Κατατακτήριες για σχολή διατροφής και διαιτολογίας. ΔΙΠΑΕ η Χαροκόπειο;

Eledim

Νεοφερμένος

Η Eledim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θέλω να δώσω κατατακτήριες για τη σχολή της Διατροφής και Διαιτολογίας στο ΔΙΠΑΕ όμως από όσο έψαξα είδα ότι το πανεπιστήμιο ήταν σε άσχημη κατάσταση μέχρι και πέρυσι και δεν υπάρχει οργάνωση. Υπάρχει κάποιος που φοιτεί εκεί να μου πει εάν όντως η κατάσταση είναι τόσο άσχημη που ίσως επηρεάσει αρνητικά τις σπουδές; Η δεύτερη επιλογή μου είναι το Χαροκόπειο που πιστεύω είναι καλύτερη επιλογή σαν ίδρυμα απλά με βολεύει καλύτερα το ΔΙΠΑΕ λόγω πόλης...εάν όμως η κατάσταση είναι πολύ άσχημη εκεί και δε γίνεται σωστή δουλειά δε θα ήθελα να το ρισκάρω. Επίσης επειδή βρίσκομαι εξωτερικό δεν έχω τη δυνατότητα να δανειστώ βιβλία για την προετοιμασία και θα πρέπει να αγοράσω . Για το Χαροκόπειο βρίσκω μόνο για τα δύο μαθήματα από τα τρία ενώ για το ΔΙΠΑΕ τα βρίσκω ολα, αυτός είναι άλλος ένας λόγος που έχω σαν πρώτη επιλογή το ΔΙΠΑΕ.Ποιο ίδρυμα θα επιλέγατε εσείς;
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Υπαρχει και το ΠΑΠΕΛ
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,827 μηνύματα.
Το Χαροκόπειο είναι εξαιρετικό πανεπιστήμιο. Εγώ στην θέση σου αυτό θα επέλεγα.
 

Eledim

Νεοφερμένος

Η Eledim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Υπαρχει και το ΠΑΠΕΛ
Ναι γνωρίζω ότι υπάρχει το αντίστοιχο τμήμα και σε άλλες πόλεις αλλά δε θα ήθελα σε κάποιο άλλο μέρος εκτός Θεσσαλονίκης η Αθήνας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το Χαροκόπειο είναι εξαιρετικό πανεπιστήμιο. Εγώ στην θέση σου αυτό θα επέλεγα.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για το συγκεκριμένο! Απλα η Αθήνα μου μοιάζει λίγο αποπνικτική κ έχοντας ζήσει πολλά χρόνια Θεσσαλονίκη κάπως νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια σε αυτή..οπότε εάν το ΔΙΠΑΕ είναι αξιοπρεπές καλώς εάν όχι σαφώς θα προτιμήσω το Χαροκόπειο...και μετα σκέφτομαι κ το πρόβλημα με τα βιβλία που με απασχολεί διότι χωρίς αυτά δε γίνεται να γίνει σωστή προετοιμασία..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,827 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για το συγκεκριμένο! Απλα η Αθήνα μου μοιάζει λίγο αποπνικτική κ έχοντας ζήσει πολλά χρόνια Θεσσαλονίκη κάπως νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια σε αυτή..οπότε εάν το ΔΙΠΑΕ είναι αξιοπρεπές καλώς εάν όχι σαφώς θα προτιμήσω το Χαροκόπειο...και μετα σκέφτομαι κ το πρόβλημα με τα βιβλία που με απασχολεί διότι χωρίς αυτά δε γίνεται να γίνει σωστή προετοιμασία..
Το Χαροκόπειο βρίσκεται σε ένα πολύ όμορφο μέρος της Αθήνας (ωραία μαγαζιά, κτλ). Θα είναι μια καλή αλλαγή στη ζωή σου.
Τα βιβλία δεν μπορείς να τα βρεις από κάποια βιβλιοθήκη (ή να τα αγοράσεις αφού μένεις εξωτερικό).
Σίγουρα από το Χαροκόπειο έχεις 100% τα δικαιώματα να γίνεις διατροφολόγος (να ανοίξεις γραφείο δηλαδή), και θα έχεις και πολλές ευκαιρίες συνεργασίας με καθηγητές καθώς είναι πολύ ανοιχτοί.
Μην την φοβάσαι την αλλαγή, μια εμπειρία είναι και αυτή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,737 μηνύματα.
Θέλω να δώσω κατατακτήριες για τη σχολή της Διατροφής και Διαιτολογίας στο ΔΙΠΑΕ όμως από όσο έψαξα είδα ότι το πανεπιστήμιο ήταν σε άσχημη κατάσταση μέχρι και πέρυσι και δεν υπάρχει οργάνωση. Υπάρχει κάποιος που φοιτεί εκεί να μου πει εάν όντως η κατάσταση είναι τόσο άσχημη που ίσως επηρεάσει αρνητικά τις σπουδές; Η δεύτερη επιλογή μου είναι το Χαροκόπειο που πιστεύω είναι καλύτερη επιλογή σαν ίδρυμα απλά με βολεύει καλύτερα το ΔΙΠΑΕ λόγω πόλης...εάν όμως η κατάσταση είναι πολύ άσχημη εκεί και δε γίνεται σωστή δουλειά δε θα ήθελα να το ρισκάρω. Επίσης επειδή βρίσκομαι εξωτερικό δεν έχω τη δυνατότητα να δανειστώ βιβλία για την προετοιμασία και θα πρέπει να αγοράσω . Για το Χαροκόπειο βρίσκω μόνο για τα δύο μαθήματα από τα τρία ενώ για το ΔΙΠΑΕ τα βρίσκω ολα, αυτός είναι άλλος ένας λόγος που έχω σαν πρώτη επιλογή το ΔΙΠΑΕ.Ποιο ίδρυμα θα επιλέγατε εσείς;
Πηγαινε τρικαλα ειναι ωραια πολη
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μακριά από διπαε, ανοργάνωτες οι περισσότερες σχολές,πανδυσκολες με τα μαθήματα αλυσίδες,δεν μπορείς να δώσεις αν δεν έχεις περάσει κάποιο άλλο
Και εγώ θά πρότεινα Χαροκόπειο και φυσικά Τρίκαλα που σπούδαζε ή αδερφή μου
Ίσως είναι και πιο εύκολες οι κατατακτήριες στα Τρίκαλα
 

