το καλό πάρεις πτυχίο θα μπορείς να συμμετέχεις στις κατατακτήριες.

Αν και το βρίσκω τρελό να θες να αφήσεις την Βιοτεχνολογία για την διατροφολογία...
Μπορείτε να μου πείτε τον λόγο; για ποιο λόγο η βιοτεχνολογια είναι καλή σχολή ή καλύτερη από την διατροφολογία;
Θέλω και να πείσω τους γονείς μου
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι απόφοιτος λυκείου απο υγείας και έγραψα στις πανελλαδικές Μ.Ο 16,4 γιατί δεν έγραψα πολύ καλά στη χημεία. Πέρασα βιοτεχνολογία Αθήνας ενώ ήθελα Επιστήμη διατροφής και διαιτολογιας Αθήνας. Οι γονείς μου θέλουν να ξαναδώσω για να περάσω σε κάτι καλύτερο και κάτι που να με αρέσει όμως έχω ήδη αποφασίσει να συνεχίσω σε αυτή τη σχολή και να δώσω κατατκτηριες σε δύο χρόνια και να πάω στην σχολή που ήθελα όμως με πιέζουν αρκετά για να πάρω την σωστή απόφαση.
Είναι πιο εύκολες οι κατατακτήριες από τις πανελλαδικές;
(Δεν θέλω πολύ να μπω ξανά στη διαδικασία των πανελληνίων,ακόμη και αν δεν πετύχω στις κατατακτηριες γτ ακουσα ότι η βιοτεχνολογια είναι αρκετά καλή σχολή).
Το να είσαι σε μια σχολή με μόνο σκοπό να την τελειώσεις για να δώσεις κατατακτήριες μου ακούγεται πολύ ψυχοφθόρο. Το να βγάλεις μια σχολή δεν είναι εύκολη υπόθεση. Στο βιολογικό είχα γνωρίσει πολλά παιδιά που ήταν σίγουροι ότι θα δώσουν κατατακτήριες για ιατρική μόλις τελειώσουν και δεν ξέρω πώς είχαν πραγματικά κουράγιο να βγάλουν μια τόσο δύσκολη σχολή μόνο και μόνο για πάνε σε άλλη.

Από την άλλη οι πανελλήνιες είναι πολύ δύσκολη υπόθεση. Αν δε νιώθεις ότι είσαι σε φάση να ξαναδώσεις και να το περάσεις όλο αυτό τότε δεν ξέρω αν είναι η σωστή απόφαση να ακολουθήσεις αυτόν τον δρόμο. Είναι πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία και πρέπει αν είσαι έτοιμη να περάσεις πάλι αυτό το πράγμα.

Τέλος να πω δεν ξέρω συγκεκριμένα για τις σχολές που λες πολλά, μόνο όσον αφορά τη βιοτεχνολογία έχω έναν γνωστό και γενικά έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα για το συγκεκριμένο τμήμα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,166 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι απόφοιτος λυκείου απο υγείας και έγραψα στις πανελλαδικές Μ.Ο 16,4 γιατί δεν έγραψα πολύ καλά στη χημεία. Πέρασα βιοτεχνολογία Αθήνας ενώ ήθελα Επιστήμη διατροφής και διαιτολογιας Αθήνας. Οι γονείς μου θέλουν να ξαναδώσω για να περάσω σε κάτι καλύτερο και κάτι που να με αρέσει όμως έχω ήδη αποφασίσει να συνεχίσω σε αυτή τη σχολή και να δώσω κατατκτηριες σε δύο χρόνια και να πάω στην σχολή που ήθελα όμως με πιέζουν αρκετά για να πάρω την σωστή απόφαση.
Είναι πιο εύκολες οι κατατακτήριες από τις πανελλαδικές;
(Δεν θέλω πολύ να μπω ξανά στη διαδικασία των πανελληνίων,ακόμη και αν δεν πετύχω στις κατατακτηριες γτ ακουσα ότι η βιοτεχνολογια είναι αρκετά καλή σχολή).

Μαλιστα ..Κοιτα..Η βιοτεχνολογια γεωπονικου φτιαχνει τροφιμα ενω η διαιτολογια τα ταιζει στους ανθρωπους.. ειναι εντελως αλλο πραμα

Η βιοτεχνολογια καπου μπερδευεται με τους τεχνολογους τροφιμων , τους χημικους .... και τελικα κανουν τα ιδια πραματα με αλλο ονομα...Οκ στην ελλαδα δεν εχουμε και καμια τρελλα να φτιαxουμε τετραγωνες ντοματες και κωνικα νεκταρινια ....αν υπαρξουν θα τα εισαγουμε απο την Mosanto.

