Καταστρώνοντας σχέδιο για να περάσω τα μαθήματα που χρωστάω

KeyboardWarrior

Νεοφερμένος

Ο KeyboardWarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας,

Μολις τελειωσα το δευτερο ετος στο τμημα Μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικης του Πανεπιστημιου Ιωαννινων (πολυτεχνικη σχολη). Το πρωτο ετος το περασα με καλο ΜΟ και χρωστοντας μονο 2 μαθηματα απειροστικου λογισμου χωρις πολυ διαβασμα (ειχα ασχοληθει προηγουμενως με τον προγραμματισμο και τα ηλεκτρονικα). Ωστοσο απο το δευτερο ετος με το ιδιο διαβασμα χρωσταω 8 μαθηματα. Το καλο ειναι οτι εχω περασει τα εργαστηρια και εχουν κατοχυρωθει για τα επομενα ετη.

Οπως γινεται αντιληπτο εχω αρκετα κενα απο το δευτερο ετος και πιστευω οτι θα ειναι δυσκολο να παρω τα μαθηματα του τριτου (νομιζω πως δεν επιτρεπει το οριο μαθηματων δηλωσης ανα εξαμηνο να τα παρω ολα). Για αυτο το λογο (και για να μην σπαταλησω 3700€ σε ενοικια ασκοπα) σκεφτομαι να μεινω στο σπιτι αυτη τη χρονια, να διαβασω σοβαρα και να παω μονο για να δωσω τα μαθηματα που χρωσταω. Περασε απο το μυαλο μου να ζητησω αναστολη φοιτησης και να τη διακοψω λιγο πριν το Σεπτεμβριο ωστε να μπορεσω να παρω το φοιτιτικο επιδομα στο τριτο ετος (εφοσον πληρω τις προυποθεσεις φυσικα) αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη επιλογη και αν θα δουλεψει οπως το σκεφτομαι.

Θα ηθελα την αποψη σας πανω στο θεμα. Επισης αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη (ενδεχομενως καλυτερη) προσεγγιση στο προβλημα ειμαι παντα ανοιχτος σε νεες αποψεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Γεια σας,

Μολις τελειωσα το δευτερο ετος στο τμημα Μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικης του Πανεπιστημιου Ιωαννινων (πολυτεχνικη σχολη). Το πρωτο ετος το περασα με καλο ΜΟ και χρωστοντας μονο 2 μαθηματα απειροστικου λογισμου χωρις πολυ διαβασμα (ειχα ασχοληθει προηγουμενως με τον προγραμματισμο και τα ηλεκτρονικα). Ωστοσο απο το δευτερο ετος με το ιδιο διαβασμα χρωσταω 8 μαθηματα. Το καλο ειναι οτι εχω περασει τα εργαστηρια και εχουν κατοχυρωθει για τα επομενα ετη.

Οπως γινεται αντιληπτο εχω αρκετα κενα απο το δευτερο ετος και πιστευω οτι θα ειναι δυσκολο να παρω τα μαθηματα του τριτου (νομιζω πως δεν επιτρεπει το οριο μαθηματων δηλωσης ανα εξαμηνο να τα παρω ολα). Για αυτο το λογο (και για να μην σπαταλησω 3700€ σε ενοικια ασκοπα) σκεφτομαι να μεινω στο σπιτι αυτη τη χρονια, να διαβασω σοβαρα και να παω μονο για να δωσω τα μαθηματα που χρωσταω. Περασε απο το μυαλο μου να ζητησω αναστολη φοιτησης και να τη διακοψω λιγο πριν το Σεπτεμβριο ωστε να μπορεσω να παρω το φοιτιτικο επιδομα στο τριτο ετος (εφοσον πληρω τις προυποθεσεις φυσικα) αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη επιλογη και αν θα δουλεψει οπως το σκεφτομαι.

