Κατατακτήριες για Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ από θεωρητική

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,286 μηνύματα.
Έτσι είναι οι ναρκισσιστικές προσωπικότητες, χιλιοπροσβάλλουν και σου λένε πώς κάνεις έτσι, πολλή γκρίνια για το τίποτα. Πρώτα κάνουμε εμετό τα νεύρα μας και τα άλυτά μας και μετά το παίζουμε τρελίτσα ότι ο άλλος είναι υπερβολικός.
Λοιπόν, ζητώ συγγνώμη.

Καλή σου επιτυχία ό,τι και να κάνεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,176 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Έχω πτυχίο νομικής και για κάποιο λόγο φλερτάρω πολύ με την ιδέα να σπουδάσω κάτι καινούργιο. Σκέφτηκα αυτή τη σχολή γιατί θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με την πληροφορική. Το τεράστιο πρόβλημα είναι όμως ότι τόσα χρόνια που έχουν περάσει από τότε που πήγαινα σχολείο δεν θυμάμαι τίποτα από τα μαθηματικά. Ήμουν άριστη μαθήτρια και μπορούσα να επιλέξω όποια κατεύθυνση ήθελα αλλά πόσο εφικτό είναι και να καταφέρω να διαβάσω όλα τα μαθηματικά του λυκείου και να έχω το υπόβαθρο που απαιτείται; Και επίσης πώς θα βγει η σχολή, δεδομένου ότι δε θα μπορώ να παρακολουθώ τίποτα; Αν έχω φροντιστηριακή υποστήριξη είναι εφικτό λέτε; Ευχαριστώ πολύ!
Καλως ηρθες στον κοσμο των μηχανικων... της αγαπης και της αληθειας
Κατ αρχην να πουμε οτι η σχολη λεγεται ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων.

Μη φοβασσι τιποτα ...αν εισουν αστερι σχολειο το εχεις..
Τα μαθηματα που δινεις δεν εχουν σχεση με μαθηματικα και φυσικη εχουν λιγο
1. Ανάλυση Γραμμικών Κυκλωμάτων Εισαγωγή στα σήματα και συστήματα.
2. Λογική Σχεδίαση Ψηφιακών Συστημάτων
3. Αρχές Προγραμματισμού Εισαγωγή στον προγραμματισμό και τις δομές δεδομένων με τη γλώσσα προγραμματισμού C++.

Θα κανεις βεβαια φροντ για προετοιμασια ..διαφορετικα δεν γινεται.. υπαρχουν ειδικα.
Μετα θα παρεις διαδικτιακα μαθηματα μαθηματικων και φυσικης θα τα ξεσκισεις και αρχιζεις απο την ιδια γραμμη με τα νεουδια και προχωρας ισοτημα...με πλεονεκτημα την ακαδημαικη σου εμπειρια σου.
Ειναι γενικως ζορικη σχολη ... αλλα εσυ δεν μασας

Σημειωση : η σχολη Ημμυ εχει 4 κατευθυνσεις
1 ) ενεργεια
2 ) τηλεπικοινωνιες
3) ηλεκτρονικη και υπολογιστες
4) πληροφορικη

------
ε μαλακιες εγραψα αλλα τις διωρθωσα ..θενκς joji
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,913 μηνύματα.
Βρε παιδιά αυτή η σχολή που γράφει ο τίτλος…. Δεν υπάρχει 🤔
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,994 μηνύματα.

flower99

Νεοφερμένος

Η flower99 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι, παιδιά, ηλεκτρολόγων ήθελα να γράψω, από κεκτημένη ταχύτητα έκανα το λάθος. Πώς και δεν το είδε ο άλλος πρώτος να με σταυρώσει;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,176 μηνύματα.

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,613 μηνύματα.
πώς θα βγει η σχολή, δεδομένου ότι δε θα μπορώ να παρακολουθώ τίποτα;
Gurl το Πολυτεχνείο δεν είναι θεωρητική σχολή, είναι τίγκα στα εργαστήρια τα οποία είναι υποχρεωτικά.
Θα σε συμβούλευα να ψάξεις καλύτερα τα προγράμματα σπουδών και να βρεις κάτι που σου ταιριάζει
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,913 μηνύματα.
Κοιτά αντικειμενικά, δεν αξίζει σε αυτη την ηλικία και έτσι γενικά κι αόριστα το Πολυτεχνείο.

Το στυλ του @Panzerkampfwagen μπορεί σε πολλούς να μην αρέσει, αλλά είναι στοχευμένα αυτά που λέει, μην απορρίπτεις τα γραφόμενα του.

