Καλοκαίρι πριν τις πανελλήνιες, τι κάνω;

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Υπαρχει ο μετρια διαβασμενος,ο πολυ διαβασμενος κλπ. Γενικα απτις ασκησεις που επρεπε να κανω για το καλοκαιρι δεν εκανα ουτε το 25% και νευριασα με τον εαυτο μου γιατι ειχα υπεραρκετο χρονο που δεν εκμεταλλευτηκα ενω οταν εσφιξαν τα πραγματα δεν ειχα οσο χρονο ηθελα.

19600 στο 2ο/4ο,19549 στο 3ο.


Εχεις μαντικες ικανοτητες;:xixi:Ασε να ξερω κατι παραπανω που εδωσα απο εσενα που θα δωσεις.

1) Ειδες ομως οτι παροτι δε διαβασες το καλοκαιρι, μια χαρα μορια χτυπησες ;)

2) Δεν χρειαζεται να εχω μαντικες ικανοτητες, εκτος κι αν υπαρχουν μαθητες μαζοχες που τους αρεσει να πιεζονται με τις πανελληνιες
-----------------------------------------
ισως γιαυτο και γω δεν εκμεταλλευτηκα το καλοκαιρι. Αλλα αν καποιος μπορει να πειθαρχησει τον εαυτο του και να κανει μια καλη προετοιμασια το καλοκαιρι η οποια ποτε δε μπορει να ειναι εξουθενωτικη λογω του αφθονου χρονου που υπαρχει τοτε ειναι μαγκας.:no1:

Προετοιμασια σε τι? Να αρχισει να διαβαζει στα τυφλα? Και αν εχει μαθει λαθος καποια πραγματα, μετα οταν θα κληθει να μαθει τα σωστα, θα του ειναι οχι μονο δυσκολο αλλα θα τον μπερδεψει κιολας, με αποτελεσμα να χασει τη μπαλα!


Επισης οι καθηγητες οχι μονο στο φροντιστηριο αλλα και στο σχολειο συνιστουν 1 μηνα χωρις ΤΙΠΟΤΑ, ουτε επαναληψεις ουτε διαβασμα ουτε τιποτα, απλα ξεκουραση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
1) Ειδες ομως οτι παροτι δε διαβασες το καλοκαιρι, μια χαρα μορια χτυπησες ;)

2) Δεν χρειαζεται να εχω μαντικες ικανοτητες, εκτος κι αν υπαρχουν μαθητες μαζοχες που τους αρεσει να πιεζονται με τις πανελληνιες
-----------------------------------------


Προετοιμασια σε τι? Να αρχισει να διαβαζει στα τυφλα? Και αν εχει μαθει λαθος καποια πραγματα, μετα οταν θα κληθει να μαθει τα σωστα, θα του ειναι οχι μονο δυσκολο αλλα θα τον μπερδεψει κιολας, με αποτελεσμα να χασει τη μπαλα!


Επισης οι καθηγητες οχι μονο στο φροντιστηριο αλλα και στο σχολειο συνιστουν 1 μηνα χωρις ΤΙΠΟΤΑ, ουτε επαναληψεις ουτε διαβασμα ουτε τιποτα, απλα ξεκουραση!

Διαβασα αρκετα! Αλλα ο φροντιστης μου εβαζε τετοιο ογκο ασκησεων που επρεπε να διαβαζεις σχεδον ολη μερα για να ανταπεξελθεις.
Γιατι να τα μαθει λαθος; Και τι παραπανω τον εμποδιζει να τα μαθει λαθος αν τα κανει το Σεπτεμβριο αποτι ανα τα κανει το καλοκαιρακι;
Ποιοι καθηγητες;Διεκδικουν το αλαθητο; Νομιζα πως ηταν μονο ο παππας... Πολλες προφητειες θα ακουσεις και στα φροντιστηρια και απο τους δασκαλους.Δυστυχως η αληθεια δεν ειναι κτημα των πολλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Διαβασα αρκετα! Αλλα ο φροντιστης μου εβαζε τετοιο ογκο ασκησεων που επρεπε να διαβαζεις σχεδον ολη μερα για να ανταπεξελθεις.
Γιατι να τα μαθει λαθος; Και τι παραπανω τον εμποδιζει να τα μαθει λαθος αν τα κανει το Σεπτεμβριο αποτι ανα τα κανει το καλοκαιρακι;
Ποιοι καθηγητες;Διεκδικουν το αλαθητο; Νομιζα πως ηταν μονο ο παππας... Πολλες προφητειες θα ακουσεις και στα φροντιστηρια και απο τους δασκαλους.Δυστυχως η αληθεια δεν ειναι κτημα των πολλων.