Θα ηθελα την αποψη σας πανω στο θεμα. Επισης αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη (ενδεχομενως καλυτερη) προσεγγιση στο προβλημα ειμαι παντα ανοιχτος σε νεες αποψεις.
Κατσε τωρα ...εισαι 2ο πεδιο και δεν περασες σε 3 εξεταστηκες ουτε ενα μαθημα μαθηματικα? ( μηπως εισαι του 4ου)?
Καλα εχω ακουσει για γιαννιωτικο τσεκουρι αλλα αυτο ειναι πολυ.
Βασικα σε εχει παρει απο κατω ψυχολογικα και θες μια ανασα.
Εφοσον δεν μπορεις και δεν θελεις να πας φουλ σπιντ ( καλα δεν εισαι και ο μονος που χρωστα τοσα) και θες να χαμηλωσεις ρυθμους
η μονη λυση που βλεπω ειναι οι μισες σπουδες ... δηλαδη διπλασιαζεις για καποιο καιρο τα χρονια φοιτησης και μπορεις να δηλωνεις 3 νεα μαθηματα αντι 6 το εξαμηνο.
Αυτη τυπικα για να την δωσουν θελουν αποδεδειγμενη εργασια αλλα οχι και απολυτα ...μπορεις να πας και να σαγηνέψεις εκει την γραμματεα.
Η λυση την διακοπης φοιτησης δεν ειναι καλη διοτι:
-Δεν θα εχεις εξεταστικες
-Θα απομακρυνθεις απο τα μαθηματα.
-Το στεγαστικο επιδομα δεν θα το παρεις διοτι δεν το δικαιουσε ( πρεπει να εισαι ενεργος και να εχεις 6 μηνες τουλαχιστον ενοικιαση).
Η λυση που βλεπω εγω ειναι μιση φοιτηση και παραλληλα φροντ στα μαθηματικα και δεν ξερω τι αλλο χρωστας και πας στις εξεταστικες να δωσεις τα παλια ( υπαρχει τετοια παροχη και δεν ειναι ακριβη).
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Σε αυτά που λέει ο από πάνω ίσως έχει δίκιο σε όλα εκτός από το χωρίο που αναφέρεται στην αναστολή σπουδών.

Μη προσπαθήσεις να "σαγηνέψεις τη γραμματέα".
 

KeyboardWarrior

Νεοφερμένος

Ο KeyboardWarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Αρχικα δεν ειμαι ουτε απο 2ο ουτε απο 4ο πεδιο, μπηκα στη σχολη απο ΕΠΑΛ. Οσο για τα μαθηματικα δεν τους εδωσα τη σημασια που τους αναλογει στο πρωτο ετος αλλα περασα τα Διακριτα 1 και τη Φυσικη με τιμιο βαθμο. Με μετριο διαβασμα εγραψα 4 στις εξετασεις του Σεπτεμβριου του πρωτου ετους στον απειροστικο 1. Με τον απειροστικο 2 δεν ασχοληθηκα πολυ και δεν τον εδωσα. Γενικα το πρωτο ετος εδινα τα μαθηματα που ηξερα σε καλο επιπεδο πριν μπω στη σχολη και συνεπως δεν χρειαζοταν να τα διαβασω πολυ. Εχω καποιες γνωσεις πανω στα μαθηματα του δευτερου ετους τις οποιες απεκτησα απο το λιγοστο διαβασμα και τα εργαστηρια που παρακολουθησα στα περισσοτερα φετος.

Τωρα οσων αφορα τη μελλοντικη μου πορεια στο τμημα, σκεφτομαι να ξενοικιασω αυτο το μηνα και να ξανανοικιασω του χρονου (το σπιτι ειναι επιπλωμενο και εχω λιγα πραγματα να παρω). Οπως ειπα και πριν, δεν υπαρχει λογος να μεινω στα Γιαννενα αυτη τη χρονια και να πληρωνω ενοικια απο τη στιγμη που δεν εχω πια υποχρεωτικα εργαστηρια για το δευτερο ετος. Αν το κανω αυτο δεν θα μπορω βεβαια να παω φροντιστηριο στα Ιωαννινα οπως μου προτεινε ο Γιαννης αλλα ξερω καποιο μαθηματικο που μπορει να μου κανει φροντιστηρια και να μου λυσει αποριες στον απειροστικο 1 στο τοπο μου (για απειροστικο 2 δεν ξερω τι μπορει να κανει). Για τα μαθηματικα οπως και για ολα τα μαθηματα που χρωσταω υπαρχουν courses και tutorials στο διαδικτυο τα οποια μου φαινεται πιο ευκολο να ακολουθησω - μελετωντας παραλληλα και το βιβλιο - απ οτι τις διαλεξεις.