Eledim

Νεοφερμένος

Η Eledim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μακριά από διπαε, ανοργάνωτες οι περισσότερες σχολές,πανδυσκολες με τα μαθήματα αλυσίδες,δεν μπορείς να δώσεις αν δεν έχεις περάσει κάποιο άλλο
Και εγώ θά πρότεινα Χαροκόπειο και φυσικά Τρίκαλα που σπούδαζε ή αδερφή μου
Ίσως είναι και πιο εύκολες οι κατατακτήριες στα Τρίκαλα
Το πρώτο μου πτυχίο το πήρα από ατειθ πριν γίνει ΔΙΠΑΕ και οκ είχε λίγα θέματα και τις αλυσίδες, έψαχνες τη γραμματεία και δεν την έβρισκες αλλά ήλπιζα να μην έχουν γίνει έστω χειρότερα! Τι να πω μάλλον έγινε πανεπιστήμιο μόνο στους τίτλους! Απλά νόμιζα ότι το Χαροκόπειο θα είναι πιο δύσκολο από ΔΙΠΑΕ αλλά αν δεν έχουν καταργηθεί οι αλυσίδες είναι όντως θέμα αυτό!
 

Eledim

Νεοφερμένος

Η Eledim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Άλλη μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος! Στην προτεινόμενη βιβλιογραφία για τα μαθήματα των κατατακτηρίων σε κάποια μαθήματα είναι δυο-τρια βιβλία.. υπάρχει περίπτωση η ύλη να είναι από όλα η εάν έχω ένα βιβλίο αρκεί; Ρωτάω επειδή θα τα αγοράσω αν γίνεται να πάρω ένα για κάθε μάθημα...
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 245 μηνύματα.
Άλλη μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος! Στην προτεινόμενη βιβλιογραφία για τα μαθήματα των κατατακτηρίων σε κάποια μαθήματα είναι δυο-τρια βιβλία.. υπάρχει περίπτωση η ύλη να είναι από όλα η εάν έχω ένα βιβλίο αρκεί; Ρωτάω επειδή θα τα αγοράσω αν γίνεται να πάρω ένα για κάθε μάθημα...
Δεν έχω δώσει κατατακτήριες, αλλά θα πρότεινα αν μπορείς να βρεις φοιτητές του τμήματος που σε ενδιαφέρει να ρωτήσεις ποιο βιβλίο προτείνει ο καθηγητής καθώς τα μαθήματα αυτά (συνήθως) διδάσκονται στο Α εξάμηνο. Επίσης, αν κάποιο από τα βιβλία το έχει γράψει καθηγητής που διδάσκει το μάθημα πάρε αυτό. Τέλος, ρίξε μια ματιά και στα περιεχόμενα, κάποια κεφάλαια σίγουρα θα είναι κοινά..
 

Eledim

Νεοφερμένος

Η Eledim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν έχω δώσει κατατακτήριες, αλλά θα πρότεινα αν μπορείς να βρεις φοιτητές του τμήματος που σε ενδιαφέρει να ρωτήσεις ποιο βιβλίο προτείνει ο καθηγητής καθώς τα μαθήματα αυτά (συνήθως) διδάσκονται στο Α εξάμηνο. Επίσης, αν κάποιο από τα βιβλία το έχει γράψει καθηγητής που διδάσκει το μάθημα πάρε αυτό. Τέλος, ρίξε μια ματιά και στα περιεχόμενα, κάποια κεφάλαια σίγουρα θα είναι κοινά..
Σωστή! Θα τα τσεκάρω, ευχαριστώ!
 
Top