1) Γιατι 1ον δεν γνωριζει ποια ειναι η υλη, 2ον δεν γνωριζει πως να την αξιοποιησει, και δεν εχει καποιον να του εξηγησει το μαθημα! Με τη λογικη σου δεν χρειαζονται ουτε τα φροντιστηρια...

2) Ποιο αλαθητο και παπαριες μου λες? Συμβουλες ειναι, κατι παραπανω ξερουν κι αυτοι!


Α, και δυστυχως για σενα ο "πάπας" γράφεται με 1 "π", οπότε να είσαι λιγότερο σαρκαστικός με αυτούς που δεν τα πάνε καλά με την ορθογραφία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Το πόσο θα διαβάσει ο καθένας το καλοκαίρι είναι υποκειμενικό.Για μένα,τα φροντιστήρια νομίζω πως ήταν απαραίτητα,όχι τόσο επειδή αν ξεκινούσα το σεπτέμβριο θα τα πήγαινα χειρότερα αλλά κυρίως επειδή θα ένιωθα μεγαλύτερη ανασφάλεια-καταστροφικό όταν κάποιος προετοιμάζεται για εξετάσεις.

Καλή τύχη σε όλους και με συστηματικό-όχι υπερβολικό-διάβασμα,όλα θα πάνε καλά!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
1) Γιατι 1ον δεν γνωριζει ποια ειναι η υλη, 2ον δεν γνωριζει πως να την αξιοποιησει, και δεν εχει καποιον να του εξηγησει το μαθημα! Με τη λογικη σου δεν χρειαζονται ουτε τα φροντιστηρια...

2) Ποιο αλαθητο και παπαριες μου λες? Συμβουλες ειναι, κατι παραπανω ξερουν κι αυτοι!


Α, και δυστυχως για σενα ο "πάπας" γράφεται με 1 "π", οπότε να είσαι λιγότερο σαρκαστικός με αυτούς που δεν τα πάνε καλά με την ορθογραφία ;)
ναι! γιατι ο πάπας ειναι μια λεξη που ο καθενας θα πρεπει να ξερει πώς γραφεται! Το παιδι πιο πανω εκανε ενα τραγικο ορθογραφικο λαθος που εχει να κανει με τη γνωση θεμελιωδων κανόνων ορθογραφιας (δυνάμης αντι για δυνάμεις ).Ελπιζω να ηταν τυχαιο, αλλα 2 λαθη στην ιδια προταση υποστηριζουν το αντιθετο.
Η υλη ειναι ιδια και απαραλλακτη για χρονια και οι αλλαγες που γινονται ειναι μικρες.
Μα ποιος ειπε οτι ο μαθητης θα δουλεψει μονος του;Μιλω για καλοκαιρινο φροντιστηριο αν δεν το εχεις καταλαβει -ακομα-.
Οπωσδηποτε η καλοκαιρινη προετοιμασια ειναι εφικτη.
Θα σε παρακαλουσα να προσεχεις πώς μιλας. Η απουσια των επιχειρηματων σε αναγκαζει να καταφευγεις σε βωμολοχιες.
Μπορω και γω να σου φερω ενα σωρο εκπαιδευτικους και φροντιστες που να υποστηριζουν οτι η προετοιμασια πρεπει να αρχισει απτο καλοκαιρι.Τι σημαινει αυτο; Ποσοι αδαεις εκπαιδευτικοι υπαρχουν σε τουτη τη χωρα ...
και ολοι τους το παιζουν παντογνωστες.
Ειναι εντυπωσιακη η εμμονη σου στις αποψεις σου,χωρις καν να ξερεις περι τινος προκειται αφου δεν το εχεις βιωσει. Δεχεσαι παθητικα αυτα που σου λενε και τα μηρυκαζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
ναι! γιατι ο πάπας ειναι μια λεξη που ο καθενας θα πρεπει να ξερει πώς γραφεται! Το παιδι πιο πανω εκανε ενα τραγικο ορθογραφικο λαθος που εχει να κανει με τη γνωση θεμελιωδων κανόνων ορθογραφιας (δυνάμης αντι για δυνάμεις ).Ελπιζω να ηταν τυχαιο, αλλα 2 λαθη στην ιδια προταση υποστηριζουν το αντιθετο.
Η υλη ειναι ιδια και απαραλλακτη για χρονια και οι αλλαγες που γινονται ειναι μικρες.
Μα ποιος ειπε οτι ο μαθητης θα δουλεψει μονος του;Μιλω για καλοκαιρινο φροντιστηριο αν δεν το εχεις καταλαβει -ακομα-.
Οπωσδηποτε η καλοκαιρινη προετοιμασια ειναι εφικτη.
Θα σε παρακαλουσα να προσεχεις πώς μιλας. Η απουσια των επιχειρηματων σε αναγκαζει να καταφευγεις σε βωμολοχιες.
Μπορω και γω να σου φερω ενα σωρο εκπαιδευτικους και φροντιστες που να υποστηριζουν οτι η προετοιμασια πρεπει να αρχισει απτο καλοκαιρι.Τι σημαινει αυτο; Ποσοι αδαεις εκπαιδευτικοι υπαρχουν σε τουτη τη χωρα ...
και ολοι τους το παιζουν παντογνωστες.
Ειναι εντυπωσιακη η εμμονη σου στις αποψεις σου,χωρις καν να ξερεις περι τινος προκειται αφου δεν το εχεις βιωσει. Δεχεσαι παθητικα αυτα που σου λενε και τα μηρυκαζεις.

