Κατατακτήριες από βιολογικό σε ιατρική

pennyyy

Νεοφερμένος

Η pennyyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Φέτος έδωσα πανελλήνιες και δυστυχώς δεν κατάφερα να εισαχθώ στην 1η μου επιλογή που ήταν η ιατρική. Ωστόσο, πιάνω βιολογία ΕΚΠΑ. Η βιολογία ήταν ανέκαθεν μια επιστήμη που αγαπούσα και ήθελα ιδανικά να έχω στην κατοχή μου ένα πτυχίο τόσο από την Ιατρική σχολή όσο και από το Βιολογικό. Ήθελα να ρωτήσω για περισσότερες λεπτομέρειες για κατατακτήριες από τη μία σχολή στην άλλη. Πόσα/ποια μαθήματα αναγνωρίζονται και σε ποιο έτος φοίτησης εισάγομαι; Αξίζει χρονικά; Υπάρχουν αντίστοιχες εμπειρίες; Ενδιαφέρομαι πολύ να μάθω!
 

gegeorgiou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Λογικά μπαίνεις 3 εξάμηνο και σου αναγνωρίζονται όλες οι βιολογίες και κάποια άλλα μαθήματα. Αντίστοιχες εμπειρίες; Με το καλό πήγαινε στο βιολογικό και βρες ένα άτομο που να μην έχει τα ίδια πλάνα με εσένα...

Αξίζει χρονικά; Αξίζει, αλλά μιλάμε για άλλα 12 χρόνια σπουδές, μαζί με ειδικότητα, αγροτικά κτλ. Δηλαδή ίσως μετά το βιολογικό, 2 διετή μεταπτυχιακά, 1 διδακτορικό 5 χρόνια, δύο ξένες γλώσσες πέρα από τα Αγγλικά και 2-3 χρόνια εργασιακή εμπειρία να είναι καλύτερη επιλογή.

Γενικά, στις 12ετής σπουδές, ίσως η Ιατρική να είναι μία από τις χειρότερες επιλογές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 452 μηνύματα.
Εάν είσαι σίγουρη ότι θες ιατρική καλύτερα να ξαναδώσεις πανελλήνιες
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Και αν θέλει να έχει δυο πτυχία; Τι είναι πιο χρήσιμο;
Γενικα πια δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι δρομος ‘πτυχίο-μεταπτυχιακό’ είναι προτιμότερος (επαγγελματικά πάντα) από το ‘πτυχίο-δεύτερο πτυχιο’ σε σχολή συμβατή με την πρώτη..
Ειδικα για έξω. Δυο πτυχία είναι καλύτερα από 1 με εξειδίκευση
Εχω την εντύπωση ότι ξαναγυρνάμε στο ‘ένα πτυχίο δεν φτάνει, θέλει δυο’ όπως θυμούνται πιθανών οι παλαιότεροι.
Αλλωστε, μεταπτυχιακό μπορείς να κανείς ευκολότερα και λίγο αργότερα, σε κάτι που να αξίζει, (και όχι στο σωρό και στη βιομηχανία μεταπτυχιακών που έχει στηθεί τα τελευταία χρόνια, μεταξύ μας αυτά..) δεύτερο πτυχίο όμως πολύ πιο δυσκολα.
Δεν ξερω, άποψη είναι…