Απο μορια μετεγγραφης παιζει τιποτα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

hello1234

Νεοφερμένος

Ο hello1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Όντως το τμήμα βιοτεχνολογιας είναι πολύ δυνατό όπως και πολύ δύσκολο. Θα έλεγα να ξαναδώσεις πανελλήνιες μόνο αν η σχολή που δεν κατάφερες να περάσεις είναι κάτι που είσαι σίγουρη ότι θες (χωρίς να σε επηρεάζουν οι γονείς σου). Αλλιώς μια χαρά είσαι στην βιοτεχνολογία και σε 5 χρόνια που θα τελειώσεις θα μπορείς να κάνεις και κάποιο μεταπτυχιακό ή να δώσεις κατατακτήριες και να δεις πως θα πορευθείς.
 

Rawan

Νεοφερμένος

Η Ραουάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θέλεις πτυχίο ΑΕΙ για να δώσεις κατατακτήριες.
Η σχολή που είσαι τώρα είναι 5 χρόνια.
Όταν με το καλό πάρεις πτυχίο θα μπορείς να συμμετέχεις στις κατατακτήριες.

Αν και το βρίσκω τρελό να θες να αφήσεις την Βιοτεχνολογία για την διατροφολογία...
Μια καθηγήτρια μου είπε πως μπορώ να δώσω εξετάσεις μετα από δυο χρόνια σε αυτή τη σχολή για να μεταβώ σε άλλη και ότι απλώς θα χάσω δυο χρόνια, αυτο πλέον δεν ισχύει; ή αυτό που μου ειπε είναι άλλες εξετάσεις άσχετες με τις κατατκτήριες;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,166 μηνύματα.
Μια καθηγήτρια μου είπε πως μπορώ να δώσω εξετάσεις μετα από δυο χρόνια σε αυτή τη σχολή για να μεταβώ σε άλλη και ότι απλώς θα χάσω δυο χρόνια, αυτο πλέον δεν ισχύει; ή αυτό που μου ειπε είναι άλλες εξετάσεις άσχετες με τις κατατκτήριες;
ωχ... λαλισαν οι δασκαλες και τρολαρουν
υπολογισε 6 και βλεπουμε.
 

Rawan

Νεοφερμένος

Η Ραουάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μαλιστα ..Κοιτα..Η βιοτεχνολογια γεωπονικου φτιαχνει τροφιμα ενω η διαιτολογια τα ταιζει στους ανθρωπους.. ειναι εντελως αλλο πραμα

Η βιοτεχνολογια καπου μπερδευεται με τους τεχνολογους τροφιμων , τους χημικους .... και τελικα κανουν τα ιδια πραματα με αλλο ονομα...Οκ στην ελλαδα δεν εχουμε και καμια τρελλα να φτιαxουμε τετραγωνες ντοματες και κωνικα νεκταρινια ....αν υπαρξουν θα τα εισαγουμε απο την Mosanto.

Απο μορια μετεγγραφης παιζει τιποτα?
Ναι έχω μορια μεταγραφής, πολύτεκνη οικογένεια και απο το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα των τριών τελευταίων ετών έχω 6 ή 7 μόρια. Αλλά τη μεταγραφή τώρα που θα με χρησιμεύσει; εφόσον έχω δηλώσει το μηχανογραφικό και πέρασα σε μια σχολή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,166 μηνύματα.
Ναι έχω μορια μεταγραφής, πολύτεκνη οικογένεια και απο το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα των τριών τελευταίων ετών έχω 6 ή 7 μόρια. Αλλά τη μεταγραφή τώρα που θα με χρησιμεύσει; εφόσον έχω δηλώσει το μηχανογραφικό και πέρασα σε μια σχολή.
Λοιπον ...//σεναριο διαστημικο
Το χαροκοπειο ειναι μοναχικο ως παλια σχολη ...οι αλλες διαιτολογιες ειναι μαζι ως νεες και μη αντιστοιχες. οκ ..ναι οκ

Ειχε πει η ξυνη.. οτι σε δυο χρονια η εθααε θα τσεκαρει τα προγραμματα σπουδων και θα τα κανει αντιστοιχα... τα δυο περασαν και πηραν και αλλα δυο παραταση που ληγουν το 2024...

Αν δεις τις αντιστοιχίες του χρονου και βολευουν ... κοτσαρεις ενα 10% για καπου ..πχ Τρικαλα ( σιγουρακι) και μετα αερα με 7++ μοριακια Χαροκοπειο.
 

