Καλοκαίρι πριν τις πανελλήνιες, τι κάνω;

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
να κατσω να σκιστω στις επαναληψεις η να αραζω μεχρι μεσα αυγουστου?

Κοίτα,όντως καλύτερα να ξεκουραστείς αυτό το καλοκαίρι για να ανανεωθείς και να ξεκινήσεις την καινούρια χρονιά με γεματες μπαταρίες...Εξάλλου,αυτά τα μαθήματα που κάνεις το καλοκαίρι,τα επαναλαμβάνεις το φθινόπωρο και απλά με τα θερινά μαθήματα προηγείσαι λιγάκι στην ύλη σε σχέση με τους άλλους που δεν κάνουν,που δεν προσφέρει και τίποτα ιδιαίτερο,διότι και οι άλλοι θα την καλύψουν την ύλη λίγο πιο αργά.Εγώ είχα κάνει θερινά το καλοκαίρι,αλλά δεν νομίζω ότι αν δεν είχα
κάνει δεν θα τα είχα πάει το ίδιο καλά,εξάλλου αυτά με τα οποία είχαμε ασχοληθεί ήταν τα πρώτα κεφάλαια σε κάθε βιβλίο,που ήταν πολύ κατανοητά και βγαίνει εύκολα η ύλη τους.Επίσης ξέρω παιδιά που γράψαν πολύ καλά χωρίς να έχουν κάνει θερινά.Πιστεύω ότι η ίδια η διαδικασία σε κουράζει λιγάκι και σε κάνει να ξεκινάς τη χρονιά με λιγότερο κέφι και όρεξη,αλλά άποψή μου αυτή.
-----------------------------------------
Δεν λέω βέβαια ότι αποδείχτηκαν άχρηστα τα μαθήματα,καθώς μετά δεν κατανάλωσα πολύ χρόνο σε αυτά κάνοντας την επανάληψή μας και έλυσα και πολλές ασκήσεις μαθηματικών,αλλά θα μπορούσα να τα είχα καταφέρει εξίσου καλά και χωρίς αυτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ενταξει διαβαζε λιγο κανα 2ρακι την μερα(μην το καψουμε κιολας:D:P).Κατα τα αλλα ομως ... ξεκουραση!!!:no1:
Πιστευω πως αυτο ειναι το καλυτερο. :hmm:

Δηλαδη σιγουρα ξεκουραση ναι,αλλα καποιες επαναληψεις δεν νομιζω να βλαψουν.

Εγω τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι να κανω, απλα βλεπω πως τα περισσοτερα παιδια που ηταν Γ' Λυκειου φετος, επικροτουν την ξερουραση και την διασκεδαση για το καλοκαιρι.

Και καποιο δικιο θα εχουν. :P

Δεν ξερω,ο συνδυασμος και των δυο πιστευω θα ειναι οτι καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Εγω διαφωνω με την τακτικη "χαλαραααα!"
ο χρονος ειναι υπεραρκετος και για να κανεις μια πολυ καλη προετοιμασια αλλα χωρις να κουραστεις ή να υπερβαλεις,γιατι μετα θα σου σπαει το προγραμμα το σχολειο.
το λεω γιατι το ειχα κανει και μετα βαραγα το κεφαλι μου λεγοντας "ειχα τοσο χρονο και τρομπαρα".
Γιατι δε χρειαζεται να πας διακοπες και να χαλαρωνεις ολη μερα για να γεμισουν οι μπαταριες. Και μια βδομαδα ξεκουρασης αρκει γιαυτο.
Επομενως γνωμη μου: μη το αναβαλλετε! Αρχιστε εντατικα προετοιμασια γιατι ετσι θα ειναι πιο απλη η δουλεια σας αργοτερα! Αλλωστε οσο περισσοτερο ειστε σε επαφη με αυτα ωριμαζουν και τα κατανοειτε καλυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Εγω διαφωνω με την τακτικη "χαλαραααα!"
ο χρονος ειναι υπεραρκετος και για να κανεις μια πολυ καλη προετοιμασια αλλα χωρις να κουραστεις ή να υπερβαλεις,γιατι μετα θα σου σπαει το προγραμμα το σχολειο.
το λεω γιατι το ειχα κανει και μετα βαραγα το κεφαλι μου λεγοντας "ειχα τοσο χρονο και τρομπαρα".
Γιατι δε χρειαζεται να πας διακοπες και να χαλαρωνεις ολη μερα για να γεμισουν οι μπαταριες. Και μια βδομαδα ξεκουρασης αρκει γιαυτο.
Επομενως γνωμη μου: μη το αναβαλλετε! Αρχιστε εντατικα προετοιμασια γιατι ετσι θα ειναι πιο απλη η δουλεια σας αργοτερα! Αλλωστε οσο περισσοτερο ειστε σε επαφη με αυτα ωριμαζουν και τα κατανοειτε καλυτερα!