Μαθηματα αναγνωριζονται αλλά αυτό εξαρταται από την κάθε σχολή.
Εξαμηνο συνήθως σε βάζουν στο 3 και χρωστάς καποια από τα προηγούμενα.
Αν σε ενδιαφέρει η ιατρική ξαναδώσε, έχεις ένα χρόνο να προετοιμάστεις καλυτερά.
Κανε την εγγραφή σου στο βιολογικό αλλά μην πας (το δηλωνεις στην αρχή, έχεις το δικαίωμα να το καθυστερήσεις μέχρι 2χρονια αν θυμάμαι καλά..δινεις ξανά του χρόνου πανελλαδικές καλύτερα προετοιμασμένη, αν περάσεις Ιατρική καλώς, αν όχι συνεχίζεις στο βιολογικό και ανάλογα με τα χρόνια κρίνεις….
Αν σε ενδιαφερουν οι κατακτηριες δώσε βάση στα μαθήματα που θα εξεταστεις, κάθε σχολή έχει τα δικά της και θα περάσεις πολύ άνετα.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 452 μηνύματα.
Και αν θέλει να έχει δυο πτυχία; Τι είναι πιο χρήσιμο;
Γενικα πια δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι δρομος ‘πτυχίο-μεταπτυχιακό’ είναι προτιμότερος (επαγγελματικά πάντα) από το ‘πτυχίο-δεύτερο πτυχιο’ σε σχολή συμβατή με την πρώτη..
Ειδικα για έξω. Δυο πτυχία είναι καλύτερα από 1 με εξειδίκευση
Εχω την εντύπωση ότι ξαναγυρνάμε στο ‘ένα πτυχίο δεν φτάνει, θέλει δυο’ όπως θυμούνται πιθανών οι παλαιότεροι.
Αλλωστε, μεταπτυχιακό μπορείς να κανείς ευκολότερα και λίγο αργότερα, σε κάτι που να αξίζει, (και όχι στο σωρό και στη βιομηχανία μεταπτυχιακών που έχει στηθεί τα τελευταία χρόνια, μεταξύ μας αυτά..) δεύτερο πτυχίο όμως πολύ πιο δυσκολα.
Δεν ξερω, άποψη είναι…

Η ιατρική έχει ήδη τόσα χρόνια σπουδών στην πράξη δεν θα βοηθήσει το δεύτερο πτυχίο. Ίσως σε κάποιες συγκεκριμένες ειδικότητες αλλά και πάλι δεν αξίζει.
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μην το λες έτσι αβίαστα….
Εμείς στο φυσικό έχουμε δυο (2) παιδιά που μόλις τελείωσαν ιατρική και ξεκίνησαν να πάρουν πτυχίο & φυσικού.
Επίσης έχουμε έναν που ξέρω που τελείωσε πρόσφατη ΗΜΜΥ και έδωσε κατατακτήριες σε εμάς.
Αυτοί να είσαι σίγουρος ότι θα βρουν δουλειά ‘άμεσα και γρήγορα’.
Έξω ξέρω από γνωστους και φιλουσ ότι τέτοιες περιπτώσεις τις κυνηγάνε πολύ οι εταιρείες. (Πχ ιατρική-φυσική ή πχ φαρμακολογία.. παράδειγμα φέρνω..)
Μεταπτυχιακό (πολλές φορές μάλιστα και αμφιβόλου ποιότητας έξω έχει πολλά, πάντα θα υπάρχει κάποιος που έχει καλύτερους βαθμούς από εσένα, με δεύτερο πτυχίο όμως είναι λιγότεροι..)

Για να μην παρεξηγηθώ σε ορισμένες επιστήμες πχ νομική το μεταπτυχιακό-εξιδικευση είναι απολύτως απαραίτητα.
Σκέψεις κάνουμε…
 

gegeorgiou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γενικά η σύγκριση πρέπει πάντα να γίνεται με βάση την ίδια χρονική διάρκεια. Οι ιατρικές που όπως είπα έχουν 6 χρόνια πτυχίο, 2 ειδίκευση, 1 αγροτικό και άλλα πράγματα που δεν ξέρω, όταν κάποιος θέλει να την συγκρίνει με κάτι άλλο πρέπει και αυτό να έχει διάρκεια 10-12 χρόνια.

Οπότε η σύγκριση δεύτερου πτυχίου 3-5 χρόνια με μεταπτυχιακό 1-2 χρόνια δεν είναι αντικειμενική. Αλλά η σύγκριση δεύτερου πτυχίου (3-5 χρόνια) με διδακτορικό (3-5 χρόνια) είναι αντικειμενικότερη. Οπότε εγώ πιστεύω το διδακτορικό είναι καλύτερο από το δεύτερο πτυχίο.

Αλλά θέλω να αναφέρω 2 περιπτώσεις:

Στο Τορόντο στον Καναδά που ήμουνα μου έφτιαξε τα δόντια ένας οδοντίατρος που είχε πρώτο πτυχίο βιολογίας. Τρομερές συζητήσεις επιστημονικές, κοινωνικές, πολιτικές και φιλοσοφικές μαζί του, και τρομερός επαγγελματισμός. Τις καλύτερες εντυπώσεις έχω από αυτόν.