Ειναι πολυ τραγικο το οτι υπαρχουν ατομα του 20 που θεωρουν οσους βγαζουν κατωτερους βαθμους η δε ξερουν ορθογραφια και κατωτερους ανθρωπους... :(

Η απουσια των επιχειρηματων μου ηταν ολοφανερη πιστευω, δεν τεκμηριωσα τιποτα, εχεις δικιο

Επισης, μιλας για καλοκαιρινο φροντιστηριο...μονο που δε μιλαμε για καλοκαιρινο φροντιστηριο, αλλα η αφορμη της απαντησης μου εδω ηταν το οτι το παιδι θελει μεχρι τον Αυγουστο να τελειωσει ΟΛΗ την Ιστορια Κατευθυνσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Ειναι πολυ τραγικο το οτι υπαρχουν ατομα του 20 που θεωρουν οσους βγαζουν κατωτερους βαθμους η δε ξερουν ορθογραφια και κατωτερους ανθρωπους... :(

Η απουσια των επιχειρηματων μου ηταν ολοφανερη πιστευω, δεν τεκμηριωσα τιποτα, εχεις δικιο

Επισης, μιλας για καλοκαιρινο φροντιστηριο...μονο που δε μιλαμε για καλοκαιρινο φροντιστηριο, αλλα η αφορμη της απαντησης μου εδω ηταν το οτι το παιδι θελει μεχρι τον Αυγουστο να τελειωσει ΟΛΗ την Ιστορια Κατευθυνσης!
"πολυ τραγικο" πλεονασμος.... σαν το "πολυ τελειο"...
Δεν θεωρω κανεναν κατωτερο ή ανωτερο με την εννοια που εννοεις. Το σχολιο μου ηταν περισσοτερο χιουμοριστικο παρα σαρκαστικο,όμως δεν χρειαζεται ομως να λογοδοτησω σε σενα γιαυτο,ετσι;
Προφανως.Ειδικα οταν "κατεδαφισες" το δικο μου επιχειρημα με το εξαισιο "Ποιο αλαθητο και παπαριες μου λες" εδειξες την κλαση σου!
Για την Ιστορια ειναι λιγο διαφορετικα. Μπορει κανεις και να κατανοησει και να αποστηθισει το κειμενο της Ιστοριας χωρις ιδιατερη βοηθεια-δεν εινια δα και ολοκληρωτικος λογισμος-. Οποιος εχει ορεξη και κουραγιο θα εχει πλεονεκτημα σε σχεση με αυτους που τρομπαραν ολο το καλοκαιρι στο ονομα της "εξοικονομησης δυναμεων" και θα ανταμειφθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
"πολυ τραγικο" πλεονασμος.... σαν το "πολυ τελειο"...
Δεν θεωρω κανεναν κατωτερο ή ανωτερο με την εννοια που εννοεις. Το σχολιο μου ηταν περισσοτερο χιουμοριστικο παρα σαρκαστικο,όμως δεν χρειαζεται ομως να λογοδοτησω σε σενα γιαυτο,ετσι;
Προφανως.Ειδικα οταν "κατεδαφισες" το δικο μου επιχειρημα με το εξαισιο "Ποιο αλαθητο και παπαριες μου λες" εδειξες την κλαση σου!
Για την Ιστορια ειναι λιγο διαφορετικα. Μπορει κανεις και να κατανοησει και να αποστηθισει το κειμενο της Ιστοριας χωρις ιδιατερη βοηθεια-δεν εινια δα και ολοκληρωτικος λογισμος-. Οποιος εχει ορεξη και κουραγιο θα εχει πλεονεκτημα σε σχεση με αυτους που τρομπαραν ολο το καλοκαιρι στο ονομα της "εξοικονομισης δυναμεων" και θα ανταμειφθει.