Πιστεύω όμως ότι αυτό εξαρτάται και από το πόσο μεθοδικός και οργανωτικος είναι κάποιος.Δηλαδή,αν νιώθει ότι ο τρόπος που διαβάζει,τον κάνει να μην αφήνει κενά και να είναι ικανοποιημένος,μπορεί να ξεκουραστεί το καλοκαίρι χωρίς να ασχοληθεί με κάτι.(Όλα αυτά βέβαια αν νιώθει ικανός να μπει σε πρόγραμμα το χειμώνα και όχι να τα αναβάλλει όλα συνέχεια και να μην μπορεί να συγκεντρωθεί μετά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
μαλλον εχω καταληξει σε εναν συνδυασμο των δυο....θαξεκουραστω δυο βδομαδες μεσα στον ιουλιο και μετα θα αρχισω διαβασμα(τωρα το τι θα διαβασω ειναι αλλο θεμα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
να κατσω να σκιστω στις επαναληψεις η να αραζω μεχρι μεσα αυγουστου?

Βασικα και εγω θα αρχισω να διαβαζω (οχι να ξεσκιστω ομως :jumpy::jumpy: )
1-2 ωριτσες την ημερα δεν κανουν κακο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
μου φένεται πως δε πάτε καλά

από τώρα διάβασμα;

ότι να ναι, νιώστε λίγο και ξεκουραστείτε μέχρι τον αύγουστο να χετε δυνάμεις μέχρι το τέλος, κάτι τέτιες πίπες έκανε πέρσι ένας και τώρα θα ξανα δώσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
μου φένεται πως δε πάτε καλά

από τώρα διάβασμα;

ότι να ναι, νιώστε λίγο και ξεκουραστείτε μέχρι τον αύγουστο να χετε δυνάμεις μέχρι το τέλος, κάτι τέτιες πίπες έκανε πέρσι ένας και τώρα θα ξανα δώσει
Kι εγώ ξέρω πολλούς που κάναν τέτοιες πίπες και μια χαρά γράψανε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Βασικα και εγω θα αρχισω να διαβαζω (οχι να ξεσκιστω ομως :jumpy::jumpy: )
1-2 ωριτσες την ημερα δεν κανουν κακο.;)