Κάτι αντίστοιχο και με έναν οπτομέτρη στην Ομόνοια, που στα 35 αποφάσισε να πάρει δεύτερο πτυχίο στην οπτομετρική στην Αμερική (δεν θυμάμαι το πρώτο του πτυχίο). Εγώ τον συνάντησα στα 70 του. Και με αυτόν είχαμε τρομερές συζητήσεις φιλοσοφικές, κοινωνικές, επιστημονικές, πολιτικές κτλ. Τρομερός επαγγελματισμός για φακούς επαφής. Και τον είχα ρωτήσει αν αξίζει δεύτερο πτυχίο στα 35 και μου είχε πει επιβάλλεται.

Και με τους δύο δεν υπήρξε ούτε 1 δευτερόλεπτο που εγώ να νιώθω ότι αποκτάω κάποιο προβάδισμα στην σκέψη - συζήτηση. Άμα πήγαινα με την καλή έννοια να πάω ένα βήμα παραπάνω στην εξυπνάδα, αυτοί αμύνονταν και πήγαιναν 10 βήματα πιο μπροστά.

Γενικά κάποιος με πτυχίο - διδακτορικό διαφέρει πολύ από κάποιον με δύο πτυχία. Αυτός που έχει δύο πτυχία έχει 10πλάσιες ευκαιρίες να πετύχει, όμως δεν μπορεί να φτάσει υπερβολικά ψηλά. Αυτός που έχει πτυχίο-διδακτορικό, αν η ειδίκευση που επέλεξε πετύχει, ανεβαίνει 10 επίπεδα υψηλότερα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,724 μηνύματα.
Η ιατρική έχει ήδη τόσα χρόνια σπουδών στην πράξη δεν θα βοηθήσει το δεύτερο πτυχίο. Ίσως σε κάποιες συγκεκριμένες ειδικότητες αλλά και πάλι δεν αξίζει.
Γιατι λετε οτι η ιατρικη εχει πολλα χρονια σπουδων ...?οτι εχουν τα πολυτεχνεια εχει και αυτη και πιο λαιτ..7 χρονια.
 

gegeorgiou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γιατι λετε οτι η ιατρικη εχει πολλα χρονια σπουδων ...?οτι εχουν τα πολυτεχνεια εχει και αυτη και πιο λαιτ..7 χρονια.
Το Πολυτεχνείο έχει επίσημα 5 χρόνια και κατά μέσο όρο πάει 7-8 χρόνια

Η ιατρική έχει 6 και ειδίκευση 2-5 χρόνια και αγροτικό κτλ, στην καλύτερη περίπτωση πάει 10, ενώ για να βγάλεις καλά λεφτά στο εξωτερικό θες 20 χρόνια σπουδές / μάθηση.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Ειδικα για έξω. Δυο πτυχία είναι καλύτερα από 1 με εξειδίκευση
Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει.
Και 5 πτυχία να έχει κάποιος, ακόμα και "συγγενικά", δεν θα αντισταθμίσουν την έξτρα εξειδίκευση και τα χρόνια εργασιακής εμπειρίας σε ένα πεδίο. Σε πολλές περιπτώσεις δεν θα ληφθούν υπόψιν καν !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αξίζει χρονικά; Αξίζει, αλλά μιλάμε για άλλα 12 χρόνια σπουδές, μαζί με ειδικότητα, αγροτικά κτλ. Δηλαδή ίσως μετά το βιολογικό, 2 διετή μεταπτυχιακά, 1 διδακτορικό 5 χρόνια, δύο ξένες γλώσσες πέρα από τα Αγγλικά και 2-3 χρόνια εργασιακή εμπειρία να είναι καλύτερη επιλογή.
Όχι απλά ίσως, σε 12 χρόνια έχει κάνει προπτυχιακό, MSc, PhD & post-doc σχεδόν στην βιολογία.
Η "αξία" σου ανεβαίνει κατακόρυφα. Αντίθετα με δύο προπτυχιακά στην βιολογία και την ιατρική...δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο. Δεν είναι δύσκολο να βρεις στην αγορά έναν απόφοιτο ιατρικής και έναν απόφοιτο βιολογίας. Αντίθετα είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις κάποιον με τόσες σπουδές σε μια επιστήμη.

Εκτός εαν θέλει απο προσωπικό ενδιαφέρον και τις δύο σχολές. Εαν και σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να πάει ιατρική και απλά να κρατήσει την βιολογία ως χόμπυ. Γιατί απο γιατρός να ασχοληθείς με την βιολογία δεν είναι αδύνατο φαντάζομαι, αλλά απο βιολόγος να ασχοληθείς ως γιατρός, αδύνατο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 452 μηνύματα.
Γιατι λετε οτι η ιατρικη εχει πολλα χρονια σπουδων ...?οτι εχουν τα πολυτεχνεια εχει και αυτη και πιο λαιτ..7 χρονια.