Σ'αυτό δε μπορώ παρα να συμφωνήσω!Ορισμένοι,προκειμένου να δικαιολογήσουν την τεμπελιά τους επικαλούνται διάφορα περι "εξοικονόμησης δυνάμεων" τα οποία απλά δε στέκουν.ΟΚ,είναι καλοκαίρι,είναι πολύ δύσκολο να πέσεις με τα μούτρα στο διάβασμα,αλλά μια προσπάθεια τουλάχιστον επιβάλλεται να την κάνεις-αν φυσικά έχεις στόχους και θέλεις να τους πετύχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Σ'αυτό δε μπορώ παρα να συμφωνήσω!Ορισμένοι,προκειμένου να δικαιολογήσουν την τεμπελιά τους επικαλούνται διάφορα περι "εξοικονόμησης δυνάμεων" τα οποία απλά δε στέκουν.ΟΚ,είναι καλοκαίρι,είναι πολύ δύσκολο να πέσεις με τα μούτρα στο διάβασμα,αλλά μια προσπάθεια τουλάχιστον επιβάλλεται να την κάνεις-αν φυσικά έχεις στόχους και θέλεις να τους πετύχεις...
μα τι ειναι οι δυναμεις; Ενας δεικτης που θελει μηνες για να γεμισει; Και πώς γεμιζει; Πηγαινοντας διακοπες,ξενυχτώντας μεχρι το πρωι,με τον 12ωρο καθημερινο υπνο; Μαλλον πιο πολυ κουραζουν και αποπροσανατολιζουν αυτα τον μελλοντικο υποψηφιο.
Εγω μια βδομαδα(και λιγοτερο) μετα τις πανελληνιες ειχα μπει αμεσως στους ρυθμους της καινουργιας μου ζωης και ενιωθα τελειως ξεκουραστος που σημαινει οτι για να γεμισει αυτη η περιφημη "μπαταρια" δεν χρειαζονται ουτε μηνες ουτε καν βδομαδες,απλώς μερικες μερες αναπαυλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Δεν θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Επιμένω πως το καλοκαίρι πριν τις πανελλήνιες είναι για ξεκούραση μόνο... Εγώ πέρσι ξεκίνησα φροντιστήρια 23 Αυγ. και τώρα που τελείωσα και έπιασα δουλειά και αναγκάζομαι να ξυπνάω από τις 8 (ντάξει δεν είναι και τόσο νωρίς) νιώθω να βγαίνει όλη η κούραση της χρονιάς.

Υ.Γ. Το αποτέλεσμα που είχα από τις 23 Αυγούστου ήταν 19280 μόρια. Δηλαδή μες το καλοκαίρι καθόμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Για μένα η σωστότερη "συνταγή" είναι:

- Αν δεν έχετε κενά, ξεκινάτε κανονικά φροντιστήριο μέχρι τα τέλη Ιουλίου, κάνοντας χαλαρό (ως προς τις ώρες που αφιερωνετε) αλλά συγκεντρωμένο και μεθοδικό διαβασματάκι ώστε να αφομοιώσετε τα πρώτα-πρώτα για να μπείτε στο κλίμα της Γ' που δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την Β', με την έννοια ότι πλέον παίζετε ανταγωνιστικά, κακώς βέβαια, και πρέπει συνεχώς να είστε συγκεντρωμένοι στον στόχο σας. Θα υπάρξουν και ωραίες στιγμές μέσα στη χρονιά, όσο περίεργο κι αν ακούγεται, αλλά δεν θα περάσει μέρα που να μην σκεφτείτε ότι γράφετε το Μάιο.

- Μέχρι τις 20-25 Αυγούστου ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΟΥΤΕ COMICS.

- Από τα τέλη Αυγούστου, τη μέρα που θα επιλέξετε εσείς, ξεκινάτε μια μικρή επανάληψη, να φρεσκάρετε αυτά που είχατε μάθει το καλοκαίρι.

- Εάν και εφόσον δεν γράφετε κάποια διαγωνίσματα προσομοίωσης (στο φροντιστήριό μου γράφαμε από 1η-6η Σεπτεμβρίου) από τις 5 του μήνα ξεκουράζεστε μέχρι να αρχίσουν τα σχολεία.

- Απ'όταν αρχίζουν τα σχολεία και μετά, αρχίζουν τα ωραία...

Μπορείτε / Καλό θα είναι να κάνετε τα εξής:

- Αν είστε τύπος που του αρέσει να λειτουργεί βάσει προγράμματος, να φτιάξετε πρόγραμμα για το πότε θα διαβάζετε τι

- Αν νιώθετε ότι δεν έχετε ανάγκη κάποιο πρόγραμμα για να κρίνετε τι θα διαβάσετε, να διαβάζετε τυχαία ό,τι κρίνετε απαραίτητο να διαβάσετε κάθε φορά (όπως έκανα εγώ), αλλά να μην τεμπελιάζετε.