Γιαννη, μου προτεινες μιση φοιτηση. Αυτο θα βολευε πολυ, το θεμα ομως - περα απο το προβλημα της εργασιας - ειναι οτι πιεζει και ο χρονος, ειμαι ηδη 21 και δεν θελω να επιβαρυνω τους γονεις μου για αλλα 1-2 χρονια συν τα υπολοιπα που θα μου παρει για να τελειωσω τη σχολη. Νομιζω πως μπορω και κανονικα να περασω ενα καλο ποσοστο αλλα πες μου τι εννοεις με το "να σαγηνεψεις την γραμματεα";

Επισης στην ερωτηση μου σχετικα με την αναστολη φοιτησης και το φοιτιτικο επιδομα δεν εξηγησα καλα τον τροπο σκεψης μου. Εννοουσα να κανω αναστολη τα 2 εξαμηνα του ετους 2024-25 και να κανω διακοπη πριν τον Σεπτεμβριο ωστε να δωσω τα μαθηματα που χρωσταω. Στη συνεχεια το ακαδημαικο ετος 2025-26 θα μπορω να παρω το φοιτιτικο επιδομα εφοσον εχω περασει αρκετα μαθηματα και πληρω τις προυποθεσεις αν τα πραγματα δουλεψουν οπως τα σκεφτομαι. Καταλαβαινω οτι θα χασω τις εξεταστικες 2 εξαμηνων, σιγουρα δεν υπαρχει ιδανικη λυση στη περιπτωση μου αλλα προσπαθω να τη προσεγγισω οσο γινεται περισσοτερο. Τι γνωμη εχετε γι αυτο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Αρχικα δεν ειμαι ουτε απο 2ο ουτε απο 4ο πεδιο, μπηκα στη σχολη απο ΕΠΑΛ. Οσο για τα μαθηματικα δεν τους εδωσα τη σημασια που τους αναλογει στο πρωτο ετος αλλα περασα τα Διακριτα 1 και τη Φυσικη με τιμιο βαθμο. Με μετριο διαβασμα εγραψα 4 στις εξετασεις του Σεπτεμβριου του πρωτου ετους στον απειροστικο 1. Με τον απειροστικο 2 δεν ασχοληθηκα πολυ και δεν τον εδωσα. Γενικα το πρωτο ετος εδινα τα μαθηματα που ηξερα σε καλο επιπεδο πριν μπω στη σχολη και συνεπως δεν χρειαζοταν να τα διαβασω πολυ. Εχω καποιες γνωσεις πανω στα μαθηματα του δευτερου ετους τις οποιες απεκτησα απο το λιγοστο διαβασμα και τα εργαστηρια που παρακολουθησα στα περισσοτερα φετος.

Τωρα οσων αφορα τη μελλοντικη μου πορεια στο τμημα, σκεφτομαι να ξενοικιασω αυτο το μηνα και να ξανανοικιασω του χρονου (το σπιτι ειναι επιπλωμενο και εχω λιγα πραγματα να παρω). Οπως ειπα και πριν, δεν υπαρχει λογος να μεινω στα Γιαννενα αυτη τη χρονια και να πληρωνω ενοικια απο τη στιγμη που δεν εχω πια υποχρεωτικα εργαστηρια για το δευτερο ετος. Αν το κανω αυτο δεν θα μπορω βεβαια να παω φροντιστηριο στα Ιωαννινα οπως μου προτεινε ο Γιαννης αλλα ξερω καποιο μαθηματικο που μπορει να μου κανει φροντιστηρια και να μου λυσει αποριες στον απειροστικο 1 στο τοπο μου (για απειροστικο 2 δεν ξερω τι μπορει να κανει). Για τα μαθηματικα οπως και για ολα τα μαθηματα που χρωσταω υπαρχουν courses και tutorials στο διαδικτυο τα οποια μου φαινεται πιο ευκολο να ακολουθησω - μελετωντας παραλληλα και το βιβλιο - απ οτι τις διαλεξεις.