Εννοώ για να βγεις ολοκληρωμένος δηλαδή να μπορείς ανοίξεις ιατρείο, να πάρεις καλύτερα χρήματα κλπ.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 755 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Φέτος έδωσα πανελλήνιες και δυστυχώς δεν κατάφερα να εισαχθώ στην 1η μου επιλογή που ήταν η ιατρική. Ωστόσο, πιάνω βιολογία ΕΚΠΑ. Η βιολογία ήταν ανέκαθεν μια επιστήμη που αγαπούσα και ήθελα ιδανικά να έχω στην κατοχή μου ένα πτυχίο τόσο από την Ιατρική σχολή όσο και από το Βιολογικό. Ήθελα να ρωτήσω για περισσότερες λεπτομέρειες για κατατακτήριες από τη μία σχολή στην άλλη. Πόσα/ποια μαθήματα αναγνωρίζονται και σε ποιο έτος φοίτησης εισάγομαι; Αξίζει χρονικά; Υπάρχουν αντίστοιχες εμπειρίες; Ενδιαφέρομαι πολύ να μάθω!
εχει ξανά ειπωθεί πολλες φορες οτι οι κατ για ιατρικη ΔΕΝ ειναι η ευκολη λυση,ειδικα αν θες αθηνα.Οταν μετα απο 4 χρονια αγωνα παρεις πτυχιο(το οποιο απο πριν θα ξερεις οτι σ ειναι αχρηστο),οι αντοχες σ πια δε θα ειναι οπως στο 1ο πτυχιο κ υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μην αντεξεις καν στο διαβασμα για προετοιμασια κατατκτ.Το μονο καλο στο 2ο πτυχιο ειναι οτι εχεις μαθει να διαβαζεις,το παρατηρω στον εαυτό μ τωρα αυτο,περναω σχετικα ευκολα παλουκια μαθηματα επειδη μπορω να ξεχωρισω την αχρηστη πληροφορια απο εκεινη που ισως εξεταστει,κατι το οποιο τα 18-20χρονα δε μπορουν να το κανουν ευκολα.
 

gegeorgiou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
εχει ξανά ειπωθεί πολλες φορες οτι οι κατ για ιατρικη ΔΕΝ ειναι η ευκολη λυση,ειδικα αν θες αθηνα.Οταν μετα απο 4 χρονια αγωνα παρεις πτυχιο(το οποιο απο πριν θα ξερεις οτι σ ειναι αχρηστο),οι αντοχες σ πια δε θα ειναι οπως στο 1ο πτυχιο κ υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μην αντεξεις καν στο διαβασμα για προετοιμασια κατατκτ.Το μονο καλο στο 2ο πτυχιο ειναι οτι εχεις μαθει να διαβαζεις,το παρατηρω στον εαυτό μ τωρα αυτο,περναω σχετικα ευκολα παλουκια μαθηματα επειδη μπορω να ξεχωρισω την αχρηστη πληροφορια απο εκεινη που ισως εξεταστει,κατι το οποιο τα 18-20χρονα δε μπορουν να το κανουν ευκολα.
Σωστά οι δυνάμεις μικραίνουν, αλλά η έμπειρη μεγαλώνει, οπότε υπάρχει πάλι μια ισορροπία.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,724 μηνύματα.
Το Πολυτεχνείο έχει επίσημα 5 χρόνια και κατά μέσο όρο πάει 7-8 χρόνια