- Παράλληλα αν έχετε όρεξη να αφιερώνετε λίγη ώρα παραπάνω στα μαθήματα βαρύτητας, ειδικά αν σας αρέσουν (π.χ. μαθηματικά εγώ έπιανα ασκήσεις με το τσουβάλι και τις πάλευα), κάντε το, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΩΤΕ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. Όσο περισσότερο ασχολείστε με κάτι δύσκολο τόσο πιο πολύ θα εξοικειώνεστε μ'αυτό.

- Να το ξαναπώ: ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ.

- Για την τεχνολογική: προσοχή στις παρλαπίπες του ΑΟΔΕ, μπορείτε πραγματικά να χάσετε μόρια αν δεν ασχοληθείτε όσο πρέπει (όπως έχασα εγώ αν και κάλυψα τη χασούρα απ'τα άλλα μαθήματα), και

- στην Έκθεση
. Μπορεί να σας ακούγεται απίστευτο αλλά ισχύει: Στην Έκθεση μετράει πάρα πολύ το πόσο ποιοτικά διαβάζει κανείς. Σκεφτείτε μόνο ότι τις 60 μονάδες μπορείτε να τις τσιμπήσετε μόνο με διάβασμα και εξάσκηση στην περίληψη. Ε και η έκθεση αυτή καθ'αυτή θέμα διαβάσματος είναι κατά κύριο λόγο. Αν δεν μπορείτε να συγγράψετε καλά κείμενα θα'χετε ένα μικρότερο peak από κάποιον που έχει περισσότερη άνεση, αλλά και πάλι κατά τη γνώμη μου ένα 16 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μπορεί να το γράψει ο καθένας στην Έκθεση, αν πραγματικά το θέλει.

- Να θυμάστε πάντα ότι στις πανελλήνιες μετράει κατά 95% (που λέει ο λόγος, κατά συντριπτικό ποσοστό εν πάσει περιπτώσει) το πόσο και πόσο σωστά (κυρίως) διαβάζει κανείς (κατά πόσο κατανοεί πραγματικά αυτό που διαβάζει και δεν παπαγαλίζει δηλαδή - εκτός ΑΟΔΕ :P) και όχι η νοημοσύνη / εξυπνάδα κλπ. Αν το καταλάβετε αυτό και βάλετε μπρος για να κάνετε την δουλειά σας, στο τέλος εσείς θα βγείτε κερδισμένοι και θα αφήνετε τους άλλους να καταριούνται τη χρονιά που χάσανε.

- Τα Σάββατα να βγαίνετε το βραδάκι οπωσδήποτε, αν έχετε τη δυνατότητα (αν δεν γράφετε διαγώνισμα στο φροντιστήριο πολύ πρωί την Κυριακή). Θα χαλαρώνετε και πιστέψτε με, φέτος θα το'χετε πολύ ανάγκη αυτό. Θυμάμαι μια φορά που έγραφα Μαθηματικά στο φροντιστήριο την Κυριακή στις 8 το πρωί κα είχα πάει Εξάρχεια το προηγούμενο βράδυ με μια παρέα. Ε περάσαμε τόσο καλά που δεν μ'ένοιαξε η απίστευτη νύστα που ένιωθα το πρωί που πήγα να γράψω (είχα κοιμηθεί μόλις 5 ώρες ξέρω'γω).

- Να κοιμάστε όσο μπορείτε (μην παραδειγματίζεστε απ'το προηγούμενο δηλαδή :Ρ). Αν κάποια στιγμή νοιώθετε ότι "δεν πάει άλλο, νυστάζω απίστευτα", κλείστε το βιβλιαράκι σας, πέστε την για όσο τραβάει η ψυχούλα σας και συνεχίστε οταν ξυπνήσετε. Μπορεί να σας βγουν τρελά ωράρια (π.χ. εγώ ερχόμουν καμιά φορά απ'το σχολείο έχοντας κενή μέρα από φροντιστήριο, την έπεφτα μέχρι τις 7 το απόγευμα και διάβαζα το βράδυ) αλλά δεν θα βγείτε χαμένοι.


Καλή τύχη.

p.s. 2 λέξεις πήγα να γράψω και μου βγήκε υπερτιτανομεγιστοτεράστιο τo post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.

