Καλησπέρα σας,

keystratioy

Νεοφερμένος

Η keystratioy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι 46 χρονών μόνιμο στέλεχος της Πολεμικής Αεροπορίας.
Προέρχομαι από την ΣΤΥΑ (Σχολή Υπαξιωματικών Αεροπορίας).
Θα ήθελα να παρακολουθήσω το τμήμα Γεωλογίας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου.
Θα μπορούσατε να μου πείτε ποιός είναι ο τρόπος για να το κάνω αυτό;;;
 

trifasikodiavasma

Νεοφερμένος

Ο trifasikodiavasma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Δε γνωριίζω αν έχετε δικαίωμα να δώσετε κατατακτήριες. Αν όχι η επόμενη επιλογή είναι να δώσετε -όπως κι εγώ- πανελλήνιες το 2025 επιλέγοντας τον προσανατολισμός των θετικών επιστημών. Θα δώσετε τα μαθήματα Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία, Μαθηματικά Προσανατολισμού, Φυσική και Χημεία. Προσωπικά θα διαβάσω μόνος μου -είμαι κι εγώ 46. Νομίζω ο στόχος είναι επιτεύξιμος.
 

keystratioy

Νεοφερμένος

Η keystratioy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.
Νομίζω ότι δεν έχω το δικαίωμα για κατατακτήριες.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.
Νομίζω ότι δεν έχω το δικαίωμα για κατατακτήριες.
Εχω την εντυπωση πως εχεται δικαιωμα κατατακτηριων οπως και η ευελπιδων αλλα πρεπει να ρωτησετε στο εκπα και να δειτε και την δυσκολια των 3 μαθηματων τους.
Κατ αρχην να πουμε οτι μιλαμε για μια δυσκολη και ενδιαφερουσα σχολη μελος των φυσικων επιστημων ( μαθηματικα, φυσικη, χημεια ,βιολογια γεωλογια).
Τροποι εισαγωγης
1... αν δεν θελετε πτυχιο πηγαινεται και καθεστε και παρακολουθητε τα μαθηματα....εργαστηρια δεν δινουν
2... Με κατατακτηριες στο εκπα ...μαλλον πολυ δυσκολα μαθηματα και θα ζητησουν να γραψετε 10/20 σε καθε μαθημα..θελετε και φροντ.
3... με πανελληνιες ΓΕΛ στα μαθηματα 2ο πεδιου ( εκθεση,μαθηματικα, φυσικη, χημεια) παλουκια ειναι και πρεπει να γραψεται ΜΟ 10 που ειναι πολυ δυσκολο.θελετε και φροντ
4... με πανελληνιες ΕΠΑΛ στα μαθηματα του τομεα δομικων εργων.
Παλι εκει πρεπει να γραψετε 10 ΜΟ αλλα ειναι ευκολακι.
Πατε νυχτερινο επαλ 2 χρονια ( των 20 Ω την εβδομαδα ) και μετα πανελελε επαλ και θα ειστε η μονη επιτυχουσα.
Αν δεν φτασουν τα μορια και μπειτε πατρα τοτε εχει απλη μετεγγραφη εκπα.
 

keystratioy

Νεοφερμένος

Η keystratioy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πάρα πολύ αναλυτικός και πλήρως κατατοπισμενος...
Σας ευχαριστώ πολύ
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,500 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Εχω την εξής απορία. Εγώ για παράδειγμα που τελείωσα ΓΕΛ, μπορώ να πάω να δώσω πανελλήνιες από ΕΠΑΛ;
Ε δεν θα εμενε και κανενας να δινει απο γελ..ολοι απο επαλ
Σε καμια περιπτωση ..δεν εισαι μαστορας... το αναποδο γινεται ομως .
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 919 μηνύματα.
Εχω την εξής απορία. Εγώ για παράδειγμα που τελείωσα ΓΕΛ, μπορώ να πάω να δώσω πανελλήνιες από ΕΠΑΛ;
Μπορεις, αλλα μονο αν γραφτεις στο ΕΠΑΛ στη Β' ταξη καποιας ειδικοτητας που σε ενδιαφερει, οποτε οταν τελειωσεις και τη Γ', τοτε δινεις πλεον πανελληνιες με το πτυχιο του ΕΠΑΛ. Θα παρακολουθεις μονο τα μαθηματα ειδικοτητας, στα γενικης παιδειας θα εχεις απαλλαγη.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Συνήθως το εκάστοτε τμήμα αναφέρει στις προκυρήξεις τις επιμέρους κατηγορίες των προς κατάταξη υποψηφίων. Πρέπει να ελέγξετε σε ποια ανήκετε (αν ανήκετε φυσικά), καθώς και σε ποια μαθήματα θα εξεταστείτε και το εξάμηνο κατάταξης (σε περίπτωση επιτυχίας). Αν δε βγάζετε άκρη με τις ανακοινώσεις στο site του τμήματος που σας ενδιαφέρει, νομίζω έπειτα η πιο κατατοπιστική λύση είναι ένα τηλεφώνημα στη γραμματεία του αντίστοιχου τμήματος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top