Γιαννη, μου προτεινες μιση φοιτηση. Αυτο θα βολευε πολυ, το θεμα ομως - περα απο το προβλημα της εργασιας - ειναι οτι πιεζει και ο χρονος, ειμαι ηδη 21 και δεν θελω να επιβαρυνω τους γονεις μου για αλλα 1-2 χρονια συν τα υπολοιπα που θα μου παρει για να τελειωσω τη σχολη. Νομιζω πως μπορω και κανονικα να περασω ενα καλο ποσοστο αλλα πες μου τι εννοεις με το "να σαγηνεψεις την γραμματεα";

Επισης στην ερωτηση μου σχετικα με την αναστολη φοιτησης και το φοιτιτικο επιδομα δεν εξηγησα καλα τον τροπο σκεψης μου. Εννοουσα να κανω αναστολη τα 2 εξαμηνα του ετους 2024-25 και να κανω διακοπη πριν τον Σεπτεμβριο ωστε να δωσω τα μαθηματα που χρωσταω. Στη συνεχεια το ακαδημαικο ετος 2025-26 θα μπορω να παρω το φοιτιτικο επιδομα εφοσον εχω περασει αρκετα μαθηματα και πληρω τις προυποθεσεις αν τα πραγματα δουλεψουν οπως τα σκεφτομαι. Καταλαβαινω οτι θα χασω τις εξεταστικες 2 εξαμηνων, σιγουρα δεν υπαρχει ιδανικη λυση στη περιπτωση μου αλλα προσπαθω να τη προσεγγισω οσο γινεται περισσοτερο. Τι γνωμη εχετε γι αυτο;
Για την μερικη φοιτηση.
Οι πολυτεχνικες σχολες εχουν ΜΟ αποφοιτησης 7 χρονια για τους γελ ..εσυ δεν εισαι παιδι που μπορει να το κανεις στα 6 ..οποτε αν το κανεις στα 8 καλα ειναι και πολυ καλυτερα απο το καθολου.
Εξεταστικη σεπτεμβρη
Αν ξεπαγωσεις την αναστολη προ σεπτεμβρη δεν νομιζω οτι μπορεις να πας εξεταστικη....Το σεπτεμβρη δινουμε μαθηματα που εχουμε δηλωσει τον προηγουμενο οκτωβρη και μαρτιο.
Το σαγήνευω την κυρια τι θα μπορουσε να σημαινει ... ? τι μπορει να εχεις εσυ στα 20 με την κυρια εκει στα 50 ? .....Να σε παρει με καλο ματι μιλαμε, και να μην ζητησει εφκα και κλπ στην μερικη φοιτηση.
Για φροντ που μιλουσα εννοουσα διαδικτυακο με βιντεο.... και επρεπε να το εχεις κανει ηδη απο την αρχη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
ε αθηναιος εισαι... ? αμα εισαι και εχεις και καποια μορια μετεγγραφης πχ 4 γιατι δεν χτυπας μετεγγραφη παδα? να μην εχεις το βαρος της επιβαρυνσης των γιονιων.
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 883 μηνύματα.
Μην διακόψεις σπουδές, η σχολή σου είναι δύσκολη, μείνε και παρακολούθησε κανονικά και δίνε και όσα μπορείς
Στο τέλος μπορείς ξενοικιασεις και να δίνεις μαθήματα όχι στην μέση των σπουδών, θα χάσεις το νήμα της σχολής
Εκ των πραγμάτων θα κάνεις σε αυτή την σχολή γύρω στα 6 με 7 χρονιά, ακόμα και αν διακόψεις τώρα πάλι στην διάρκεια των σπουδών θα μαζέψεις μαθήματα, αυτή την δουλειά θα κάνεις? Θα σταματάς και θα ξεκινάς?
Τελείωσε με το υποχρεωτικό κομμάτι των σπουδών σου, περνώντας όσα περισσότερα μαθήματα μπορείς και στο τέλος γυρίζεις και δίνεις μόνο μαθήματα
 

