Καριέρα στη φυσική

VagCr

Νεοφερμένος

Ο VagCr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας! Αρχικά , θα μιλήσω λίγο για εμένα.Φετος έδωσα πανελλήνιες και έβγαλα 18.4 χιλιάδες μόρια με το καλύτερο μου να είναι το μάθημα της φυσικής που έγραψα 20.Απο μικρός γουσταρα το αντικείμενο και ξεκίνησα βλέποντας βίντεο στο ίντερνετ και διαβάζοντας άρθρα.Επειτα γύρω στη β λυκείου αποφάσισα ότι θα πάω φυσικό. Ωστόσο καθόλη τη διάρκεια της γ λυκείου άκουγα από παντού για σχολές ημμυ. Πιστεύω πραγματικά ότι και αυτές θα μου φανούν ενδιαφέρουσες αλλά σίγουρα όχι τόσο πολύ όσο το φυσικό. Έχω κοιτάξει πολύ καλά τους καταλόγους μαθημάτων όλων των σχολών φυσικών και ημμυ. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ τι επάγγελμα θα ήθελα να ακολουθήσω, μου αρέσει η έρευνα ναι αλλά νιώθω ότι δεν μπορώ να ξέρω από αυτή την ηλικία σίγουρα. Μου έχουν πει ότι για να επιλέξω ανάμεσα στα δύο απλώς πρέπει να αναρωτηθώ αν είμαι πρακτικός ή θεωρητικός τύπος. Δεν ξέρω πως να με καταλάβω και να δω τι θέλω πιο πολύ. Πάντως πιστεύω ότι και στο φυσικό να πάω θα ξεπεράσω το πρόβλημα αποκατάστασης γιατί είμαι διαθετιμενος να το κυνηγήσω όσο δεν πάει.Πως μπορώ να καταλάβω τι μου ταιριάζει πιο πολύ όμως;;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Αρχικά , θα μιλήσω λίγο για εμένα.Φετος έδωσα πανελλήνιες και έβγαλα 18.4 χιλιάδες μόρια με το καλύτερο μου να είναι το μάθημα της φυσικής που έγραψα 20.Απο μικρός γουσταρα το αντικείμενο και ξεκίνησα βλέποντας βίντεο στο ίντερνετ και διαβάζοντας άρθρα.Επειτα γύρω στη β λυκείου αποφάσισα ότι θα πάω φυσικό. Ωστόσο καθόλη τη διάρκεια της γ λυκείου άκουγα από παντού για σχολές ημμυ. Πιστεύω πραγματικά ότι και αυτές θα μου φανούν ενδιαφέρουσες αλλά σίγουρα όχι τόσο πολύ όσο το φυσικό. Έχω κοιτάξει πολύ καλά τους καταλόγους μαθημάτων όλων των σχολών φυσικών και ημμυ. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ τι επάγγελμα θα ήθελα να ακολουθήσω, μου αρέσει η έρευνα ναι αλλά νιώθω ότι δεν μπορώ να ξέρω από αυτή την ηλικία σίγουρα. Μου έχουν πει ότι για να επιλέξω ανάμεσα στα δύο απλώς πρέπει να αναρωτηθώ αν είμαι πρακτικός ή θεωρητικός τύπος. Δεν ξέρω πως να με καταλάβω και να δω τι θέλω πιο πολύ. Πάντως πιστεύω ότι και στο φυσικό να πάω θα ξεπεράσω το πρόβλημα αποκατάστασης γιατί είμαι διαθετιμενος να το κυνηγήσω όσο δεν πάει.Πως μπορώ να καταλάβω τι μου ταιριάζει πιο πολύ όμως;;;
Θα σου απαντησω περιληπτικά
Κατ αρχην πολλα συγχαρητηρια για την αγαπη σου και την επιτυχια σου σε δυσκολη εποχη.
Οι πολυτεχνικες σχολες ημμυ, μηχανολογοι ,πολιτικοι ,χημικοι κλπ κανουν μεν πολυ φυσικη αλλα εφαρμογες της στον τομεα τους οι οποιες δεν θα σε καλυψουν... Οι σχολες αυτες ειναι τεχνη και οχι επιστημη παρ οτι λεγετε γενικως το αντιθετο.
Η φυσικη που εχεις στο μυαλο σου διδασκεται μονο στα φυσικα και ικανοποιητικα στην σεμφε.
Απο εργασια πιο ευκολη ειναι η σεμφε διοτι το εμπ θα την χωσει στο ΤΕΕ στην κατηγορια ημμυ.
Ερευνα φυσικης στην ελλαδα ουσιαστικα δεν υπαρχει ...βασικη ερευνα ( ερευνα για την ερευνα) κανουν τα πανεπιστημια και ο δημοκριτος.
Η ερευνα αυτη ομως πληρωνεται πολυ ισχαιμικα ( 600 το μηνα και οταν εχουμε) και κυριως ειναι ενα μεγαλο συν στο βιογραφικο για ακαδημαικη καριερα ( δηλαδη καθηγητης στο πανεπιστημιο).
Καλη τυχη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Αρχικά , θα μιλήσω λίγο για εμένα.Φετος έδωσα πανελλήνιες και έβγαλα 18.4 χιλιάδες μόρια με το καλύτερο μου να είναι το μάθημα της φυσικής που έγραψα 20.Απο μικρός γουσταρα το αντικείμενο και ξεκίνησα βλέποντας βίντεο στο ίντερνετ και διαβάζοντας άρθρα.Επειτα γύρω στη β λυκείου αποφάσισα ότι θα πάω φυσικό. Ωστόσο καθόλη τη διάρκεια της γ λυκείου άκουγα από παντού για σχολές ημμυ. Πιστεύω πραγματικά ότι και αυτές θα μου φανούν ενδιαφέρουσες αλλά σίγουρα όχι τόσο πολύ όσο το φυσικό. Έχω κοιτάξει πολύ καλά τους καταλόγους μαθημάτων όλων των σχολών φυσικών και ημμυ. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ τι επάγγελμα θα ήθελα να ακολουθήσω, μου αρέσει η έρευνα ναι αλλά νιώθω ότι δεν μπορώ να ξέρω από αυτή την ηλικία σίγουρα. Μου έχουν πει ότι για να επιλέξω ανάμεσα στα δύο απλώς πρέπει να αναρωτηθώ αν είμαι πρακτικός ή θεωρητικός τύπος. Δεν ξέρω πως να με καταλάβω και να δω τι θέλω πιο πολύ. Πάντως πιστεύω ότι και στο φυσικό να πάω θα ξεπεράσω το πρόβλημα αποκατάστασης γιατί είμαι διαθετιμενος να το κυνηγήσω όσο δεν πάει.Πως μπορώ να καταλάβω τι μου ταιριάζει πιο πολύ όμως;;;
Καλησπέρα και συγχαρητήρια και απο εμένα για την επίδοση σου.
Δεν κατανοώ που ακριβώς υπάρχει το δίλλημα για να είμαι ειλικρινής. Όπως τα λες είναι αρκετά ξεκάθαρο τι σε ενδιαφέρει.