Η ιατρική έχει 6 και ειδίκευση 2-5 χρόνια και αγροτικό κτλ, στην καλύτερη περίπτωση πάει 10, ενώ για να βγάλεις καλά λεφτά στο εξωτερικό θες 20 χρόνια σπουδές / μάθηση.
Οχι καλε μου δεν ειναι ετσι ακριβως
Η ΟΔΕ θελει 5 χρονια και 1,5 μεταπτυχιακο και μετα αρχιζει να ψαχνει για δουλεια κανενα χρονο για να παρει 800€
Ο ηλεκτρολογος θελει 7,5 χρονια και 1,5 μεταπτυχιακο και μετα αρχιζει να ψαχνει για δουλεια των 1000 €
Ο γιατρος θελει 7 χρονια να τελειωσει και παει μετα σουμπιτο αγροτικο ( εργασια ειναι αυτη ...οι δασκαλοι το ξερουν καλα) με 1000€ και ολες οι σπανακοπιτες και οι τυροπιτες τα κεφτεδακια τα κερασματα και τα χατζηλικια στα ποδια του ..θεος στο χωριο...και αν ειναι σε νοσοκομειο παει στα 1300€ με τις εφημεριες.
Αν θελει να κανει μεταπτυχιακο το κανει για τι κεφι του και το διεθυντηλικι στο ΕΣΥ. ( και καλα κανει, αλλα κεφι του)
Στην ειδικοτητα τωρα ειναι πλεον κανονικος εργαζομενος αμοιβομενος με 1300€το μηνα
Συνεπως ο γιατρος εχει το μικροτερο χρονο σπουδων
Ναι ενταξει εκει στις εφημεριες του ζοριζουν λιγο ως πολυ τον ζημαρουλη αλλα τι να κανουμε?

Ο αλλος ξενος τουριστας στην λημνο... πονεσαι η κοιλια του και πηγε στα επειγοντα ...ε του κανανε καμια ενεση εκει και ηρθε στα ισια του ...πηγε μετα και τους εστειλε 30 πιτογυρα.. Μα τα θελανε τα παιδια? ..δεν πεινουσαν και ειχαν να παρουνε .. αλλα η χειρονομια σε ζεσταινει.
Εμενα τι ? θα με χωσουν καμια μπριζα στο στομα?
 

gegeorgiou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Οχι καλε μου δεν ειναι ετσι ακριβως
Η ΟΔΕ θελει 5 χρονια και 1,5 μεταπτυχιακο και μετα αρχιζει να ψαχνει για δουλεια κανενα χρονο για να παρει 800€
Ο ηλεκτρολογος θελει 7,5 χρονια και 1,5 μεταπτυχιακο και μετα αρχιζει να ψαχνει για δουλεια των 1000 €
Ο γιατρος θελει 7 χρονια να τελειωσει και παει μετα σουμπιτο αγροτικο ( εργασια ειναι αυτη ...οι δασκαλοι το ξερουν καλα) με 1000€ και ολες οι σπανακοπιτες και οι τυροπιτες τα κεφτεδακια τα κερασματα και τα χατζηλικια στα ποδια του ..θεος στο χωριο...και αν ειναι σε νοσοκομειο παει στα 1300€ με τις εφημεριες.
Αν θελει να κανει μεταπτυχιακο το κανει για τι κεφι του και το διεθυντηλικι στο ΕΣΥ. ( και καλα κανει, αλλα κεφι του)
Στην ειδικοτητα τωρα ειναι πλεον κανονικος εργαζομενος αμοιβομενος με 1300€το μηνα
Συνεπως ο γιατρος εχει το μικροτερο χρονο σπουδων
Ναι ενταξει εκει στις εφημεριες του ζοριζουν λιγο ως πολυ τον ζημαρουλη αλλα τι να κανουμε?

Ο αλλος ξενος τουριστας στην λημνο... πονεσαι η κοιλια του και πηγε στα επειγοντα ...ε του κανανε καμια ενεση εκει και ηρθε στα ισια του ...πηγε μετα και τους εστειλε 30 πιτογυρα.. Μα τα θελανε τα παιδια? ..δεν πεινουσαν και ειχαν να παρουνε .. αλλα η χειρονομια σε ζεσταινει.
Εμενα τι ? θα με χωσουν καμια μπριζα στο στομα?

Μόνιμοι δούλοι οι γιατροί με υπερβολικά μεγάλες ευθύνες (24/7/365 ανοιχτό το κινητό) χωρίς την αντίστοιχη ανταμοιβή. Και ένας απλός ηλεκτρολόγος με μεταπτυχιακό (6-7 χρόνια σπουδές), μόνιμη ευθύνη και αγωνία για δικαστήρια, και μόνιμα ανοιχτό κινητό (24/7/365), άνετα ξεκινάει με 1.500, για να μην πω 2.000 καθαρά (φίλος ξεκίνησε με 2.700).

Για τους γιατρούς, μόνο η έρευνα στο εξωτερικό έχει νόημα.