- στην Έκθεση
. Μπορεί να σας ακούγεται απίστευτο αλλά ισχύει: Στην Έκθεση μετράει πάρα πολύ το πόσο ποιοτικά διαβάζει κανείς. Σκεφτείτε μόνο ότι τις 60 μονάδες μπορείτε να τις τσιμπήσετε μόνο με διάβασμα και εξάσκηση στην περίληψη. Ε και η έκθεση αυτή καθ'αυτή θέμα διαβάσματος είναι κατά κύριο λόγο. Αν δεν μπορείτε να συγγράψετε καλά κείμενα θα'χετε ένα μικρότερο peak από κάποιον που έχει περισσότερη άνεση, αλλά και πάλι κατά τη γνώμη μου ένα 16 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μπορεί να το γράψει ο καθένας στην Έκθεση, αν πραγματικά το θέλει.
Διαφωνώ μόνο σε αυτό.Εκτός αν με τη λέξη εννοείς το να γράφουμε εκθέσεις,περιλήψεις,κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Όχι. Η έκθεση είναι κυρίως θέμα διαβάσματος γενικού περιεχομένου ούτως ώστε να προϊδεάζει κανείς τον εαυτό του και να αποκομίζει απόψεις, γενικές θέσεις και στοιχεία για οποιοδήποτε θέμα της καθημερινότητος και της ευρύτερης γνώσης. Επίσης, μέσα από αυτή τη διαδικασία, αφομοιώνονται καλύτερα και οι χρήσεις της γλώσσας, εμπλουτίζεται το λεξιλόγιο και παράλληλα ο εγκέφαλος εξασκείται στην αφομοιωτική διεργασία, η οποία είναι το Α και το Ω της συγγραφής περίληψης (μαθαίνει, δηλαδή, να εντοπίζει τα κύρια σημεία ενός κειμένου). Ένας μαθητής ο οποίος διαβάζει αρκετά εξωσχολικά θεωρώ ότι έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να γράψει ένα δυνατό και καλοβαλμένο κείμενο στις Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
μα τι ειναι οι δυναμεις; Ενας δεικτης που θελει μηνες για να γεμισει; Και πώς γεμιζει; Πηγαινοντας διακοπες,ξενυχτώντας μεχρι το πρωι,με τον 12ωρο καθημερινο υπνο; Μαλλον πιο πολυ κουραζουν και αποπροσανατολιζουν αυτα τον μελλοντικο υποψηφιο.
Εγω μια βδομαδα(και λιγοτερο) μετα τις πανελληνιες ειχα μπει αμεσως στους ρυθμους της καινουργιας μου ζωης και ενιωθα τελειως ξεκουραστος που σημαινει οτι για να γεμισει αυτη η περιφημη "μπαταρια" δεν χρειαζονται ουτε μηνες ουτε καν βδομαδες,απλώς μερικες μερες αναπαυλας.

καταρχάς δε μιλάμε για μήνες, ουσιαστικά αν τελειώσει τις εξετάσεις γύρω στις 20 ιουνίου και αρχίσει 1 αυγούστου, είναι 1 μήνας + κάτι μέρες.

πολλά άτομα άρχισαν το φροντιστήριο αμέσως μετά αφού τελείωσαν τις εξετάσεις τους. Επίσης όταν μιλάμε για ξεκούραση εννούμε την ξεκούραση από τα μαθήματα, να ξεχαστεί ο μαθητής από τα μαθήματα.

εσύ μπορέι να σε η εξαίρεση και να έπηζες χωρίς σταματημό, αυτό όμως δε σημαίνει πως όλοι πρέπει να κάνουν το ίδιο πράγμα.

η ζωή δεν είναι μόνο διάβασμα, υπάρχει και το μέτρο στο διάβασμα, θέλει και το έξω του, θέλει να ξεχαστεί κανείς τελείως από το διάβασμα για κάμποσο διάστημα, να καθαρίσει το μυαλό του, και να αρχίσει την κατάλληλη στιγμή, που συνήθως θα λεγα στη 3 λυκείου είναι αρχές αυγούστου, με καθαρό μυαλό την προετοιμασία του για τις πανελλήνιες

κοίτα δε με ενδιαφέρει βασικά τι θα κάνει ο καθένας, απλά με παραξενεύει λίγο το γεγονός που υποστηρίζεις με τέτοιο "πάθος" την άποψη σου για το "συνεχόμενο χωρίς σταματημό" διάβασμα.

όπως και είπα, είναι ΡΙΣΚΟ να κουράζεται κανείς από τώρα, μεγάλο ρίσκο, έχω δει άριστα παιδιά να τα παρατάνε στο τέλος εξαιτίας της κούρασης για αυτό δε συνιστώ το διάβασμα από τώρα.