Τέλος πάντων η αλήθεια είναι οτι υπάρχει ασύμμετρη πληροφόρηση σε αυτά τα θέματα. Όχι οτι όταν είσαι στο λύκειο καταλαβαίνεις πλήρως πως είναι το επάγγελμα του φυσικού ή ο χώρος της έρευνας, αλλά είσαι τουλάχιστον ήδη εκτεθειμένος έστω και στοιχειωδώς απο το σχολείο και τα βιντεάκια στο αντικείμενο. Ο ηλεκτρολόγος μηχανικός απο την άλλη...είναι άγνωστα νερά για τους περισσότερους, όπως και όλη η φιλοσοφία της μηχανικής, ακόμα και για αυτούς που τα δηλώνουν(επειδή άκουσαν απλώς πράγματα), καθώς δεν διδάσκεται στο σχολείο. Το σχολείο είναι πιο κοντά η αλήθεια είναι στην φιλοσοφία του μαθηματικού και του φυσικού, καθόλου του μηχανικού, οπότε είναι εντελώς άγνωστος κόσμος μέχρι να μπεις σε αυτόν. Θεωρώ για αυτό έχεις μάλλον δεύτερες σκέψεις, λόγω της μικρής πληροφόρησης που έχεις για τα τμήματα ημμυ σε σχέση με το φυσικό.

Εν κατακλείδι, εαν υπάρχει κάτι που μπορώ να σου πω συγκεκριμένο, ρώτα το, για να σου φύγει η όποια ιδέα οτι θα κάνεις λάθος επιλογή. Μόνο έτσι μπορείς να σιγουρευτείς παραπάνω, κάνοντας ερωτήσεις και κατανοώντας καλύτερα τι εστί το κάθε αντικείμενο. Γενικά και αόριστα δεν μπορώ να πω κάτι χρήσιμο αλλά το ζήτημα είναι πολύ πιο περίπλοκό απο το εαν είσαι "θεωρητικό ή πρακτικό" μυαλό. Εαν και για εμένα όπως είπα φαίνεται ήδη τι σε ελκύει περισσότερο και οι δεύτερες σκέψεις δεν χρειάζεται να υπάρχουν. Εαν μου έλεγες οτι ναι μεν σου αρέσει αρκετά αλλά δεν τρελένεσαι κιόλας θα σου έλεγα πιο εύκολα οκει, ας συζητήσουμε και άλλες πιθανές επιλογές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 1 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top