Και υπάρχουν απόφοιτοι με 4-5 χρόνια σπουδές που ξεκινάνε με 2.000 ή και 3.000 καθαρά, 7 ώρες την μέρα και χωρίς καμία δικαστική ευθύνη / αγωνία. Π.χ. απόφοιτοι STEM, που με λίγο self-study έχουν μάθει AI και Data Science.

Και προφανώς μπορώ να σκεφτώ πολλές άλλες ειδικότητες με 4 χρόνια σπουδές που ξεκινάνε με 1.500.
 

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Φέτος έδωσα πανελλήνιες και δυστυχώς δεν κατάφερα να εισαχθώ στην 1η μου επιλογή που ήταν η ιατρική. Ωστόσο, πιάνω βιολογία ΕΚΠΑ. Η βιολογία ήταν ανέκαθεν μια επιστήμη που αγαπούσα και ήθελα ιδανικά να έχω στην κατοχή μου ένα πτυχίο τόσο από την Ιατρική σχολή όσο και από το Βιολογικό. Ήθελα να ρωτήσω για περισσότερες λεπτομέρειες για κατατακτήριες από τη μία σχολή στην άλλη. Πόσα/ποια μαθήματα αναγνωρίζονται και σε ποιο έτος φοίτησης εισάγομαι; Αξίζει χρονικά; Υπάρχουν αντίστοιχες εμπειρίες; Ενδιαφέρομαι πολύ να μάθω!
Ωραία είναι η διαδικασία της μάθησης, μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε συλλογή πτυχίων γιατί και εγώ έχω 3-4 σχολές στο μυαλό που άνετα με έβλεπα να φοιτώ.

Στην πραγματική ζωή όμως καταλαβαίνεις πως ο χρόνος, οι πόροι και οι δυνάμεις σου είναι πεπερασμένα οπότε πρέπει να διαλέξεις! Αρκετοί εχουν κανει τη διαδρομή Βιολογικό--> Ιατρική, αλλά όχι τόσο από επιλογή. Οι κατατακτήριες και γενικά το 2ο πτυχίο είτε μεσω Πανελληνίων είτε μέσω κατατακτήριων είναι δύσκολη πίστα, γιατί δεν έχεις την υποστήριξη που έχεις ως φοιτητής στο 1ο πτυχίο πχ δεν έχεις πασο, επίδομα στέγασης κτλ. Επίσης για την κοινωνία είσαι ένας παραγωγικός ενήλικας και προτεραιότητα έχει η δουλειά, με συνέπεια να είναι απίστευτα δύσκολο να διαχειριστείς μαζί ενήλικη ζωή+ δουλειά+(σπίτι) + (σχέση) + προετοιμασία για εισαγωγικές εξετάσεις, μετέπειτα εξεταστικές, εργασίες, παρακολουθήσεις κτλ. και σε όοολα αυτά έχεις bonus και την κόπωση του πρώτου πτυχίου. Γενικά τα προγραμματα σπουδών των Ελληνικών Πανεπιστημίων δεν είναι ευέλικτα για να ανταποκρίνονται σε δευτερες σπουδές.

Οπότε εγω θα πρότεινα να καθίσεις να σκεφτείς τι σου αρέσει περισσότερο. Εαν σου αρεσει η Ιατρική 2η φορά Πανελλήνιες με ταυτόχρονη αναστολή σπουδών είναι η καλυτερη τακτική στην ηλικία σου. Οι κατατακτήριες είναι για ανθρώπους που ανακαλύπτουν/αποφασίζουν σε μεγαλύτερη ηλικία να ακολουθήσουν δευτερες σπουδές και συνήθως απέχουν πολλά χρονια απο Πανελλήνιες και δεν τα έχουν φρέσκα. Άλλωστε για να πιάνεις Βιολογία ΕΚΠΑ δεν απέχεις πολύ βαθμολογικά από την τελευταία Ιατρική.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Οχι καλε μου δεν ειναι ετσι ακριβως
Η ΟΔΕ θελει 5 χρονια και 1,5 μεταπτυχιακο και μετα αρχιζει να ψαχνει για δουλεια κανενα χρονο για να παρει 800€
Ο ηλεκτρολογος θελει 7,5 χρονια και 1,5 μεταπτυχιακο και μετα αρχιζει να ψαχνει για δουλεια των 1000 €
Ο γιατρος θελει 7 χρονια να τελειωσει και παει μετα σουμπιτο αγροτικο ( εργασια ειναι αυτη ...οι δασκαλοι το ξερουν καλα) με 1000€ και ολες οι σπανακοπιτες και οι τυροπιτες τα κεφτεδακια τα κερασματα και τα χατζηλικια στα ποδια του ..θεος στο χωριο...και αν ειναι σε νοσοκομειο παει στα 1300€ με τις εφημεριες.
Αν θελει να κανει μεταπτυχιακο το κανει για τι κεφι του και το διεθυντηλικι στο ΕΣΥ. ( και καλα κανει, αλλα κεφι του)
Στην ειδικοτητα τωρα ειναι πλεον κανονικος εργαζομενος αμοιβομενος με 1300€το μηνα
Συνεπως ο γιατρος εχει το μικροτερο χρονο σπουδων