απλές εξετάσεις είναι έλεος δηλαδή, διαβάζεις κανονικά κάθε μέρα 3 ώρες τα τις κατεύθυνσης και απλά μετά το φεβρουάριο ξεχνάς τα πάντα και γκαζώνεις

δηλαδή σε βλέπω να λές όσα λές και θυμάμαι ένα φιλαράκι μου πέρσι που μου λεγε τα ίδια και κατέληξε να βγάζει 12 και γω 18+

τέλος πάντων, δε πρόκειται να ξανα ασχοληθώ με το θέμα, είχα ξανα πεί την άποψή μου πριν μερικές μέρες

όσων αφορά τα ορθογραφικά, δεν υπάρχει λόγος να γίνεται θέμα, μπορεί ο άλλος να έχει συνηθίσει να γράφει greeklish και τώρα μιας και είναι ελληνικό το φόρουμ να αναγκάζεται να γράφει ελληνικά, δε χρειάζεται να γίνονται τόσα πολλά replies για τα ορθογραφικά.

καλή συνέχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Για μένα η σωστότερη "συνταγή" είναι:

- Αν δεν έχετε κενά, ξεκινάτε κανονικά φροντιστήριο μέχρι τα τέλη Ιουλίου, κάνοντας χαλαρό (ως προς τις ώρες που αφιερωνετε) αλλά συγκεντρωμένο και μεθοδικό διαβασματάκι ώστε να αφομοιώσετε τα πρώτα-πρώτα για να μπείτε στο κλίμα της Γ' που δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την Β', με την έννοια ότι πλέον παίζετε ανταγωνιστικά, κακώς βέβαια, και πρέπει συνεχώς να είστε συγκεντρωμένοι στον στόχο σας. Θα υπάρξουν και ωραίες στιγμές μέσα στη χρονιά, όσο περίεργο κι αν ακούγεται, αλλά δεν θα περάσει μέρα που να μην σκεφτείτε ότι γράφετε το Μάιο.

- Μέχρι τις 20-25 Αυγούστου ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΟΥΤΕ COMICS.

- Από τα τέλη Αυγούστου, τη μέρα που θα επιλέξετε εσείς, ξεκινάτε μια μικρή επανάληψη, να φρεσκάρετε αυτά που είχατε μάθει το καλοκαίρι.

- Εάν και εφόσον δεν γράφετε κάποια διαγωνίσματα προσομοίωσης (στο φροντιστήριό μου γράφαμε από 1η-6η Σεπτεμβρίου) από τις 5 του μήνα ξεκουράζεστε μέχρι να αρχίσουν τα σχολεία.

- Απ'όταν αρχίζουν τα σχολεία και μετά, αρχίζουν τα ωραία...

Μπορείτε / Καλό θα είναι να κάνετε τα εξής:

- Αν είστε τύπος που του αρέσει να λειτουργεί βάσει προγράμματος, να φτιάξετε πρόγραμμα για το πότε θα διαβάζετε τι

- Αν νιώθετε ότι δεν έχετε ανάγκη κάποιο πρόγραμμα για να κρίνετε τι θα διαβάσετε, να διαβάζετε τυχαία ό,τι κρίνετε απαραίτητο να διαβάσετε κάθε φορά (όπως έκανα εγώ), αλλά να μην τεμπελιάζετε.

- Παράλληλα αν έχετε όρεξη να αφιερώνετε λίγη ώρα παραπάνω στα μαθήματα βαρύτητας, ειδικά αν σας αρέσουν (π.χ. μαθηματικά εγώ έπιανα ασκήσεις με το τσουβάλι και τις πάλευα), κάντε το, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΩΤΕ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. Όσο περισσότερο ασχολείστε με κάτι δύσκολο τόσο πιο πολύ θα εξοικειώνεστε μ'αυτό.

- Να το ξαναπώ: ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ.

- Για την τεχνολογική: προσοχή στις παρλαπίπες του ΑΟΔΕ, μπορείτε πραγματικά να χάσετε μόρια αν δεν ασχοληθείτε όσο πρέπει (όπως έχασα εγώ αν και κάλυψα τη χασούρα απ'τα άλλα μαθήματα), και

- στην Έκθεση. Μπορεί να σας ακούγεται απίστευτο αλλά ισχύει: Στην Έκθεση μετράει πάρα πολύ το πόσο ποιοτικά διαβάζει κανείς. Σκεφτείτε μόνο ότι τις 60 μονάδες μπορείτε να τις τσιμπήσετε μόνο με διάβασμα και εξάσκηση στην περίληψη. Ε και η έκθεση αυτή καθ'αυτή θέμα διαβάσματος είναι κατά κύριο λόγο. Αν δεν μπορείτε να συγγράψετε καλά κείμενα θα'χετε ένα μικρότερο peak από κάποιον που έχει περισσότερη άνεση, αλλά και πάλι κατά τη γνώμη μου ένα 16 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μπορεί να το γράψει ο καθένας στην Έκθεση, αν πραγματικά το θέλει.