Rawan

Νεοφερμένος

Η Ραουάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λοιπον ...//σεναριο διαστημικο
Το χαροκοπειο ειναι μοναχικο ως παλια σχολη ...οι αλλες διαιτολογιες ειναι μαζι ως νεες και μη αντιστοιχες. οκ ..ναι οκ

Ειχε πει η ξυνη.. οτι σε δυο χρονια η εθααε θα τσεκαρει τα προγραμματα σπουδων και θα τα κανει αντιστοιχα... τα δυο περασαν και πηραν και αλλα δυο παραταση που ληγουν το 2024...

Αν δεις τις αντιστοιχίες του χρονου και βολευουν ... κοτσαρεις ενα 10% για καπου ..πχ Τρικαλα ( σιγουρακι) και μετα αερα με 7++ μοριακια Χαροκοπειο.
Πολύ ωραία ιδέα, αυτο θα εκανα φέτος όμως δεν υπήρχαν οι αντιστοιχίες αυτές. Ομως αν περάσω πχ Τρίκαλα όπως λέτε και δεν πάρω μεταγραφή; μπορώ να γυρίσω στη βιοτεχνολογια όπου ήμουν ήδη; γιατί υπάρχει και αυτή η πιθανότητα..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,166 μηνύματα.
Πολύ ωραία ιδέα, αυτο θα εκανα φέτος όμως δεν υπήρχαν οι αντιστοιχίες αυτές. Ομως αν περάσω πχ Τρίκαλα όπως λέτε και δεν πάρω μεταγραφή; μπορώ να γυρίσω στη βιοτεχνολογια όπου ήμουν ήδη; γιατί υπάρχει και αυτή η πιθανότητα..
Οχι με τιποτα,,διοτι για να γραφεις Τρικαλα πρεπει να ξεγραφεις απο γεωπονικο και μετα θα ακολουθησει η μετεγγραφη

Αλλα τι να λεμε εχεις 6 μορια απο λευτα, 1 μοριο ομορφιας ..και 3,5 μορια πολυτεκνιας συνολο 9,5 ( την ομορφια δεν την πιανω,,παιζεται)
Τα μορια αυτα δεν παλευονται με τιποτα και απο κανενα
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε τον λόγο; για ποιο λόγο η βιοτεχνολογια είναι καλή σχολή ή καλύτερη από την διατροφολογία;
Θέλω και να πείσω τους γονείς μου
Διατροφολόγος: η πιο συνηθισμένη επαγγελματική πορεία είναι να ανοίξεις να διατροφολογικο γραφείο. Μια χαρά δουλειά είναι αν θέλεις "καθαρη" δουλειά γραφείου.
Αν θέλεις κάτι πιο εξτριμ μπαίνεις στο ΕΣΥ στις κλινικές για άτομα με σοβαρές διατροφικές διαταραχές.
Πολλές φορές τους βλέπω και εργαζόμενους στα φαρμακεία.

Βιοτεχνολογία: η επιστήμη που σηκώνει και θα σηκώσει ένα μεγάλο μέρος της σύγχρονης ιατρικής - φαρμακευτικής ανθρώπων, τροφίμων και γεωργικών φαρμάκων. Δουλειά κυρίως εργαστηριακή. Εφαρμογες άπειρες. Από ανάπτυξη εμβολίων μέχρι ανάπτυξη νέων γεωργικών φαρμάκων. Στην Ελλάδα που θα ανοίξει και βιομηχανία για παραγωγή βιολογικών φαρμάκων και παρασκευής μονοκλωνικων, θα απορροφηθούν πολλοί βιοτεχνολογοι.
Και αν βγεις στο εξωτερικό θα βρεις δουλειά πολύ πολύ εύκολα. Έρευνα ατελείωτες θέσεις.

Εσένα τι σου αρέσει;
Εργαστήριο vs γραφείο;
Πάνε στο πρώτο εξάμηνο να δεις αν σου αρέσει το εργαστηριακό περιβάλλον (γιατί είναι χαζό να ρωτάω ένα 18χρονο αν του αρέσει το εργαστηριακό περιβάλλον χωρίς να έχει πατήσει ποτέ σε αυτό), και βλέπεις και πράττεις.
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Εγώ στη θέση σου θα επέλεγα τις Πανελλήνιες. Όμως άμα δεν μπορείς να το υποστηρίξεις μην το κάνεις. Αν σου αρέσει η σχολή που πέρασες πάρε το πτυχίο σου και γράψε κατατακτήριες. Θα είναι πάντως μία σχετικά χρονοβόρα διαδικασία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top