Κατατακτήριες για Νομική μετά απο Πολυτεχνική σχολή

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για κατατακτήριες στην Νομική μετά από Πολυτεχνική σχολή;

Ευκολία - δυσκολία στις κατατακτήριες; Ευκολία - δυσκολία στην σχολή; Πόσο διευρύνονται οι γνώσεις; Πόση παπαγαλία / μαθηματική σκέψη υπάρχει στην Νομική; Επαγγελματικά, ο συνδυασμός δύο τέτοιων σχολών που μπορεί να οδηγήσει;

Το έχει κάνει αυτό κανένας εδώ;

Ένας συνάδελφος από το Πολυτεχνείο ενδιαφέρεται για Νομική, όχι εγώ.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
@Panzerkampfwagen είναι για σένα!!!

Στα του πολυτεχνείου να αναφέρω εντελώς συνοπτικά, θεωρώ ότι ναι, οι σχολές αυτές με την κατάλληλη εξειδίκευση στον τομέα δικαίου που ενδιαφέρει συνδυάζονται εξαίσια, τόσο ως επαγγελματίας μηχανικός (όποιος έχει ασχοληθεί με ΓΟΚ ΝΟΚ καταλαβαίνει) όσο και ως αμιγώς νομικός σύμβουλος εσωτερικός ή εξωτερικός, σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα. Από εκεί και έπειτα, ανοίγονται πραγματικά πολλές πόρτες ανάλογα και πως θα παίξει τα χαρτιά του ο ενδιαφερόμενος και τι επιλογές/δικτύωση θα κάνει!

Δεν πιστεύω ότι κάποιος που έχει δομήσει συστηματική σκέψη στο πρώτο του προπτυχιακό θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα.

Η δυσκολία στις κατατακτήριες είναι η προβλεπόμενη για τη συγκεκριμένη σχολή. Φυσικά όσο πιο αποκεντρωμένα, τόσο πιο προσβάσιμο!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.
@Ryuzaki ευχαριστώ πολύ για τη πάσα.

Ο κύριος @gegeorgiou90 μού δίνει τρομερή πάσα για να κάνω και μια ανασκόπηση των εμπειριών μου.

Πράγματι, έδωσα επιτυχώς κατατακτήριες εξετάσεις στο Τμήμα Νομικής του ΑΠΘ ως απόφοιτος Τμήματος Μαθηματικών της χώρας μας.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματά σου όπως ο ίδιος τα έθεσες.

  1. Οι εξετάσεις ήταν πράγματι δύσκολες, καμία σχέση με τις εξετάσεις εντός σχολής. Έχεις για ύλη περίπου τρία βιβλία εξακοσίων σελίδες έκαστο όπου λίγο πολύ όλες οι ενότητες είναι εντός. Στον τομέα των κατατακτηρίων, εγώ προσωπικά επιδόθηκα σε αρκετή παπαγαλία όχι επειδή δεν έχω κριτική σκέψη, αλλά επειδή εκείνη τη στιγμή γράφεις αυτά που λέει το σύγγραμμα προκειμένου να καθιερώσεις τη θέση σου ανάμεσα σε έναν τεράστιο και ανελέητο διαγωνισμό υποψηφίων.

    Θα εξεταστείς πάνω σε αυτά που λέει το σύγγραμμα, όχι γενικώς και αορίστως. Σε αυτό θεωρώ με βοήθησε σε αποφασιστικό βαθμό η μαθηματική μου εκπαίδευση, καθώς στις θετικές επιστήμες μαθαίνει κανείς να εσωτερικεύει πάγιους κανόνες και να δρα με βάση αυτούς. Οι απόφοιτοι των πιο θεωρητικών σχολών παραδόξως μειονεκτούν στο συγκεκριμένο, καθώς μαθαίνουν να "σκέφτονται πιο ανοικτά και ελεύθερα", πράγμα που για τη νομική είναι λίγο-πολύ απαγορευτικό.

    Συνεπώς θεωρώ ότι αν είσαι διατεθειμένος να ρίξεις τις εργατοώρες, η θετική σου εκπαίδευση θα αποτελέσει αρωγό για την είσοδό σου και σε καμία περίπτωση κώλυμα.

  2. Δες παρακάτω ενοποιημένη απάντηση.

  3. Η Νομική τέχνη (ανήκω στη σχολή σκέψης που τη θεωρεί πιο πολύ τέχνη παρά επιστήμη) έχει απίστευτες ομοιότητες με τη μαθηματική σκέψη και για αυτό πάρα πολλά παιδιά που είναι φυτά στη παπαγαλία στη νομική (και στη μάχιμη δικηγορία αργότερα) δε περπατάνε πάρα πολύ μακριά.