καλα,αυτο εξαρταται και απο τις βασεις που εχει ακποιος στα αντιστοιχα μαθηματα.
για μενα ειναι υπερβολικο ενα παιδι(για μενα παντα) να διαβαζει ενα 2 ωρο τη μερα
ας λυσει 2 ασκησεις φυσικης και 4,5 μαθηματικων
ας λυσει και λιγοτερες.απλα,να προσπαθει να τις λυσει χωρις βοηθεια ωστε να αποκομισει απο αυτες τον τροπο λυσης.
μεθοδικοτητα χρειαζεται και οχι αγχος.ειδικα αυτη την περιοδο που βγαινουν οι βαθμοι της γ λυκειου και ειμαστε και εμεις αγχωμενοι καπως μαζι τους.
βαλτε ενα στοχο και προσπαθειστε.εγω θα σας ελεγα να χαρειτε το καλοκαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Σαν τελειόφοιτος έχω να σου πώ ότι πέρσι εγώ το καλοκαίρι ξεκουράστηκα ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑ γι'αυτό θα σου πω μέχρι τα μέσα Αυγούστο να ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΒΙΒΛΙΟ. Πιστεψε ο χρόνος είναι υπεραρκετός. Μην ακούς αυτούς που σου λένε για 2 ώρες διάβασμα την ημέρα. Εγώ ξεκίνησα φροντιστήριο 25 Αυγούστου πέρυσι χωρίς να κάνω καθόλου διάβασμα το καλοκαίρι και τώρα χαίρομαι τα 19.288 μόρια που έβγαλα.... Οπότε αυτό το καλοκαίρι ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ γιατί σε περιμένει μεγάλος χειμωνας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
εγω ενα απλο πραγμα δεν μπορω να καταλαβω,τη μανια που μας εχει πιασει
θετικη πας,βιολογια κατευθυνση θα πας απο β λυκειου
τεχνολ/θετικη πας,φυσ και μαθ γ λυκειου θα πας απο β λυκειου
λες και δεν υπαρχει αρκετος χρονος.αλλα δυστυχως ολοι εχουμε σε αυτο το τριπακι των φροντιστηριων.παλιοτερα αρχιζαν απο σεπτεμβριο και με πιο δυσκολα θεματα εγραφαν παλι...πιο εξυπνοι ηταν εκεινοι οι μαθητες
τελος παντων,πανω απο ολα μεθοδικοτητα.αυτο θα σας σωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
πες τα ρε dragonver

φίλε cris@tos

δεν είναι όλοι ίδιοι, ο καθένας αντέχει όσο μπορεί, δε σημαίνει πως επειδή κάποιος άντεξε το πήξιμο από τον αύγουστο θα το αντέξεις και συ.

Είναι μεγάλη μάπα να αρχίσει κανείς το διάβασμα από τώρα, δεν έχετε καθαρό μυαλό εξαιτίας της δευτέρας λυκείου, και όσα θα διαβάζετε θα έχει ως αποτέλεσμα να τα μαθαίνετε λάθος τις περισσότερες φορές με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν τεράστια κενά για αργότερα.

Ξεκουραστείτε και αρχίζετε τον Αύγουστο, από τώρα αν αρχίσετε σας λέω πως θα έχετε ψοφήσει μέχρι τον ιανουάριο.

Προσωπικά, άρχισα τα μαθήματα αρχές αυγούστου, μέχρι τον ιανουάριο ήμουν χαλαρός, κανονικότατο διαβασματάκι, χωρίς να αφήνω κενά κτλ, μετά έκλεισα και το πισί και τα πάντα και διάβαζα σχεδόν όλη μέρα, και άντεχα μια χαρά γιατί δεν έπηζα από την αρχή, κατέληξα να βγάζω 18.035 μόρια, σχεδόν 1000 μόρια πάνω από τη σχολή που θέλω (ΑΕΙ πληροφορικής στη Θεσσαλονίκη).

Χαρακτηριστικά θυμάμαι μου παν οι καθηγητές όταν πήγα να πάρω τους βαθμούς "Εσύ Κώστα γκάζωσες την κατάλληλη στιγμή, για αυτό και πέτυχες"