Επανερχόμενος, είναι διαφορετικό να γράφεις «θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με πληροφορική», και άλλο να βλέπαμε κατι του στυλ «θα με ενδιέφερε το Πολυτεχνείο γιατί βάσει του πρώτου μου πτυχίου ειδα ότι υπάρχει ζουμί στο νομικό κομμάτι της ενέργειας».

Και αυτό το λέω επειδή, και έχει άμεση σχέση με τη λανθασμένη καταγραφή του τίτλου της σχολής, ότι η σχολή είναι πρωτίστως Ηλεκτρολόγων. Δηλαδή ενέργειες, πεδία, σήματα, βαριά μαθηματικά. Η πληροφορική είναι ένα μικρό side gig σε όλο αυτό.

Μπορεί να είναι «μόδα» από τη γενιά μου κι έπειτα, αλλά δεν είναι δόκιμο να ασχοληθεί κανείς με την πληροφορική μέσω ΗΜΜΥ. Απλά δεν αξίζει, εάν δεν σε ενδιαφέρει το ενεργειακό κομμάτι ή αυτό των τηλεπικοινωνιών…

μια σχολή ΙΕΚ ( δεν τρολλαρω ), προσωπική ενασχόληση/udemy, και εάν όντως σε ψήνει η πληροφορική και το έχεις μεράκι, κοιτάς από Πληροφορική ΕΚΠΑ, πρώην αξιόλογα ΤΕΙ που έγιναν Πανεπιστήμια, πιο IT-oriented τμήματα ή/και ενσωματωμένα σε σχολές οικονομικών, αυτοί είναι οι βιώσιμοι στόχοι σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

flower99

Νεοφερμένος

Η flower99 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κοιτά αντικειμενικά, δεν αξίζει σε αυτη την ηλικία και έτσι γενικά κι αόριστα το Πολυτεχνείο.

Το στυλ του @Panzerkampfwagen μπορεί σε πολλούς να μην αρέσει, αλλά είναι στοχευμένα αυτά που λέει, μην απορρίπτεις τα γραφόμενα του.

Επανερχόμενος, είναι διαφορετικό να γράφεις «θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με πληροφορική», και άλλο να βλέπαμε κατι του στυλ «θα με ενδιέφερε το Πολυτεχνείο γιατί βάσει του πρώτου μου πτυχίου ειδα ότι υπάρχει ζουμί στο νομικό κομμάτι της ενέργειας».

Και αυτό το λέω επειδή, και έχει άμεση σχέση με τη λανθασμένη καταγραφή του τίτλου της σχολής, ότι η σχολή είναι πρωτίστως Ηλεκτρολόγων. Δηλαδή ενέργειες, πεδία, σήματα, βαριά μαθηματικά. Η πληροφορική είναι ένα μικρό side gig σε όλο αυτό.

Μπορεί να είναι «μόδα» από τη γενιά μου κι έπειτα, αλλά δεν είναι δόκιμο να ασχοληθεί κανείς με την πληροφορική μέσω ΗΜΜΥ. Απλά δεν αξίζει, εάν δεν σε ενδιαφέρει το ενεργειακό κομμάτι ή αυτό των τηλεπικοινωνιών…

μια σχολή ΙΕΚ ( δεν τρολλαρω ), προσωπική ενασχόληση/udemy, και εάν όντως σε ψήνει η πληροφορική και το έχεις μεράκι, κοιτάς από Πληροφορική ΕΚΠΑ, πρώην αξιόλογα ΤΕΙ που έγιναν Πανεπιστήμια, πιο IT-oriented τμήματα ή/και ενσωματωμένα σε σχολές οικονομικών, αυτοί είναι οι βιώσιμοι στόχοι σου.
Δεν βλέπω κάτι στοχευμένο στην υπόνοια ότι στερούμαι κριτικής σκέψης και ενσυναίσθησης. :P

Το ότι δεν είναι λογικό κάποιος χωρίς προετοιμασία να πάει να δώσει σε μια σχολή με βαριά μαθηματικά είναι κάτι αυταπόδεικτο, αυτό είπε, και δεν υπονόησα το αντίθετο. Δεν ήταν ότι ήμουν ονειροπαρμένη και με προσγείωσε και μου είπε κάτι που δεν ήθελα να ακούσω. Το ήξερα και εγώ ότι χρειάζεται πολλή προετοιμασία μόνο και μόνο για το υπόβαθρο της ύλης του λυκείου.

Σας ευχαριστώ όλους για τα εποικοδομητικά σχόλια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top