Ο αλλος ξενος τουριστας στην λημνο... πονεσαι η κοιλια του και πηγε στα επειγοντα ...ε του κανανε καμια ενεση εκει και ηρθε στα ισια του ...πηγε μετα και τους εστειλε 30 πιτογυρα.. Μα τα θελανε τα παιδια? ..δεν πεινουσαν και ειχαν να παρουνε .. αλλα η χειρονομια σε ζεσταινει.
Εμενα τι ? θα με χωσουν καμια μπριζα στο στομα?
Ένας διαβάστερος και καλός φοιτητής χωρίς κενά σε 5.5 χρόνια το έχει βγάλει το Πολυτεχνείο εκτός απροόπτου στάνταρ. Θα ματώσει σε τρελό βαθμό εννοείται, αλλά είναι εφικτό. Και μεταπτυχιακό ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν χρειάζεται σε καμία απολύτως περίπτωση. Όχι μόνο δεν χρειάζεται βασικά αλλά είμαι και κατά προσωπικά. Επίσης ο πρώτος μισθός είναι σχεδόν διπλάσιος σε πολλές περιπτώσεις από αυτόν που αναφέρεις, αλλά το κυριότερο είναι ότι δεν υπάρχει ταβάνι μισθολογικά. Πάντως ούτε οι γιατροί πιστεύω ότι παίρνουν μόνο 1300€. Τουλάχιστον όχι στον ιδιωτικό τομέα.

Τώρα εάν ο άλλος είναι "τούβλο" ή και δεν ψήνεται προφανώς και 10 χρόνια μπορεί να του πάρει να τελειώσει. Αλλά η σύγκριση πρέπει να γίνεται δίκαια, οποτε δεν κρίνουμε βάσει αυτού που δεν είναι motivated με το αντικείμενο.

Η σύγκριση βέβαια δεν έχει να λέει κάτι. Εάν ο άλλος θέλει να ασχοληθεί με την τάδε ειδικότητα δεν πρέπει να κάτσει να σκέφτεται πόσα χρόνια θα του πάρει ή πόσο θα είναι ο πρώτος του μισθος. Όσο πιο πολύ κυνηγάς τα χρόνια και το χρήμα, τόσο πιο πολύ θα αργείς και τόσο λιγότερα θα παίρνεις. Με κάποιους περιορισμούς μεν, η πιο σίγουρη συνταγή για την επιτυχία, όπως ορίζεται αυτό για τον καθένα, είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο και θεωρείς ότι έχει αξία. Οτιδήποτε άλλο συνήθως δεν εξελίσσεται καλά. Και δεν εννοώ για την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά για την ψυχική υγεία του ανθρώπου(αυτή είναι πάνω από όλα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Γενικά τα προγραμματα σπουδών των Ελληνικών Πανεπιστημίων δεν είναι ευέλικτα για να ανταποκρίνονται σε δευτερες σπουδές.
Και ούτε θα έπρεπε.