Πραγματικά μην αρχίσετε το διάβασμα από τώρα, οι περισσότεροι θα καταλήξετε να δίνετε ξανά σε 2 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
εγω λεω καθιστε να χαλαρωσετε,σας περιμενει δυσκολη χρονια και αν κατσετε να διαβασετε απο τωρα σε 8 μηνες δεν θα σας εχει μηνει κουραγιο να ανοιξετε βιβλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όπως είπες κάθε άνυρωπος είναι διαφορετικός.Εγώ για παράδειγμα φέτος δεν διάβαζα σχεδόν καθόλου οπότε τώρα δεν νιώθω καθόλου κούραση.Και είμαι και σε μια κατεύθυνση που μου αρέσει πολύ και δεν βλέπω το διάβασμα ως αγκαρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Όπως είπες κάθε άνυρωπος είναι διαφορετικός.Εγώ για παράδειγμα φέτος δεν διάβαζα σχεδόν καθόλου οπότε τώρα δεν νιώθω καθόλου κούραση.Και είμαι και σε μια κατεύθυνση που μου αρέσει πολύ και δεν βλέπω το διάβασμα ως αγκαρία.
Δεν έχει σχέση μόνο με το διάβασμα, 8 μήνες σηκωνόσουν 8 το πρωί και ήσουν κλεισμένος σε μια αίθουσα για 7 ώρες, αυτό και μόνο προκαλεί τεράστια κούραση στο μαθητή, μη πω και για τα φροντιστήρια.

τέλος πάντων αν θες άρχισε από τώρα, θα με θυμηθείς όμως τον ιανουάριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν έχει σχέση μόνο με το διάβασμα, 8 μήνες σηκωνόσουν 8 το πρωί και ήσουν κλεισμένος σε μια αίθουσα για 7 ώρες, αυτό και μόνο προκαλεί τεράστια κούραση στο μαθητή.
Προτιμώ να διαβάζω βιολογία που τη λατρεύω παρά να κάθυομαι και να μην κάνω τίποτα.Είμαι παράξενος ανθρωπος τι να κάνουμε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Δεν έχει σχέση μόνο με το διάβασμα, 8 μήνες σηκωνόσουν 8 το πρωί και ήσουν κλεισμένος σε μια αίθουσα για 7 ώρες, αυτό και μόνο προκαλεί τεράστια κούραση στο μαθητή.

καλα,εσυ ολο μαθηματικα και φυσικη εκανες?
δεν ειχες θρησκ,αγγλικα και πληροφορικη
εγω φετος εβγαλα 19,9 με λιγο και επιλεγμενο διαβασμα
μεθοδικοτητα χρειαζεται
και σιγα ποσο κουραζομαστε απο το σχολειο
πιο κουραστικα ειναι τα φροντιστηρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω ολη τη χρονια ΞΥΝΟΜΟΥΝ. Δεν εκανα τιποτα. Πηγαινα τουριστας στο σχολειο, εκτος απο 2-3 μαθηματα που γουσταρα.
Ξεκιναω την Πεμπτη θερινο για ενα μηνα περιπου, αυγουστος διακοπουλες και μετα παμε απο Σεπτεμβρη δυναμικα.
Δεν θα κουραστω, αφου ολη τη χρονια ξεκουραστη ημουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
καλα,εσυ ολο μαθηματικα και φυσικη εκανες?
δεν ειχες θρησκ,αγγλικα και πληροφορικη
εγω φετος εβγαλα 19,9 με λιγο και επιλεγμενο διαβασμα
μεθοδικοτητα χρειαζεται
και σιγα ποσο κουραζομαστε απο το σχολειο
πιο κουραστικα ειναι τα φροντιστηρια
γιατό το λες αυτό με τα μαθηματικά και τη φυσική;

τα φροντιστήρια τα ανέφερα επίσης, μάλλον δε πρόλαβες να δείς το εντίτ που κανα.

Τέλος πάντων παιδιά, εγώ απλά την άποψή μου είπα, σας εύχομαι το καλύτερο :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Εγω ολη τη χρονια ΞΥΝΟΜΟΥΝ. Δεν εκανα τιποτα. Πηγαινα τουριστας στο σχολειο, εκτος απο 2-3 μαθηματα που γουσταρα.
Ξεκιναω την Πεμπτη θερινο για ενα μηνα περιπου, αυγουστος διακοπουλες και μετα παμε απο Σεπτεμβρη δυναμικα.
Δεν θα κουραστω, αφου ολη τη χρονια ξεκουραστη ημουν.

εσυ σε νησι δε μενεις?
εχεις και θαλασσα τυχερη...:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top