Paragontas7000

Περιβόητο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4,220 μηνύματα.
ωρα οσων αφορα τη μελλοντικη μου πορεια στο τμημα, σκεφτομαι να ξενοικιασω αυτο το μηνα και να ξανανοικιασω του χρονου (το σπιτι ειναι επιπλωμενο και εχω λιγα πραγματα να παρω). Οπως ειπα και πριν, δεν υπαρχει λογος να μεινω στα Γιαννενα αυτη τη χρονια και να πληρωνω ενοικια απο τη στιγμη που δεν εχω πια υποχρεωτικα εργαστηρια για το δευτερο ετος
εχεις ψηφιακες 1,2 υποχρεωτικα εργαστηρια σιγουρα και δεν θυμαμαι αν εχεις και κανα αλλο. Επισης οπως ειπε και πανω ενα παιδι, αμα ξενοικιασεις τωρα θα χασεις το τρενο των σπουδων. Εισαι σε σχετικα δυσκολη σχολη με μεσο ορο αποφοιτησης 7,5 χρονια,μη νομιζεις οτι θα ξεμπερδεψεις πιο γρηγορα. Απλα διαβαζε, δινε εξεταστικες και δικτυωσου με συμφοιτητες για να εχεις βοηθειες και συμπαρασταση. Μπηκες στο χορο , θα χορεψεις.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα αρχικά να μάθεις αν τυχόν σου έχει η σχολή όριο στον αριθμό των δηλωμένων μαθημάτων.

- Αν όχι, δηλώνεις και την κουτσή Μαρία
- Αν ναι, πρώτα δηλώνεις όλα του έτους σου, δίνεις αυτά και αν έχεις δυνατότητα/χρόνο, δίνεις και 1-2 από χρωστούμενα.

Αλλιώς, ο Σεπτέμβριος είναι για σένα (ΠΑΜ)

Αυτά που λες για αναστολή, μερική φοίτηση κλπ κλπ είναι αρλουμπες. Δεν θα σε ωφελήσουν πουθενά και θα σε πάνε ακόμα πιο πίσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ όταν τελείωσα το 5ο εξάμηνο, κατέληξα να χρωστάω 14 μαθήματα (μετά το 2ο, χρωστούσα 11 , όχι πολύ μακριά από αυτά που χρωστάς τώρα εσύ). Αλλά επειδή με έκαιγε να μαζέψω τις πιστωτικές μονάδες για την πτυχιακή τον επόμενο χρόνο (=πέρσι) έκατσα και ασχολήθηκα πολύ βαριά με τα μαθήματα του εξαμήνου μου για να τα περάσω όλα, τα πέρασα (εκτός από 1 γελοίο που το έδιωξα τον Σεπτέμβριο) και επίσης αλλά 2 από τα χρωστούμενα τον Ιούνιο με 1 τον Σεπτέμβριο.

Έτσι, έφτασα 4ο έτος (τελευταίο για εμένα) με 11 χρωστούμενα πάλι. Εκεί, αποφασισμένος ότι δε θα κοπώ σε κανένα από τα μαθήματα (επιλογής) του έτους και ακολουθώντας την ίδια μέθοδο, πέρασα τα μαθήματα του έτους + 4 μαθήματα (σε όλες τις εξεταστικές).

Και είμαι αυτόν τον Σεπτέμβριο με 7 μαθήματα, τα οποία τα έδωσα όλα, ήδη πέρασα τα 2, και με την εικόνα που έδειξα σε αυτήν την εξεταστική, πιστεύω ότι λογικά πάω για ορκωμοσία!


Οπότε, όλα γίνονται, απλώς φτιάξε το πρόγραμμα σου κατάλληλα και δες τις δυνατότητές σου!
 
Τελευταία επεξεργασία:

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Τελικά μην κρατήσεις την συμβουλή μου, κόπηκα σε 2 μαθήματα 🥲
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 883 μηνύματα.
Top