    Για να φτάσεις σε ένα νομικό συμπέρασμα, ακολουθείς τη γνωστή στα μαθηματικά διαδικασία της ανάγνωσης του προβλήματος, αναγνώριση της υπαγωγής του σε έναν κανόνα και την απόδειξη με βάση κάποιες γενικώς παραδεκτές αρχές επιχειρηματολογίας. Παρατηρείς κάποιες ομοιότητες; Αν όχι, είναι ακριβώς όπως μαθαίνουμε στα πρώτα εξάμηνα μαθηματικής λογικής για τη δομή των μαθηματικών προτάσεων.

    Στο συγκεκριμένο ζήτημα, η παπαγαλία στα νομικά όχι μόνο δεν είναι απαραίτητη αλλά μάς δίνεται η εντολή να αποφεύγεται.

  4. Πριν πω οτιδήποτε για επαγγελματική αποκατάσταση, έχω να πω πως η νομική απαιτεί ανείπωτα πολλές εργατοώρες. Η νομοθεσία αλλάζει πραγματικά με αλματώδεις ρυθμούς (γεγονός που κατακρίνεται από μεγάλη μερίδα της θεωρίας) σε σημείο που η κύρια δουλειά ενός νομικού της πράξης είναι να προσπαθεί με νύχια και με δόντια να μείνει στην αιχμή του δόρατος της νομικής επικαιρότητας. Εφόσον κάποιος είναι διατεθειμένος να τρελαθεί με τα νομικά, θα μιλήσω και για τις καθαρά επαγγελματικές προοπτικές.

    Η νομική είναι κυριολεκτικά παντού και επισκιάζει κάθε όψη της κοινωνικής μας ζωής. Ιδίως για έναν απόφοιτο του πολυτεχνείου, ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα διάφορα κομμάτια δικαίου που ασχολούνται με οικοδομικές διαφορές, νομιμοποίηση αυθαιρέτων (όχι αυτά που κάνουν οι μηχανικοί, εννοώ να απασχοληθεί κάποιος με την ακύρωση μιας απόφασης πολεδομικής υπηρεσίας σε διοικητικό πρωτοδικείο). Αυτή η κατεύθυνση είναι Διοικητικού Δικαίου.

    Αν κάποιος έχει καλό υπόβαθρο μαθηματικών, θα μπορούσε να ασχοληθεί με κλάδους εταιρικού δικαίου καθώς εκεί παίζει πάρα πολύ λογιστική και νούμερα αλλά και καθαρά αλγεβρικές πράξεις (υπολογισμός τόκων υπερημερίας από αλληλόχρεο λογαριασμό κατά 112 ΕισΝΑΚ για παράδειγμα) που για τον μέσο άνθρωπο είναι εντελώς άγνωστες και προκαλούν φόβο.

    Πάντως εμμένω στην αρχική μου διατύπωση πως οι νομικοί συλλογισμοί είναι κατ' ουσίαν μαθηματικοί συλλογισμοί.

Ελπίζω να βοήθησα. Ό,τι άλλο χρειαστείς πες μου!
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,312 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για κατατακτήριες στην Νομική μετά από Πολυτεχνική σχολή;

Ευκολία - δυσκολία στις κατατακτήριες; Ευκολία - δυσκολία στην σχολή; Πόσο διευρύνονται οι γνώσεις; Πόση παπαγαλία / μαθηματική σκέψη υπάρχει στην Νομική; Επαγγελματικά, ο συνδυασμός δύο τέτοιων σχολών που μπορεί να οδηγήσει;

Το έχει κάνει αυτό κανένας εδώ;

Ένας συνάδελφος από το Πολυτεχνείο ενδιαφέρεται για Νομική, όχι εγώ.
Για κανενα λογο. Νεκρο επαγγελμα χωρις καλες απολαβες. Να επιλεξει κατι αλλο συγχρονο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,312 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Για κανενα λογο. Νεκρο επαγγελμα χωρις καλες απολαβες. Να επιλεξει κατι αλλο συγχρονο.
Αν ασχοληθείς με τα εταιρικά που λέει ο @Panzerkampfwagen (ολα) ωραια κ έχει κ δουλειά ή με αστικό και εργατικό δίκαιο επίσης έχει μια σχετικά καλή αποκατάσταση-οι περισσότεροι όμως χώνονται σε Ποινικό που εκεί δεν γίνεται αν μπεις αν δεν έχεις ΠΟΛΥ βαριές γνωριμίες
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.
Αν ασχοληθείς με τα εταιρικά που λέει ο @Panzerkampfwagen (ολα) ωραια κ έχει κ δουλειά ή με αστικό και εργατικό δίκαιο επίσης έχει μια σχετικά καλή αποκατάσταση-οι περισσότεροι όμως χώνονται σε Ποινικό που εκεί δεν γίνεται αν μπεις αν δεν έχεις ΠΟΛΥ βαριές γνωριμίες
Δε θα το έλεγα.