- Να θυμάστε πάντα ότι στις πανελλήνιες μετράει κατά 95% (που λέει ο λόγος, κατά συντριπτικό ποσοστό εν πάσει περιπτώσει) το πόσο και πόσο σωστά (κυρίως) διαβάζει κανείς (κατά πόσο κατανοεί πραγματικά αυτό που διαβάζει και δεν παπαγαλίζει δηλαδή - εκτός ΑΟΔΕ :P) και όχι η νοημοσύνη / εξυπνάδα κλπ. Αν το καταλάβετε αυτό και βάλετε μπρος για να κάνετε την δουλειά σας, στο τέλος εσείς θα βγείτε κερδισμένοι και θα αφήνετε τους άλλους να καταριούνται τη χρονιά που χάσανε.

- Τα Σάββατα να βγαίνετε το βραδάκι οπωσδήποτε, αν έχετε τη δυνατότητα (αν δεν γράφετε διαγώνισμα στο φροντιστήριο πολύ πρωί την Κυριακή). Θα χαλαρώνετε και πιστέψτε με, φέτος θα το'χετε πολύ ανάγκη αυτό. Θυμάμαι μια φορά που έγραφα Μαθηματικά στο φροντιστήριο την Κυριακή στις 8 το πρωί κα είχα πάει Εξάρχεια το προηγούμενο βράδυ με μια παρέα. Ε περάσαμε τόσο καλά που δεν μ'ένοιαξε η απίστευτη νύστα που ένιωθα το πρωί που πήγα να γράψω (είχα κοιμηθεί μόλις 5 ώρες ξέρω'γω).

- Να κοιμάστε όσο μπορείτε (μην παραδειγματίζεστε απ'το προηγούμενο δηλαδή :Ρ). Αν κάποια στιγμή νοιώθετε ότι "δεν πάει άλλο, νυστάζω απίστευτα", κλείστε το βιβλιαράκι σας, πέστε την για όσο τραβάει η ψυχούλα σας και συνεχίστε οταν ξυπνήσετε. Μπορεί να σας βγουν τρελά ωράρια (π.χ. εγώ ερχόμουν καμιά φορά απ'το σχολείο έχοντας κενή μέρα από φροντιστήριο, την έπεφτα μέχρι τις 7 το απόγευμα και διάβαζα το βράδυ) αλλά δεν θα βγείτε χαμένοι.


Καλή τύχη.

p.s. 2 λέξεις πήγα να γράψω και μου βγήκε υπερτιτανομεγιστοτεράστιο τo post.


+άπειρο

Είναι ακριβώς η "συνταγή" που ακολούθησα όλη τη χρονιά.Απίστευτο το ποστ σου φίλε,ίσως από τα πιο βοηθητικά και ουσιαστικά που έχω διαβάσει στο forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra - sparti

Νεοφερμένος

Η dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
χαλαρωσε γτ ολο το χρονο θα μας βγει ο κωλος! κανε κνν μπανακι και πολλες βολτες!!!!:adv:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Έχω διχαστεί, δεν ξέρω τι να κάνω. Στη β' λυκείου είχα κουραστεί προς το τέλος της χρονιάς, και (όπως πάντα) τα παράτησα στις εξετάσεις. Βέβαια στην κατεύθυνση έγραψα καλά γιατί διάβαζα όλη τη χρονιά (όχι πολύ, αλλά διάβαζα). Άμα κουραστηκα φέτος, ούτε θέλω να φανταστώ πόσο θα κουραστώ του χρόνου. Αυτόν τον καιρό, υπάρχουν στιγμες που είμαι έτσι:drink:και αλλες καπως ετσι:read: γιατί ακριβώς δεν ξέρω τι να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
παιδια της τριτης , δινατε περισσοτερη εμφαση στα μαθηματα που δωσατε στις πανελληνιες ή και γενικης? αν ναι πως προλαβενατε? αντε τους 2 πρωτους μηνες .. μετα .. ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
ΜΟΝΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
παιδια της τριτης , δινατε περισσοτερη εμφαση στα μαθηματα που δωσατε στις πανελληνιες ή και γενικης? αν ναι πως προλαβενατε? αντε τους 2 πρωτους μηνες .. μετα .. ?

μόνο στα μαθήματα πανελληνίων, και μόνο στο φροντηστήριο.
σχολείο πήγαινα για να περάσει η ώρα.
δόξα το θεό καλά τα πήγα έβγαλα 16000 στο 4ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top