Κατάργηση αυτοτελούς τμήματος φιλολογίας ΔΠΘ

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Συγχωνεύονται σε μία Μονοτμηματική Σχολή τα Τμήματα Ελληνικής Φιλολογίας, Ιστορίας & Εθνολογίας, Παρευξεινίων. Ιδρύεται νέο πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών Ψηφιακές Εφαρμογές στις Τέχνες & τον Πολιτισμό

Πάει η σχολη μου :'(

Τι γνώμη έχετε για αυτή τη απόφαση;
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και τα στατιστικά εισακτέων των τελευταίων ετών. Συνήθως είναι κι αυτός (πέραν του οικονομικού) ένας πιθανός λόγος συγχώνευσης ή κατάργησης τμημάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και τα στατιστικά εισακτέων των τελευταίων ετών. Συνήθως είναι κι αυτός (πέραν του οικονομικού) ένας πιθανός λόγος συχώνευσης ή κατάργησης τμημάτων.
Των άλλων δύο
Η φιλολογία δεν είχε πρόβλημα, απλώς την πήρε η μπάλα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Ένα τμήμα που ζήτημα όσοι πήγαιναν να το είχαν στην 25η επιλογή τους.

Απόλυτα δικαιολογημένη η απόφαση.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 231 μηνύματα.

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
Μα πως πήγαμε από "Ιστορία και Εθνολογία" σε "Ψηφιακές Εφαρμογές στις Τέχνες και τον Πολιτισμό"; Αυτό ακούγεται παρόμοιο με το ήμισυ της δικής μου σχολής ή με το τμήμα στο Ναύπλιο. Έχω πραγματική περιέργεια να δω τι είδους πρόγραμμα σπουδών θα έχει αυτό το τμήμα.

Αλλά είμαι της άποψης πως έχουμε ήδη αρκετά τμήματα που πραγματεύονται το θέμα των ψηφιακών τεχνών... Το δικό μου, αυτό του Ναυπλίου, της Κέρκυρας και είναι και οι σχολές καλών τεχνών που έχουνε κάποια κατεύθυνση για ψηφιακές τέχνες. Λίγο πολλά δεν είναι; Θέλουμε και άλλα;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι κατάλαβες ακριβώς τι οδήγησε σε αυτή την απόφαση, άσχετο αυτό που είπες
Τα τμήματα κλείνουν/συγχωνεύονται ξεκάθαρα για λόγους αριθμών.

Η φιλολογία, όπως είπες, πρόβλημα δεν έχει. Οι άλλες δύο δε δικαιολογούνε τον αριθμό μελών ΔΕΠ που έχουν. Οπότε συγχωνεύονται.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Τα τμήματα κλείνουν/συγχωνεύονται ξεκάθαρα για λόγους αριθμών.

Η φιλολογία, όπως είπες, πρόβλημα δεν έχει. Οι άλλες δύο δε δικαιολογούνε τον αριθμό μελών ΔΕΠ που έχουν. Οπότε συγχωνεύονται.
Και η μπάλα παίρνει και μας δυστυχώς
Ουφ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα πως πήγαμε από "Ιστορία και Εθνολογία" σε "Ψηφιακές Εφαρμογές στις Τέχνες και τον Πολιτισμό"; Αυτό ακούγεται παρόμοιο με το ήμισυ της δικής μου σχολής ή με το τμήμα στο Ναύπλιο. Έχω πραγματική περιέργεια να δω τι είδους πρόγραμμα σπουδών θα έχει αυτό το τμήμα.

Αλλά είμαι της άποψης πως έχουμε ήδη αρκετά τμήματα που πραγματεύονται το θέμα των ψηφιακών τεχνών... Το δικό μου, αυτό του Ναυπλίου, της Κέρκυρας και είναι και οι σχολές καλών τεχνών που έχουνε κάποια κατεύθυνση για ψηφιακές τέχνες. Λίγο πολλά δεν είναι; Θέλουμε και άλλα;
Πραγματικά δεν ξέρω τι κάνουν
Το ιστορικό και η Παρευξείνιων είχαν πρόβλημα με τους εισακτεους και είπαν να γίνει συγχώνευση
Εμείς τι φταίμε όμως; ας γίνει η συγχώνευση αυτών
Θέλουν να δείξουν την αναδιάρθρωση των ανθρωπιστικών και κλασικών σπουδών
Γελάω, ποιον κοροϊδεύουν πλέον;

Έχεις δίκιο, όντως έχει πολλές τέτοιες σχολές
Δεν ξέρω τι πρόγραμμα θα έχει, θα φανεί το 2025
Για την παιδαγωγική επάρκεια μας φοβάμαι, του φιλολογικού
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,722 μηνύματα.
Schlimazel αυτοι εχουν αναγει την κοροιδια σε επιστήμη ,μην τους πολυπιστευεις σε αυτα που λενε.
Λυπαμαι πολυ που ξοδευεις τα 5 καλυτερα χρονια σου σε ενα μαγαζι που το κλεινουν.
Αλλα οκ σε εσενα ειναι διαφορετικα.. μη μασας.. καθοτι η φιλολογια δεν σβηνει επειδη το θελουν ...ειναι μια και δεν εχει σημασια αν την μαθαινεις στην κομοτηνη στα χανια ή στα ηλύσια ..παντα εκει θα ειναι.
Για την παιδαγωγικη επαρκεια δεν θα εχεις θεμα καθοτι πιστευω οτι η σχολη θα εχει μεσα κατευθυνσεις
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Schlimazel αυτοι εχουν αναγει την κοροιδια σε επιστήμη ,μην τους πολυπιστευεις σε αυτα που λενε.
Λυπαμαι πολυ που ξοδευεις τα 5 καλυτερα χρονια σου σε ενα μαγαζι που το κλεινουν.
Αλλα οκ σε εσενα ειναι διαφορετικα.. μη μασας.. καθοτι η φιλολογια δεν σβηνει επειδη το θελουν ...ειναι μια και δεν εχει σημασια αν την μαθαινεις στην κομοτηνη στα χανια ή στα ηλύσια ..παντα εκει θα ειναι.
Για την παιδαγωγικη επαρκεια δεν θα εχεις θεμα καθοτι πιστευω οτι η σχολη θα εχει μεσα κατευθυνσεις
Εμένα δεν με επηρεάζει καθόλου το νέο νομοσχέδιο καλέ
Φιλόλογος μπήκα , φιλόλογος θα βγω
Οι καθηγητές μας θα μείνουν στη θέση τους
Τα μαθήματα όπως είναι


Ελπίζω να μην τους βγει το πανηγύρι αυτό σε καλό και να κάνουν βηματακια πίσω στη θέση τους
Θα φανεί σε ένα χρόνο αυτό, βέβαια


(Εννοείται δεν τους παίρνουμε στα σοβαρά , είναι υποκριτές χαχα)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top