Για την ακρίβεια, οι περισσότεροι δεν ασχολούνται καν με τη μάχιμη δικηγορία.

Υπάρχει γενικά τεράστιο έλλειμμα νέων ταλέντων στην αγορά των νομικών της πράξης.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
οι περισσότεροι δεν ασχολούνται καν με τη μάχιμη δικηγορία.
Λογικό αφού η αποκατάσταση δεν είναι τόσο καλή σε σχέση με πριν απο 20 χρόνια
Εγώ έχω φίλους μου Νομικούς-άλλοι έδωσαν για ΕΣΣΔΑ-άλλοι το γύρισαν στα Χρηματοοικονομικά από τη θεσμική πλευρά κλπ
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,312 μηνύματα.
Λογικό αφού η αποκατάσταση δεν είναι τόσο καλή σε σχέση με πριν απο 20 χρόνια
Εγώ έχω φίλους μου Νομικούς-άλλοι έδωσαν για ΕΣΣΔΑ-άλλοι το γύρισαν στα Χρηματοοικονομικά από τη θεσμική πλευρά κλπ
Ετσι ακριβως. Δυσκολο επαγγελμα και κορεσμενο πλεον αρκετα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.
Ετσι ακριβως. Δυσκολο επαγγελμα και κορεσμενο πλεον αρκετα.
Δε θα διαφωνήσω με το αιτιολογικό ότι παίρνεις κόσμο και περιουσίες στο κεφάλι σου.

Άντε να εξηγήσεις στον CEO της κατασκευαστικής εταιρίας που σε έχει με έμμισθη εντολή ότι πρέπει να γίνει αίτηση ακύρωσης ενώπιον του ΣτΕ για την πράξη κήρυξης του οικοπέδου που θέλει να χτίσει ένα εμπορικό κέντρο ως αναδασωτέας, κρατώντας πίσω τις κατασκευές τουλάχιστον ένα εξάμηνο και στοιχίζοντάς του κυριολεκτικά εκατομμύρια ευρώ.
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Από ότι μου είπε ο φίλος μου θέλει να περάσει Νομική για διεύρυνση γνώσεων, δηλαδή δεν τον ενδιαφέρει καθόλου η μάχιμη δικηγορία, ούτε το χωροταξικό και πολεοδομικό δίκαιο.

Έχει τελειώσει Ηλεκτρολόγους στο ΕΜΠ (συμφοιτητής μου) και σκέφτεται τα εξής, όπως μου είπε:

1) Είτε νομική πληροφορική με κρυπτονομίσματα, blockchain, smart contracts κτλ και μου είπε ότι στην Νομική Αθήνας, έχουν έναν τέτοιον τομέα.

2) Είτε με μαθηματική - λογισμική μοντελοποίηση κοινωνικών, πολιτικών τάσεων, ως μέλος συμβουλευτικής ομάδας είτε σε απλό πολιτικό think tank, είτε σε υψηλά πολιτικές συμβουλευτικές ομάδες. Ή ακόμα και μοντελοποιήσεις γεωπολιτικών τάσεων σχετικά με την εξωτερική πολιτική. Από ότι κατάλαβα σε αυτήν την περίπτωση θέλει να διευρύνει τις θεωρητικές γνώσεις που δεν έχει και αυτό μπορεί να το κάνει με δεύτερο πτυχίο σε σχολές Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, Κοινωνιολογίας, Πολιτικών Επιστημών, Δημοσιογραφίας κτλ, αλλά μου είπε οτι το κύρος της Νομικής είναι μοναδικό σε αυτόν τον τομέα.

Η γνώμη σας;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.
1) Είτε νομική πληροφορική με κρυπτονομίσματα, blockchain, smart contracts κτλ και μου είπε ότι στην Νομική Αθήνας, έχουν έναν τέτοιον τομέα.
Αυτό δεν ισχύει. Οι τομείς των Νομικών Σχολών στην Ελλάδα είναι λίγο-πολύ κοινοί: Ιδιωτικό, Δημόσιο, Ποινικό, Διεθνές, Θεωρία.