Ιατρική πας να σπουδάσεις, όχι ιχθυολογία.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Διάβασα με προσοχή τόσο την αρχική ανάρτηση όσο και τις μετέπειτα. Ως απόφοιτος ιατρικής, με δύο μεταπτυχιακά, έχοντας ολοκληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου και ειδικευόμενος σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας η γνώμη μου είναι η εξής. Η Ιατρική είναι μία καλή επιλογή για κάποιον που ξεκινάει νωρίς, που του αρέσει να διαβάζει και να εξελίσσεται συνεχώς, έχει ταυτόχρονα γερές αντοχές σωματικές και ψυχικές και είναι διατεθειμένος να επενδύσει χρόνο σε αυτό εάν θέλει να γίνει καλός και να έχει προοπτικές. Δυστυχώς είναι πολλές οι απαιτήσεις και για αυτό πολλοί διαπιστώνουν πως αρκετοί ιατροί δεν είναι καλοί σε αυτό που κάνουν. Οι λόγοι είναι πολλοί.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να σταθμίσει το άτομο τι του αρέσει περισσότερο, εάν θέλει να ασχοληθεί κλινικά με τον ασθενή τότε η Ιατρική είναι καταλληλότερη επιλογή, εάν θέλει περισσότερο έρευνα δεν είναι απαραίτητη η Ιατρική, αν και βοηθητική, αλλά η Βιολογία φαίνεται ως πιο πιθανή επιλογή. Βέβαια είναι και άλλες οι προοπτικές της μίας και άλλες της άλλης, δυστυχώς της Βιολογίας αρκετά πιο περιορισμένες. Ωστόσο για τη Βιολογία να προσθέσω πως δεν είναι μόνο η έρευνα, είναι η δυνατότητα να δουλέψει κάποιος σε φαρμακοβιομηχανίες, ή σε εταιρίες βιοτεχνολογίας, ιδιαίτερα με ένα καλό μεταπτυχιακό και σίγουρα ένα καλό διδακτορικό.
Η Ιατρική είναι επίσης αρκετά έτη σπουδών, 6 έτη η Σχολή, 1 έτος το αγροτικό, 4-7 έτη η ειδικότητα. Μάλιστα, πολλοί επιλέγουν να κάνουν και μεταπτυχιακό ή/και διδακτορικό οπότε προσθέστε +1 και +4-6 έτη συνήθως. Ιδιαίτερα αν κάποιος θέλει και εξειδίκευση η οποία είναι δύο έτη επιπλέον, το άθροισμα των παραπάνω αν θεωρήσουμε πως κάποιος δεν συνδυάζει ειδικότητα με δεύτερο και τρίτο κύκλο σπουδών είναι 18-23 έτη!!! Οπότε καταλαβαίνετε πως η απόσβεση είναι πάρα πολύ μακροχρόνια και επίπονη, καθώς όλοι αυτοί οι κύκλοι απαιτούν τεράστια προσπάθεια και προσήλωση! Μισθολογικά μάλλον αξίζει, αν το θέλεις καθώς φυσικά μπορείς να δουλέψεις ιδιαιτέρως αν έχεις καλό υπόβαθρο είτε ιδιωτικά είτε στο Δημόσιο, με εξαιρετικές προοπτικές, μάλιστα για τους ιατρούς το ΕΣΥ θα δίνεται η δυνατότητα παράλληλης εργασίας στον ιδιωτικό τομέα.
Οι προοπτικές για τον απόφοιτο Βιολογίας είναι καλές αλλά κυρίως για το εξωτερικό και εκεί χρειάζεται αγώνας και ιδιαίτερη προσπάθεια, καθώς υπάρχει αρκετός ανταγωνισμός!
 

Mammy Nun

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Λογικά μπαίνεις 3 εξάμηνο και σου αναγνωρίζονται όλες οι βιολογίες και κάποια άλλα μαθήματα. Αντίστοιχες εμπειρίες; Με το καλό πήγαινε στο βιολογικό και βρες ένα άτομο που να μην έχει τα ίδια πλάνα με εσένα...

Αξίζει χρονικά; Αξίζει, αλλά μιλάμε για άλλα 12 χρόνια σπουδές, μαζί με ειδικότητα, αγροτικά κτλ. Δηλαδή ίσως μετά το βιολογικό, 2 διετή μεταπτυχιακά, 1 διδακτορικό 5 χρόνια, δύο ξένες γλώσσες πέρα από τα Αγγλικά και 2-3 χρόνια εργασιακή εμπειρία να είναι καλύτερη επιλογή.

Γενικά, στις 12ετής σπουδές, ίσως η Ιατρική να είναι μία από τις χειρότερες επιλογές.
Στο δεύτερο εξάμηνο μπαίνεις και σου αναγνωρίζονται μόνο η Βιολογία, η Φυσική από το 1ο εξάμηνο. Τουλάχιστον αυτό έγινε πέρυσι στο ΕΚΠΑ που σπουδάζει Ιατρική ο γιος μου
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top