Ίσως να είδε κανα μινι μεταπτυχιακό, κανα σεμινάριο αλλά μέχρι εκεί. Τομέας τέτοιος είναι εντελώς άσχετος με τη νομική επιστήμη.

2) Είτε με μαθηματική - λογισμική μοντελοποίηση κοινωνικών, πολιτικών τάσεων, ως μέλος συμβουλευτικής ομάδας είτε σε απλό πολιτικό think tank, είτε σε υψηλά πολιτικές συμβουλευτικές ομάδες. Ή ακόμα και μοντελοποιήσεις γεωπολιτικών τάσεων σχετικά με την εξωτερική πολιτική. Από ότι κατάλαβα σε αυτήν την περίπτωση θέλει να διευρύνει τις θεωρητικές γνώσεις που δεν έχει και αυτό μπορεί να το κάνει με δεύτερο πτυχίο σε σχολές Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, Κοινωνιολογίας, Πολιτικών Επιστημών, Δημοσιογραφίας κτλ, αλλά μου είπε οτι το κύρος της Νομικής είναι μοναδικό σε αυτόν τον τομέα.
Καμία σχέση η νομική με όλα αυτά.

Ο φίλος σου ας δει πρώτα τι μαθήματα θα διδαχθεί, και μετά το συζητάμε.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,633 μηνύματα.
Πόσο διευρύνονται οι γνώσεις;
Δεν θα κερδίσει κάτι επαγγελματικά εαν αυτό αναρωτιέσαι. Καλύτερα αυτό τον χρόνο που θα σπατάλαγε στο να βγάλει μια δεύτερη και άσχετη με την πρώτη σχολή, να τον αφιέρωνε στο να αποκτήσει παραπάνω εμπειρία και πρακτικά skills στο αντικείμενο του.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 811 μηνύματα.
Η γνώμη σας;
Εμένα φίλτατε μου ακούγεται για χάσιμο χρόνου αυτό, να σπουδάσει δηλαδή για άλλα 4 χρόνια ενώ μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό σε αυτό και να αναβαθμίζει τα skills του παράλληλα. Υπάρχει μεταπτυχιακό στο ΠΑΠΕΙ που μπορεί να του δώσει ένα υπόβαθρο σε αυτό που αναζητά. Δείξτου αυτό: https://masters.ds.unipi.gr/MSc_Law_ICT/category/msc-law-ict-1/
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Αυτό δεν ισχύει. Οι τομείς των Νομικών Σχολών στην Ελλάδα είναι λίγο-πολύ κοινοί: Ιδιωτικό, Δημόσιο, Ποινικό, Διεθνές, Θεωρία.

Ίσως να είδε κανα μινι μεταπτυχιακό, κανα σεμινάριο αλλά μέχρι εκεί. Τομέας τέτοιος είναι εντελώς άσχετος με τη νομική επιστήμη.
Προσυπογράφω. Το μόνο σχετικό που έχουμε στη Νομική του ΕΚΠΑ είναι ένα μάθημα επιλογής του 8ου εξαμήνου με τίτλο "Νομική Πληροφορική". Έψαξα στη σελίδα της σχολής και ούτε σχετικό μεταπτυχιακό υπάρχει. Κάποια παρανόηση θα έχει γίνει.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.
Προσυπογράφω. Το μόνο σχετικό που έχουμε στη Νομική του ΕΚΠΑ είναι ένα μάθημα επιλογής του 8ου εξαμήνου με τίτλο "Νομική Πληροφορική". Έψαξα στη σελίδα της σχολής και ούτε σχετικό μεταπτυχιακό υπάρχει. Κάποια παρανόηση θα έχει γίνει.
Μπορώ να το βλέπω να λειτουργεί σαν κάποια μελέτη Εμπορικού/Οικονομικού Δικαίου.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.
Επαγγελματικά δεν πιστεύω ότι αξίζει σε σύγκριση με το πολυτεχνείο. Η δουλειά είναι υπερβολικά πολλή για το μισθό που παίρνεις. Πάντως, η επαγγελματική αποκατάσταση στην Αθήνα είναι αρκετά καλή, ειδικά αν ασχοληθείς με συμβουλευτική δικηγορία.

Όσο για τη σχολή, είναι εύκολη αρκεί να έχεις υπομονή και πειθαρχία.

Το πτυχίο από πολυτεχνείο μπορεί να είναι χρήσιμο αναλόγως της σχολής. Γνωρίζω άτομο με πτυχίο και μεταπτυχιακό τοπογράφων που μετά πήγε νομική και τώρα κάνει real estate. Φυσικά το βιογραφικό του πολύ ξεχωριστό και γι’ αυτό περιζήτητος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top